
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/4077/21
14 серпня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Об`єднання співласників багатоквартирного будинку "вул. Чорновола 13" до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №568 від 07.07.2021,
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "вул.Чорновола,13" (надалі, позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (надалі, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №568 від 07.07.2021 про усунення порушень у сфері благоустрою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.05.2021 позивач через Центр надання адміністративних послуг Тернопільської міської ради надав і зареєстрував пакет документів для отримання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки А-25-01, про що видано відповідних опис документів з терміном виконання - 1 місяць. Вказав, що на момент подання позову Тернопільська міська рада з невідомих причин не надала відповіді з приводу отримання вищезазначеного Дозволу, а натомість прийняла оспорюване рішення №658 про демонтаж огорожі (металевої сітки) та брами, що відповідно знаходяться на прибудинковій до багатоквартирного будинку території. Вважає, що такі дії органу місцевого самоврядування порушують права співвласників будинку, їх право на користування прибудинковою територією та майном, що на ній знаходиться.
Ухвалою суду від 19.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив наступне. Вважає, що рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 07 липня 2021 року №568 «Про усунення порушень у сфері благоустрою» прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, Законами «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів»; з використанням повноважень виконавчого комітету, метою яких є необхідність усунення порушень законодавства в частині протиправного встановлення огорожі та брам на території об`єкта благоустрою міста Тернополя; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх фактичних обставин, підтверджених поданими на розгляд виконавчого комітету документами, які мають значення для прийняття такого рішення; пропорційно, тобто з дотриманням балансу між інтересами територіальної громади в цілому та приватними інтересами конкретних осіб, з метою, для досягнення якої це рішення приймалося, та з вжиттям заходів для мінімізації можливих негативних наслідків. У задоволенні позову просив відмовити повністю.
Частиною п`ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд даної справи здійснюється за наявними у ній матеріалами.
Судом встановлено, що Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 07.07.2021 прийнято Рішення №568 "Про усунення порушень у сфері благоустрою". Дане рішення прийняте, враховуючи звернення управління муніципальної інспекції, керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про благоустрій населених пунктів", Земельним кодексом України, Правилами благоустрою Тернопільської міської територіальної громади. Постійно діючій робочій групі повідомити власників. у разі встановленні, про можливість самостійного демонтажу об`єкта вказаного в п.1 даного рішення в 10-денний термін з дня прийняття рішення.
Вказаним Рішенням, серед іншого, передбачено: постійно діючій групі в 20-денний термін з дня прийняття даного рішення організувати та провести роботи з демонтажу технічного засобу регулювання дорожнього руху, а саме: огорожі (металевої сітки) та дві брами, яку влаштовано поруч будинків №21А на вул.Б.Хмельницького та №13 і 15 на вул.Чорновола, власники якої не встановлені.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" № 2807-IV(далі - Закон № 2807-IV).
За приписами частини першої статті 1 Закону № 2807-IV, благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Управління у сфері благоустрою населених пунктів згідно з частиною першою ст.5 Закону №2807-IV здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до частини другої ст.10 Закону №2807-IV, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: 1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 2) організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; 3) організація місць відпочинку для населення; 4) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів; 5) здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо; 6) визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об`єктах благоустрою; 7) визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території; 8) визначення на об`єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень; 9) залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 10) визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об`єктів благоустрою; 11) визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища; 12) інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 13) участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку"; 14) видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.12 Закону №2807-IV суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
В частині першій статті 14 Закону №2807-IV закріплено норму, згідно з якою об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Відповідно до ст. 38 Закону № 2807-ІУ, контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, і вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, сприяння розвитку всіх форм торгівлі відповідно до підпунктів 7, 8 "а" ч.1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР належать до власних (самоврядних) повноважень відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Згідно зі ст.40 Закону №2807-IV міські ради та їх виконавчі органи здійснюють у сфері благоустрою населених пунктів самоврядний контроль.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частини третьої ст.40 Закону №2807-IV, самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
Водночас, частиною першою статті 34 вказаного Закону визначено, що правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 20 цього Закону рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Крім цього, статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" наділено виконавчі органи сільських, селищних, міських рад повноваженнями щодо організації благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів.
Так, статтею 11 вказаного Закону передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
За змістом ст.52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Також, згідно пунктів 5.1, 5.3 Регламенту виконавчого комітету Тернопільської міської ради сьомого скликання, що затверджений його рішенням від 20.11.2020 року №1, виконавчий комітет в межах своїх повноважень приймає рішення. Проекти рішень вносяться на розгляд виконавчого комітету міської ради керівниками виконавчих органів міської ради, заступниками міського голови, керівниками установ та комунальних підприємств.
Правила благоустрою Тернопільської міської територіальної громади затверджені рішенням Тернопільської міської ради від 24.07.2019 року №7/36/12 (із змінами, внесеними рішенням міської ради від 26.06.2020 року №7/51/8) та установлюють вимоги щодо благоустрою території Тернопільської міської територіальної громади.
За вимогами пункту 2 розділу III Правил благоустрою Тернопільської міської територіальної громади, підприємства, установи, організації та інші юридичні особи, фізичні особи - підприємці на власних та закріплених територіях, а також громадяни, повинні здійснювати увесь комплекс робіт, спрямованих на забезпечення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень.
В той же час, згідно з пунктом 1 розділу X цих Правил, утримання прибудинкової території здійснюється з до триманням вимог Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства від 17 травня 2005 року №76, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207, та ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень».
Як слідує з матеріалів справи, на засіданні виконавчого комітету Тернопільської міської ради 07.07.2021 року було розглянуто звернення управління муніципальної інспекції міської ради від 27.05.2021 року №105/19, в якому міститься інформація про звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 стосовно незаконного встановлення огорож на прибудинкових територіях вулиць Б. Хмельницького, 21А та Чорновола, 13, 15, які перешкоджають вільному пересуванню, та результати перевірки наведених у зверненні фактів.
За наслідками розгляду порушеного питання виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення №568 від 07.07.2021 року «Про усунення порушень у сфері благоустрою».
Так, вирішуючи питання правомірності оскаржуваного рішення, суд зазначає що в частині першій статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Згідно з частиною дев`ятою даної статті майно об`єднання утворюється з: майна, переданого йому співвласниками у власність; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
При цьому, частина перша статті 16 вказаного Закону наділяє об`єднання правом визначати відповідно до його статуту порядок користування виключно спільним майном об`єднання, а не будь-яким іншим майном.
За визначенням, наведеним в Законі України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Згідно з нормою частини четвертої статті 42 Земельного кодексу України розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
За визначенням статті 1 Закону України «Про землеустрій», документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель тощо.
З положень статті 29 вказаного Закону вбачається, що документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов`язкові положення, встановлені завданням па розробку відповідного виду документації. Документація із землеустрою у складі текстових матеріалів обов`язково містить пояснювальну записку, в якій, серед іншого, зазначаються підстава проведення землеустрою (у тому числі рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, на підставі якого здійснюється розроблення документації із землеустрою); основні відомості про об`єкт (об`єкти) землеустрою; інформація про наявні в межах об`єкта землеустрою будівлі, споруди та речові права на них (у разі формування земельних ділянок, внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельното кадастру).
У графічній частині документації із землеустрою відображаються існуючі (за наявності) та проектні межі об`єктів землеустрою, відомості про які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», креслення технічних рішень (для робочих проектів землеустрою).
При цьому, як вбачається із змісту позовної заяви та доданих до неї доказів, в травні 2021 року ОСББ звернулось до Тернопільської міської ради з клопотанням лише про надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування будинку по АДРЕСА_2 .
Наведене дає підстави вважати, що земля (частина території міста) за адресою: АДРЕСА_2 , на якій розташований багатоквартирний будинок, не є власністю позивача та не може вважатися спільним майном багатоквартирного будинку, оскільки належить на праві комунальної власності Тернопільській міській територіальній громаді.
Водночас, позивачем у справі не подану суду доказів про те, що влаштування огорожі та брам біля будинку по АДРЕСА_2 передбачено проектною (містобудівною) документацією, та судом таких доказів не здобуто.
За наведених вище обставин, суд вважає, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до змісту ст. 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 14 серпня 2021 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "вул. Чорновола 13" (місцезнаходження: вул.Чорновола, 13, м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ 44309741);
відповідач - Виконавчий комітет Тернопільської міської ради (місцезнаходження:вул. Листопадова 5, м.Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ:04058344).
Головуюча суддя Дерех Н.В.