Рішення № 99576097, 13.09.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
200/8796/21
Номер документу
99576097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2021 р. Справа№200/8796/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84301, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправними дій та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

15 липня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі-відповідач), в якій просив суд:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської радив частині виплати щорічної разової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»- протиправними;

- стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської раді недоплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно статті 13 Закону України № 3351-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 10 246,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, якому встановлена ІІ група інвалідності.Відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 05 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій. Вважає наявним право на здійснення виплати грошової допомоги у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а саме 14 152,00 грн. (1769 грн. х 8) замість 3906,00 грн., що були виплачені.

Ухвалою суду від 16 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання всіх копій доданих до позовної заяви документів, засвідчених позивачем належним чином (своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення), необхідних для направлення відповідачеві разом із позовною заявою.

Ухвалою суду від 19 липня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на позовну заяву, що разова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи до 5 травня у 2021 році виплачена у розмірі 3906,00грн. з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325, якою затверджені Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі Постанова №325). Зазначає, що вказана постанова є чинною, видатки фінансуються в межах бюджетних призначень.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою з інвалідністю ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 07.05.2008 (арк. справи 8).

За 2021 рік позивачеві виплаченаразова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи до 5 травня в розмірі 3906,00 грн, що підтверджується листом відповідача від 27.05.2021 №29-01-14/4405 (арк. справи 4).

Не погоджуюсь з діями відповідача, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі – Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлено статтею 13 вказаного Закону.

Вказану статтю доповнено Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року № 367- XIV (далі – Закон № 367- XIV) частиною четвертою наступного змісту: “щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком”.

Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Як зазначено в постанові Великої палати Верховного Суду від 13.01.2021 у справі №440/2722/20, правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII. Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин розділ Прикінцеві та перехідні положення Бюджетний кодекс України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІ групи - 8 мінімальних пенсій за віком.

Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбачена Законом №3551-XII, для осіб з інвалідністю ІІ групи здійснюється в розмірі 3906,00 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 13 цього Закону. Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІІ групи у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» № 1082-ІХ від 15 грудня 2020 року встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2021 року - 1769 грн.

Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІ групи у 2021 році становить 14152,00 грн (1769 грн х 8). Сума недоотриманих позивачем коштів становить 10246,00 грн.

Доводи відповідача про здійснення виплат в межах бюджетних асигнувань не приймаються судом до уваги, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.

Отже, враховуючи те, що виплата одноразової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році здійснена у розмірі 3906,00 грн., а невиплата належної суми у розмірі 10246,00 грн. є протиправною, оскільки не відповідає зазначеним критеріям правомірності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій управління щодо нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, як особі з інвалідністю ІІ групи, не у повному обсязі встановленому Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”та стягнення з управління недоотриманої частини на користь позивача у розмірі 10246,00 грн.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, суд враховує, що в даній справі обов`язок доказування правомірності своїх дій та прийнятого рішення покладено на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі фактичні обставини, наведені норми чинного законодавства України та відповідно до наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: 84301, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправними дій та стягнення коштів,- задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в частині виплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня 2021 року у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської раді недоплачену суму щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рік згідно статті 13 Закону України № 3351-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 10 246,00 грн. (десять тисяч двісті сорок шість гривень 00 копійок).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 13 вересня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко