Рішення № 99577850, 01.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2021
Номер справи
380/5837/21
Номер документу
99577850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2021 року

справа №380/5837/21

провадження № П/380/5914/21

зал судових засідань № 12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Красневич Ю.Б.,

за участю:

представників відповідача Стойко О.В., Сиванич У.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради (місцезнаходження: 80100, Львівська область, Червоноградський район, вул. Сокальська, 1, код ЄДРПОУ 25258142) (далі – відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради), в якому просить:

- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області з приводу відмови в перерахунку/нарахуванні пільг на житлово-комунальні послуги відповідно до вимог ч. 1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області здійснити перерахунок пільг на житлово-комунальні послуги відповідно до вимог ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 27 лютого 2020 року і надалі нараховувати пільги згідно вказаної норми Закону.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.12.2014, має право на пільги, встановленні Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На підставі цього, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пільг на житлово-комунальні послуги, за адресою: АДРЕСА_1 , з жовтня 2019 року з врахуванням пільг, що йому належать відповідно до вимог ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки вважає, що площа на яку згідно з законом має надаватись пільга, повинна становити 115,5 м2. Проте, відповідач відмовив позивачу у задоволені вказаної заяви. Позивач, вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, звернувся до суду за судовим захистом. Просив позов задовольнити.

Ухвалою судді від 19.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ОСОБА_1 як особа з інвалідністю внаслідок війни має право та користується 100 - відсотковою знижкою плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (газом, електроенергією, опаленням та іншими послугами) в межах середніх норм споживання, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Відповідач вказує, що пільга позивачу як особі з інвалідністю 3 трупи внаслідок війни нараховується на всю загальну площу квартири - 37,7 кв. м., опалювальну - 35,3 кв.м., що визначено ч.3, п.28 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а тому підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку нарахованих пільг на житлово-комунальні послуги немає. Просив у задоволені позову відмовити повністю.

Позивач 14.05.2021 подав до суду відповідь на відзив.

Ухвалою від 13.08.2021 суд призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Подав клопотання про розгляд справи без його участі. Позовну заяву підтримав та просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просили суд у задоволені позову відмовити повністю.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни та має право на пільги, встановленні Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 13.12.2014.

05.01.2020 ОСОБА_1 зареєстровано в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як «особа з інвалідністю III групи внаслідок війни».

ОСОБА_1 є власником квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Загальна площа квартири становить 37,7 кв.м., житлова площа 18,7 кв.м. Вказане підтверджується копією технічного паспорта від 11.07.2000.

За даними облікової картки, яка наявна у відповідача, до складу сім`ї позивача включено: ОСОБА_1 – пільговик; ОСОБА_2 - дружина пільговика; ОСОБА_3 - дочка ІНФОРМАЦІЯ_1 (станом на 01.10.2019 знята з реєстрації); ОСОБА_4 - дочка ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_5 - дочка ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказана обставина не заперечується позивачем.

04.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пільг на житлово-комунальні послуги, за адресою: АДРЕСА_1 , з жовтня 2019 року з врахуванням пільг, що йому належать відповідно до вимог ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Нарахування пільг просив здійснити згідно з вказаною нормою Закону на 5-х осіб ( ОСОБА_1 і 4-х членів його сім`ї). Вказав, що площа на яку згідно з законом має надаватися пільга повинна становити 115,5 м2 = (21*5)+10,5 м2.

Відповідач листом №21004/1-8 від 15.03.2021 повідомив позивача, що пільга ОСОБА_1 як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни нараховується на всю площу квартири, що йому належить. Загальна площа квартири становить 37,7 кв.м, опалювальна 35,3 кв.м. Такий порядок нарахування пільг визначений ч.3 п.28 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Враховуючи наведене відповідач повідомив позивача, що підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку нарахованих пільг на житлово - комунальні послуги немає.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому звернувся до суду за судовим захистом.

Зі змісту позовної заяви та відповіді на відзив суд встановив, що позивач фактично не погоджується з діями відповідача щодо нарахування йому пільги лише на площу належної йому квартири, тоді як відповідно до норм Закону пільга повинна надаватись за нормами на кожного члена його сім`ї, що в сумі становить 115,5 кв.м. і є втричі більшою від наявної опалювальної площі.

При вирішення справи суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ) вказаний закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Перелік пільг, які надаються особам з інвалідністю внаслідок війни визначені в статті 13 Закону № 3551-ХІІ.

За приписами пунктів 4 та 5 статті 13 Закону №3551-ХІІ особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:

100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);

100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону № 3551-ХІІ площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім`ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100-процентна відповідна знижка плати.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 згідно з ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, як особа з інвалідністю внаслідок війни має право та користується 100 - відсотковою знижкою плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (газом, електроенергією, опаленням та іншими послугами) в межах середніх норм споживання, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі – Постанова №409).

Відповідно до ч.3 п.28 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” площа житла, на яку нараховується 100- процентна знижка плати, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання) незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати.

Нарахування пільг на житлово-комунальні послуги проводиться у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів, визначених Постановою №409.

Згідно з даними КП «Чсрвоноградтеплокомуненерго» ОСОБА_1 проживає у 5-ти поверховому житловому будинку, який обладнаний будинковим засобом обліку теплової енергії (лічильником).

Пунктом 2 Постанови №409 визначено, що соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільгу на оплату житлово - комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:

1) оплати житлової послуга - послуги з управління багатоповерховим будинком, витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 м2 загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;

2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 м2 опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.

Пунктом 3 Постанови №409 установлено соціальні норми, в межах яких держава надає пільги на оплату житлово - комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:

1) для послуг з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення:

у разі використання теплової енергії для централізованого або автономного опалення 0,0383 Гкал, на 1 к в. метра опалювальної площі на місяць в опалюваний період.

Для громадян, які використовують теплову енергію для потреб централізованого опалення, опалювальний період для надання пільг установлюється з 16 жовтня до 15 квітня включно.

Тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, послуги з централізованого опалення для потреб населення для абонентів житлових будинків з будинковими приладами обліку теплової енергії становить 1809,91 грн./ Гкал (з ПДВ).

Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування комунальними послугами, визначаються з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів згідно з додатком 1 і 2 до Постанови №409.

Коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії для централізованого або автономного опалення для Львівської області та для будівель на 5 і більше поверхів становить 0,41.

Вартість одного квадратного метра опалювальної площі у межах соціальних нормативів за наявності будинкових приладів обліку теплової енергії дія будівель на 5 і більше поверхів складає - 28,4210 грн. (0,0383 Гкал х 1809,91 грн. (вартість 1Гкал) х 0,41 (коригуючий коефіцієнт)).

2) для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 3,6 кв.м. на одну особу на місяць;

3) для користування послугами з постачання та розподілу природного газу на плиту - 5,4 куб. м. на одну особу на місяць;

4) для користування послугами з електропостачання, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівних приладів 100 кВт*г на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30кВт*г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок ), але не більше як 220 кВт*г па місяць.

Розрахунок пільг проводиться на програмному забезпеченні ЄДАРП, розробником якого є ІОЦ Міністерства соціальної політики України.

З 01.10.2019 пільги на оплату житлово-комунальних послуг нараховуються управлінням праці та соціального захисту населення, відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання падання житлових субсидій та пільг на оплату житлово - комунальних послуг».

Відповідно до ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Судом встановлено, що за адресою АДРЕСА_2 з 01.10.2019 нарахування пільг проводиться на 4 - осіб (заявника, його дружину та 2-х неповнолітніх дітей).

Донька ОСОБА_1 - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є повнолітньою, а тому не належить до членів сім`ї пільговика.

З матеріалів справи встановлено, що позивач проживає в 5-ти поверховому житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 37,7 кв. метра, на яку відповідачем нараховується 100 процентна знижка на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території. Тому, посилання позивача на наявність у нього права на отримання 100 процентної знижки на 115,5 кв. метри є безпідставними.

На послуги з постачання та розподілу газу, електро та водопостачання пільга надається у розмірі 100% з урахуванням соціальних нормативів. Витрати на оплату за спожиту теплову енергію відшкодовуються у розмірі 100% у межах соціальних нормативів, виходячи з розміру опалювальної площі належної позивачу квартири.

Суд зазначає, що вказаний обрахунок пільг позивачу відповідає наведеним вище нормам законодавства та підтверджується наявним у справі повідомленням про надання пільг.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення ОСОБА_1 перерахунку нарахованих пільг на житлово - комунальні послуги.

Щодо посилання позивача на Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі № 1-247/2018(3393/18) яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, суд зазначає.

Спірним питанням у даній справі є наявність підстав для проведення позивачу перерахунку нарахованих пільг на житло, а також площа житла, на яку така пільга повинна нараховуватись.

Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційною норму, яка надавала право Кабінету Міністрів України встановлювати (регулювати) розмір пільг виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Враховуючи, що відповідачем в повному обсязі надається позивачу пільга у вигляді 100 процентної знижки за користування житлом та комунальними послугами, виходячи з загальної площі житла позивача та середніх норм споживання, як це передбачено у ст.13 Закону № 3551-ХІІ, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті конкретних обставин цієї справи суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складене та підписане 13.09.2021

Суддя Р.І. Кузан