
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/964/21
2-а/609/4/2021
14 вересня 2021 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді: Ковтуновича О.В,
при секретарі: Герасимчук Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1
до управління патрульної поліції в Рівненській області
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 744877 від 31.07.2021 р.
учасники справи - не з`явилися,
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 18 серпня 2021 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду із позовом до управління патрульної поліції в Рівненській області (далі відповідач) з вимогою про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 744877 від 31.07.2021 р.
2. Позов обґрунтований тим, що постановою інспектора роти № 5 батальйону УПП в Рівненській області ДПП лейтенанта поліції Малецького Сергія Олександровича від 31.07.2021 року серія ДП18 № 744877 від 31.07.2021 року, застосовано до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 510 грн.
З вказаною постановою позивач не згідний, вважає її незаконною та необгрунтованою, прийнятою посадовою особою з перевищенням повноважень, виходячи нище викладеного.
Приблизно о 12 год. ОСОБА_1 керуючи комбайном CLAAS LEXION 570, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Райз-Захід», рухався по автодорозі М-07 «Київ-Ковель», де був зупинений працівниками поліції. Після чого, працівники поліції за допомогою невідомого йому засобу типу рулетка, виміряли ширину комбайна та склали вищевказану постанову про стягнення з позивача штрафу за порушення ч.1 ст. 132-1 КУпАП. В постанові зазначили місце - м.Сарни, вул. Гагаріна, 2. Хоча безпосередньо за адресою м.Сарни, вул. Гаріна, 2, не заїжджав. Фактично габаритно-ваговий контроль транспортного засобу не проводився, оскільки під час зупинки та перевірки були присутні лише працівники патрульної поліції. Посадових осіб Уктрансбезпеки, які уповноважені проводити габаритно-ваговий контроль, не було.
В Постанові вказано, що позивач порушив п.32.1. та п.22.5 Правил дорожнього руху.
Габаритно-ваговий контроль здійснюється виключно у місці здійснення габаритно-вагового контролю, якими є відповідні стаціонарні та пересувні пункти.
В оскаржуваній постанові інспектором патрульної поліції Малецьким С.О. вказано, що ширина транспортного засобу, яким позивач керував становила 3,80 м. При цьому, навіть не якими приладами вимірювання визначено цей параметр габариту та про проходження, визначеної законом процедури габаритно-вагового контролю. Таким чином, належність транспортного засобу до великогабаритного визначається саме за результатами габаритно - вагового контролю.
Відповідно до вищезазначених правих норм, доказом того, що транспортний засіб, яким керував позивач належить чи не належить до категорії великогабаритних є відповідний документ, який видають посадові особи Укртрансбезпеки: акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів, акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю, журнал обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Отже, контроль на відповідність габаритів вантажу певним нормам проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю із складенням відповідного документу.
Як вбачається з оскаржуваної постанови позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 132-1 КУпАП за керування транспортним засобом марки комбайном CLAAS LEXION 570, реєстраційний номер НОМЕР_2 , ширина якого складала 3,80 м. без відповідного дозволу, узгодженого з підрозділом органів Національної поліції, чим порушено вимоги п.22.5 Правил дорожнього руху.
Однак, жодних належних та допустимих доказів, зокрема відповідних документів, складених уповноваженими особами Укртрансбезпеки про проходження габаритно-вагового контролю, які б свідчили про те, що позивач керуючи транспортним засобом не виконав вимоги п.22.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 КУпАП, в оскаржуваній постанові не зазначено.
Так, в Постанові не вказано взагалі про проходження вказаної вище процедури, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю у спеціально відведеному місці, в тому числі, певному пересувному пункті, проведення перевірки відповідності габаритів сільськогосподарської техніки певним нормам, дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів із складенням відповідного документу.
Сама постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не беззаперечним доказом вчинення позивачем правопорушення, оскільки така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення, містить лише опис обставин, які визнані інспектором патрульної поліції підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, без зазначення певних доказів на їх підтвердження.
Крім того, зазначена постанова є предметом спору між сторонами та не може розглядатися, як доказ, за відсутності інших доказів на підтвердження обставин вказаних в оскаржуваній постанові.
За таких обставин, позивач зазначає, що оскільки відсутні належні та допустимі докази того, що він допустив правопорушення, передбачене ч.1 ст.132-1 КУпАП, а відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 744877 від 31.07.2021 року підлягає скасуванню із закриттям справи про адміністративне правопорушення, а його позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи наведене, позивач просить скасувати Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ДП18 № 744877 від 31.07.2021 року, винесену інспектором роти № 5 батальйону УПП в Рівненській області ДПП лейтенантом поліції Малецьким Сергієм Олександровичем; Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно мене за ст.132-1 КУпАП; Стягнути з Відповідача -Управління патрульної поліції в Рівненській області на його користь, судові витрати у справі, які на момент подачі позову, складаються із сплаченого судового збору за подання адміністративного позову в сумі 454,00 грн.
ІІ. Інші процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 20 серпня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву в порядку спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду по суті на 14 вересня 2021 року.
4. Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, однак від останнього надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності. Із повним підтримання позовних вимог.
5. Відповідач у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Станом на 11 год. 00 хв. 14.09.2021 р. відзив на позовну заяву не надав.
6. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень статті 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до п. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
7. Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 744887 від 31 липня 2021 року, вбачається, що "31.07.2021 р. о 12:30 год. в м. Сарни вул. Гагаріна, 2 водій керував т/з порушив правила проїзду велико-габаритних вантажів, а саме рухався комбайном ширина якого 3,8 м, що перевищує габарити ніж 2,6 м без узгодження з органами Національної поліції України, чим порушив п. 32.1, п. 22.5 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 132-1 КУпАП" та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
8. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 від 05.03.2012 р. комбайн CLAAS LEXION 570, реєстраційний номер НОМЕР_1 , належить ТОВ «Райз-Захід»
ІV. Оцінка Суду.
9. Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституціє та Законами України.
10. Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
11. Частиною 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
12. Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
13. Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
14. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
15. Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, згідно п. 2 яких транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
16. Відповідно до пункту 22.5 ПДР України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
17. У відповідності до п. 32.1 Правил дорожнього руху з уповноваженими підрозділами Національної поліції узгоджуються: а) розміщення в смугах відведення автомобільних доріг або червоних лініях міських вулиць і доріг та їх штучних спорудах кіосків, павільйонів, рекламоносіїв, пересувних торговельних пунктів, а також на прилеглих територіях, будинках, спорудах - адміністративних приміщень підприємств, установ та організацій; б) умови та порядок руху колон у складі більш як п`яти механічних транспортних засобів; в) порядок буксирування двох і більше транспортних засобів; З органами Національної поліції узгоджуються також інші питання забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачені законодавчими актами.
18. Згідно з п. 1.10 Правил дорожнього руху габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
19. Відповідно до п. 6 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
У відповідності до п.18 цього Порядку за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до п. 20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
20. Згідно п. 1 ст. 132-1 КУпАП порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб`єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
21. Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
22. Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
23. У статті 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
24. Положеннями статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
25. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 77 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
26. Отже, вина водія у порушенні Правил дорожнього руху повинна доводитись певними доказами, серед яких показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, пояснення свідків тощо.
Під час розгляду справи відповідачем не було надано доказів скоєння позивачем правопорушення, обставини якого викладені в оскарженій постанові.
Судом встановлено, що доказів проведення габаритно-вагового контролю у спеціально відведеному місці, в тому числі, певному пересувному пункті, проведення перевірки відповідності габаритів вантажівки певним нормам, з використанням сертифікованого обладнання не надано.
Довідка з результатами габаритно-вагового вимірювання суду не надана.
Жодної інформації стосовно назви, виду, типу, ширини вантажівки, відповідачем також не надано, що унеможливлює для суду з`ясувати габарити вантажівки.
З огляду на вищевикладені норми та фактичні обставини справи, суд дійшов до висновку про те, що постанова серії ДП18 № 744887 від 31 липня 2021 року підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Оскільки постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасування, то згідно приписів вищенаведеної норми, виникає необхідність закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, відносно ОСОБА_1
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
27. Стаття 132 КАС України передбачає види судових витрат, а саме: судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
28. Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
29. На підставі ст. 139 КАС України у зв`язку з задоволенням позову за рахунок бюджетних асигнувань управління патрульної поліції в Рівненській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним судовий збір у розмірі 454 грн.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 132-1, 251, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 205, 241-246, 250,286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Великі Загайці, Кременецького району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_4 ) до управління патрульної поліції в Рівненській області (місце знаходження: 33028, м. Рівне вул. Ст.Бандери, 14а, код ЄДРПОУ 40108646) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ДП18 № 744877 від 31.07.2021 р. – задоволити повністю.
2. Скасувати Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ДП18 № 744877 від 31.07.2021 року, винесену інспектором роти № 5 батальйону УПП в Рівненській області ДПП лейтенантом поліції Малецьким Сергієм Олександровичем.
3. Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП.
4. Стягнути з Управління патрульної поліції в Рівненській області за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Великі Загайці, Кременецького району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 454 грн.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Шумський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення суду складено 14 вересня 2021 року.
Суддя: О. В. Ковтунович