
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2021 р. Справа№200/5856/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аляб`єва І.Г.
при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.
за участю сторін:
представника відповідача – Наумова В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (вул.К.Лібкнехта, 177А, м.Маріуполь, Донецька область, 87547, код ЄДРПОУ 001916778) в особі Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (вул.Зої Космодем`янської,3, м.Часів Яр, Донецька область, 84553, код ЄДРПОУ 35397900) до Головного управління ДПС у Донецькій області (вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и в:
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2021 №00/3934/04-04 про сплату штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2720,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 06.04.2021 на адресу Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від Головного управління ДПС у Донецькій області надійшло податкове повідомлення рішення від 02.04.2021 №00/3934/04-04 про сплату штрафу у сумі 2720,00 грн. за несвоєчасне подання контролюючому органу податкових декларацій рентної плати за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ період з I кварталу 2019 року по ІV квартал 2020 року, з розрахунком фінансової санкції (штрафу). Позивач вважає вказане податкове повідомлення рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Позивач вважає зазначене рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» у разі настання форс мажорних обставин підприємству не нараховуються штрафні санкції та пеня. Позивач вказує на те, що сертифікатом Торгово-промислової палати України від 25.11.2014 № 1735, 1736 про настання обставин непереборної сили, яким засвідчена настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 при здійсненні КП «Компанія «Вода Донбасу» господарської діяльності на території Донецької області та дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються подачі податкової декларації, справлення та сплати податків та обов`язкових платежів.
Ухвалою суду від 04.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 23.06.2021.
23.06.2021 розгляд справи відкладено на 20.07.2021.
Ухвалою суду від 20.07.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, розгляд справи відкладено на 26.08.2021.
Ухвалою суду від 26.08.2021 закрито підготовче провадження у справі, розгляд справи по суті призначено на 07.09.2021.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Актом камеральної перевірки від 26.02.2021 №1528/05-99-04-04-18/35397900 встановлено, що за період з I кварталу 2019 року по ІV квартал 2020 року податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання води позивачем не подавалися. На підставі акту камеральної перевірки 26.02.2021 №1528/05-99-04-04-18/35397900 ухвалено податкове повідомлення-рішення від 02.04.2021 №00/3934/04-04 про сплату штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2720,00 грн.
Окрім того, позивач посилається на Сертифікати Торгово – промислової палати України, якими засвідчено настання обставин непереборної сили позивачу при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання норм законодавчих актів України, які на думку КП "КОМПАНІЯ "ВОДА ДОНБАСУ" , а саме:
- № 1735 від 25.11.2014, яким відповідно до п.п.100.4,100.5 ст.100 ПКУ КП «Компанія «Вода Донбасу» засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов`язкових платежів;
- №1736 від 25.11.2014, яким відповідно до п. 102.6-102.7 ст.102 ПКУ КП «Компанія «Вода Донбасу» засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкових декларацій ;
ГУ ДПС у Донецькій області зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин, діяв Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) визначений Регламентом, що затверджений Рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 № 44(5), який і має застосовуватись до спірних правовідносин. Порядком передбачено, що засвідченню підлягають форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) по кожному окремому податковому та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання якого настало згідно нормативно - правових актів проте таке виконання стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Сертифікат не може засвідчувати форс-мажорні обставини на майбутнє. У разі якщо сертифікат про форс-мажорні обставини виданий щодо обставин, які на момент його видачі тривають та період дії яких встановити неможливо, Заявник, після закінчення дії таких обставин, має право звернутися до ТПП України для засвідчення форс-мажорних обставин за подальший період саме з дня, наступного за датою видачі сертифікату до дня їх закінчення.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 01.10.2019 року у справі №805/385/17-а, який суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин відповідно до ч.5 ст.242 КАС України.
Таким чином, ГУ ДПС у Донецькій області наголошує, що наданий позивачем Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати №1735 від 25.11.2014 та № 1736 від 25.11.2014 не є належним доказом, який посвідчує обставини непереборної сили відносно несвоєчасної сплати податкового зобов`язання, оскільки він фактично засвідчує обставини непереборної сили у період з 10.06.2014 до моменту його видачі 25.11.2014.
Виходячи з наведеного відповідач просить відмовити в задоволені позову.
Позивач до судового засідання не з`явився, про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
До судового засідання з`явився представник відповідача, який заперечував проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.
Часовоярське регіональне виробниче управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 35397900) є відокремленим підрозділом, що входить до складу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», перебуває на обліку як платник єдиного внеску у Головному управлінні ДПС у Донецькій області.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано в якості юридичної особи 23.11.2007 року за № 12661030005026990, включено до ЄДРПОУ за № 00191678.
26.02.2021 Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку щодо своєчасного подання податкової декларації з рентної плати (розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) за період з I кварталу 2019 року по IV квартали 2020 року Часовоярським регіональним виробничим управлінням комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 35397900), за результатами якої складено акт від 26.02.2021 № 1528/05-99-04-04-18/35397900 (а.с. 7-8).
Перевіркою встановлено не подання Часовоярським регіональним виробничим управлінням комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» податкових декларацій з рентної плати (розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) за IV кварталу 2018 року 2018 року, з період за період з I кварталу 2019 року по IV квартали 2020 року чим порушено вимоги пп. 49.18.2, п. 49.18 ст. 49 ПК України.
Вищезазначений акт направлений на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням, та отриманий уповноваженою особою позивача.
Позивач не погодившись з висновками викладеними в акті перевірки надав заперечення на акт перевірки від 12.03.2021 №4/03/545, відповідно до якого просив скасування спірне податкове повідомлення – рішення (а.с. 9-10).
На підставі акту перевірки, Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення - рішення від 02.04.2021 №00/3934/04-04, яким до Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2720 грн. (а.с. 5).
Вказане податкове повідомлення – рішення направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням, та отримано уповноваженою особою (а.с. 6).
Головним управлінням ДПС у Донецькій області позивачу надано відповідь «Щодо розгляду заперечень» № 3006/05-99-04-01-10 від 29.03.2021, відповідно до якої висновки акту перевірки щодо своєчасності подання податкової декларації з рентної плати (розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) за період з I кварталу 2019 року IV квартал 2020 року відповідають вимогам законодавства та лишаються без змін (а.с. 11-12).
Позивач вважає, що прийняте Головним управління ДПС у Донецькій області податкове повідомлення – рішення є протиправними оскільки форс-мажорні обставини засвідчені сертифікатами Торгово-промислової палати, в зв`язку з чим останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Щодо посилання позивача на наявність Сертифікатів Торгово-промислової палати України, суд зазначає наступне.
Позивач не заперечує факт несвоєчасного подання податкової декларації з рентної плати (розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) за період з I кварталу 2019 року по IV квартали 2020 року Часовоярським регіональним виробничим управлінням комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». При цьому, позивач посилається на наявність у нього Сертифікатів Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили №1735 від 25.11.2014, №1736 від 25.11.2014.
Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VІІ).
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до положень статті 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
За положеннями статті першої цього Закону, період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014.
Пунктом 5 статті 11 Закону № 1669-VІІ передбачено обов`язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.10.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014 у період з 14.04.2014 до її закінчення.
На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закон № 1669-VІІ,розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-рзатверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
05.11.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1079-р, яким було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 №1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-рзатверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Пунктом 3 наведеного розпорядження визнані такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079-р.
Так, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р м. Маріуполь включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Позивачем надано Сертифікати (висновок) Торгово-промислової палати:
- №1735 від 25.11.2014, яким засвідчено настання для КП «Компанія «Вода Донбасу» обставин непереборної сили з 10.06.2014 у відповідності до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 ПК України, при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов`язкових платежів;
- №1736 25.11.2014, яким засвідчено настання для КП «Компанія «Вода Донбасу» обставин непереборної сили з 10.06.2014, у відповідності до норм пунктів 102.6-102.7 статті 102 ПК України, при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій.
У відповідних сертифікатах також зазначено, що на момент видачі останніх, обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» (в редакції від 02.09.2014) визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Частиною першою статті 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» визначено, що Торгово-промислова палата України здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, інших законів, нормативно-правових актів та свого Статуту.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) визначений Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що затверджений Рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 № 44(5), який набрав чинності з 18.12.2014 та чинний на момент виникнення спірних правовідносин.
Статтею 6.1. вказаного Регламенту передбачено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов`язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.
Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів (стаття 6.2.)
Якщо сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виданий щодо обставин, які на момент його видачі тривають та період дії яких встановити неможливо, Заявник після закінчення дії таких обставин, має право звернутися до ТПП України/регіональної ТПП для засвідчення форс-мажорних обставин за подальший період з дня, наступного за датою видачі сертифікату до дня їх закінчення. Засвідчення форс-мажорних обставин у такому випадку проводиться на загальних засадах відповідно до цього Регламенту.
Таким чином, надані позивачем Сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати №1735 від 25.11.2014, №1736 від 25.11.2014 не є належними доказами, які посвідчують обставини непереборної сили відносно несвоєчасної сплати податку на додану вартість за липень 2014 року, оскільки, як вбачається з вказаних Сертифікатів, вони стосуються пунктів 100.4 і 100.5 статті 100, пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України, про засвідчення можливості не подання звітності з рентної плати (розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води) в них не йдеться.
Зазначення у вказаних Сертифікатах того, що на момент їх видачі обставини непереборної сили тривають, та дату закінчення їх терміну встановити неможливо, не є доказом того, що такі Сертифікати засвідчують відповідні обставини безстроково, тобто на майбутнє.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 01.10.2019 у справі № 805/385/17-а.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вище зазначене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 02.04.2021 №00/3934/04-04 про сплату штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 2720,00 грн. є обґрунтованими та відповідає приписам статті 2 КАС України, з огляду на що позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 5-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволені позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (вул.К.Лібкнехта, 177А, м.Маріуполь, Донецька область, 87547, код ЄДРПОУ 001916778) в особі Часовоярського регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (вул.Зої Космодем`янської,3, м.Часів Яр, Донецька область, 84553, код ЄДРПОУ 35397900) до Головного управління ДПС у Донецькій області (вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
У судовому засіданні 07 вересня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений і підписаний 14 вересня 2021 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв