Рішення № 99617611, 15.09.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2021
Номер справи
400/3933/21
Номер документу
99617611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

15 вересня 2021 р.справа № 400/3933/21

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до відповідачаДепартаменту патрульної поліції, вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048, вул. Новозаводська, 1-Б/1, м. Миколаїв, 54056

про1) стягнення заборгованості у виді доплати за службу в нічний час в розмірі 1 085,46 грн.; 2) стягнення заборгованості у виді індексації грошового забезпечення в розмірі 3 749,02 грн.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Департаменту патрульної поліції (надалі - відповідач або ДПП), в якому просить суд:

1) стягнути з ДПП заборгованість у виді доплати за службу в нічний час в розмірі 1 085,46 грн.;

2) стягнути з ДПП заборгованість у виді індексації грошового забезпечення в розмірі 3 749,02 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він проходив службу в Управлінні патрульної поліції у м. Києві ДПП. У період з листопада 2015 р. до квітня 2016 р. доплата за службу в нічний час відповідачем не нараховувалась і не виплачувалась всупереч приписам постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі - Постанова № 988) і Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 6 квітня 2016 р. № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799 (надалі - Порядок № 260), якими передбачено, що поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Крім того, відповідач не нараховував і не виплачував індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". За розрахунком позивача, розмір неотриманої ним доплати за службу в нічний час складає 1 085,46 грн., а індексації - 3 749,02 грн.

Відповідач у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог. Свою позицію аргументував тим, що відповідно до розділу І п. 11 Порядку № 260, грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Як слідує з відзиву, відповідач вважає, що із спливом трирічного строку, позивач втратив право на отримання доплати за службу в нічний час. Стосовно індексації грошового забезпечення, відповідач послався на Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (надалі - Порядок № 1078), який до 18 жовтня 2017 р. не передбачав проведення індексації грошового забезпечення поліцейських (а. с. 51-53).

Справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

В судове засідання представники сторін не прибули.

Відповідно до ст. 205 ч. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі наведеної норми, суд розглядає справу в письмовому провадженні.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Як слідує з записів в трудовій книжці, у період з листопада 2015 р. і до звільнення в жовтні 2020 р. ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні патрульної поліції у м. Києві ДПП на різних посадах (а. с. 20-23).

Відповідно до листа Управлінні патрульної поліції у м. Києві ДПП, за період з 1 листопада 2015 р. до 30 квітня 2016 р. позивач відпрацював 26 нічних змін, а саме: у листопаді 2015 р. 3 зміни, у грудні 2015 р. 7 змін, у лютому 2016 р. 6 змін, у березні 2016 р. 7 змін, у квітні 2016 р. 3 зміни (а. с. 44).

Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 Постанови № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 пп. 3 Постанови № 988 передбачена виплата доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Аналогічна норма передбачена і п. 11 розділу II Порядку № 260 - поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.

Відповідач всупереч наведеним приписам законодавства доплату ОСОБА_1 за службу в нічний час не здійснював, що підверджується розрахунковими листами (а. с. 27-43).

Як слідує з відзиву, відповідач не заперечує цієї обставини, але вважає, що розділ І п. 11 Порядку № 260 обмежує позивача в праві на отримання доплати трирічним строком, який ним пропущено.

Відповідно до наведеної норми, грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Дана норма встановлює не строк на звернення із вимогою про стягнення невиплаченого грошового забезпечення поліцейського, складовою частиною якого є доплата за службу в нічний час, а період за який таке грошове забезпечення може бути виплачене, тобто на підставі ст. 233 ч. 2 Кодексу законів про працю України, позивач не обмежений будь-яким строком для стягнення належного йому грошового забезпечення, але таке забезпечення не може бути виплачено за строк (період), більший ніж три роки.

Щодо індексації грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Заперечення відповідача в цій частині зводяться до того, що Порядок № 1078 до 18 жовтня 2017 р. не передбачав індексації грошового забезпечення поліцейських, а тому до цього часу відповідач правомірно її не нараховував і не виплачував. Після внесення змін до Порядку № 1078, така індексація позивачу стала виплачуватись.

За приписами ст. 94 ч. 5 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Цей Закон набрав чинності 7 серпня 2015 р.

Той факт, що нормою про індексацію грошового забезпечення поліцейських Постанова № 1078 була доповнена лише 18 жовтня 2017 р. постановою Кабінету Міністрів України № 782 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення", не має правового значення, так як індексація грошового забезпечення поліцейських передбачена нормативним актом вищої юридичної сили, а саме Законом України "Про Національну поліцію", який, як вже відзначалось судом, набрав чинності 7 серпня 2015 р.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Згідно з ст. 1 абз. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно з ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідач вказаного обов`язку не виконав, в матеріалах справи відсутні докази нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з листопада 2015 р. до листопада 2017 р.

З приводу стягнення з ДПП визначених позивачем сум доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, суд зазначає, що їх розрахунок є компетенцією саме відповідача, до того ж спору щодо розміру цих сум на теперішній час не існує, так як відповідач заперечив саме право на отримання позивачем доплати і індексації, а не їх розмір або період, а тому на відповідача слід покласти обов`язок нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, з урахуванням висновку суду про наявність у позивача права на отримання таких коштів.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048, ЄДРПОУ 40108646) задовольнити.

2. Зобов`язати Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048, ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час.

3. Зобов`язати Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ 48, 03048, ЄДРПОУ 40108646) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог розділу VI п. 3 "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя А. О. Мороз