Ухвала суду № 99583729, 10.09.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2021
Номер справи
640/13961/21
Номер документу
99583729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1/1854

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про визнання обов`язкової явки у судове засідання

10 вересня 2021 року м. Київ № 640/13961/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Клочкової Н.В., при секретарі судового засідання Бєсєді А.Ю., за результатами підготовчого засідання в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

до Кабінету Міністрів України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача

Міністерство соціальної політики України

про визнання протиправним нормативно-правового акту

за участю представника відповідача, представники позивача та третьої особи у судове засідання не з`явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомленні належним чином

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Кабінету Міністрів України (надалі - відповідач), адреса: 01008, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок 12/2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України (надалі - третя особа), адреса: 01601, місто Київ, вулиця Еспланадна, будинок 8/10, в якій позивач просить:

- визнати, протиправним та нечинним пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 325 від 08 квітня 2021 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», в частині затвердження пункту 1 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань - механізму використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти), щодо встановлення в абзаці 3 Додатку до Порядку - розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» за текстом - разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни І групи - 4 421 гривня, щодо установлення Урядом на свій розсуд розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня для інвалідів війни 1 групи сумою 4 421 гривень з порушенням частини п`ятої статті 17 Конституції України, через не відповідність встановлення розміру допомоги нормам чинного спеціального Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІV від 25 грудня 1998 року по встановленню щорічної допомоги до 5 травня розміром 10 мінімальних пенсій за віком з урахуванням правової позиції Верховного Суду України в постанові від 11 листопада 2008 року, судової справи - № 21-84во08, Верховного Суду у постанові від 16 березня 2021 року, справа № 640/9677/20 та статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 23 жовтня 1993 року по відношенню до збереження основ соціального захисту громадян, на яких розповсюджуються норми цього закону, як правового акту вищої юридичної сили, а саме частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з урахуванням правових висновків остаточних рішень Європейського суду з прав людини, в пункті 23 у справі «Сук проти України», (CASE OF SUK v. UKRAINE; Заява № 10972/05; остаточне рішення від 10 березня 2011 року), в пункті 23 у справі «Кечко проти України» (Kechko v. Ukraine, Заява № 63134/00, - якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним;

- визнати незаконною діяльність Кабінету Міністрів України, у зв`язку з затвердженням Постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325 «Деякі питання виплати у 2020 роді разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», в частині пункту 1 Порядку та в абзаці 3 Додатку Розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня для інвалідів війни 1 групи в 2021 році сумою 4 421 гривень, що призвело з 09 квітня 2021 року і до теперішнього часу до звуження змісту та обсягу прав ОСОБА_1 , як ветерана війни - інваліда війни І групи.

Підставою позову вказано порушення прав та інтересів позивача, внаслідок прийняття суб`єктом владних повноважень оскаржуваної постанови.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним нормативно-правового акту, яка буде розглядатись по суті складі колегії суддів, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ (код 37567866, 01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЕСПЛАНАДНА, будинок 8/10).

У підготовчому засіданні 10 вересня 2021 року, були відсутні представник позивача та представник третьої особи, хоча про дату час та місце проведення даного судового засідання були повідомлені належним чином, у зв`язку з чим у даному судовому засіданні, судом постановлено на обговорення питання щодо визнання обов`язковою явки представника третьої особи.

У вказаному підготовчому засіданні представник відповідача наполягав на визнані обов`язкової явки представника третьої особи, оскільки оскаржуваний нормативно-правовий акт розроблявся та готувався саме третьою особою.

Заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, які мають значення для правильного вирішення питання щодо визнання обов`язковою явку представника третьої особи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини 2 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Відповідно до частини 1 статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до частини 2 статті 131 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов`язані завчасно повідомити про це суд.

Пунктом 3 частини 5 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.

З аналізу матеріалів справи судом було встановлено, що в даному адміністративному позові предметом розгляду є перевірка законності та правомірності пунктів постанови Кабінету Міністрів України № 325 від 08 квітня 2021 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» щодо визначення суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

В свою чергу, суд вважає за необхідне звернути увагу, що частиною 3 статті 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України та цього Закону затверджує Регламент Кабінету Міністрів України, який визначає порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, інші процедурні питання його діяльності, а також визначає порядок розроблення, виконання та моніторингу виконання програмних документів Кабінету Міністрів України.

Пунктом 1 параграфу 32 Регламенту Кабінету Міністрів України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 року № 1156) (далі - Регламент) передбачено, що проекти актів Кабінету Міністрів готуються на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів, доручень Прем`єр-міністра, а також за ініціативою членів Кабінету Міністрів, центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій з дотриманням вимог цього Регламенту.

Відповідно до пункту 1 параграфу 36 Регламенту розробник надсилає заінтересованому органу проект акта Кабінету Міністрів, завізований керівником органу, який є розробником, разом з пояснювальною запискою, а також порівняльною таблицею (якщо проектом акта передбачено внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів).

В свою чергу, відповідно до положення Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітаки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Крім того, суд звертає увагу, що в даному конкретному випадку, Міністерство соціальної політики України було головним розробником постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», які є предметом розгляду в даній справі.

Таким чином, з урахуванням викладених вище обставин, виходячи з аналізу матеріалів справи, з огляду на необхідність з`ясування певних обставин щодо предмету розгляду даної справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання обов`язкової явки представника Міністерства соціальної політики України для надання пояснень щодо оскаржуваних у даній справі пунктів постанови Кабінету Міністрів України № 325 від 08 квітня 2021 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» щодо визначення суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Пунктом 1 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках визначених пунктами 1-3, 5 частини другої статті 205 цього Кодексу;

Так, зокрема, пунктом 5 частини 2 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку, якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.

Отже, беручи до уваги вищевикладені обставини у сукупності, суд приходить до висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання у справі для виклику представника третьої особи у судове засідання, оскільки явка такого представника є обов`язковою для надання певних пояснень.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 44, 45, 223, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Визнати обов`язковою явку представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Міністерства соціальної політики України у підготовче засідання на 12 жовтня 2021 року о 10 год 00 хв.

2. Оголосити перерву у підготовчому засіданні у справі № 640/13961/21 на 12 жовтня 2021 року о 10 год 00 хв. Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1, зал судового засідання № 10 (1 поверх, в р-ні канцелярії).

3. Копію даної ухвали невідкладно направити учасникам процесу.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.В. Клочкова

Повний текст виготовлено 13.09.2021.