
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5945/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Житомирській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» (далі - ТзОВ «Вест Петрол Маркет») про застосування заходів реагування, а саме заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на автозаправному комплексі (АЗК) за адресою: Житомирська область, село Оліївка, вулиця Леоніда Ступницького, будинок 269, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 31 березня 2021 року №519/09-695.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перевіркою дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки було виявлено порушення, які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю, здоров`ю працівників підприємства, зокрема суб`єктом господарської діяльності, що здійснює експлуатацію АЗК, не проведено ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогових мас небезпечних речовин та не розроблено декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки. Зазначені порушення зафіксовані актом перевірки від 31 березня 2021 року №519/09-695. Наявність таких порушень зумовлює застосування до відповідача відповідних заходів реагування - негайного зупинення робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до повного усунення зазначених порушень.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав (а.с.24-26). В обґрунтування цієї позиції вказав, що листами від 16 квітня 2021 року та 05 травня 2021 року повідомляв позивача про усунення порушень, зазначених в перевірки. На доводи позивача про незабезпечення ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки відповідач наголосив, що такий обов`язок відповідно до статті 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» та пунктів 3, 18 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956, покладається на власника такого об`єкта або на його користувача. У даному випадку ідентифікацію АЗС 08-01 здійснив її власник – Товариство з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» (далі – ТзОВ «Вест Ойл Груп»), яке подало відповідне повідомлення про результати ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки, за результатами розгляду якого до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки внесено у тому числі названу АЗС (код об`єкта підвищеної небезпеки у Реєстрі 18.34524327.11.2). Також ТзОВ «Вест Петрол Маркет» 11 червня 2021 року уклало договір про надання послуг з розробки нормативно-правових актів з охорони праці для АЗС, за наслідками чого буде здійснено актуалізацію ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки. Крім того, у 2017 році власник АЗС (ТзОВ «Вест Ойл Груп») підготував декларацію безпеки об`єкта (об`єктів) підвищеної небезпеки та подав її до Управління Держпраці у Житомирській області і така зареєстрована за номером 18.34524327.11.2Д. ТзОВ «Вест Петрол Маркет» використовує декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки як користувач цього майна.
Відповідач також зазначив, що після складення акта перевірки суб`єкта господарювання від 31 березня 2021 року №519/09-695 посадовою особою Управління Держпраці у Житомирській області видано припис №519/09-695 та у визначені у ньому строки зобов`язано ТзОВ «Вест Петрол Маркет» усунути виявлені під час перевірки порушення, наявність яких, на переконання позивача, становить загрозу для життя і здоров`я людей (працівників), що є підставою для зупинення їх експлуатації. На думку відповідача, видача припису є доказом того, що виявлені позивачем порушення не становлять загрози життю та здоров`ю працівникам АЗС. Окрім того висновки експертно-технічних центрів, дослідних випробувальних лабораторій про те, що виявлені порушення становлять небезпеку для життя і здоров`я людей (працівників) відсутні.
З урахуванням наведеного відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач доводи відповідача вважає необґрунтованими, водночас підтримав доводи позову (а.с.86-88). Додатково зазначив, що приписи Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки та Порядку декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956, покладають обов`язок з ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки не тільки на власника, але і на суб`єкта господарювання, в якого у користуванні є хоча б один потенційний об`єкт підвищеної небезпеки. Позивач наголосив, що відповідач не провів ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки та декларування безпеки об`єкта підвищеної небезпеки. Договір оренди від 01 квітня 2019 року №1/2, укладений між ТзОВ «Вест Ойл Груп» та ТзОВ «Вест Петрол Маркет», свідчить про передачу в оренду майна АЗС для ведення господарської діяльності та зобов`язує відповідати за стан охорони праці і попереджає про властивості, які можуть бути небезпечними для життя, здоров`я третіх осіб, але відповідач намагається перекласти відповідальність, ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності (смерть працюючої особи, шкода, завдана здоров`ю працюючої особи) на власника ТзОВ «Вест Ойл Груп».
Усунення інших порушень, які, як стверджує відповідач, він усунув, будуть перевірені Управлінням на позаплановому заході.
Позивач наполягає на тому, що виявлені перевіркою та зафіксовані в акті від 31 березня 2021 року №519/09-695 порушення кваліфікуються як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей. Такі порушення підлягають усунення негайно, тому наявні підстави для задоволення позову.
У запереченні на відповідь на відзив (а.с.103-105) відповідач не погоджується з позицією позивача про те, що лише на підставі позапланового заходу державного нагляду (контролю) можливо перевірити факт усунення виявлених попередньою перевіркою порушень.
Крім того, статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачено можливості прийняття судом рішення про заборону виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин і механізмів. До того ж позивач не зазначив перелік робіт, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатацію яких він просить заборонити.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ТзОВ «Вест Петрол Маркет» зареєстроване як юридична особа та здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний), роздрібної торгівлі пальним, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.106).
Відповідно до договору від 01 квітня 2019 року №1/2, укладеного між ТзОВ «Вест Петрол Маркет» (орендар) та ТзОВ «Вест Ойл Груп» (орендодавець), останній для зберігання та реалізації нафтопродуктів, роздрібного продажу продовольчих та непродовольчих товарів, надання супутніх послуг, надання послуг громадського харчування прийняв від орендаря у тимчасове платне користування майно (АЗС) за адресою: Житомирська область, Житомирський район, село Оліївка, вулиця Леоніда Ступицького, 269. У додатку до цього договору оренди від 01 квітня 2019 року №1/2 визначено перелік майна, яке орендує відповідач за адресою місцезнаходження АЗС, а актом приймання-передачі від 01 квітня 2019 року підтверджується фактичне приймання товариством зазначеного майна (а.с.28-37).
Посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області у період з 30 по 31 березня 2021 року за адресою знаходження вказаної вище АЗС було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у формі перевірки ТзОВ «Вест Петрол Маркет» на предмет дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. За результатами перевірки складено акт від 31 березня 2021 року №519/09-695 (а.с.5-12). Актом перевірки зафіксовано порушення вимог законодавства, а саме: в порушення статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 1.1.7 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98) відсутні позначення та адреси на кабельних лініях в розподільчому і силовому щитах (РЩ 0,4) АЗК; в порушення статті 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 8.7.3 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98) в розподільчому щиті (РЩ 0,4) відсутня однолінійна схема електричних з`єднань.
31 березня 2021 року Управлінням Держпраці у Житомирській області з посиланням на акт перевірки від 31 березня 2021 року №519/09-695 видано припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки №519/09-695 та ТзОВ «Вест Петрол Маркет» зобов`язано до 01 травня 2021 року усунути порушення щодо відсутності в розподільчому щиті однолінійної схеми електричних з`єднань (порушення №2 в акті перевірки, проте в приписі зазначено №5). Крім того, зобов`язано негайно усунути порушення статей 9 та 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», пункту 3 Порядку ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956. У графі 2 «Зміст виявленого порушення» вказано, що суб`єктом господарської діяльності, що здійснює експлуатацію АЗК, не проведено ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогових мас небезпечних речовин та не розроблено декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки (а.с.13-14).
Листом від 16 квітня 2021 року (а.с.38-42) ТзОВ «Вест Петрол Маркет» повідомило Управління Держпраці у Житомирській області, що ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки проведено. Повідомлення про результати ідентифікації надано до Управління Держпраці у Житомирській області та об`єкт внесено до Державного реєстру об`єктів підвищеної небезпеки, про що зроблено запис у журналі реєстрації ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки та присвоєно код об`єкту 18.34524327.11.2. Декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки зареєстровано в Управлінні 12 грудня 2017 року (18.34524327.11.2Д); документи оформлені на власника та ТзОВ «Вест Ойл Груп». Також листом від 05 травня 2021 року відповідач інформував, що однолінійна схема розміщена в розподільчому щиті (РЩ 0.4) (а.с.43-48).
02 червня 2021 року Управління Держпраці у Житомирській області звернулося до суду із цим позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 31 березня 2021 року №519/09-695.
Частиною четвертою статті 5 КАС України визначено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Як встановлено статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон №2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду (підпункт 12 пункту 6 Положення).
Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Житомирській області (далі - Управління Держпраці), згідно з пунктом 1 якого Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Житомирської області.
Згідно з підпунктом 20 пункту 4 Положення про Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об`єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки.
Як визначено статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до абзацу першого частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
У розумінні частини восьмої статті 7 Закону №877-V припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються (частина одинадцята статті 7 Закону №877-V).
Статтею 39 Закону №2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Як обумовлено частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Статтею 4 Закону №2694-XII визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності (стаття 3 Закону №877-V).
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, у тому числі на вжиття до суб`єктів господарювання певних заходів реагування (зокрема, складання приписів, протоколів, розпоряджень про усунення виявлених порушень вимог охорони праці), а також на звернення до суду у разі невиконання суб`єктом господарювання в повному обсязі та у встановлений строк вимоги посадової особи органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень вимог законодавства, якщо при цьому наявні підстави для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Таким чином, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можливе лише за рішенням суду. При цьому передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб`єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання, які створюють загрозу життю працюючих. Виявлені факти порушень вимог законодавства фіксуються актами перевірки (заходу державного нагляду (контролю)).
Надаючи оцінку доводам сторін, суд зазначає, що відповідно до абзацу першого частини шостої статті 7 Закону №877-V детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства повинен містити складений посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка проводила плановий або позаплановий захід, акт перевірки.
Як було встановлено судом, актом перевірки зафіксовано два порушення ТзОВ «Вест Петрол Маркет» вимог законодавства: відсутні позначення та адреси на кабельних лініях в розподільчому і силовому щитах (РЩ 0,4); в розподільчому щиті (РЩ 0,4) відсутня однолінійна схема електричних з`єднань. При цьому відповідна графа акта перевірки щодо ризику настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності за фактом виявлених порушень не заповнена.
Виданий Управлінням Держпраці у Житомирській області 31 березня 2021 року припис №519/09-695 про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки зобов`язує ТзОВ «Вест Петрол Маркет» до 01 травня 2021 року усунути порушення щодо відсутності в розподільчому щиті однолінійної схеми електричних з`єднань (порушення №2 в акті перевірки). Крім того, в приписі вказано про виявлення під час перевірки порушення статей 9 та 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», пункту 3 Порядку ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956: суб`єктом господарювання, що здійснює експлуатацію АЗК, не проведено ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогових мас небезпечних речовин та не розроблено декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки. Однак суд звертає увагу сторін, що в акті перевірки від 31 березня 2021 року№519/09-695 таке порушення не було зазначене (встановлене).
Разом з тим, як вбачається зі змісту позовної заяви підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом стали виявлені під час перевірки 31 березня 2021 року порушення позивачем вимог законодавства, які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства. Такими порушенням позивач визначив саме непроведення суб`єктом господарювання ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогових мас небезпечних речовин; нерозроблення декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки. Тобто позивач звернувся до суду з позовом у зв`язку із порушеннями, які не були зафіксовані в акті перевірки від 31 березня 2021 року№519/09-695.
Тому слід дійти висновку, що позивач належними та допустимими доказами не довів наявність порушень вимог законодавства, якими зумовлено звернення до суду із позовом (обґрунтовано підстави звернення до суду). Таким доказом для позивача мав би стати акт перевірки, адже заходи реагування Управління Держпраці у Житомирській області просило застосувати до усунення порушень, виявлених актом перевірки від 31 березня 2021 року №519/09-695.
Оскільки позивач як суб`єкт владних повноважень не довів допущення відповідачем порушень, про які вказано в позовній заяві та якими обґрунтована необхідність застосування заходів реагування у вигляді заборони відповідачу виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на АЗК за адресою: Житомирська область, село Оліївка, вулиця Леоніда Ступницького, будинок 269, то у задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись статтями 72-77, 243, 245, 246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Управління Держпраці у Житомирській області (10008, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Шевченка, будинок 18А, ідентифікаційний код юридичної особи 39790560) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Петрол Маркет» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, ідентифікаційний код юридичної особи 42663493) про застосування заходів реагування відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк