Рішення № 99575441, 13.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
120/7115/21-а
Номер документу
99575441
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

13 вересня 2021 р. Справа № 120/7115/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Вінницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик - МКІ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2021 року Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (далі - позивач) звернулася до суду, з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик - МКІ" (далі – ТОВ "МКІ") , у якому просила суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді:

зупинити використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» джерел викидів розташованих на проммайданчику за адресою с. Кальник Іллінецького району, до отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що за результатами позапланової перевірки на виконання вимог Припису від 12.11.2020 року було встановлено, що позивачем цей припис не виконано, а саме: дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на промисловий майданчик, що розташований за адресою : с. Кальник, Іллінецького району, Вінницької області, не отримано.

Вказане, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування заходів у сфері державного нагляду у вигляді зупинення використання позивачем джерел викиду, розташованих на проммайданчику до отрмання позивачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 08.07.2021 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Враховуючи обставини недостатнього фінансування для можливості направлення судової кореспонденції засобами поштового зв`язку, судом направлено засобами електронного зв`язку відповідачу копію ухвали про відкриття провадження від 08.07.2021 року, яку останнім отримано 14.07.2021 року.

Відповідач своїм право на подання відзиву на позовну заяву не скористався, у зв`язку з чим, суд вирішує даний спір за наявними матеріалами на підставі ч. 6. ст. 162 КАС України.

При цьому, 18.08.2021 року відповідачем подано пояснення, у якому вказано, що ТОВ «Шляховик-МКІ» уклало договір №-02/40 від 13.04.2021 року з ТОВ «Дозвіл Еко Плюс» на розробку науково-технічної документації для отримання дозволу. Документи розроблено, дано оголошення в газету, отримано лист Гайсинської районної державної адміністрації про відсутність скарг та зауважень. Згідно листа №-17 від 17.08.2021 ТОВ «Дозвіл Еко Плюс» документи на обсяги викидів забруднюючих речовин знаходяться на заключній стадії їх подачі в Управління розвитку та інфраструктури для отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. До пояснень додано копії: договору № 02/40 від 13.04.2021 року; листа Гайсинської районної державної адміністрації № 02-20/2569 від 09.07.2021 року; листа №-17 від 17.08.2021 ТОВ «Дозвіл Еко Плюс».

Разом з тим, на час винесення рішення у справі, до суду не надано доказів отримання відповідного дозволу.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

12.11.2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області проведено позапланову перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» вимог природоохоронного законодавства.

Підставою для здійснення позапланової перевірки є звернення громадян із с. Кальник Іллінецького району Вінницької області від 20.10.2020р.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності підприємства ТОВ «Шляховик МКІ» є: будівництво доріг та автострад (42.11).

ТОВ «Шляховик МКІ» представлено договір оренди нерухомого майна №2 від 16.01.2020 року строком дії до 25.12.2020р., відповідно до якого підприємство орендує у ФОП ОСОБА_1 асфальтобетонну-змішувальну установку (АБЗ) ДС-158, яка розташована за адресою: с. Кальник, Іллінецького р-ну, Вінницької обл. для ведення господарсько-виробничої діяльності.

На промисловому майданчику наявні джерела викидів забруднюючих речовин, а саме:

- Розвантаження інертних матеріалів із автотранспорту (не організоване);

- Відкрита площадка для зберігання інертних матеріалів; (не організоване);

- Завантаження інертних матеріалів на транспортер (живильні бункера З шт.) (не організоване);

- Відкритий транспортер для транспортування інертних матеріалів; (не організоване);

- Місце подачі інертних матеріалів у сушильний барабан; (не організоване);

- Димова труба сушильного барабану (пічне паливо) (організоване);

- Димова труба резервуару для підігріву бітуму; (організоване);

- Дихальний отвір для зберігання та розігрівання бітуму (організоване);

- Димова труба резервуару для підігріву бітуму (організоване);

- Дихальний отвір для зберігання пічного палива (організоване);

- Асфальтозмішувач (не організоване);

- Відвантаження готового асфальту (не організоване);

- Завантаження мінерального порошку в агрегат мінерального порошку (не організоване);

- Димова труба буржуйки (організоване);

- Токарний верстат (не організоване);

- Резервуар для зберігання дизельного палива (організоване), тощо.

За результатами проведеної позапланової перевірки складено акт Акт перевірки № 633/ВН від 12.11.2020 року щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів,

Відповідно до вказаного Акту ТОВ «Шляховик-МКІ» відноситься до високого ступеня ризику (49 балів), класифікується як мале підприємництво, у акті виявлені порушення вимог законодавства, а саме:

підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу від джерел викидів, які розташовані за адресою: с. Кальник Іллінецького району Вінницької області, що є порушенням ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

не розроблені спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (ст.10, ст..15 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»);

підприємством не обладнано у відповідності нормативних документів місця відбору проб для здійснення контролю за дотриманням затверджених граничнодопустимих викидів (ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», КНД 211.2.3.063-98 «Метрологічне забезпечення. Відбір проб промислових викидів.Інструкція»);

не розроблено паспорт на ПГОУ ( Підпункт 2.2.5 пункту 2.2 розділу II Правил, затверджених наказом № 52);

не здійснюються періодичні перевірки на відповідність фактичних параметрів роботи газоочисного обладнання. (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», розділ IV Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52);

не розроблено і не затверджено інструкцію з експлуатації установки очистки газу відповідно до умов їх роботи ( Підпункт 2.2.3 пункту 2.2 розділу II Правил, затверджених наказом № 52);

не призначено осіб відповідальних за: технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установок очистки газу; належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку; ведення журналу обліку робочого часу установок очистки газу (Абзац п`ятий підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу II Правил, затверджених наказом № 52 Абзац сьомий підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу II Правил, затверджених наказом № 52);

не проводиться технічне навчання і перевірку знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу (Підпункт 2.2.4 пункту 2.2 розділу II Правил, затверджених наказом № 52);

не здійснюється виробничий контроль за охороною атмосферного повітря в процесі господарської діяльності (Абзац сьомий частини першої статті 10, стаття 29 ЗУ № 2707);

не здійснюється періодичний огляд газоочисного обладнання для оцінки їх технічного стану (ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», розділу II Правил технічної експлуатації установок очистки газу, затверджених наказом Мінприроди № 52).

Інформація про потерпілих (за наявності):

Положення законодавства, якими встановлено відповідальність за порушення вимог законодавства (за наявності): Стаття 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Товариству з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» видано Припис від 12.11.2020 року щодо усунення виявлених порушень, зокрема шляхом: отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на промисловий майданчик, що розташований за адресою: с. Кальник Іллінецького району Вінницької області до 15.01.2021 року, який отримано директором ТОВ «Шляховик - МКІ» Оганесян С.П., що підтверджується його підписом.

За результатами перевірки відносно директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 012685 від 12.11.2020 року. У відповідних графах адмінпротоколу правопорушником надано пояснення, що порушення будуть усунуті.

Також винесено постанову № 05/224 від 16.11.2020 року, якою визнано директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 78, ч.2 ст. 79 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 136 грн. Штраф правопорушником 24.11.2020 року сплачено добровільно.

За результати позапланової перевірки 20.04.2021 на виконання вимог Припису було встановлено, що Припис від 12.11.2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» не виконано, а саме:

дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на промисловий майданчик, що розташований за адресою: с. Кальник Іллінецького району Вінницької області не отримано.

За результатами перевірки відносно директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 013466 від 20.04.2021 року. У відповідних графах адмінпротоколу правопорушником повторно надано пояснення, що порушення будуть усунуті.

Винесено постанову № 05/108 від 26.04.2021 року, якою визнано директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративний штраф у розмірі 510 грн. Штраф правопорушником 18.05.2021 року сплачено добровільно.

Позивач зазначає, що виявлені порушення є істотними та завдають шкоди навколишньому середовищу, а тому просить суд вирішити питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення використання ТОВ «Шляховик - МКІ» джерел викидів розташованих на проммайданчику за адресою с. Кальник Іллінецького району, до отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому звернувся до суду з відповідним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 16 Конституції України встановлено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.

Згідно статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 (далі - Положення № 275), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) (далі - Інспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Підпунктом 2 пункту 4 Положення №275 передбачено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення №275 звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Правовий статус Державної екологічної інспекції у Вінницькій області регламентується Положенням про Державну екологічну інспекцію у Вінницькій області, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №46 (далі - Положення №46).

Пунктом 1 розділу І Положення №46 визначено, що Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Вінницької області.

Згідно з п.п. 4 пунктом 2 розділу ІІ Положення №46 Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Положення № 46 Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання.

За правилами пункту 6 розділу ІІ Положення №117 Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Абзацом 4 частини 1 статті 6 Закону № 877-V визначено, що підставою для здійснення позапланового заходу є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства (ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V).

При цьому відповідно до ст. 10 Закону України від 16 жовтня 1992 року № 2707-XII "Про охорону атмосферного повітря" (далі - Закон № 2707-XII) підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

1) здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

2) вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

3) забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

4) здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

5) заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

6) забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

7) забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

8) використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

9) здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

10) своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об`єктів.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 2707-XII для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною п`ятою статті 11 Закону № 2707-XII визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Водночас в силу положень ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 року № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Отже, виходячи з наведених норм чинного законодавства, обов`язковою умовою для здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є наявність відповідних дозволів, виданих уповноваженим на те органом виконавчої влади.

Судом встановлено, що в період з 12.11.2020 позивач здійснив позапланову перевірку відповідача у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства. За її результатами відповідачу вручено Припис від 12.11.2020, яким встановлено конкретний та достатній строк для виконання виявлених перевіркою порушень.

Разом з тим, 20.04.2021 складено Акт № 633/ВН за результатами позапланової перевірки виконання Припису від 12.11.2020, яким зафіксовано невиконання заходів згідно з висновками попередньої перевірки.

Зокрема, перевіркою встановлено, що відповідач експлуатує джерела викиду шкідливих речовин в атмосферне повітря без отримання на те відповідного дозвілу.

В той же час, судом враховано, що станом на дату розгляду справи відповідач надав пояснення, у якому вказано, що ТОВ «Шляховик-МКІ» уклало договір №-02/40 від 13.04.2021 року з ТОВ «Дозвіл Еко Плюс» на розробку науково-технічної документації для отримання дозволу. Документи розроблено, дано оголошення в газету, отримано лист Гайсинської районної державної адміністрації про відсутність скарг та зауважень. Згідно листа №-17 від 17.08.2021 ТОВ «Дозвіл Еко Плюс» документи на обсяги викидів забруднюючих речовин знаходяться на заключній стадії їх подачі в Управління розвитку та інфраструктури для отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. До пояснень додано копії: договору № 02/40 від 13.04.2021 року; листа Гайсинської районної державної адміністрації № 02-20/2569 від 09.07.2021 року; листа №-17 від 17.08.2021 ТОВ «Дозвіл Еко Плюс».

Разом із тим, відповідачем не було надано доказів усунення усіх виявлених перевіркою порушень, які стали підставою для звернення позивача з цим адміністративним позовом.

Також суд зауважує, що сам по собі факт вжиття відповідачем певних заходів задля оформлення дозволу не є підставою для відмови у задоволенні позову, оскільки усунення виявленого перевіркою порушення матиме місце тільки тоді, коли підприємство отримає відповідний дозвіл.

З огляду на викладене, перевіривши доводи учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку заявлених позовних вимог, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Шляховик - МКІ" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення використання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» джерел викидів розташованих на проммайданчику за адресою с. Кальник Іллінецького району, до отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 13.09.2021.

Позивач: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області (Код ЄДРПОУ 37979894, вул. 600-річчя, 19, м. Вінниця, 21021)

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Шляховик - МКІ» (код ЄДРПОУ 36928095, вул. Європейська, 32, м. Іллінці, Вінницька область, 22700)

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна