
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 1.380.2019.006236
У Х В А Л А
з питань визнання виконавчого документа таким, що не підлягає
виконанню
06 вересня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Грень Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М.,
представника відповідача Рисіч О.В.,
розглянув у судовому засіданні заяву Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання виконавчого документа таким що не підлягає виконанню у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії-
в с т а н о в и в :
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява від Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у адміністративній справі №1.380.2019.006236 за позовом.
Така заява обґрунтована тим, що у виконавчих листах, виданих 09.04.2021 Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1.380.2019.006236, зобов`язано Державну прикордонну службу України провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, як членам сім`ї ОСОБА_4 , який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Заявник вказує, що боржником у даному виконавчому листі, виданому 09.04.2021 Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1.380.2019.006236, є «Державна прикордонна служба України». Також у даному виконавчому листі, виданому 09.04.2021 Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1.380.2019.006236, зазначено код ЄРДПОУ 00034039. Зазначаємо, що в рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 по справі № 1.380.2019.006236 код ЄРДПОУ Державної прикордонної служби України відсутній, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Державна прикордонна служба України відсутня. Зазначений у виконавчому листі код ЄРДПОУ 00034039 належить юридичній особі Адміністрації Державної прикордонної служби України. Отже, на думку заявника, зазначена інформація у виконавчому листі виданому 09.04.2021 Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1.380.2019.006236 не відповідає рішенню суду, а код ЄРДПОУ вказано на власний розсуд. Тому просить суд визнати виконавчий лист №380/678/21 від 02.06.2021 таким, що не підлягає виконанню.
Представник заявника у судовому засіданні подану заяву підтримав, просив суд задовольнити.
Представник позивача подала до суду клопотання про розгляд заяви без її участі. Окрім того, заперечила щодо заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, просила у задоволенні такої відмовити.
Надаючи оцінку доводам поданих відповідачем заяв, суд виходить з такого.
Частинами 1 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення комісії Державної прикордонної служби України від 30.09.2019 №171, яким відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, членам сім`ї померлого прапорщика ОСОБА_4 ; зобов`язано Державну прикордонну службу України провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, як членам сім`ї ОСОБА_4 , який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
З автоматизованої системи «Діловодство адміністративного суду» судом встановлено, що на підставі рішення від 07.07.2021 Львівським окружним адміністративним судом видано три виконавчі листи по справі №1.380.2019.006236 про зобов`язання Державну прикордонну службу України провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, як членам сім`ї ОСОБА_4 , який помер внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Згідно зі ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановленому законом.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (ч.4 ст. 372 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 1 ст.129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили повинно ефективно виконуватись і не повинно існувати можливості (крім виняткових випадків) перегляду остаточного судового рішення (дотримання принципу res judicata).
Суд встановив, що станом на день звернення відповідача із означено заявою, рішення суду набрало законної сили, відтак повинно бути виконане.
Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Так, статтею 43 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено поняття адміністративної процесуальної правосуб`єктності.
Частиною 3 вказаної статті визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
В свою чергу, частиною 4 ст. 55 КАС України визначено, що Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Статтею 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Загальна чисельність Державної прикордонної служби України становить 53000 осіб, у тому числі 45000 військовослужбовців.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, органи охорони державного кордону та інші органи, зазначені у частині першій цієї статті, є юридичними особами, мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в банках, у тому числі в іноземній валюті. У системі Державної прикордонної служби України є також навчальні заклади, науково-дослідні установи, підрозділи спеціального призначення та органи забезпечення.
Згідно з Положенням про Адміністрацію Державної прикордонної служби України затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 533 (в редакції чинній станом на день ухвалення судом рішення та видачі виконавчих листів) Адміністрація Державної прикордонної служби України (Адміністрація Держприкордонслужби) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до п.5 Положення Адміністрація Держприкордонслужби організовує планово-фінансову роботу в апараті Адміністрації Держприкордонслужби, органах Держприкордонслужби, на підприємствах, в установах, що належать до сфери її управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку в установленому законодавством порядку; забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
Отже, Адміністрація Державної прикордонної служби є тим суб`єктом, якому в процесі виконання покладених на нього завдань у даному випадку належить виконання судового рішення.
З урахуванням наведеного, судом не встановлено, що виконавчий лист у цій справі було видано помилково, враховуючи встановлені обставини, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 374 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
у задоволенні заяви Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання виконавчих листів № 1.380.2019.006236, виданих Львівським окружним адміністративним судом 09.04.2021 р. такими, що не підлягають виконанню, відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.09.2021.
Суддя Грень Н.М.