Рішення № 99551014, 13.09.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
520/11618/21
Номер документу
99551014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ:34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2021 р. № 520/11618/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ №2513/к від 10.06.2021, який видано Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про зобов`язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.06.202 Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) видано Наказ №2513/к про зобов`язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року. Позивач вважає, що виданий Наказ №2513/к від 10.06.2021 зобов`язання стати на військовий облік є протиправним, таким, що прийнятий поза межами повноважень відповідача,

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач 03.08.2021 надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що персональний облік призовників і військовозобов`язаних - державних службовців у центральних і місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах ведеться згідно з формою Особової картки державного службовця, затвердженою наказом НАДС від 19 травня 2020 р. № 77-20, у пункті 12 якої зазначаються відомості про військовий облік. Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) зобов`язане вести облік військовозобов`язаних, які перебувають з ним у трудових відносинах, а також, слідкувати за дотриманням ними Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов`язаних. Проте, ОСОБА_1 09.04.2013 медичною комісією при Київському районному військовому комісаріаті м. Харкова визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за графою І статті пункту «В» статті 42 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402. Між тим, пунктом 3.2 вказаного наказу передбачено, повторний медичний огляд військовозобов`язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров`я проводиться один раз на 5 років військово-лікарською комісією відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. У зв`язку з викладеним, наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 10 червня 2021 року № 2513/к Павла Ізотова зобов`язано вжити заходів щодо постановки на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Відповідач 17.08.2021 надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що видача керівником державного органу, підприємства, установи та організації наказу щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних можлива лише у разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів за встановлено формою, а саме згідно додатку 23 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних. Позивач вважає, що зважаючи на вичерпний перелік заходів, який встановлено в пункті 47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, керівники державних органів, підприємств, установ та організацій не мають ані права, ані обов`язку видавати Накази саме про зобов`язання стати на військовий облік.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки 10.09.2021 суддя Волошин Д.А. знаходився у щорічній відпустці, тому розгляд справи здійснюється в перший робочий день після відпустки.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 на підставі Наказу №168/к від 15.01.2021, який видано Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), призначений на посаду головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків).

Відповідно до абзацу 7 пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921, та доручення начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05 лютого 2021 року №18/10-08/21 у 2020 році проведено щорічне звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, за місцем реєстрації, зокрема, 09.10.2020 з Київським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Харкова.

За результатами такого звіряння було встановлено, що ОСОБА_1 необхідно направити до Київського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Харкова для постановки на військовий облік, про що є запис у Журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов`язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) центрів комплектування та соціальної підтримки Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), оскільки позивач знятий з військового обліку у 2013 року за місцем проживання на підставі наказу Міністерства оборони України від 09 червня 2006 року № 342 «Про затвердження змін до постанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», який втратив чинність на підставі наказу Міністерства оборони України від 20 грудня 2017 року № 684 «Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов`язаних».

10.06.2021 Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) видано Наказ №2513/к про зобов`язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Вважаючи, що виданий Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) Наказ №2513/к від 10:06.2021 про зобов`язання позивача стати на військовий облік є протиправним, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Міжрегіональні управління Міністерства юстиції України діють на підставі положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України затвердженого наказом Мін`юсту від 23.06.2011 № 1707/5, зареєстрованого в Мін`юсті 23.06.2011 за №759/19497.

Відповідно до п. 2 Положення № 1707/5 міжрегіональне управління в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства юстиції України та іншими нормативно-правовими актами.

Статтями 1, 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Між тим, ст. 7 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами визначається Порядком організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921 (далі - Порядок № 921).

Пунктом 2 Порядку № 921 передбачено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов`язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов`язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.

Згідно п. 15 Порядку № 921 військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов`язані працюють (навчаються).

Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів, зокрема, для військовозобов`язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов`язаного.

Державні органи, підприємства, установи та організації ведуть персональний облік призовників і військовозобов`язаних за місцем їх роботи (навчання), у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди), строком більш як три місяці.

Пунктом 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою КМУ №921 від 07.12.2016 встановлено, що з метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов`язаних на державні органи, підприємства, установи та організації покладається виконання таких заходів:

- перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов`язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників - посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов`язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки;

- надсилання у семиденний строк до відповідних районних (міських) військових комісаріатів повідомлень про зміну облікових даних призовників і військовозобов`язаних, прийнятих на роботу (навчання) чи звільнених з роботи (відрахованих з закладу освіти);

- оповіщення на вимогу районних (міських) військових комісаріатів призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до районних (міських) військових комісаріатів і забезпечення їх своєчасного прибуття;

- забезпечення повноти та достовірності облікових даних призовників і військовозобов`язаних згідно з вимогами, встановленими цим Порядком та іншими документами персонального обліку відповідно до законодавства;

- взаємодія з районними (міськими) військовими комісаріатами щодо строків та способів звіряння даних особових карток, списків призовників і військовозобов`язаних, їх облікових даних, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних;

- організація періодичного звіряння особових карток призовників і військовозобов`язаних із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Не рідше одного разу на рік проведення звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

- у п`ятиденний строк з дня подання відповідних документів внесення до особових карток призовників і військовозобов`язаних змін щодо їх сімейного стану, місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади та надсилання (у разі наявності) щомісяця до 5 числа до районних (міських) військових комісаріатів повідомлення про зміну облікових даних;

- складення і подання щороку до 1 грудня до районних (міських) військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (у разі їх наявності);

- приймання під розписку від призовників і військовозобов`язаних їх військово-облікових документів для подання до районних (міських) військових комісаріатів для звіряння з обліковими даними та оформлення бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час;

- своєчасне оформлення документів для бронювання військовозобов`язаних за центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час;

- постійний контроль за виконанням посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій, призовниками і військовозобов`язаними встановлених правил військового обліку та проведення відповідної роз`яснювальної роботи;

- постійне інформування районних (міських) військових комісаріатів про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом;

- ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов`язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів.

Відповідно до п. 22 Порядку № 921 призовники і військовозобов`язані, а також посадові особи, винні в порушенні вимог цього Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов`язаних (далі - Правила військового обліку) (додаток 1), несуть відповідальність згідно із законом.

Персональний облік призовників і військовозобов`язаних - державних службовців у центральних і місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах ведеться згідно з формою Особової картки державного службовця, затвердженою наказом НАДС від 19 травня 2020 р. № 77-20, у пункті 12 якої зазначаються відомості про військовий облік.

Тобто, саме Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) зобов`язане вести облік військовозобов`язаних, які перебувають з ним у трудових відносинах, а також, слідкувати за дотриманням ними Порядку і Правил військового обліку призовників і військовозобов`язаних.

Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що військовозобов`язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Пунктом 18 Порядку № 921 встановлено, що взяттю на військовий облік військовозобов`язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають громадяни, придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

Пунктами 46, 47 Порядку № 921 звіряння даних особових карток призовників і військовозобов`язаних, які працюють (навчаються) на підприємствах, в установах та організаціях, з обліковими даними документів районних (міських) військових комісаріатів здійснюється згідно з графіком звіряння, який затверджується розпорядженням голови відповідної районної держадміністрації або рішення міської ради.

Особи, відповідальні за ведення військового обліку державних органів, підприємств, установ та організацій, у визначені графіком звіряння строки відряджаються до відповідних районних (міських) військових комісаріатів та проводять звіряння даних особових карток призовників і військовозобов`язаних з їх обліковими документами у районних (міських) військових комісаріатах.

Результати звіряння вносяться до журналу обліку результатів перевірок стану військового обліку та звіряння облікових даних з даними районних (міських) військових комісаріатів.

Звіряння даних особових карток призовників і військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку у військових комісаріатах інших регіонів, здійснюється шляхом надсилання до таких військових комісаріатів двох примірників копій особових карток П-2 або особистих карток державних службовців (розділи, в яких зазначено їх військово-облікові ознаки), а також копій військово-облікових документів.

У разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходженнях медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов`язані:

- видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов`язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату;

- забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників і військовозобов`язаних до районних (міських) військових комісаріатів;

- письмово повідомити районним (міським) військовим комісаріатам про осіб, які не виконали наказ керівника державного органу, підприємства, установи та організації та не прибули за викликом до районного (міського) військового комісаріату.

Відповідно до абзацу 7 пункту 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921, та доручення начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05 лютого 2021 року №18/10-08/21 у 2020 році відповідачем проведено щорічне звіряння особових карток працівників з обліковими документами районних (міських) військових комісаріатів, за місцем реєстрації, зокрема, 09.10.2020 з Київським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Харкова.

За результатами такого звіряння було встановлено, що ОСОБА_1 необхідно стати на військовий облік до Київського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Харкова, що підтверджується записом у Журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов`язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) центрів комплектування та соціальної підтримки Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про направлення ОСОБА_1 до Київського РВК для постановки на військовий облік.

З приводу цього суд зазначає, що в ч. 5 ст. 1 Закону №2232-ХІІ зазначено, що від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах визначених цим Законом.

Абзац 5 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ передбачає зняття з військового обліку певної категорії військовозобов`язаних за рішенням Міністерства оборони України.

09.06.2006 року Наказом Міністра оборони України №342 були внесені зміни до настанови з військового обліку в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №35 від 22.01.2002 року, щодо зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

15.01.2015 року Наказом Міністерства оборони України №24 були внесені зміни до Настанови з військового обліку в Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №35 від 22.01.2002, щодо відміни положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Переліку випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов`язаних" №684 від 20.12.2017 року зняттю з військового обліку військовозобов`язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які: були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань; за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров`я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.

Таким чином, станом на 21.06.2018 громадяни, яких визнано військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час (окрім через хвороби, які пов`язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідками) мають перебувати на військовому обліку.

ОСОБА_1 знятий з військового обліку 27.08.2013 за місцем проживання на підставі наказу Міністерства оборони України від 09 червня 2006 року № 342 «Про затвердження змін до постанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу Збройних Сил України та інших військових формувань», оскільки 09.04.2013 медичною комісією при Київському районному військовому комісаріаті м. Харкова його визнано непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за графою І статті пункту «В» статті 42 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, що підтверджується копією військового квитка позивача серії НОМЕР_1 .

Між тим, пунктом 3.2 вказаного наказу передбачено, що повторний медичний огляд військовозобов`язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров`я проводиться один раз на 5 років військово-лікарською комісією відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 10 червня 2021 року № 2513/к позивача зобов`язано вжити заходів щодо постановки на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

З приводу цього суд зазначає, що пункт 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, містить вичерпний перелік заходів, які покладаються на державні органи, підприємства, установи та організації з метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов`язаних. У вищевказаному пункті 37 Порядку №921 від 07.12.2016 не зазначено, що державні органи, підприємства, установи та організації наділяються правом або обов`язком видавати Накази саме про зобов`язання стати на військовий облік.

Більше того, відповідно до пункту 47 Порядку №921 від 07.12.2016 встановлено, що у разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів (додаток 23) щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов`язані, зокрема, видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов`язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату.

Таким чином, відповідно до пункту 47 Порядку №921 від 07.12.2016 навіть у разі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів (додаток 23) щодо оповіщення призовників і військовозобов`язаних про їх виклик до військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов`язані зробити лише передбачені пунктом 47 дії, а саме видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов`язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного військового комісаріату у визначені ним строки та копію наказу надіслати у триденний строк до відповідного районного (міського) військового комісаріату.

Більше того, Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Харків) не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що районним військовим комісаріатом було винесено, а відповідачем отримано розпорядження районного військового комісаріату за встановлено формою, а саме згідно додатку 23 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016.

Посилання представника відповідача на запис у журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов`язаних та звіряння їх облікових даних з даними районних військових комісаріатів є необґрунтованими, оскільки відповідно до пункту 47 Порядку №921 від 07.12.2016 єдиною правовою підставою для видачі керівником державного органу, підприємства, установи та організації Наказу про оповіщення працівника є отримання розпорядження районних (міських) військових комісаріатів за встановлено формою, а саме згідно додатку 23 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (вул. Ярослава Мудрого, буд. 16, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 43315445) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Наказ №2513/к від 10.06.2021, який видано Начальником Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про зобов`язання ОСОБА_1 , головного державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), стати на військовий облік за місцем проживання до 30 червня 2021 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин