
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2021 р. Справа № 520/11496/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо ненарахування та нездійснення доплати за несення служби в нічний час працівником органів внутрішніх справ ОСОБА_1 за період служби з 19.12.2005 по 06.11.2015, за службу в нічний час;
- зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області нарахувати та здійснити виплату доплати за несення служби в нічний час працівником органів внутрішніх справ ОСОБА_1 за період служби з 19.12.2005 по 06.11.2015 за службу в нічний час, на користь ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо ненарахування та нездійснення доплати за несення служби в нічний час працівником поліції ОСОБА_1 за період служби з 07.11.2015 по 23.12.2020, за службу в нічний час;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та здійснити виплату доплати за несення служби в нічний час працівником поліції ОСОБА_1 за період служби з 07.11.2015 по 23.12.2020, за службу в нічний час, на користь ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області протиправно не нараховано та не виплачено позивачу доплату за несення служби в нічний час в період з 19.12.2005 по 06.11.2015 р. Крім того, ГУ НП в Харківській області також повинно нарахувати та виплатити позивачу доплату за несення служби в нічний час за період служби з 07.11.2015 по 23.12.2020 р. Вказане слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується матеріалами справи.
Від представника відповідача, Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області, через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що В період з 29.12.2005 по 03.09.2007 ОСОБА_1 проходив службу на посаді дільничного інспектора ВДІМ Комінтернівського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області. Згідно даних особової картки на виплату грошового забезпечення в цей період доплата за несення служби в нічний час ОСОБА_1 не нараховувалась. Посада дільничного інспектора не передбачає проходження служби в нічний час. За період проходження служби на посаді чергового чергової частини Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області з 04.09.2007 по 06.11.2015 доплата за несення служби в нічний час ОСОБА_1 нараховувалась згідно довідки. Таким чином, позовні вимоги, пред`явлені до Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області, є безпідставні, необґрунтовані, тому не підлягають задоволенню.
Представником відповідача, ГУ НП в Харківській області, також надано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення пред`явлених до нього позовних вимог зазначивши, що на підставі поданих Київським ВП до УФЗБО ГУНП в Харківській області довідок обліку несення служби в нічний час поліцейськими (в т.ч. ОСОБА_1 ) за період з 01.01.2020 до 31.12.2020, щомісячно разом з виплатою грошового забезпечення проводилась виплата доплати за службу в нічний час, а саме: за січень 2020 р. (48 годин) - 241,44 грн.; за березень 2020 р. (48 годин) - 240,00 грн.; за квітень 2020 р. (44 години) - 221,32 грн.; за травень 2020 р. (46 години) - 255,89 грн.; за липень 2020 р. (36 години) - 164,35 грн.; за серпень 2020 р. (18 годин) - 94,50 грн.; за вересень 2020 р. (18 годин) - 85,91 грн.; за жовтень 2020 р. (42 години) - 211,26 грн.; за листопад 2020 р. (42 години) - 210,00 грн.; за грудень 2020 р. (6 годин) - 28,97 гри., що підтверджується розрахунковими листами за період з лютого 2020 р. до січня 2021 р. Довідки обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 за інший період до УФЗБО ГУНП в Харківській області не надавались, тому підстави для нарахування та виплати доплати за службу в нічний час відсутні, оскільки такі нарахування та виплати мають здійснюватися лише за наявності відповідних довідок обліку у формі, визначеній у додатку 1 до Порядку № 260.
Крім того, представник відповідача також зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення доплати за несення служби у нічний час з 07.11.2015 по 23.12.2020 не можуть бути задоволені в повному обсязі, оскільки за приписами п.11 розд. І Порядку №260 така доплата виплачується не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, а саме записи трудової книжки НОМЕР_1 від 07.09.2015 р., ОСОБА_1 з 19.12.2005 до 04.09.2007 року працював на посаді дільничного інспектора міліції Комінтернівського РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області, з 04.09.2007 року до 06.11.2015 року на посаді старшого інспектора - чергового Чергової частини Київського РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області. Наказом ГУ МВС №682 о/с від 06.11.2015 року 06.11.2015 року позивача звільнено зі служби в органах ВСУ. З 07.11.2015 року по 23.12.2020 року позивач працював в Національній поліції України.
Згідно Витягу з наказу ГУ НП в Харківській області від 22.12.2020 року №402 о/с, капітана поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції (через хворобу). Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 04.12.2020, свідоцтво про хворобу від 12.11.2020 №685.
В позовній заяві позивач зазначив, що Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області протиправно не нараховано та не виплачено йому доплату за несення служби в нічний час з 19.12.2005 по 06.11.2015. Крім того, ГУНП в Харківській області також не нараховано та не виплачено позивачу доплату за несення служби в нічний час з 07.11.2015 по 23.12.2020.
Не погодившись з ненарахуванням та невиплатою відповідачами доплати за службу у нічний час за вказані вище спірні періоди, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо нарахування та виплати Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області ОСОБА_1 доплати за несення служби в нічний час з 19.12.2005 по 06.11.2015, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, частина 1 статті 19 Закону України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ "Про міліцію" (далі - Закон №565-ХІІ) передбачає, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Статтею 20 Закону №565-ХІІ установлено, що для працівників міліції встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні.
Оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до вимог законодавства.
Пункт 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114 (далі - Положення №114) визначає, що для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства.
Згідно положень п. 10.1 розсліду 10 Порядку про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС від 11.11.2010 № 550 (наказ втратив чинність, діяв на момент перебування позивача на посаді дільничного інспектора міліції з 2005 по 2007 роки), організація роботи дільничного інспектора покладається на начальника міського, районного органу (управління) внутрішніх справ, його заступника - начальника міліції громадської безпеки та заступника начальника з керівництва дільничними інспекторами міліції. Безпосереднє керівництво його роботою здійснює начальник відділу (сектору) дільничних інспекторів та старший дільничний інспектор.
Режим роботи дільничного інспектора міліції визначається залежно від стану оперативної обстановки на дільниці. Тривалість робочого часу та відпочинку визначається Законом України "Про міліцію" (565-12), законодавством про працю і Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.91 №114 (114-91-п ).
Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року №197 "Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні" (далі - Постанова №197) передбачає, що при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які утримуються за рахунок коштів республіканського та місцевих бюджетів, а також коштів, що надходять за договорами від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян, до несення служби понад установлений законодавством робочий час оплата їхньої праці за цей час провадиться у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294) регламентує, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Згідно з пунктом 3.7 розділу III Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31 грудня 2007 року №499 (далі - Інструкція №499), при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.
Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається.
Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов`язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.
Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час.
Особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час.
Оплата праці в надурочний час у подвійному розмірі годинної ставки передбачена частиною першою статті 106 Кодексу законів про працю України.
Порядок залучення працівників органів внутрішніх справ до несення служби понад встановлений законодавством робочий час, у тому числі в нічний час, визначено у наказі МВС України від 17 грудня 1991 року №530, згідно з яким підставами для залучення працівників до понаднормової роботи є графіки нарядів чергувань, затверджені письмовими наказами керівника відповідного розділу. Облік часу роботи, оформлення та подання до фінансової служби документів для нарахування грошової компенсації за надурочний час здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля на кожного працівника. У разі відсутності зазначених документів, додаткова оплата понаднормової служби не проводиться.
В позовній заяві позивач зазначив, що за час несення служби з 19.12.2005 до 04.09.2007 року в Комінтернівському РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області на посаді дільничного інспектора міліції, а також з 04.09.2007 року до 06.11.2015 року в Київському РВ ХМУ ГУМВС в Харківській області на посаді старшого інспектора - чергового Чергової частини, неодноразово здійснював цілодобові чергування у нічний час. Проте, доплати за службу в нічний час за вказаний період не отримував. Ця доплата є постійною складовою його грошового забезпечення, а тому повинна бути виплачена.
Натомість, у відзиві на позов та в листі від 22.07.2021 року №104аз/119/-29/01-2021 ГУ МВСУ в Харківській області повідомило, що за період з 29.12.2005 по 03.09.2007 ОСОБА_1 проходив службу на посаді дільничного інспектора ВДІМ Комінтернівського РВ ХМУ ГУМВС
України в Харківській області.
За період проходження служби на посаді чергового чергової частини Київського РВ ХМУ ГУМВС України в Харківській області з 04.09.2007 по 06.11.2015 доплата за несення служби в нічний час ОСОБА_1 нараховувалась (архівні справи №№ 167/1/3403,167/1/3412,167/1/3420,167/1/3431,167/1/6129). Нарахування грошового забезпечення за несення служби в нічний час здійснювалося на підставі щомісячного табеля - з обов`язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих нічних годин. Табель робочого часу не є документом постійного зберігання. В архів ГУМВС України в Харківській області вищевказані документи на зберігання не передаються.
