
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3501/21
09 вересня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Якібчук О.Д.;
представника позивача: Трача В.І.;
представника відповідача: Обарінчук О.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільської міської ради (далі - відповідач), в якому просить зобов`язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 щодо надання дозволу на відключення споживача від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального (автономного електричного) опалення в квартирі АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 07.10.2020 позивач подала звернення до виконавчого комітету Тернопільської міської ради з проханням надати дозвіл на встановлення індивідуального опалення в квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, листом за підписом заступника міського голови Владислава Стемковського від 30.10.2020 №1124/02-Ф виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив позивачку про відсутність підстав для отримання рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Проте, позивач вважає таку відповідь необґрунтованою, оскільки на її думку, її звернення повинно було бути розглянуто постійною діючою комісією з питань, пов`язаних з відключенням споживачів від централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Ухвалою судді від 22.06.2021 визнано підстави для поновлення строку на звернення до адміністративного суду поважними та поновлено ОСОБА_1 строк на звернення до суду. Позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 22.07.2021 розгляд справи було відкладено.
17.08.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25.09.2019 р. №905 створено постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води і затверджено її склад.
Відповідно до вищевказаного рішення, заяви щодо відключення споживачів від систем ЦО та ГВП подаються у Центр надання адміністративних послуг та відповідно результатом послуги є витяг із протоколу постійно діючої комісії щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води з рекомендаціями щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації або лист-відмова.
Також, на виконання наказу Мінрегіону інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких станом на 10.12.2017р. не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води розміщена на офіційному веб-сайті Тернопільської міської ради.
Згідно Порядку, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (10.12.17р.) не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
А тому вказує, що оскільки у вказаному будинку менше половини приміщень від`єднано від мереж ЦО та ГВП у позивача відсутні правові підстави для отримання рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
Ухвалами суду від 17.08.2021 та 26.08.2021 розгляд справи було відкладено.
Представник позивача подав відповідь на відзив від 27.08.2021, в якій вказує, що всупереч вимогам рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25.09.2019 №905, відповідач обмежився лише відпискою за підписом заступника міського голови. Крім того, вказує, що перелік багатоквартирних будинків, у яких більш ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена)від ЦО та ГВП, наданий відповідачем до відзиву, складений станом на 10.12.2017 та не має жодного значення до спростування заявлених позовних вимог.
Ухвалою суду від 01.09.221, занесеною до протоколу судового засідання, здійснено заміну неналежного відповідача Тернопільську міську раду належним - виконавчий комітет Тернопільської міської ради. Розгляд справи відкладено.
Ухвалою суду від 06.09.2021 розгляд справи було відкладено.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила відмовити в їх задоволенні. Вказала, що постійно діючою комісією розглядаються лише ті звернення, за якими буде надано рекомендації щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Зазначила, що у даному випадку, достатньо лише листа-відповіді на звернення, за підписом заступника міського голови, який за посадою входить до складу вищезазначеної комісії.
Заслухавши пояснення представник позивача, представник відповідач, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 07.10.2020 позивач звернулася до виконавчого комітету Тернопільської міської ради із заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , придбаній нею 13.09.2017 на підставі договору купівлі-продажу.
За результатами розгляду даного звернення, листом за підписом заступника міського голови Владислава Стемковського від 30.10.2020 №1124/02-Ф, позивачку було повідомлено про відсутність підстав для отримання рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
Проте, позивач вважає таку відповідь необґрунтованою, оскільки на її думку, її звернення повинно було бути розглянуто постійною діючою комісією з питань, пов`язаних з відключенням споживачів від централізованого опалення та гарячого водопостачання, що і слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (далі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Питання розгляду заяв (клопотань) урегульовано статтею 15 Закону №393/96-ВР, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові від цих послуг урегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (надалі - Правила №630) та Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за №982/33953 (надалі - Порядок №169).
Так, у силу пункту 25 Правил №630 відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №169 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Відповідно до пункту 3 цього розділу, для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
При цьому, пунктом 4 розділу І Порядку №169 визначено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Пунктами 4-6 розділу ІІІ Порядку №169 передбачено, що заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії. Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.
Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25.09.2019 р. №905 створено постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води і затверджено її склад, до якого зокрема входить і заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, голова комісії Стемковський Владислав Володимирович.
Так, предметом розгляду даної справи є правомірність дій виконавчого комітету Тернопільської міської ради при розгляді заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Суд бере до уваги доводи представника відповідача, що комісія не може надати рекомендації щодо відокремлення квартир споживачів у будинку від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП. Разом з тим, надсилання ОСОБА_1 листа від 30.10.2020 №11124/02-Ф не свідчить про належний розгляд заяви позивачки.
Як зазначалося вище, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати звернення громадян, приймати рішення відповідно до чинного законодавства.
При цьому, відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Відтак, суд відхиляє доводи представника відповідача проте, що постійно діючою комісією розглядаються лише ті звернення, за якими буде надано рекомендації щодо можливих варіантів відключення квартири від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації, а також те, що у даному випадку, достатньо лише листа-відповіді на звернення, за підписом заступника міського голови, який за посадою входить до складу вищезазначеної комісії.
Таким чином, заяву ОСОБА_1 повинна розглянути постійно діюча комісія для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, а розгляд звернення заступником міського голови, який за посадою входить до складу вищезазначеної комісії та є її головою, не свідчить про належний розгляд заяви, відповідно до Порядку №169.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивачки слід зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 07 жовтня 2020 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги наведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Зобов`язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 07 жовтня 2020 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13 вересня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м.Тернопіль, Тернопільська область, 46001, код ЄДРПОУ 34334305).
Головуючий суддя Баранюк А.З.