Рішення № 99615501, 06.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2021
Номер справи
200/4256/21
Номер документу
99615501
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2021 р. Справа№200/4256/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мозгової Н.А.

при секретарі: Зурабашвілі А.О.

за участю сторін:

представника позивача: не з`явився

представника відповідача: Яковлєвої А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.12.2018 № 0081214707, №0081154707, № 0081164070, № 0081204707, № 0081224707, № 0081184707,-

В С Т А Н О В И В:

12 квітня 2021 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, буд.8, код ЄДРПОУ 31018149), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд.59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26.12.2018 року № 0081214707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 58,71 грн., № 0081154707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 11977,83 грн., № 0081164707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 327,84 грн., № 0081204707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 30 грн., № 0081224707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 4,17 грн., № 0081184707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 3,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатом проведеної камеральної перевірки з питання своєчасної сплати податкового зобов`язання зі сплати за землю з юридичних осіб та орендної плати за землю складено акт перевірки від 13.12.2018р. № 3244/05-99-47-07 та прийняті оскаржувані податкові повідомлення – рішення з підстав порушення позивачем вимог ст. 126 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати податкового зобов`язання з земельного податку та орендної плати за землю за земельними ділянками, які розташовані в м. Слов`янськ, смт. Райгородок, смт. Андріївка, с. Хрестище.

Позивач зазначає, що згідно вимог ст. 285, ст.286 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, відлік якого починається з 1 січня та закінчується 31 грудня того ж року. Відповідно до визначеного порядку обчислення та сплати плати за землю платник податків самостійно обчислює податок щороку та подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію.

Відповідно до п.57.7 ст. 57 Податкового кодексу України платник податку повинен самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену ним у податковій декларації, протягом 10 календарних, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Такі випадки встановлені, зокрема, щодо податкового зобов`язання з плати за землю.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання з плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Також, позивачем зауважено, що відповідно до ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669 під час проведення антитерористичної операції звільнено суб`єктів господарювання, які здійснюються діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельним ділянками держаної та комунальної власності.

Позивач звернув увагу, що на час подання звітної податкової декларації та сплати визначеного податкового зобов`язання з орендної плати за землю та земельного податку, ним було застосовано вимоги ст. 6 вказаного Закону, в редакції, чинній на час подання податкової декларації та сплати податкового зобов`язання.

Зазначив, що земельні ділянки, за які було визначено податкові зобов`язання знаходяться в м. Слов`янську, смт. Андріївка, смт. Райгородок, с. Христище на території проведення антитерористичної операції та зазначені у переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р.

Відповідачем на позовну заяву надано відзив, в якому відповідач не згоден з позовними вимогами та зазначив, що оскаржувані рішення є законними.

В обґрунтування законності прийнятих рішень відповідачем вказано, що п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов`язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання з плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Отже, платник податків, який самостійно визначив податкові зобов`язання у поданих ним податкових деклараціях має сплатити в повному обсязі відповідні суми у встановлені податковим законодавством строки.

Податкові зобов`язання, визначені у податкових деклараціях зі сплати за землю за 2015-2017 роки, ТОВ «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» до бюджету сплачувало з порушенням термінів сплати. Уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2014-2015 роки щодо зменшення податкових зобов`язань платник не надавав.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669, у редакції яка діяла до 08 червня 2016 року, встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 6 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) звільнено суб`єктів господарювання від плати за землю за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліком, передбаченими частиною четвертою ст.4 цього Закону.

Згідно з затвердженим Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085 м. Слов`янськ, смт. Райгородок, смт. Андріївка, с. Хрестище не відносить до населених пунктів, які зазначені у вказаному переліку.

Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання на 12.05.2021 року.

Ухвалою суду від 30 квітня 2021 року задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у судовому засіданні, яке відбудеться 12 травня 2021 року.

12 травня 2021 року у судовому засіданні оголошено перерву до 25.05.2021 року.

Ухвалою суду від 21 травня 2021 року задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у судовому засіданні, яке відбудеться 25 травня 2021 року.

25 травня 2021 року у судовому засіданні оголошено перерву до 23 червня 2021року.

Ухвалою суду від 22 червня 2021 року задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у судовому засідання 23 червня 2021 року.

Ухвалою суду від 23 червня 2021 року суду продовжено строк проведення підготовчого провадження та оголошено перерву до 12 липня 2021 року.

У зв`язку з находженням судді у щорічній відпустці судове засідання відкладено на 14 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 14 липня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06 вересня 2021 року.

В період з 30.07.2021 року по 03.09.2021 року суддя перебувала в учбовій та у щорічній відпустці.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про проведення судового засідання за його відсутності.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову.

Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 31018149) пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, є юридичною особою та згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС-України) здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Судом встановлено, що 05.02.2016 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з орендної плати за землю, відповідно до якої самостійно визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю в розмірі 36880,07 грн., з яких 3073,34 грн. сплата податку щомісяця з січня по листопад 2016 року, та 3073,33 грн – сума податку визначена до сплати у грудні 2016 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 05.02.2016 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9010317299 (а.с.35-41,т.1).

06.02.2017 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з орендної плати за землю, відповідно до якої самостійно визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю в розмірі 39092,88 грн., з яких 3257,74 грн. сплата податку щомісяця з січня по грудень 2017 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 08.02.2017 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9011904204(а.с.42-44, т.1).

22.01.2015 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з орендної плати за землю, відповідно до якої визначено самостійно суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю в розмірі 25736,27 грн., з яких 2144,69 грн. сплата податку щомісяця з січня по грудень 2015 року, та 2144,68 грн. – сума податку визначена до сплати у грудні 2015 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 28.01.2015 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9005182949 (а.с.45-5, т.1).

22.01.2016 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з земельного податку, відповідно до якої самостійно визначено суму податкового зобов`язання з земельного податку в розмірі 455,76 грн., з яких 37,98грн. сплата податку щомісяця з січня по грудень 2016 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 05.02.2016 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9010317299 (а.с.51-55, т.1).

22.01.2016 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з земельного податку, відповідно до якої самостійно визначено суму податкового зобов`язання з земельного податку в розмірі 437,87 грн., з яких 36,49 грн. сплата податку щомісяця з січня по листопад 2016 року, та 36,48 грн. – сума податку визначена до сплати у грудні 2016 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 22.01.2016 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9003563653(а.с.56-61, т.1).

18.02.2016 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з земельного податку, відповідно до якої самостійно визначено суму податкового зобов`язання з земельного податку в розмірі 3600,33 грн., з яких 300,03 грн. сплата податку щомісяця з січня по листопад 2016 року, та 300,00 грн. – сума податку визначена до сплати у грудні 2016 року. Податкова декларація прийнята Слов`янською ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області, про що позивачем отримано квитанцію №2 від 18.02.2016 року про прийняття податкової декларації, реєстраційний номер документа 9019448205(а.с.71-73, т.1).

29.02.2016 року позивачем подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з земельного податку за 2016 рік, відповідно до якої визначено самостійно до зменшення суму податкового зобов`язання з земельного податку з 437,87 грн. до 366,67грн. (а.с. 74-77, т.1).

29.02.2016 року позивачем подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з земельного податку за 2016 рік, відповідно до якої визначено самостійно до зменшення суму податкового зобов`язання з земельного податку з 455,76 грн. до 381,66 грн..(а.с. 78-82, т.1).

07.11.2017 року позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за землю за 2016 рік, відповідно до якої визначено самостійно до зменшення суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю з 64 180,07 грн. до 43383,81грн. До зменшення було визначено податкові зобов`язання з орендної плати за січень-червень 2016 року (а.с. 83-87, т.1).

29.02.2016 року позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з земельного податку, відповідно до якої визначено самостійно до зменшення суму податкового зобов`язання з земельного податку з 3600,33 грн. до 3014,93 грн.(а.с. 89-93, т.1).

Факт отримання вищенаведеної звітності податковим органом не оспорюється.

До позовної заяви позивачем надано витяг з електронного кабінету платника податку з орендної плати за землю за 2015-2017 роки, з земельного податку за 2016 рік (а.с.95-101, а.с. 107-110, а.с. 101-107, а.с.111-115, а.с. 116-120, а.с.121-136, а.с.137-149, а.с.150-152, т.1).