Довідкою ГУ МВСУ в Харківській області від 22.07.2021 №24 підтверджено, що ОСОБА_1 було нараховано та виплачено доплату за несення служби в нічний час у наступні періоди: за лютий-березень, травень-липень, вересень-грудень 2008 року - 566,92 грн.; за січень-червень, серпень-грудень 2009 року - 625,81 грн.; за 2010 рік - 720,02 грн.; за 2011 рік - 638,46 грн.; за 2012 рік - 333,68 грн.; за 2013 рік - 315,15 грн.; за січень-серпень, жовтень-грудень 2014 року - 343,24 грн.; за січень-листопад 2015 року - 367,13 грн. Всього 3 910,41 грн. Довідка видана на підставі архівних справ за 2005-2013 р.р. Копія довідки міститься в матеріалах справи.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач протягом 2008 - 2015 років (у вибіркові періоди) отримував доплату за несення служби в нічний час, що спростовує твердження позивача щодо неотримання ним доплати за несення служби в нічний час протягом вказаного періоду.
Натомість, доказів того, що у ті місяці 2008 - 2015 років, коли йому не нараховувалась та не виплачувалась доплата за несення служби в нічний час згідно згаданої вище довідки, позивач ніс службу у нічний час та відповідно мав право на доплату, позивачем до суду не надано.
Також, представник ГУ МВСУ в Харківській області в листі від 22.07.2021 року №104аз/119/-29/01-2021 повідомив, що згідно даних особової картки на виплату грошового забезпечення (архівна справа № 167/1/5064 за 2005-2007 роки) доплата за несення служби в нічний час ОСОБА_1 не нараховувалась.
В позовній заяві позивач наголошував на тому, що Ліквідкомісією ГУ МВСУ в Харківській області також повинно здійснюватись нарахування та виплата йому доплату за несення служби в нічний час у період 2005 - 2007 роки.
Проте, при зверненні до суду з вимогою щодо стягнення з Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській доплату за роботу в нічний час за 2005-2007 роки., не надав жодного належного доказу несення ним служби в нічний час у вказаний період.
Суд вважає, що така позиція позивача суперечить наведеному вище законодавству, ґрунтується виключно на припущеннях, оскільки згадані правові норми обов`язковою умовою для виплати такої доплати висувають наявність обліку робочого часу з обов`язковою відміткою відпрацьованих годин.
В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про залучення позивача до служби в нічний час у спірний період з 2005 по 2007 роки, таких як: наказів, табелів обліку понаднормового виходу, табелів обліку використання робочого часу щодо підтвердження виконання роботи, книги нарядів щодо залучення до служби в нічний час, позивачем таких також не надано до суду.
Разом із тим, наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20 липня 1998 року №41 «Про затвердження Переліку типових документів», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 вересня 1998 року за №576/3016, строк зберігання документів (зведення, відомості, листування) про облік робочого часу визначався 3 роки.
Крім того, ухвалою суду 29.06.2021 витребувано у Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області довідки про несення ОСОБА_1 служби у нічний час у період з 19.12.2005 по 06.11.2015 та інформації щодо кількості відпрацьованих позивачем нічних змін у вказаний період, а також визначення відпрацьованих нічних змін у погодинній кількості.
На виконання ухвали суду представник Ліквідкомісії надав відповідь від 29.07.2021, в якій зазначив, що копії табелів несення служби в нічний час, підтверджуючих вихід на службу ОСОБА_1 , та інформацію про відпрацьовані нічні зміни за період з 19.12.2005 по 06.11.2015 у Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області відсутні.
Вказані обставини вказують на відсутність підстав для визнання протиправними дій та зобов`язання Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області здійснити нарахування та виплату позивачу доплати за роботу у нічний час за період з 2005 по 2007 роки.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 04 грудня 2019 року у справі №825/66/16.
Зважаючи, що позивач протягом 2008 - 2015 років (у вибіркові періоди) отримував доплату за несення служби в нічний час, докази залучення позивача до служби в нічний час у спірний період з 2005 по 2007 роки в матеріалах справи відсутні, позивачем таких не надано, отже суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, пред`явлених до Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ в Харківській області, щодо визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити нарахування та виплату позивачу доплати за несення служби в нічний час з 19.12.2005 по 06.11.2015 року.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій та зобов`язання ГУНП в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за несення служби в нічний час за період служби в поліції з 07.11.2015 по 23.12.2020, суд також зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Приписами підпункту 3 пункту 5 постанови КМУ № 988 передбачено обов`язок виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
За пунктом 8 постанова КМУ № 988 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Закон України "Про Національну поліцію" прийнятий 02 липня 2015 року та набрав чинності 07 листопада 2015 року.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06 квітня 2016 року затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799. Порядок № 260 був опублікований та набрав чинності 27 травня 2016 року (Офіційний вісник України від № 39).
Отже, в період з 07.11.2015 по 23.12.2020, за який позивач просить зобов`язати відповідача здійснити доплату за службу у нічний час, діяли постанова КМУ № 988 та Порядок № 260.
Так, пунктом 3 розділу 1 вказаного Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 11 Порядку №260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Суд звертає увагу, що у спорі з ГУ НП в Харківській області спірним є період служби позивача в поліції з 07.11.2015 по 23.12.2020, за який йому повинно бути нараховано та виплачено доплату за службу в нічний час.
У відзиві на позов та в листі від 08.07.2021 року ГУ НП в Харківській області зазначило, що надати інформацію стосовно чергувань інспектора-чергового ЧЧ СМ Київського ВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_1 за період часу з 07.11.2015 по 31.12.2015 не надається можливим, оскільки термін зберігання книг нарядів Київського ВП ГУНП в Харківській області згідно з п. 140 Переліку видів документів, що створюються під час діяльності центрального органу управління поліцією, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, підприємств закладів і установ, що належать до сфери управління НПУ, із зазначенням строків їх зберігання, затвердженого Наказом НПУ від 11.05.2017 № 424, становить 5 років. У зв`язку з чим книги за вищевказаний період знищено.
В свою чергу, позивач також не надав до суду доказів, які б свідчили про залучення позивача до служби в нічний час у спірний період 07.11.2015 по 31.12.2015 (наказів, табелів обліку понаднормового виходу, табелів обліку використання робочого часу щодо підтвердження виконання роботи, книги нарядів щодо залучення до служби в нічний час), матеріали справи таких не містять.
Вказані обставини вказують на відсутність підстав для визнання протиправними дій та зобов`язання ГУ НП в Харківській області здійснити нарахування та виплату позивачу доплати за роботу у нічний час за період 07.11.2015 по 31.12.2015.
В той час, наданими ГУ НП в Харківській області до суду документами підтверджено а також не заперечувалося представником Нацполіції, згідно обліків книг нарядів Київського ВП ГУНП в Харківській області інспектор - черговий ЧЧ СМ Київського ВП ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_1 перебував на добовому чергуванні у наступні дні:
2016 рік - січень - 02, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (48 годин служби в нічний час); лютий - 03, 07, 11, 15, 19, 23, 27 (42 години служби в нічний час); березень - 02, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (48 годин служби в нічний час); квітень - 03, 07, 11, 19, 23, 27 (36 годин служби в нічний час); травень - 05, 09, 13, 17, 21, 25, 29 (42 години служби в нічний час); червень - 03, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (44 години служби в нічний час); липень - 04, 08, 12, 20, 24, 28 (40 годин служби в нічний час); серпень - 01, 04, 07, 11, 15, 19, 23, 29 (48 годин служби в нічний час); вересень - 01, 04, 21, 25, 29 (30 годин служби в нічний час); жовтень - 03, 06, 09, 12, 16, 20, 24, 28 (48 годин служби в нічний час); листопад - 01, 05, 09,10, 21, 25, 29 (42 години служби в нічний час); грудень - 03, 07, 11, 19, 23, 27, 31 (42 години служби в нічний час). Всього в 2016 році - 85 добових чергувань. 504 години служби в нічний час.
2017 рік - січень - 04, 07, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 (60 годин служби в нічний час); лютий - 02, 06, 10, 13, 17, 21, 25 (42 години служби в нічний час); березень - 01, 05, 09, 13, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); квітень - 01, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (42 години служби в нічний час); травень - 04, 06, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (54 години служби в нічний час); червень - 01, 05, 17, 21, 25, 29 (36 годин служби в нічний час); липень - 03, 07, 11, 17, 20, 23, 29 (42 години служби в нічний час); серпень - 01, 04, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (48 годин служби в нічний час); вересень - 01, 05, 08, 13, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); жовтень - 03, 07, 11, 15, 19, 23, 27, 31 (42 годин служби в нічний час); листопад - 04 (10 годин служби в нічний час); грудень - 18, 22, 26, 30 (24 години служби в нічний час). Всього в 2017 році - 82 добових чергування, 498 годин служби в нічний час.
