
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
13 вересня 2021 р. Справа №200/7910/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії, визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
24 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому позивач просить суд:
- визнати дії Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно обмеження сум недоотриманої пенсії, яка за життя належала ОСОБА_2 та після його смерті увійшла до складу спадщини періодом з 22 квітня 2018 року по 31 грудня 2019 року без врахування компенсації втрати грошового доходу протиправними;
- зобов`язати Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області надати приватному нотаріусу відомості про суми недоотриманої пенсії за період заборгованості з квітня 2016 року по грудень 2019 року разом з компенсацією втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням терміну їх виплати станом на жовтень 2020 року у розмірі 125 682, 66 грн. без врахування сум недоотриманої пенсії за січень-лютий 2019 року та вересень-жовтень 2019 року;
- визнати протиправною відмову Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити виплату недоотриманих сум пенсії включених до спадщини у зв`язку з поданням заяви про виплату недоотриманих сум пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину від 10 червня 2021 року в сервісному центрі Пенсійного фонду України в м. Чернівці.
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Донецький окружний адміністративний суд своєю ухвалою від 29 червня 2021 року залишив його без руху, надавши позивачеві строк для усунення його недоліків.
Ухвалою суду від 12 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою від 09 серпня 2021 року суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по даній справі.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є спадкоємцем майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 отримував пенсію за віком та перебував на обліку у відповідача.
На запит приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу 31.05.2021 року Великоновосілківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було надано лист-відповідь, у якому зазначено, що залишок недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 складає 47 982,03 гривень за період з 22.04.2018 по 31.01.2019, зазначено, що сума розрахована за три роки (а.с. 17).
10.06.2021 приватний нотаріус нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 . Зазначено, що спадщина, на яку видано свідоцтво складається з недоодержаної пенсії у розмірі 47 982,03 грн (сорок сім тисяч дев`ятсот вісімдесят дві гривні 03 копійки), яка належала спадкодавцю.
Листом Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.01.2018 № 230/11-17 повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2018 в адміністративній справі № 805/875/18-а, ОСОБА_3 проведено відповідне нарахування та листом від 18.12.2018 № 9440/10-14 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запит щодо виділення коштів на фінансування та виплату заборгованості ОСОБА_3 за період з 01.04.2016 по 31.12.2018 у сумі 103 122,69 грн. Станом на 04.01.2019 фінансування до управління не надходило. Виплата заборгованості буде здійснена після проведення відповідного фінансування (а.с. 27-28).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що спір за своєю суттю стосується отримання позивачем спадщини, такий спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб`єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; “публічно-правовий спір” - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (ст.4 КАС України).
Аналіз наведених норм свідчить, що КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб`єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Статтею 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити, насамперед, із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. У свою чергу, приватноправові відносини відрізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб`єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене суб`єктивне право шляхом оскарження управлінських дій суб`єктів владних повноважень.
Не є публічно-правовим спір за участю суб`єкта владних повноважень публічного права, з одного боку, та суб`єкта приватного права - фізичної особи, коли управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на створення, зміну або припинення її цивільних прав, до яких належить також право власності на майно, у тому числі – грошові кошти (пенсія). Сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Згідно зі ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
У спірних правовідносинах, пов`язаних із реалізацією права на спадщину, реалізується не публічний, а приватний інтерес, таким чином спір має приватноправовий характер, хоча однією зі сторін у ньому виступає особа публічного права.
Крім того, 07.04.2021 Верховний Суд виніс постанову у справі №0540/5860/18-а, відповідно до якої зазначив, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
В справі, яка переглядалась касаційним судом, було визначено, що предметом позову є майнова вимога позивачки визнати за нею в порядку спадкування право власності на майно - грошові кошти. Судом було визначено, що спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
За приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що спір за своєю суттю стосується отримання позивачем спадщини, такий спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/2243/21-а від 13.07.2021, №200/10136/20-а від 13.05.2021, №360/2480/21 від 13.07.2021.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Приписами ч.2 ст.183 КАС України визначено, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу, зокрема, про закриття провадження у справі.
Суд роз`яснює позивачу, що згідно із ч.2 ст.239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Одночасно суд зазначає, що згідно із п.5 ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до ч.6 ст.143 КАС України у випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв`язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
З урахуванням наведеного, суд роз`яснює позивачу право звернення з клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі п.5 ч.1 ст.7 Закону України “Про судовий збір” з врахуванням вимог ч.6 ст.143 КАС України.
Суд роз`ясняє, що справу слід розглядати в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вулиця Центральна, буд. 103; ЄДРПОУ: 42171290) про визнання дій Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно обмеження сум недоотриманої пенсії, яка за життя належала ОСОБА_2 та після його смерті увійшла до складу спадщини періодом з 22 квітня 2018 року по 31 грудня 2019 року без врахування компенсації втрати грошового доходу протиправними, зобов`язання Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надати приватному нотаріусу відомості про суми недоотриманої пенсії за період заборгованості з квітня 2016 року по грудень 2019 року разом з компенсацією втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням терміну їх виплати станом на жовтень 2020 року у розмірі 125 682, 66 грн. без врахування сум недоотриманої пенсії за січень-лютий 2019 року та вересень-жовтень 2019 року та визнання протиправною відмову Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити виплату недоотриманих сум пенсії включених до спадщини у зв`язку з поданням заяви про виплату недоотриманих сум пенсії на підставі свідоцтва про право на спадщину від 10 червня 2021 року в сервісному центрі Пенсійного фонду України в м. Чернівці.
Повний текст ухвали складено 13.09.2021.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Христофоров