Ухвала суду № 99577697, 13.09.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
380/9239/20
Номер документу
99577697
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

з питань визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню

справа № 380/9239/20

13 вересня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув в порядку письмового провадження заяву Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у адміністративній справі №380/9239/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

06.08.2021 на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява від Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Така заява обґрунтована тим, що рішення суду від 24.12.2020 у справі №380/9239/20 не набрало законної сили, так як було подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Проте, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Литвиненко Х.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, зазначаючи, що документ вступив в законну силу (набрав чинності). Тому просить суд визнати виконавчий лист №380/9239/20 від 08.02.2021 таким, що не підлягає виконанню.

У період з 02.08.2021 по 06.09.2021 суддя Лунь З.І. перебувала у щорічній основній відпустці.

Розгляд заяви призначено в судове засідання на 10 вересня 2021 року о 08:30год.

Сторони у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином та своєчасно.

Частинами 1 ст.374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Надаючи оцінку доводам поданих відповідачем заяв, суд виходить з такого.

Рішенням суду від 24.12.2020 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 11.08.2020 №190-УБД про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області, орієнтовний розмір 2,00га. (за межами населеного пункту). Рішення суду набрало законної сили 26.01.2021

З автоматизованої системи «Діловодство адміністративного суду» судом встановлено, що на підставі рішення від 24.12.2020 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №380/9239/20 про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Пустомитівської міської ради Пустомитівського району Львівської області, орієнтовний розмір 2,00 га. (за межами населеного пункту.

Не погодившись із прийнятим рішенням, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області подало апеляційну скаргу.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2021 апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року у справі № 380/9239/20 – без змін.

Згідно зі ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановленому законом.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (ч.4 ст. 372 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення, зокрема на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Водночас, суд зазначає, що ч.1 ст.129-1 Конституції України чітко передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили повинно ефективно виконуватись і не повинно існувати можливості (крім виняткових випадків) перегляду остаточного судового рішення (дотримання принципу res judicata).

Суд встановив, що станом на день звернення відповідача із означено заявою, рішення суду набрало законної сили, відтак повинно бути виконане.

Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Судом не встановлено, що виконавчий лист у цій справі було видано помилково, також боржник не підтвердив, що він виконав свій обов`язок щодо виконання судового рішення.

Щодо покликання боржника на те, що рішення у справі №380/9239/20 було оскаржено в апеляційному порядку, то суд звертає увагу, що набрання законної сили рішенням суду першої інстанції чинний Кодекс адміністративного судочинства пов`язує з тридцятиденним строком з дня його проголошення чи складення повного судового рішення (у разі розгляду справи у письмовому провадженні чи оголошення у судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення).

З матеріалів справи видно, що видаючи виконавчий лист у цій справі судом було дотримано зазначеного строку.

Суд також додатково зазначає, що як видно із заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, то фактичним мотивом звернення з такою заявою до суду є обставини, що перешкоджають виконанню боржником судового рішення, а саме, що орієнтоване місце розташування земельної ділянку, щодо якої стягував має право на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою накладається на місце розташування земельних ділянок інших осіб, що вже перебувають у їхній власності.

Водночас вказані боржником обставини є такими, що свідчать про ймовірне виникнення спору щодо права на означену земельну ділянку, однак не вважаються такими, що стосуються виконання рішення суду у цій справі.

Суд також наголошує, що Головне управління Держгеокадастру у Львівській області не позбавлене права звертатися до суду із вимогами до органу виконавчої служби про оскарження рішення, дій чи бездіяльності виконавця в порядку, визначеному ст.287 КАС України.

Враховуючи встановлені обставини, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись положеннями ст. ст. 241, 256, 293-297, 374 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в :

у задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у адміністративній справі №380/9239/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Лунь З.І.