2018 рік - січень - 07, 11, 15, 19, 23, 27 (36 годин служби в нічний час); лютий - 04, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (42 годин служби в нічний час); березень - 04, 08, 12, 16, 20, 24, 27, 30 (48 годин служби в нічний час); квітень - 01, 05, 07, 09, 12, 15, 18, 21, 29 (54 години служби в нічний час); травень - 01, 05, 08, 27, 25, 31 (30 годин служби в нічний час); червень - 04, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (48 години служби в нічний час); липень - 02, 06, 10, 14, 22, 26, ЗО (42 години служби в нічний час); серпень - 03, 07, 15, 19, 23, 31 (32 годин служби в нічний час); вересень - 02, 06, 10, 14, 28 (34 годин служби в нічний час); жовтень - 02, 06, 10, 14, 18, 21, 25, 30 (48 годин служби в нічний час); листопад - 03, 07, 11, 15, 19, 23, 27 (42 години служби в нічний час); грудень -.04, 08, 12, 16, 20, 24, 26 (42 години служби в нічний час). Всього в 2018 році - 83 добових чергування, 498 годин служби в нічний час.
2019 рік - січень - 01, 05, 09, 13, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); лютий - 03, 07, 11, 14, 19, 23, 27 (42 години служби в нічний час); березень - 03, 07, 11, 15,19, 23, 27, 29, 31 (50 години служби в нічний час); квітень - 02, 05, 08, 12, 16, 18, 20, 21, 28 (58 години служби в нічний час); травень - 14, 18, 22, 26, 30 (30 годин служби в нічний час); червень - 03, 07, 11, 15, 19, 22, 27 (42 години служби в нічний час); липень - 01, 05, 08, 13, 17, 19, 21, 23, 29 (54 години служби в нічний час); серпень - 02, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (48 годин служби в нічний час); вересень - 23, 27 (12 годин служби в нічний час); жовтень - 01, 31(8 годин служби в нічний час); листопад - 02, 06, 10, 15, 19 (34 годин служби в нічний час); грудень - 04, 06, 12, 16, 20, 24, 28 (42 години служби в нічний час). Всього в 2019 році - 78 добових чергування, 468 годин служби в нічний час.
2020 рік - січень - 01, 05, 09, 12, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); лютий - 02, 06 (12 годин служби в нічний час); березень - 01, 04, 09, 14, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); квітень - 02, 06, 10, 14, 18, 22, 26, 30 (44 години служби в нічний час); травень - 04, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (46 годин служби в нічний час); червень - 01, 05, 09, 13, 17, 21, 25, 29 (48 годин служби в нічний час); липень - 03, 07, 11, 15, 19, 23 (36 годин служби в нічний час); серпень - 03, 07, 29 (18 годин служби в нічний час); вересень - 01, 04, 08 (18 годин служби в нічний час); жовтень - 10, 14, 18, 22, 24, 26, 28 (42 годин служби в нічний час); листопад - 04, 08, 12, 16, 20, 24, 28 (42 години служби в нічний час); грудень - 22 (6 годин служби в нічний час). Всього в 2020 році - 66 добових чергування, 396 годин служби в нічний час. Всього за період з 01.01.2016 по 23.12.2020 - 396 добових чергувань, 2376 годин служби в нічний час.
Отже матеріалами справи підтверджено, що позивач у досліджуваний період ніс службу у нічний час.
Розрахунковими листами за період з лютого 2020 року по січень 2021 року підтверджено, що за період з 01.01.2020 до 31.12.2020 щомісячно разом з виплатою грошового забезпечення ОСОБА_1 проводилась виплата доплати за службу в нічний час, а саме: за лютий 2020 р. (48 годин) - 241,44 грн.; за квітень 2020 р. (48 годин) - 240,00 грн.; за травень 2020 р. (44 години) - 221,32 грн.; за червень 2020 р. (46 години) - 255,89 грн.; за вересень 2020 р. (36 години) - 164,35 грн.; за жовтень 2020 р. (18 годин) - 94,50 грн., (18 годин) - 85,91 грн.; за листопад 2020 р. (42 години) - 211,26 грн.; за грудень 2020 р. (42 години) - 210,00 грн.; за січень 2021 р. (6 годин) - 28,97 грн.
Отже, матеріалами справи підтверджено здійснення ГУ НП в Харківській області нарахування та виплату ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час у вибіркові періоди 2020 року.
У відзиві на позов представник ГУ НП в Харківській області зазначив, що позивачу здійснювалось нарахування та виплата доплати за службу в нічний час за 2020 рік на підставі поданих Київським ВП до УФЗБО ГУ НП в Харківській області довідок обліку несення служби в нічний час поліцейським.
Оскільки довідок обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 за інші періоди (2016 - 2019 роки) до УФЗБО ГУ НП в Харківській області не надходило, тому відсутні підстави для здійснення нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час.
Суд не приймає до уваги такі твердження відповідача та вважає їх необґрунтованими, оскільки з норм пункту 11 Порядку № 260 випливає, що відповідач зобов`язаний був сформувати довідку обліку несення позивачем служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260.
При цьому, складання довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час не залежить від волі позивача. Відсутність такої довідки не може впливати на нарахування та виплату доплати за службу в нічний час в порядку та розмірі, визначених постановою КМУ №988 та Порядком № 260 в разі наявності для цього підстав.
Що стосується доводів представника ГУ НП в Харківській області про те, що за приписами пункту 11 розділу І Порядку №260, доплата за службу в нічний час виплачується не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення, суд вважає такі безпідставними з огляду на таке.
Відповідно до п.11 розділу 1 вказаного вище Порядку №260, грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
В свою чергу, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За пп.3 п.5 постанови КМУ № 988 поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Таким чином, доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної постанови КМУ №988.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 КЗпП України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Рішенням Конституційного Суду України від 15.10.2013 №8-рп/2013 надано офіційне тлумачення положень ч. 2 ст. 233 КЗпП України, статтям 1, 2 Закону України «Про оплату праці», зокрема, у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, зокрема й за час простою, який мав місце не з вини працівника, незалежно від того, чи було здійснення роботодавцем нарахування таких виплат.
Таким чином, вимоги про нарахування та виплату доплати за службу в нічний час, яка не була своєчасно нарахована та виплачена відповідачем, не обмежуються будь-яким строком.
Відтак, твердження представника ГУ НП в Харківській області щодо застосування при виплаті позивачу доплати за службу в нічний час п.11 розділу 1 вказаного вище Порядку №260 є необґрунтованими та не приймаються судом до уваги.
Зважаючи, що матеріалами справи підтверджено несення позивачем служби у нічний час з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року, нарахувань та виплат доплат за службу в нічний час за цей період ГУ НП в Харківській області не здійснювалось, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року включно, а також за січень, березень, липень, серпень 2020 року, а також зобов`язання Головного управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу у нічний час за відпрацьовані нічні зміни за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року включно, а також за січень, березень, липень, серпень 2020 року.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (код ЄДРПОУ 40108599, адреса: вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002), Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області (адреса: вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року включно, а також за січень, березень, липень, серпень 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу у нічний час за відпрацьовані нічні зміни за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року включно, а також за січень, березень, липень, серпень 2020 року, з розрахунку за кожну годину служби у нічний час: за 2016 рік - січень - 48 годин; лютий - 42 години; березень - 48 годин; квітень - 36 годин; травень - 42 години; червень - 44 години; липень - 40 годин; серпень - 48 годин; вересень - 30 годин; жовтень - 48 годин; листопад - 42 години; грудень - 42 години; за 2017 рік - січень - 60 годин; лютий - 42 години; березень - 48 годин; квітень - 42 години; травень 54 години; червень - 36 годин; липень - 42 години; серпень - 48 годин; вересень - 48 годин; жовтень - 42 годин; листопад - 10 годин; грудень - 24 години; за 2018 рік - січень - 36 годин; лютий - 42 години; березень - 48 годин; квітень - 54 години; травень - 30 годин; червень - 48 години; липень - 42 години; серпень - 32 години; вересень - 34 години; жовтень - 48 годин; листопад - 42 години; грудень -.42 години; за 2019 рік - січень - 48 годин; лютий - 42 години; березень - 50 години; квітень - 58 години; травень - 30 годин; червень - 42 години; липень - 54 години; серпень - 48 годин; вересень - 12 годин; жовтень - 8 годин; листопад - 34 години; грудень - 42 години; за 2020 рік - січень - 48 годин; березень - 48 годин; липень - 36 годин; серпень - 18 годин.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.