
Справа № 758/14963/20
Провадження № 2/758/3690/21
Категорія 55
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
19 липня 2021 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді -Скрипник О. Г. ,
за участю секретаря судового засідання - Сілюкова Ю. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідачу була призначена та виплачувалася державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
У зв`язку із зазначенням недостовірних відомостей у заявах відповідачу було надміру виплачені кошти допомоги, що стало підставою для звернення до суду.
Позивач зазначає, що суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
На підставі зазначеного позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 10366,44 грн.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Проти розгляду справи в заочному порядку не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини своєї неявки судові не повідомила.
Третя особа в судове засідання свого представника не направила, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, розгляд справи просила здійснювати без її участі.
Зважаючи на це та враховуючи ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України, суд 13.07.2021 року постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного висновку.
Відповідач звернулася до Управління із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до статті 18-1, статті 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі - Закон). Рішеннями Управління заяви задоволено та призначено державну допомогу з 01.09.2017 по 28.02.2018 в розмірі 1777,00 щомісячно та з 01.03.2018 по 31.08.2018 в розмірі 1810,00 щомісячно.
Відповідно до статті 18- 1 право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установлено порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою мате (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п.34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
В заяві та декларації Відповідач, надаючи інформацію про сукупний дохід сім`ї за попередні шість місяців зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебувала, з особою від якої має дітей не проживає, пенсії в разі втрати годувальника не отримує. Інших джерел доходу не має.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №632 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги доповнено пунктом 352 (застосовується з 01.07.2020 року), відповідно до якого допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягай 18-річного віку станом на початок періоду, за які нараховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили-підприємницької чи професійної незалежної' ДІЯЛЬНОСТІ, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (стаття 22) встановлює обов`язок одержувачів державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 - суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до інформації Державної фіскальної служби, завантаженої Управлінням 23.04.2018 року. Відповідач за період з 01.01.2017 по 30.09.2017 отримувала заробітну плату у сумі 27391,97 грн.
Відповідачу Управлінням направлено рекомендованою кореспонденцією листа №10651-51-15-/6235 від 24.09.2018, №10651-51-15-/1860 від 05.03.2019 та №10651-4929 від 22,07.2020, з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, який отримано Відповідачем.?
Проте, Відповідачем добровільно не повернуто кошти, які були надміру сплачені.
Внаслідок неповідомлення Відповідачем обставин, які впливають на призначення допомоги, було надміру виплачені кошти в сумі 10366,44 гри які мають бути повернутими на вимогу Управління.
Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідач своїм правом подати заперечення проти позову не скористався.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням вищевикладеного, зважаючи на неподання відповідачем жодних належних та допустимих доказів на спростування підстав позову, суд оцінивши належність, допустимість, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, а тому необхідно стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 10366,44 грн.
З урахуванням результату розгляду справи, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 141, 263-265, 281-283 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ), надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 10366,44 грн (десять тисяч триста шістдесят шість грн 44 коп) на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на р/р UA648201720343180019000054086, КПКВ 2501030, КЕКВ 2730, Держказначейська служба України м. Київ, код ЄДРПОУ 22886300).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ, вул. Ярославська, 31б, ЄДРПОУ 37393782), понесені Управлінням документально підтверджені судові витрати - судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги (зважаючи на п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України щодо порядку подання апеляційних скарг на судові рішення).
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, або якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. Г. Скрипник