
Справа № 202/1827/20
Провадження № 2/202/216/2021
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2021 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді - Кухтіна Г.О.
за участю секретаря – Калантаєнко Д.В.,
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Дніпро клопотання представника відповідача адвоката Якуб С.А. про призначення товарознавчої експертизи у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Моторно-транспортне страхове бюро України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої злочином, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Індустріального районного суду м. Дніпропетровська знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_5 , Моторно-транспортне страхове бюро України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої злочином.
Представником відповідача адвокатом Якуб С.А. заявлено клопотання про призначення товарознавчої експертизи. Клопотання мотивоване наявністю заперечень щодо висновку автотоварознавчої експертизи, яке міститься у матеріалах цивільної справи, а саме визначеним розміром матеріальної шкоди спричиненої позивачу.
Суд, вивчивши заявлене клопотання, з`ясувавши думку сторін по справі, приходить до висновку про те, що клопотання не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Згідно із частиною четвертою статті 3 цього Закону процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону.
Звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності - частина перша статті 12 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що звіт по оцінку майна є документом, який фіксує дії суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо оцінки майна, здійснювані ним у певному порядку та спрямовані на виконання його професійних обов`язків, визначених законом і встановлених відповідним договором.
Звіт про оцінку майна не створює жодних правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна, а лише відображає та підтверджує зроблені суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання висновки і його дії щодо реалізації своєї практичної діяльності.
Відповідно до ч. 4 ст. 9З У «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» критичний розгляд та надання висновків щодо повноти оцінки майна, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна, здійснюється в порядку рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Статтею 13 У «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» передбачено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб`єкта оціночної діяльності.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у разі допущення будь-яких порушень оцінювачем під час здійснення оцінки майна та складанні відповідного висновку про вартість майна, наявності заперечень щодо розміру встановленої матеріальної шкоди сторона має право ініціювати питання щодо рецензування такого висновку (оцінки).
Окрім того, відповідно частини 3 ст. 102 ЦПК України висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Таким чином, сторона має право скористатися відповідними правами, що роз`яснені вище, та подати суду відповідні докази.
Враховуючи вищевикладене, з метою не затягування розгляду справи, строків передбачених процесуальним кодексом, суд вважає, що у задоволенні клопотання має бути відмовлено.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 81,103 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача адвоката Якуб С.А. про призначення товарознавчої експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі у 15-ти денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя Г.О. Кухтін