
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 вересня 2021 року м. Ужгород№ 260/2728/21
Закарпатський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління державної податкової служби в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, Закарпатська область, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Техноексперт плюс” (вул. Миру, буд. 63, офіс 4, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 41870236) про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління державної податкової служби в Запорізькій області (далі – позивач, Головне управління ДПС в Запорізькій області) в особі представника Головного управління ДПС у Запорізькій області Драча Богдана Володимировича (далі – представник позивача) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Техноексперт плюс” (далі - відповідач), у якому просить стягнути кошти за податковим боргом у розмірі 12454,09 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач перебуває на обліку в податковому органі, як податних податків, зборів та інших обов`язкових платежів, станом на 01 липня 2021 року за останнім рахується податковий борг у розмірі 12454,09 грн., який станом на день подачі позовної заяви до суду відповідачем не погашений.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відзиву від відповідача на адресу суду, станом на день розгляду справи не надходило.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори у порядку та розмірах встановлених законом.
Статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлюється обов`язок платників податків, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Таким чином порушенням інтересів держави та суспільства є несплата податків.
Органами, що уповноважені державою здійснювати функції з контролю своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів є контролюючи органи.
У зв`язку з вищенаведеним, Головне управління ДПС у Запорізькій області, звернулося до суду з даним позов щодо стягнення заборгованості з відповідача.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Техноексперт плюс”, (код ЄДРПОУ 41870236), зареєстроване Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради від 16.01.2018 р. за № 12241020000083946, як платник податків за неосновним місцем обліку, за адресою: 89600, Закарпатська область, місто Мукачево, вулиця Миру, 63, квартира (офіс) 4.
Станом на день подання позовної заяви за платником податків рахується податковий борг з акцизного податку у розмірі 12 454,09 грн.
Податковий борг виник внаслідок поданих до контролюючого органу наступних декларацій:
§ №9190713084 від 10.09.2018р., поданої до Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Якиміське управління). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за серпень 2018р. у розмірі 3 318 грн.;
§ №9212363700 від 02.10.2018р., поданої до Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Якиміське управління). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за вересень 2018р. у розмірі 168 грн.
Згідно інтегрованої картки платника податків з акцизного податку податковий борг становить 3 461 грн.
§ №9190715332 від 10.09.2018р., поданої до Бердянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за серпень 2018р. у розмірі 3 981 грн.;
§ №9212409236 від 02.10.2018р., поданої до Бердянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за вересень 2018р. у розмірі 691 грн.;
Згідно інтегрованої картки платника податків з акцизного податку податковий борг становить: 3 981 грн. (декларація №9190715332) - 126,58 грн. (сплата) + 691 грн. (декларація №9212409236) = 4 545,42 грн.
§ №9190702580 від 10.09.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Заводському районі м. Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за серпень 2018р. у розмірі 1 307 грн.;
§ №9212355143 від 02.10.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Заводському районі м. Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за вересень 2018р. у розмірі 879 грн.;
§ №9240129493 від 02.11.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Заводському районі м, Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за жовтень 2018р. у розмірі 1 грн.
Згідно інтегрованої картки платника податків з акцизного податку податковий борг становить: 1 307 грн. (декларація №9190702580) - 5,49 грн. (сплата) + 879 грн. (декларація №9212355143) + 1 грн. (декларація №9240129493) = 2 181,51 грн.
§ №9190712752 від 10.09.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за серпень 2018р. у розмірі 1 330 грн.;
§ №9212359844 від 02.10.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за вересень 2018р. у розмірі 888 грн.;
§ №9240157108 від 02.11.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за жовтень 2018р. у розмірі 2 грн.
Згідно інтегрованої картки платника податків з акцизного податку податковий борг становить: 1 330 грн. (декларація №9190712752) - 1 127,31 грн. (сплата) + 888 грн. (декларація №9212359844) + 2 грн. (декларація №9240157108) = 1 092,69 грн.
§ №9190708172 від 10.09.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за серпень 2018р. у розмірі 1 159 грн.;
§ №9212355015 від 02.10.2018р., поданої до Запорізької ОДШ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за вересень 2018р. у розмірі 870 грн.;
§ №9240131204 від 02.11.2018р., поданої до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області (Відділення у Хортицькому районі м. Запоріжжя). Декларацією самостійно визначено суму податку, що підлягала сплаті до бюджету за жовтень 2018р. у розмірі 2 грн.
Згідно інтегрованої картки платника податків з акцизного податку податковий борг становить: 1 159 грн. (декларація №9190708172) - 857,53 грн. (сплата) + 870 грн. (декларація №9212355015) + 2 грн. (декларація №9240131204) = 1 173,47 грн.
Згідно з п. 223.1 ст.22 Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.
Відповідно до пп. 222.1.1. п.222.1 ст.222 Податкового кодексу України, суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
У зв`язку з несплатою платником податків винесених та узгоджених сум податкових зобов`язань, контролюючим вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, платнику податків засобом поштового зв`язку була направлена податкова вимога форми «Ю» №30789-50/825 від 06.11.2018р., яка ним не отримана.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Таким чином. Кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну суму боргу, а тому податкові вимоги на борг, що утворився після надіслання вимоги не надсилались.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Окрім вищевикладеного слід вказати наступне: відповідно до п. 95.4 ст.95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 р.. № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:
> згідно п.2 - «Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України».
> згідно п.З - «Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу».
> згідно п.4. - «У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів».
> згідно п.5,6 - «За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та
подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту».
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Окрім вищевикладеного суд вказує наступне. Відповідно до п. 95.4 ст.95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 р.. № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме: згідно п.2 - «Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України»; згідно п.3 - «Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу».; згідно п.4. - «У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів»; згідно п.5,6 - «За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту».
Згідно з п.87.2 ст.87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом п.87.3 ст.87 ПК України визначені перелік майна та коштів, які не можуть бути джерелами погашення податкового боргу платника податків.
У разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків( п.87.5 ст.87 ПК України)
У відповідності до п. 87.6 ст.87 ПК України зазначено, що у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов`язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов`язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до бази даних, які наявні у податкового органу, відповідач має відкриті розрахункові рахунки у банківських установах (банківські розрахунки зазначені в інформаційній довідці з бази даних).
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно вимог частини 2 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, в даному випадку судові витрати не стягуються з відповідача.
Враховуючи вищезазначене суд приходить висновку, про наявність всіх підстав для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 205, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Запорізькій області (просп. Соборний, буд. 166, м. Запоріжжя, Закарпатська область, 69107, код ЄДРПОУ 44118663) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Техноексперт плюс” (вул. Миру, буд. 63, офіс 4, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 41870236) про стягнення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Техноексперт плюс” (вул. Миру, буд. 63, офіс 4, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 41870236) податковий борг в загальному розмірі 12 454,09 грн. (дванадцять тисяч чотириста п`ятдесят чотири гривні 09 коп.) за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках, які обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору