
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/11060/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Військової частини А1815 (вул. Танкістів, смт Гончарівське, Чернігівська область, 15558, код ЄДРПОУ - 07880688) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини А1815, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1815 щодо не надання ОСОБА_1 відповідей по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, отриманого представником Військової частини за довіреністю поштою 28.12.2020, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення з підписом представника Військової частини за довіреністю, фіскальними чеками про його направлення на адресу Військової частини, копії яких долучено до позовної заяви;
2) зобов`язати Військову частину А1815 розглянути та надати ОСОБА_1 відповіді по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, отриманого представником Військової частини за довіреністю поштою 28.12.2020, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення з підписом представника Військової частини за довіреністю, фіскальними чеками про його направлення на адресу військової частини, копії яких долучено до позовної заяви;
3) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А1815 щодо не виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно;
4) зобов`язати Військову частину А1815 виплати ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно.
Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За правилами частини 1 статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У свою чергу частиною 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому суддя вважає за необхідне зазначити, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
За приписами частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як слідує з матеріалів позовної заяви позивач просить у пунктах 1-2 прохальної частини позовної заяви визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання позивачу відповідей по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, та зобов`язати розглянути та надати відповідь по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно.
У свою чергу, як вбачається з адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, позивач звернувся до відповідача з рапортом про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно 24.12.2020, який був отриманий відповідачем 28.12.2020, та повинен був отримати відповідь на своє звернення протягом місяця, тобто в січні 2021 року, але відповіді так і не отримав, отже про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися ще в лютому 2021 року.
Крім того у пунктах 3-4 прохальної частини позовної заяви позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно та зобов`язати виплати грошову компенсацію за неотримане речове майно.
Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У свою чергу, як вбачається з адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, позивачу про бездіяльність відповідача щодо невиплати грошової компенсації за неотримане речове майно було відомо ще з наказу командира Військової частини А1815 від 10.12.2020 №298 про звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення, яким наказано провести остаточний розрахунок при звільненні.
Наведене вище у сукупності свідчить про недотримання позивачем вимог КАС України, а саме пропуск останнім шестимісячного та місячного строку звернення до суду з адміністративним позовом, встановленого частинами 2 і 5 статті 122 КАС України, що, у свою чергу, є недоліком позовної заяви та створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з тим суддя звертає увагу позивача, що ним не додано до адміністративного позову заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з позовною заявою з обґрунтуванням поважності причин такого пропуску та доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску.
Також частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 №3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VІ).
Відповідно до статті 1 Закону №3674-VІ судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №3674-VІ судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону №3674-VІ встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову: немайнового характеру - ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності до статті 7 Закону України від 15.12.2020 №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01 січня 2021 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270,00 грн.
Таким чином за подання фізичною особою до суду адміністративного позову, який містить вимоги немайнового характеру ставка судового збору становить 908,00 грн.
Отже позивачу за подання до суду даного адміністративного позову, який містить дві вимоги немайнового характеру, пов`язані між собою, а саме: 1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання відповідей по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно та зобов`язання розглянути та надати позивачу відповідь по суті рапорту від 24.12.2020 про надання довідки-розрахунку про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, 2) визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно та зобов`язання виплати грошову компенсацію за неотримане речове майно, необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1816,00 грн (908,00+ 908,00).
Поряд з цим у ході ознайомлення із позовною заявою та доданими до неї документами, суддею виявлено, що до позовної заяви позивачем додано квитанцію від 02.08.2021 про сплату судового збору лише на 908,00 грн.
За таких обставин ОСОБА_1 необхідно доплатити судовий збір у сумі 908,00 грн (реквізити для сплати судового збору з 01.01.2021: рахунок UА348999980313191206084025739, отримувач - ГУК у Чернігівській області/тгм.Чернігів/22030101, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП) та подати до суду оригінал документу про сплату судового збору у встановленому порядку і належному розмірі.
Щодо посилання позивача, заявленого у позовній заяві, про звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VІ «Про судовий збір», суддя зазначає таке.
Так пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.
Вищевикладене повністю узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 09.10.2019 у справі № 9901/311/19 (провадження №11-795заі19).
У свою чергу згідно з частинами 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшла висновку, що позовна заява ОСОБА_1 має бути залишена без руху та позивачу встановлено десятиденний строк, з моменту отримання копії ухвали суду, для усунення вказаних недоліків, шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом та доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску; оригіналу документу про сплату судового збору у встановленому порядку та у належному розмірі.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И Л А:
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк, з дня отримання зазначеної ухвали суду, для усунення недоліків поданої позовної заяви.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, у встановлений судом строк, відповідно пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею і згідно зі статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Падій