Позивачем в підтвердження сплати самостійно визначених податкових зобов`язань з податку на землю та орендної плати за землю за період 2015-2017 роки надані платіжні доручення на суми, які відповідають розміру задекларованих податкових зобов`язань з призначенням платежу - орендна плата або земельний податок за відповідний місяць року, а саме платіжні доручення від 14.01.2015р. № 2000497246 на суму 1717,07 грн., від 13.02.2015р. № 2000520368 на суму 2144,69грн., від 13.03.2015р. № 2111531913 на суму 2144,69грн., від 14.04.2015р. № 2111547002 на суму 2144,69грн., від 14.05.2015р. № 2111559161 на суму 2144,69грн., від 12.06.2015р. № 2111608543 на суму 2144,69грн., від 13.07.2015р. № 2111622053 на суму 2144,69грн., від 13.08.2015р. № 2116306445 на суму 2144,69грн., від 14.09.2015р. № 2116328038 на суму 2144,69грн., від 13.10.2015р. № 2116349607 на суму 2144,69грн., від 12.11.2015р. № 21163706447 на суму 2144,69грн., від 20.05.2015р. № 2111560322 на суму 2144,92 грн., від 10.10.2016р. № 2116650103 на суму 3073,34грн., від 10.10.2016р. № 2116684861 на суму 3073,34грн., від 15.09.2016р. № 2116623213 на суму 3073,34грн., від 15.08.2016р. №2116589794 на суму 3073,34грн., від 09.12.2016р. № 2116718641 на суму 3073,34грн., від 15.07.2016р. № 2116562143 на суму 3073,34грн., від 26.07.2016р. № 2116569917 на суму 300,03грн., від 29.08.2016р. № 2116604867 на суму 300,03грн., від 27.09.2016р. №2116634315 на суму 251,24грн., від 26.10.2016р. № 2116664218 на суму 251,24грн., від 22.12.2016р. № 2116733276 на суму 251,24грн., від 28.11.2016р. № 2116702838 на суму 251,24грн., від 26.07.2016р. № 2116569897 на суму 37,98грн., від 29.08.2016р. № 2116604865 на суму 37,98грн., від 29.08.2016р. № 2116604889 на суму 36,49грн., від 26.07.2016р. 3 2116569902 на суму 36,49грн., від 27.09.2016р. № 2116634302 на суму 31,81грн., від 26.10.2016р. № 211666217 на суму 31,81грн., від 28.11.2016р. № 2116702802 на суму 31,81грн., від 22.12.2016р. № 2116733264 на суму 31,81грн., від 22.12.2016р. №2116733248 на суму 30,56грн., від 28.11.2016р. № 2116702842 на суму 30,56грн., від 26.10.2016р. № 211666226 на суму 30,56грн., від 27.09.2016р. № 2116634325 на суму 30,56грн., від 08.09.2017р. № 2116945241 на суму 3257,74грн., від 06.10.2017р. № 2116971143 на суму 3257,74грн., від 06.11.2017р. № 2116996045 на суму 3257,74грн., від 06.07.2017р. № 360609 на суму 3257,74грн., від 03.08.2017р. № 2116913493 на суму 3257,74грн., від 04.12.2017р. № 2117021519 на суму 3257,74грн., від 10.03.0217р. № 2116816262 на суму 3257,74грн., від 05.05.2017р. № 2116866186 на суму 3257,74грн., від 08.06.2017р. № 2116889345 на суму 3257,74грн., від 10.02.2017р. № 2116788299 на суму 3257,74грн., від 06.01.2017р. № 2116751542 на суму 3073,33грн. (а.с.155-184, том 1).

Також, сплата позивачем податкового зобов`язання з орендної плати за землю та земельного податку за період червень 2016-2017 роки підтверджується витягом з картки особового рахунку платника податку з зазначених податків, який надано відповідачем (а.с.37-94, том ІІ).

Відповідачем по справі проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності сплати грошового зобов`язання з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), за результатами якої складено акт від 13.12.2018р. № 3244/05-99-47-07 (т.1 арк.с. 9-14).

Згідно висновків вказаного акта перевіркою встановлено несвоєчасну сплату самостійно визначеного грошового зобов`язання з податку з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) згідно податкових декларацій за 2015 рік №9005182949 від 28.01.2015 року, 2016 рік №9010317299 від 05.02.2016 року, 2017 рік №9011904204 від 07.02.2017 року, код платежу – 18010600; за 2016 рік №9003563653, №9003563806 від 22.01.2016 року, №9019448205 від 18.02.2016 року, код платежу - 18010500.

На підставі висновків, зроблених в акті перевірки, відповідачем відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України 26.12.2018 року були прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: № 0081214707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 58,71 грн., № 0081154707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 11977,83 грн., № 0081164707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 327,84 грн., № 0081204707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 30 грн., № 0081224707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 4,17 грн., № 0081184707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 3,80 грн. (т.1 арк.с. 15-28).

Надаючи оцінку спірним податковим повідомленням – рішенням, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669).

Згідно ст. 285 Податкового кодексу України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до ч. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Позивачем було подано до контролюючих органів податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності та земельного податку) за 2015,2016 та 2017 роки відповідно до яких позивач, зобов`язався щомісячно сплачувати орендну плату за земельні ділянки та земельну плату з юридичних осіб.

Суд зазначає, що для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (чинного на час виникнення спірних правовідносин).

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Закон України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року № 1669-VII (чинного на час виникнення спірних правовідносин) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведеного, датою початку проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1669 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що під час проведення антитерористичної операції звільнити суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 7 вищезазначеного закону (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено скасування на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 цього Закону, його дія поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто, Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Крім того, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Кабінетом Міністрі Україні затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення розпорядженням № 1053-р від 30.10.2014 р.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року зупинено дію Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року, проте, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18327/14 від 26 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року, Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року визнано не чинним.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України по даній справі зупинено виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 січня 2015 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року до розгляду касаційної скарги Кабінету Міністрів України у Вищому адміністративному суду України.

Крім цього, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р, яким визнано такими, що втратили чинність Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079, затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, у якому, серед інших є м. Слов`янськ, смт.Андріївка, смт.Райгородок, с.Христище, місце де позивач знаходиться на податковому обліку та де, розташовані, земельні ділянки позивача, що підтверджується актом перевірки.

Ураховуючи наведене вище, суд зазначає, що у спірні податкові періоди м. Слов`янськ, смт. Андріївка, смт. Райгородок, с.Христище є територією, де проводилась антитерористична операція, що не спростовується відповідачем.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17 травня 2016 року №1365-VII внесено зміни до Закону № 1669-VI, згідно з якими звільнено суб`єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною 4 статті 4 цього Закону, тобто в пунктах , на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та які розташовані на лінії зіткнення. Даний закон набув чинності 08.06.2016 року.

Суд зазначає, що стаття 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначає підстави звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з Переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 Закону № 1669, що свідчить про безпідставність застосування контролюючим органом до спірних правовідносин положень статті 286 Податкового кодексу України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.03.2018 року по справі № 805/3279/17-а, від 13.02.2018 року по справі № К/9991/361/17 (справа № 805/1883/17-а), від 26.06.2018 року по справі № 812/981/16.

Отже, оскільки земельні ділянки позивача знаходяться на території, де проводилась антитерористична операція, суд вважає, що позивач відповідно до положень статті 6 Закону № 1669 звільнений від сплати своїх податкових зобов`язань з орендної плати та земельного податку на період з 14 квітня 2014 року по 08 червня 2016 року.

Що стосується зарахування позивачем платежів, сплачених позивачем на погашення податкових зобов`язань за період після 08.06.2016 року в рахунок сплати податкових зобов`язань, які виникли з 01.01. 2015 року по 08.06.2016 року суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 54.3.5. п.54.3. ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3. ст.57 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.58.1. ст.58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).

Пунктом 126.1. ст.126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Разом з цим, відповідно до підпункту 14.1.175. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п. 87.9. ст.89 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Пунктами 30.1. та 30.2 ст.30 Податкового кодексу України встановлено, що податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Податкова пільга надається шляхом, в тому числі, звільнення від сплати податку та збору ( «г» п.30.9 ст.30 Податкового кодексу України).

Як вже зазначалось судом, позивач в період з 14 квітня 2014 року по 08 червня 2016 року включно на підставі статті 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" був звільнений від своїх податкових зобов`язань з орендної плати та земельної плати, тобто мав у вказаний період податкову пільгу.

Аналіз вищезазначених норм Податкового кодексу дозволяє суду дійти висновку, що податкове законодавство не передбачає визначення податкового боргу (грошового зобов`язання) за податковий період, в якому платник податків мав податкову пільгу в виді звільнення від сплати податку.

Тому суд дійшов висновку, що податковий орган протиправно застосував положення п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, оскільки зарахував кошти в періоди, коли позивач був звільнений від сплати податкових зобов`язань.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов вважає, що відповідачем по справі не доведено правомірність прийнятих спірних податкових повідомлень - рішень.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з платіжним дорученням №1985166 від 5 квітня 2021 року позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 2270 грн. (т.1 арк.с.6).

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, буд.8, код ЄДРПОУ 31018149) до Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд.59, код ЄДРПОУ 43142826) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081214707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 58,71 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081154707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 11977,83 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081164707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 327,84 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081204707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 30 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081224707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 4,17 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.12.2018 року № 0081184707 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату земельного податку в розмірі 3,80 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд.59, код ЄДРПОУ 43142826) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» (код ЄДРПОУ 31018149; місцезнаходження: 84302, Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Островського, 8) судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) 00коп.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 вересня 2021 року.

Повний текст рішення складено та підписано 15 вересня 2021 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая