
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7517/21
ун. № 759/20551/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2021 року cлідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва Поплавська О.В., за участі секретаря судового засідання Гуменюк Д.В., прокурора Соколюка О.В., захисника підозрюваного - адвоката Бекірова Н.М., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури Соколюка О.В., подане в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.09.2019 за № 42019110000000295, про продовженя строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ташкент Республіки Узбекістан, українця, громадянина України, який здобув вищу освіту, одружений, має двох малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
09.09.2021 року до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва Поплавської О.В надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтоване тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, місцезнаходження якого дислокується за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 2А, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019110000000295 від 20.09.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Державне підприємство «Зал офіційних делегацій» (ЄДРПОУ 26191463) створено згідно Розпорядження Керівника Державного управління справами № 641 від 25.11.2003.
Відповідно до п. 1.3. статуту ДП «Зал офіційних делегацій» підприємство засноване на майні, що перебуває в державній власності та знаходилось в користуванні структурного підрозділу Державного авіаційного підприємства «Україна» - «Зал офіційних делегацій», і вартість якого складає 4 247 900 грн.
Пунктом 1.11 статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що підприємство створено з метою:
- одержання прибутку шляхом здійснення господарської діяльності, не забороненої чинним законодавством;
- організації обслуговування окремих категорій пасажирів, що приймають через аеропорт літерними або іншими спеціальними рейсами, а також звичайними авіаційними рейсами з дотриманням вимог та правил, передбачених у відповідних нормативних документах;
- надання послуг з гарантованим рівнем безпеки та якості обслуговування;
- виконання інших видів діяльності, пов`язаних з обслуговуванням пасажирів, та надання інших послуг, які передбачені в цьому Статуті;
- забезпечення разом з іншими державними органами і структурами авіаційної безпеки офіційних делегацій та посадових осіб, які обслуговуються в Залі офіційних делегацій;
- надання послуг пасажирам перед вильотом та після прильоту, а також відвідувачам під час проведення офіційних заходів.
Згідно п. 2.1 статуту ДП «Зал офіційних делегацій» підприємство є власником майна продукції, виробленої внаслідок господарської діяльності, одержання прибутків, а також іншого майна, придбаного їм на інших підприємствах, незаборонених чинним законодавством.
Майно передане Засновником належить Підприємству на праві повного господарського відання.
Пунктом 2.2. статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що майно Підприємства складають основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображена в самостійному балансі підприємства.
Пунктом 2.6 статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що основним узагальнюючим показником діяльності Підприємства є прибуток, що формується згідно з порядком, передбаченим чинним законодавством.
З доходу, отриманого внаслідок фінансово - господарської діяльності, Підприємство:
- виконує обов`язкові платежі у бюджета;
- сплачує за трудові ресурси;
- розраховується з контрагентами по договорах;
- формує фонди.
Залишок чистого прибутку використовується за погодженням із Засновником.
Фінансовий рік Підприємства співпадає з календарним.
Згідно п. 3.1. ДП «Зал офіційних делегацій» до виключної компетенції Засновника відноситься:
- затвердження Статуту Підприємства;
- призначення Директора, погодження штатного розпису Підприємства, визначення порядку розподілу прибутку та покриття збитків;
- визначення головних напрямків діяльності Підприємства, затвердження його планів та звітів про їх виконання;
- заснування, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філіалів та представництв, затвердження їх повноважень (статутів, положень);
- винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб Підприємства;
- прийняття рішень про припинення діяльності Підприємства, призначення ліквідаційної комісії;
- затвердження річних балансів.
Згідно п. 3.2. статуту ДП «Зал офіційних делегацій» у Підприємстві створюється одноособовий виконавчий орган - Директор.
Директор вирішує усі питання діяльності Підприємства, окрім віднесених до виключної компетенції Засновника.
Директор призначається Засновником на підставі контракту, підзвітний йому та організовує виконання його рішень.
Окремі взаємовідносини особи, яка призначається на посаду Директора Засновником, регламентуються контрактом.
Директор діє від імені Підприємства без доручення в межах, встановлених даним Статутом та рішеннями Засновника.
Рішення Директора проваджуються в життя, як правило, наказами.
Директор Підприємства керує діяльністю Підприємства і несе особисту відповідальність в межах, передбачених контрактом та чинним законодавством за виконання покладених на нього завдань.
Для організації діяльності Підприємства та виконання покладених на нього завдань Директор здійснює:
- представництво Підприємства в Україні та за її межами;
- оформлення усіх документів, необхідних для забезпечення діяльності Підприємства;
- видачу наказів, розпоряджень і доручень з питань діяльності Підприємства;
- розпорядження, у відповідності з діючим законодавством України та цим Статутом, майном і коштами Підприємства, укладення угод в межах своїх повноважень;
- розробляє та затверджує штатний розклад Підприємства;
- у встановленому порядку призначає І звільняє працівників Підприємства, встановлює посадові оклади, заохочує працівників, які відзначились, накладає дисциплінарні стягнення;
- розробляє та затверджує Положення про структурні підрозділи Підприємства;
- розподіляє обов`язки між своїми заступниками.
Директор має право підпису будь-яких документів, стосовно діяльності Підприємства, по взаємовідносинах з банківськими установами, державними органами, а також інших документів, необхідних для забезпечення фінансово- господарської діяльності Підприємства без окремого доручення (довіреності).
Директор має право без попереднього погодження з Засновником укладати контракти з третіми особами на надання послуг, придбання та реалізацію матеріальних цінностей на суму, що не перевищує Статутний фонд Підприємства.
Директор Підприємства здійснює і інші функції за дорученням Засновника.
Директор може доручати вирішення окремих питань, що входять в його компетенцію, своїм заступникам, керівникам структурних підрозділів та іншим працівникам Підприємства.
Працівники призначаються та звільняються з посади наказом Директора, а в його відсутність - заступником Директора.
Пунктом 3.3. статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що Контроль за роботою Підприємства здійснюється ревізійною комісією, яка утворюється в порядок, визначеному Засновником.
Ревізійна комісія складає висновки по річних звітах та балансах.
Згідно п.4.1 статут ДП «Зал офіційних делегацій» Підприємство самостійно планує свою діяльність, виходячи з попиту на роботи, послуги, необхідності забезпечення виробничого та соціального розвитку Підприємства, підвищення особистого прибутку працівників.
Основу планів складають договори зі споживачами, постачальниками, замовниками та виконавцями.
4.2 Підприємство реалізує свою продукцію та послуги по цінах і тарифах, затверджених Засновником, а випадках передбачених законодавством України - за регульованими цінами.
5.3 статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що Підприємство має право:
- організовувати роботу підпорядкованих підрозділів з урахуванням вимог відповідних нормативних документів, що регулюють їх діяльність в Україні.
- здійснювати будівництво, реконструкцію, а також капітальний ремонт основних фондів, забезпечувати своєчасне освоєння нових виробничих потужностей та введення в дію придбаного обладнання, несе відповідальність за незадовільне використання виробничих потужностей;
- взаємодіяти з службами аеропортів та спеціальними підрозділами інших органів влади, що базуються в аеропорту «Бориспіль» і забезпечують авіаційну безпеку, проходження усіх видів контролю та оформлення перевезень пасажирів та багажу згідно з чинними нормами і встановленими правилами;
- планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до кон`юнктури ринку послуг та економічної ситуації і подавати на узгодження Засновнику;
- реалізувати свої послуги за цінами та тарифами, затвердженими Засновником, а у випадку, передбачених законодавством України, за регульованими цінами;
- розвивати свою наземну базу, здійснювати капітальне будівництво та організацію інженерних мереж;
5.5 статуту ДП «Зал офіційних делегацій» передбачено, що підприємство зобов`язане:
- здійснювати обслуговування в порядку, що визначається Інструкцією про порядок подання замовлення на обслуговування в Залі офіційних делегацій, що затверджується розпорядження Керівника Державного управління справами;
- забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством України;
- підтримувати оптимальний обсяг основних і оборотних коштів, необхідних для поточної діяльності та розвитку;
- нести відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майн, згідно з чинним законодавством України.
20.06.2017 Розпорядженням Керівника Державного управління справами ОСОБА_4 № 18-П ОСОБА_1 призначено на посаду директора Державного підприємства «Зал офіційних делегацій».
20.06.2017 Керівником Державного управлінням справами ОСОБА_4 укладено контракт з директором Державного підприємства «Зал офіційних делегацій» № 07.6-2-37 з ОСОБА_1 .
Згідно п. 1. Контракту Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством державного майна, а Орган управління майном зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення та організації праці Керівника.
Пунктом 3. Контракту передбачено, що Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, Статутом підприємства, іншими нормативними документами.
Згідно п. 5 Контракту Керівник підзвітний Органу управління майном у межах, встановлених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом.
Пунктом 6 Контракту передбачено, що Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, Статутом підприємства та цим контрактом.
Пунктом 6.1 Контракту Керівник забезпечує складання в установленому порядку річного з поквартальною розбивкою фінансового плану підприємства на кожний наступний рік та подає його на затвердження до Органу управління майном, з яким укладено цей контракт.
Пунктом 6.2 Контракту Керівник подає в установленому порядку Органу управління майном квартальну звітність і річну фінансову звітність підприємства, а також квартальний та річний звіти про виконання фінансового плану підприємства разом з пояснювальною запискою щодо результатів діяльності.
Пунктом 7 Контракту передбачено, що Керівник зобов`язується забезпечувати виконання показників ефективності використання державного майна і прибутку, а також майнового стану підприємства і фінансових та аналітичних показників господарської діяльності підприємства згідно з додатками до контракту.
Згідно п. 8 Контракту Керівник погоджує з Органом управління майном
- призначення на посади та звільнення з посад першого заступника, заступників Керівника та головного бухгалтера підприємства;
- тарифи та розцінки, за якими підприємство виконує роботи та надає послуги;
- укладення договорів, контрактів, угод та інших правочинів, якщо їх загальна сума перевищує 1 000 000 (один мільйон) гривень.
Пунктом 12 Контракту передбачено, що Керівнику належать закріплені за ним повноваження і права, які поширюються на підприємство законодавчими та іншими нормативними актами, а також передбачені Статутом підприємства та цим контрактом.
Згідно п. 13 Контракту Керівник має право:
- діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях;
- укладати господарські та інші угоди з урахуванням обмежень, передбачених законодавством України, документами Органу управління майном, установчими документами підприємства та цим контрактом;
- видавати доручення;
- відкривати рахунки в банках;
- розпоряджатися коштами підприємства виходячи зі змісту Статуту відповідно до законодавства;
- накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства;
- у межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства;
- вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Органом управління майном, Статутом підприємства і цим контрактом до компетенції Керівника.
Пунктом 14 Контракту, передбачено, що Орган управління майном делегує Керівнику свої повноваження щодо проведення колективних переговорів і укладення колективного договору в порядку, передбаченому Законом України "Про колективні договори і угоди", за погодженням з Органом управління майном.
Згідно п. 22 у разі невиконання чи неналежного виконання обов`язків, передбачених цим контрактом, Сторони несуть відповідальність згідно із законодавством та цим контрактом.
Отже, будучи наділеними вище вказаними повноваженнями ОСОБА_1 , згідно примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою, яка обіймала посаду в державному підприємстві, пов`язану з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій.
Приміткою 1 ст. 364 КК України, визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно - розпорядчих чи адміністративно - господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
З метою впорядкування діяльності Державного підприємства «Зал офіційних делегацій» з обслуговування офіційних делегацій, посадових осіб та інших категорій пасажирів Розпорядженням керівника Державного управління справами ОСОБА_5 затверджено Інструкцію про порядок подання замовлень, надання послуг та укладення договорів про обслуговування на Державному підприємстві «Зал офіційних делегацій», яка визначає порядок подання замовлень та укладення договорів про обслуговування на цьому Підприємстві.
Пунктом 2.1. Інструкції визначено, що ДП «Зал офіційних делегацій» надаються такі послуги:
- обслуговування пасажирів на приліт або виліт (зустріч пасажирів біля трапа повітряного судна (далі ПС) або в приміщеннях; організація проходження контролю на авіаційну безпеку пасажирів, їх багажу та ручної поклажі; організація митного та прикордонного контролю; пакування багажу; реєстрація пасажирів, оформлення багажу та ручної поклажі; завантаження (розвантаження) багажу на (з) борту ПС; доставка очікування в комфортабельних приміщеннях, безалкогольних напоїв, місць для паркування автотранспорту пасажирів на стоянці на період до 12 годин);
- користування окремим залом (першого поверху);
- транспортні послуги.
Пунктом 2.2. Інструкції визначено, тарифи на надання послуг, які вказані в підпункті 2.1 цієї Інструкції, розробляються ДП «Зал офіційних делегацій» і затверджуються Керівником Державного управління справами.
В ході досудового розслідування в становлено, що з 01.01.2018 по 01.06.2018 діяли Тарифи на послуги, що надаються ДП «Зал офіційних делегацій», які введенні в дію з 15.05.2017 та затверджені 10.05.2017 в.о. Керівника Державного управління справами ОСОБА_6 .
Згідно п.п. 1.6, 1.7 затверджених Тарифів, «Спеціальні тариф» інші державні органи України та органи місцевого самоврядування під час здійснення їх представниками відряджень у службових цілях на договірних умовах; офіційних іноземних делегацій, які прибувають відповідно до замовлення Міністерства закордонних справ України вартість послуг становить 1200, 00 грн.
Відповідно до п. 2.1. затверджених Тарифів «Загальний тариф» вартість на обслуговування іншої категорії осіб становить 2000, 00 грн.
Згідно п. 2 затверджених Тарифів директор ДП «Зал офіційних делегацій» має право встановлювати знижки до загального тарифу (не нижче вартості послуг, визначених у п. п. 1.6, 1.7 ) із забезпеченням економічної ефективності діяльності підприємства. Необхідною умовою для застосування знижок до загального тарифу є Положення, затверджене наказом директора ДП «Зал офіційних делегацій».
З 01.06.2018 введено в дію Тарифи на послуги, що надаються ДП «Зал офіційних делегацій», затверджені в.о. Керівника ДУС ОСОБА_7 11.05.2018.
Згідно п.п. 1.6, 1.7 затверджених Тарифів, «Спеціальні тариф» інші державні органи України та органи місцевого самоврядування під час здійснення їх представниками відряджень у службових цілях на договірних умовах; офіційних іноземних делегацій, які прибувають відповідно до замовлення Міністерства закордонних справ України вартість послуг становить 1600, 00 грн.
Відповідно до п. 2.1. затверджених Тарифів «Загальний тариф» вартість на обслуговування іншої категорії осіб становить 2700, 00 грн.
Згідно п. 2 затверджених Тарифів директор ДП «Зал офіційних делегацій» має право встановлювати знижки до загального тарифу (не нижче вартості послуг, визначених у п. п. 1.7, 1.8 ) із забезпеченням економічної ефективності діяльності підприємства. Необхідною умовою для застосування знижок до загального тарифу є Положення, затверджене наказом директора ДП «Зал офіційних делегацій».
Відтак, між ДП «Зал офіційних делегацій» (Виконавець) в особі директора
ОСОБА_1 , та ТОВ «Аффлует клієнт сервіс» (Замовник) в особі директора ОСОБА_8 укладено договір від 29.12.2018 № 2 про надання послуг.
Пунктом 1.1. Договору передбачено, що Виконавець зобов`язується надати Замовникові послуги з обслуговування пасажирів, що прямують через аеропорт «Бориспіль» авіаційними рейсами, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги на умовах цього Договору.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що вартість послуг визначається за тарифами , що діють у Виконавця (які затверджені у встановленому у Виконавця порядку) і наведені в Додатку 1 до цього Договору.
В пунктом 2.2. Договору зазначено, що Тарифи, вказані у пункті 2.1., можуть бути змінені Виконавцем в односторонньому порядку, про що Виконавець зобов`язується письмово повідомити Замовника не пізніше ніж за 15 (п`ятнадцять) календарних днів до введення їх у дію.
Згідно з умовами п.3.2.1 Договору замовник здійснює 100 % попередню оплату до початку надання послуг Виконавцем.
Згідно з умовами п. 3.2.2. Договору у разі відсутності оплати, Виконавець має право не надавати послуги Замовнику.
Згідно з умовами п. 5.1.1. Договору замовник зобов`язаний та має право своєчасно та в повному обсязі оплачувати послуги згідно порядку проведення розрахунків, передбачених п. 3.2.1. даного договору.
Додатком №1 до Договору № 2 від 29.12.2018 визначені тарифи на послуги, що надаються ДП «Зал офіційних делегацій» та вводяться в дію з 01.06.2018.
Згідно п. 2.1. Додатку №1 дорослі особи, діти віком 7-12 років без супроводу дорослих вартість обслуговування складає 2700, 00 грн.
Згідно п. 2.5. Додатку №1 групи осіб чисельністю 10-15 вартість обслуговування складає 2 430,00 грн., група осіб чисельністю 16-25 вартість обслуговування складає 2 295, 00 грн., група осіб чисельністю 26-29 вартість обслуговування складає 2 160, 00 грн.. група осіб чисельністю від 30 вартість обслуговування складає 2 025, 00 грн.
Умовою застосування вартості обслуговування згідно п. 2.5 повинна бути група - кількість дорослих пасажирів, які слідують одним рейсом та обслуговуються у ДП «Зал офіційних делегацій» за однією заявкою.
Додатком № 2 до Договору № 2 від 29.12.2018 визначені тарифи на послуги, що надаються ДП «Зал офіційних делегацій» та вводяться в дію з 11.01.2019.
Згідно п. 2.1. Додатку № 2 дорослі особи, діти віком 7-12 років без супроводу дорослих вартість обслуговування складає 2700, 00 грн.
Згідно п. 2.3. Додатку № 2 групи осіб чисельністю 10-15 вартість обслуговування складає 2 430,00 грн., група осіб чисельністю 16-25 вартість обслуговування складає 2 295, 00 грн., група осіб чисельністю 26-29 вартість обслуговування складає 2 160, 00 грн.. група осіб чисельністю від 30 вартість обслуговування складає 2 025, 00 грн. Умовою застосування вартості обслуговування згідно п. 2.5 повинна бути група - кількість дорослих пасажирів , які слідують одним рейсом та обслуговуються у ДП «Зал офіційних делегацій» за однією заявкою.
Згідно п. 2.4. Додатку № 2 пакети послуг чисельністю 100 осіб на рік вартість обслуговування складає 2500, 00 грн., чисельність 200 осіб на рік вартість послуги складає 2300, 00 грн., чисельністю 300 осіб на рік вартість обслуговування складає 2100, 00 грн. чисельність 400 осіб на рік вартість обслуговування складає 2 025, 00 грн. Умовою застосування обслуговування згідно п. 2.4 Додатку № 2 є передплата за пакет послуг в повному обсязі.
ДП «Зал офіційних делегацій» за Договором № 2 від 29.12.2018 протягом грудня 2018 року та з січня по жовтень 2019 року надало послуги по обслуговуванню пасажирів за замовленням ТОВ «Аффлуент клієнт сервіс» у кількості 2 489 осіб що складає 5 071 450, 00 грн.
Однак при умові застосування загального тарифу, встановлено органом управління, Підприємство мало б отримати дохід в розмірі 6 705 600, 00 грн.
Таким чином директор ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_1 неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, уклавши договір № 2 від 29.12.2018 про надання послуг з ТОВ «Аффлуент клієнт сервіс», без економічного обґрунтування за відсутності затвердженого Положення про порядок встановлення тарифів на послуги з обслуговування пасажирів, всупереч вимогам пунктів 3.2, 4.2 Статуту, Інструкції про порядок подання замовлень, надання послуг та укладення договорів про обслуговування на ДП «ЗОД» затвердженої розпорядженням Керівника ДУС від 11.09.2014 № 179, пункту 2 Тарифів, затверджених органом управління, умов п. 8 Контракту від 29.06.2017 № 07.6-2-3 підписав Додаток № 1 та Додаток № 2 до Договору чим безпідставно встановив знижки до загального Тарифу затвердженого Державним управлінням справами, чим завдав істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, а саме ДП «Зал офіційних делегацій», що виразилося у недоотриманні грошових коштів у розмірі 1 634 150, 00 грн., в двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежне виконання службових обов`язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України
13.07.2021 у відповідності до ч. 1 ст. 278 КПК України слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції у Київській області за погодженням прокурора відділу Київської обаласної прокуратри, поштовим зв`язком та за допмогою меседжерів «WhatsApp», « Telegram» повідомлено про підозру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю міста Ташкент Республіка Узбекистан, українцю, громадянину України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 про те, що він підозрюється у вчиненні службової недбалості, тобто неналежному виконанні ним, як директором Державного підприємства «Зал офіційних делегацій», своїх службових обов`язків, при наданні послуг з обслуговування пасажирів, через несумлінне ставлення до них, що призвело до недоотримання Підприємством прибутку за період 14.12.2018 по 17.10.2019 та фактичного ненадходження грошових коштів у сумі 1 634 150, 00 грн., що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, а саме кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України.
Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, є наявність в матеріалах досудового розслідування достатніх об`єктивних доказів про вчинення ним указаного злочину.
Досудовим розслідуванням встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_1 .
Так, відповідно до п. 1 ст. 177 КПК України підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, оскільки ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється в учиненні кримінального правопорушення, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або без такого.
Так, Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».
Разом з тим, підозрюваний ОСОБА_1 працював директором ДП «Зал офіційних делегацій» працівники якого являються свідками у кримінальному провадженні, та являлися підлеглими останнього у зв`язку з чим ОСОБА_1 може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та в подальшому судового розгляду, та через прохання, погрози або іншим шляхом щодо знищення, приховання або спотворення документів та речей, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, зокрема документи, що стосуються взаємовідносин між ДП «Зал офіційних делегацій» та ТОВ «Афллуент клієнт сервіс» щодо надання послуг з обслуговування пасажирів ДП «Зал офіційних делегацій», що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Окрім того, підозрюваний, з метою перешкоджання встановленню істини у кримінальному провадженні може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному проваджені, оскільки йому достеменно відомо їх анкетні дані та місця проживання, як тих, що уже були допитані в ході досудового розслідування так і тих, що на даний час встановлюються та покази яких можуть мати суттєве значення для встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а також з метою приховання своєї злочинної діяльності перешкоджатиме проведенню слідчих (розшукових) дій, виконанню процесуальних рішень та встановленню істини у кримінальному провадженні, що в свою чергу підтверджую наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, у ст. 5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80) 11 від 27.06.1980 «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину.
Таким чином, відповідно до вказаної рекомендації, важливим критерієм, орієнтуючись на який слід застосовувати вид запобіжного заходу, повинна бути санкція за вчинений злочин, тобто, чим більш сувора санкція передбачена за злочин, тим більш суворий запобіжний захід повинен бути обраний щодо підозрюваного.
У той же час, відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Так, при визначенні обґрунтованості підозри необхідно враховувати практику Європейського суду з прав людини, згідно з якою, а саме у рішеннях у справах «Нечипорук і Йонкало проти України» та «Фокс, Кембел і Гартлі проти Сполученого Королівства», Європейський суд з прав людини зазначив, що термін «обґрунтована підозра» означає наявність фактів або відомостей, які здатні переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа могла вчинити це правопорушення. Від сукупності обставин справи залежить, що саме можна вважати обґрунтованою підозрою.
Також, розглядаючи скаргу у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, Європейський суд з прав людини підкреслив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Феррарі - Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим лише тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки це є завданням органів досудового розслідування (попереднього слідства).
На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінальних правопорушень.
Сторона обвинувачення на підставі оцінки сукупності отриманих доказів стверджує, що причетність особи до вчинення нею злочинів є достатньою для застосування щодо особи запобіжного заходу.
Враховуючи викладене, тяжкість та специфіку кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 , дані про особу підозрюваного, з метою забезпечення виконання процесуальних обов`язків та запобігання наведеним у клопотанні ризикам до ОСОБА_1 необхідно продовжити застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Закінчити розслідування до вказаного строку не виявляється можливим, у зв`язку із особливою складністю кримінального провадження, а також оскільки у кримінальному провадженні не завершено проведення ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме: за участі свідка ОСОБА_9 здійснити огляд електронної поштової скриньки; отримати висновок судової почеркознавчої експертизи з КНЕКЦ МВС України; допитати в якості свідків працівників Державного управління справами; витребувати з Державного управління справами інформацію та копії документів щодо затвердження тарифів ДП «Зал офіційних делегацій» які введені в дію від 01.06.2018 року; систематизувати матеріали кримінального провадження; у разі необхідності виконати інші слідчі (розшукові) діїВказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії не могли бути виконані раніше з об`єктивних причин із особливою складністю кримінального провадження.
Провести вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у передбачений законом строк не представляється можливим, у зв`язку із необхідності проведення значного обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій без результатів яких не можливо повно, об`єктивно і всебічно дослідити всі обставини кримінального провадження, а тому, враховуючи особливу складність даного кримінального провадження, необхідність зібрання значної кількості доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, проведення даних слідчих (розшукових) та процесуальних дій доцільно здійснювати протягом двох місяців.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив його задовольнити з підстав зазначених у ньому.
Захисник підозрюваного - адвокат Бекіров Н.М., проти задоволення клопотання заперечував, просив обрати більш м`який запобіжний захід, оскільки ОСОБА_3 має на утриманні двох малолітніх дітей, яких потрібно утримувати, а для цього необхідно влаштуватися на роботу, прибувати на співбесіди в м. Києві; на даний час підозрюваний не зміг знайти роботи, яка б відповідала рівню його освіти та досвіду роботи за місцем проживання в м. Біла Церква, Київської області.
Підозрюваний ОСОБА_3 підтримав думку свого захисника.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний період доби вважає, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, місцезнаходження якого дислокується за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 2А, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019110000000295 від 20.09.2019 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 України.
13.07.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Обґрунтованість повідомленої підозри ОСОБА_1 на даній стадії досудового розслідування підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме:
- матеріалами, що надійшли 16.09.2019 від Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБ України;
- допит свідка головного бухгалтера ДП «Зал офіційних делегацій»
ОСОБА_9 ;
- допитом свідка диспетчера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_10 ;
- допитом свідка агента з організації обслуговування авіаперевезень ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_11 ;
- допитом свідка агента з організації обслуговування авіаперевезень ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_12 ;
- допитом свідка диспетчера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_13 ;
- допитом свідка диспетчера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_14 ;
- допитом свідка диспетчера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_15 ;
- допитом свідка диспетчера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_16 ;
- допитом свідка агента з організації обслуговування авіаперевезень ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_17 ;
- допитом свідка старшого касира-оператора АБ «Кліринговий дім» ОСОБА_18 ;
- допитом свідка касира - операціоніста «Кліринговий дім» ОСОБА_19 ;
- протокол огляду предметів (мобільного телефону) вилученого з сейфу начальника зміни ДП «Зал офіційних делегацій»;
- допитом свідка колишнього директора ТОВ «Аффлуент клієнт сервіс» ОСОБА_20 ;
- додатковим допитом свідка головного бухгалтера ДП «Зал офіційних делегацій» ОСОБА_9 ;
- висновком судово-економічної експертизи № 109/7 від 11.12.2020 в частині, що стосується взаємовідносин між ДП «Зал офіційних делегацій» та ТОВ «Аффлуент клієнт сервіс»;
- актом ревізії № 08-21Є7 від 95.06.2020 окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Зал офіційних делегацій» за період з 01 січня 2018 по 31 грудня 2019;
- статутом ДП «Зал офіційних делегацій»;
- Розпорядження № 18-П про призначення ОСОБА_1 на посаду директора ДП «Зал офіційних делегацій»;
- Контрактом № 07.6-2-37 від 20.06.2017 укладеного між керівником Державного управління справами та ОСОБА_1
- іншими зібраними матеріалами кримінального провадження.
22.07.2021 Святошинський районний суд м. Києва обрав підозрюваному ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний час доби в межах строку досудового розслідування, але не довше ніж до 12 вересня 2021 року включно, заборонивши останньому залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 22 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв. наступного дня.
Також відповідно до ухвали Святошинського районного суду на ОСОБА_1 в межах строку досудового розслідування але не довше ніж до 12 вересня 2021 року включно, покладено обов`язки, передбачені п. 1-3, 8 ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора або суду із встановленою періодичністю;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзду в Україну.
08.09.2021 керівником Київської обласної прокуратури винесено постанову про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019110000000295 від 20.09.2019 строком до 13.10.2021.
Згідно із ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Слідчий суддя приймає до уваги те, що метою та підставами продовження запобіжного заходу та обов`язків, покладених на ОСОБА_1 є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення. Ризики, встановленні слідчим суддею при застосуванні до підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу, продовжують існувати на даний час, вони не зменшилися і перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу з покладенням процесуальних обов`язків.
При цьому, матеріалами доданими до клопотання підтверджується наявність обставин, які об`єктивно перешкоджали завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу.
Заслухавши доводи прокурора, підозрюваного, його захисника, дослідивши матеріали клопотання та додані в його обґрунтування копії матеріалів кримінального провадження, враховуючи, ті слідчі дії, які слід вчинити у даному кримінальному провадженні, те, що строки досудового розслідування в кримінальному провадженні продовжені, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовжити до 13.10.2021 року включно строк дії запобіжного заходу та продовжити процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися з території Київської області, в тому числі м. Києва. Зазначений обсяг обмежень слідчий суддя вважає законним та пропорційним втручанням в сімейне життя підозрюваного.
Керуючись ст. 177-179, 181, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури Соколюка О.В., подане в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.09.2019 за № 42019110000000295, про продовженя запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Продовжити відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ташкент Республіки Узбекістан, українця, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний період доби в межах строку досудового розслідування, але не довше ніж до 13 жовтня 2021 року включно, заборонивши ОСОБА_1 залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 22 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв. наступного дня.
Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на неї зобов`язань, використовувати електронні засоби контролю.
Покласти на ОСОБА_1 в межах строку досудового розслідування, але не довше ніж до 13 жовтня 2021 року включно, обов`язки, передбачені п. 1-3, 8 ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
1) прибувати до слідчого, прокурора або суду із встановленою періодичністю;
2) не відлучатися з території Київської області, в тому числі м. Києва, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Копію ухвали направити для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_1 .
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Строк дії ухвали визначити до 13 жовтня 2021 року включно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та оголошено 13.09.2021 року.
Слідчий суддя Поплавська О.В.