Рішення № 99550629, 31.08.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2021
Номер справи
480/3051/21
Номер документу
99550629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2021 року Справа № 480/3051/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.,

представника позивача - Савенко Н.С.,

представника відповідача - Кошеленко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3051/21 за позовом Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Дороги Сумщини" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.12.2020 № 00028960704 (загальна сума зобов`язання з урахуванням штрафних санкцій - 3461783,75 грн.) та від 07.12.2020 № 00028950704 (сума зобов`язання (штрафних санкцій - 3060,00 грн.).

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з наказом Головного управління ДПС у Сумській області від 04.03.2020 № 405 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка діяльності ДП «Дороги Сумщини», за результатами якої складений акт документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 20.11.2020 № 1497/18- 28-07-04-18/42524164/86. На підставі висновків, викладених в акті, Головним управлінням ДПС у Сумській області на адресу ДП «Дороги Сумщини» із супровідним листом від 07.12.2020 № 16501/10/18-28-07-04-09 було направлено два податкових повідомлення-рішення: від 07.12.2020 № 00028960704 (загальна сума зобов`язання з урахуванням штрафних санкцій - 3461783,75 грн.) та від 07.12.2020 № 00028950704 (сума зобов`язання (штрафних санкцій - 3060,00 грн.).

Відповідно до інформації, зазначеної у акті ДП «Дороги Сумщини» за період з 05.10.2018 по 03.03.2020 занижено податкове зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 2769427 (два мільйони сімсот шістдесят дев`ять тисяч чотириста двадцять сім гривень 00 коп.).

Підставою визначення обов`язку реєстрації як платника податку на додану вартість, самостійного визначення (нарахування) суми грошових зобов`язань та, відповідно, сплати ПДВ позивачем є, на думку відповідача, постачання послуг державним підприємством «Дороги Сумщини» під час здійснення функцій замовника та технічного нагляду (при потребі з економічним супроводом) з будівництва, реконструкції, ремонтів і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, які (послуги) відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України є об`єктом оподаткування.

Відповідачем визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань позивача є подія, передбачена підпунктом «а» пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, з аналізу положень якого витікає, що кошти мають бути зараховані на рахунок платника податку від покупця/замовника як оплата за послугу.

У свою чергу контролюючим органом під час документальної позапланової виїзної перевірки діяльності ДП «Дороги Сумщини», за результатами якої складений акт, не встановлено хто є покупцем/замовником послуг позивача та не взято до уваги відомості, які свідчать про те, що ДП «Дороги Сумщини» не є надавачем послуг взагалі, а виконує покладені на нього у передбачений чинним законодавством спосіб функції органу управління об`єктами державної власності - автомобільними дорогами загального користування місцевого значення, та відповідно, відсутності об`єкту оподаткування ПДВ.

Позивач зауважує, що відносини між розпорядником бюджетних коштів (Департаментом розвитку інфраструктури Сумської обласної державної адміністрації) та одержувачем (позивачем) є бюджетними, а не цивільно-правовими, тому не можуть визначатись як операції з постачання товарів або послуг, та не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість.

Ухвалою суду від 13.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, зазначивши, що неприбуткові організації звільняються від сплати податку на прибуток. Водночас неприбуткові організації не звільнено від обов`язку реєстрації платником ПДВ (і відповідно подання декларації з ПДВ та його сплати) у разі, якщо така організація здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, які підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн. грн. без урахування ПДВ.

За результатами перевірки встановлено, що ДП «Дороги Сумщини» у період з 05.10.2018 по 03.03.2020 не було зареєстровано платником ПДВ та не подавало декларації з ПДВ.

ДП «Дороги Сумщини», згідно Статуту, є юридичною особою публічного права, засноване на державній власності та входить до сфери управління інфраструктури Сумської ОДА. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах державної казначейської служби України, штамп, печатку із зображенням Державного гербу України, кодом в ЄДРПОУ та своїм найменуванням.

Основною метою діяльності підприємства є здійснення функцій замовника та технічного нагляду (при потребі з економічним супроводом) з будівництва, реконструкції, ремонтів і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення.

Розпорядженням Сумської обласної державної адміністрації від 26.11.2018 № 703-ОД «Про визначення замовника будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення» на ДП «Дороги Сумщини» покладені функції замовника усього комплексу дорожніх робіт та одержувача коштів спеціального фонду обласного бюджету Сумської області на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури на період з 01.01.2019 до 31.12.2021.

ДП «Дороги Сумщини» фінансується в межах кошторису видатків, затвердженого Директором департаменту розвитку інфраструктури Сумської обласної державної адміністрації за рахунок коштів передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг, про що свідчать зведені кошторисні розрахунки вартості об`єкта будівництва.

Досліджені під час перевірки ДП «Дороги Сумщини» зведені кошторисні розрахунки включають вартість на утримання служби замовника (включаючи витрати на технічний нагляд), яка є його складовою частиною, а отримані кошти на утримання служби замовника є оплатою його послуг, яка надається в межах такого будівництва.

Сутність послуги, як об`єкта господарського обороту передбачає здійснення надавачем послуги дій, спрямованих на задоволення господарської потреби суб`єкта. Тобто, результатом надання послуги має бути отримання корисного ефекту від вчинення дії або діяльності послугодавця. Корисний ефект полягає у виконанні ДП «Дороги Сумщини» послуги технічного нагляду, задоволення потреб у ремонті доріг місцевого значення. Оплата таких послуг за рахунок бюджетних коштів не впливає на податкову кваліфікацію досліджуваних господарських операцій.

Враховуючи вищевикладене та відповідно до Паспорту бюджетної програми обласного бюджету на 2019р., кошти виділені на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету є складовою частиною кошторисного розрахунку вартості ремонту доріг.

Отже, операції з поставки товарів та послуг з технічного нагляду (при потребі з економічним супроводом) з будівництва, реконструкції, ремонтів і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення є об`єктом оподаткування ПДВ.

Таким чином, отримання коштів з бюджету на виконання програми «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету» є компенсацією виконаних ДП «Дороги Сумщини» робіт/послуг з технічного нагляду (при потребі з економічним супроводом) з будівництва, реконструкції, ремонтів і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, відповідно сума таких коштів підтягає включенню до бази оподаткування ПДВ.

Враховуючи наведене, представник відповідача вважає спірні податкові повідомлення-рішення обґрунтованими, законними та такими, що не підлягають скасуванню.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами, наведеними у відзиві не погодився, наполягав на задоволенні позову, зазначивши, що ДП «Дороги Сумщини» не є платником податку на додану вартість, адже не виробляє товари та не постачає послуги, що є об`єктом оподаткування - важливим і неодмінним елементом встановлення податку. Також Відповідачем в ході перевірки, а в подальшому і під час визначення податку на додану вартість помилково визначено базу оподаткування, яка є не менш важливою складовою під час встановлення податку. Також, представник позивача зазначив, що ГУ ДПС у Сумській області було безпідставно перенесено терміни проведення перевірки.

Від представника відповідача до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що під час перевірки перевіряючим стало відомо, що частина документів була вилучена СУ ГУНП в Сумській області на підставі ухвал слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми Мальованої-Когер В.В. Враховуючи необхідність якісного дослідження первинних документів під час перевірки, в т.ч. і вилучених, керівником Головного управління ДПС у Сумській області прийнято рішення про перенесення термінів проведення перевірки у відповідності до п. 85.9 ст. 85 Податкового кодексу України. Дане рішення керівника оформлено наказом від 12.03.2020 року №455, яке вручено посадовим особам ДП «Дороги Сумщини» 12.03.2020. Враховуючи карантинні обмеження, мораторій на проведення перевірок, який діяв у період з 18.03.2020 по 05.08.2020, перебування слідчого та перевіряючих не на робочому місці, хворобу перевіряючого, Головним управлінням ДПС у Сумській області отримано фактичний доступ до вилучених документів на початку листопада місяця та після їх опрацювання наказом від 11.11.2020 № 1425 поновлено позапланову виїзну перевірку з 12.11.2020.

Ухвалою суду від 15.07.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі наказів Головного управління ДПС у Сумській області від 04.03.2020 № 405, від 11.03.2020 № 450, від 12.03.2020 № 455, від 11.11.2020 № 1425 (а.с. 82-85, т. 1) посадовими особами відповідача у період з 04.03.2020 по 13.11.2020 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка діяльності ДП «Дороги Сумщини», за результатами якої складений акт документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 20.11.2020 № 1497/18-28-07-04-18/42524164/86 (а.с. 33-69, т. 1).

Висновками акту перевірки від 20.11.2020 № 1497/18-28-07-04-18/42524164/86 встановлено порушення позивачем:

- пункту 181.1 статті 181, пункту 183.1, пункту 183.2, пункту 183.10 статті 183, пункту 185.1. статті 185, пункту187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188, підпункту «а» пункту 193.1.статті 193 Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року 2755-VI зі мінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 2769427 грн., в т.ч. за квітень 2019 року на суму 85902 грн., за травень 2019 року на суму 448090 грн., за червень 2019 року на суму 679172 грн., за липень 2019 року на суму 377319 грн., за серпень 2019 року на суму 32383 грн., за вересень 2019 року на суму 377863 грн., за жовтень 2019 року на суму 207371 грн., за листопад 2019 року на суму 214844 грн. та за грудень 2019 року на суму 346483 грн.;

- пункту 49.2, статті 49, пункту 183.10 статті 183 Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями, а саме не подання податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень 2019 року - грудень 2019 року, за що відповідальність передбачена пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу Україні 2 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Сумській області прийнято:

- податкове повідомлення-рішення від 07.12.2020 № 00028960704, яким збільшено суму грошового зобов`язання Державного підприємства "Дороги Сумщини" за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3461783,75 грн., у тому числі за податковими зобов`язаннями 2769427,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 692356,75 грн. (а.с. 30, т. 1);

- податкове повідомлення-рішення від 07.12.2020 № 00028950704, яким збільшено суму грошового зобов`язання Державного підприємства "Дороги Сумщини" за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3060,00 грн., у тому числі за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3060,00 грн. (а.с. 31, т. 1).

21.12.2020 позивач подав скаргу до Державної податкової служби України, в якій просив скасувати вказані податкові повідомлення-рішення (а.с. 86-94, т. 1).

Рішенням Державної податкової служби України від 15.03.2021 № 5856/6/99-00-06-01-02-06 скаргу позивача залишено без задоволення (а.с. 120-128, т. 1).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, висновки податкового органу щодо заниження підприємством податку на додану вартість та виникнення обв`язку з реєстрації платником податку на додану вартість обґрунтовано тим, що грошові кошти отримані позивачем з державного бюджету підлягають оподаткуванню.

Так зокрема, перевіркою встановлено, що розпорядженням Сумської обласної державної адміністрації від 26.11.2018 № 703-ОД «Про визначення замовника будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення» на ДП «Дороги Сумщини» покладені функції замовника усього комплексу дорожніх робіт та одержувача коштів спеціального фонду обласного бюджету Сумської області на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури на період з 01.01.2019 до 31.12.2021.

ДП «Дороги Сумщини» фінансується в межах кошторису видатків, затвердженого Директором департаменту розвитку інфраструктури Сумської обласної державної адміністрації за рахунок коштів передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг, про що свідчать зведені кошторисні розрахунки вартості об`єкта будівництва.

Досліджені під час перевірки ДП «Дороги Сумщини» зведені кошторисні розрахунки включають вартість на утримання служби замовника.

У період з 01.01.2019 по 31.12.2019 ДП «Дороги Сумщини» отримано бюджетних коштів на 477 921 762,3 гривень. Перевіркою встановлено, що фінансування підприємства здійснювалось виключно за бюджетною програмою 3131090 «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету». Фінансування здійснювалось лише за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» та в подальшому кошти розподілялись на розрахункові рахунки підприємств-підрядників, як оплата за виконані роботи по поточному ремонту доріг та на розрахунковий рахунок ДП «Дороги Сумщини», як оплата за технічний нагляд.

У період з 01.01.2019 по 31.12.2019 ДП «Дороги Сумщини» отримано бюджетних коштів на погашення видатків згідно затверджених кошторисів на 15 256 545,87 грн., при цьому, фінансування проводилось за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансфери підприємствам (установам, організаціям)».

За результатами перевірки встановлено, що ДП «Дороги Сумщини» у період з 05.10.2018 по 31.03.2019 здійснено операції з надання послуг технічного нагляду на загальну суму 1 409 410 гривень.

Враховуючи вимоги п. 181.1 ст. 181 ПКУ, ДП «Дороги Сумщини» досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 ПКУ, а тому, на думку відповідача, не пізніше 10.04.2019 зобов`язане було зареєструватися платником ПДВ. Однак, ДП «Дороги Сумщини» до 10.04.2019 не подано заяву про реєстрацію платником ПДВ.

Враховуючи зазначене, контролюючим органом зроблено висновок, що за період з 11.04.2019 по 31.12.2019 ДП «Дороги Сумщини» не нараховано та не сплачено ПДВ в сумі 2 769 427 грн. ((15 256 545,87 (загальна сума отриманих коштів за період з 05.10.2018 по 31.12.2019) - 1 409 410 (сума отриманих коштів за період з 05.10.2018 по 31.03.2019)): 5 = 2 769 427 грн).

Водночас, суд не погоджується з такими висновками податкового органу, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Дороги Сумщини" є юридичною особою публічного права, що створене відповідно до розпорядження Сумської обласної державної адміністрації від 02.10.2018 № 579-ОД та затверджено статут підприємства.

Відповідно до пункту 11 розділу II «Мета і предмет діяльності Підприємства» Статуту предметом діяльності, окрім іншого, є забезпечення приймання та контролю якості виконаних робіт (здійснюється в межах технічного нагляду) з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення та, при визначенні у встановленому чинним законодавством України порядку, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.

Відповідно до п. 8 розділу І Статуту підприємство є неприбутковою організацією з моменту включення його до Реєстру неприбуткових організацій.

Згідно із п.п. 10, 11 розділу І Статуту підприємство є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення та, при визначенні у встановленому чинним законодавством України порядку, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.

Підприємство утримується у межах кошторису видатків, затвердженого Уповноваженим органом управління, за рахунок:

1) коштів, передбачених у вартості будівництва та ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення та, при визначенні встановленому чинним законодавством України порядку, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, виходячи із законодавчо встановлених нормативів на утримання підприємства;

2) коштів, передбачених у вартості експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення згідно із розрахунками за Методикою, затвердженою Державним агентством автомобільних доріг;

3) коштів поворотної або безповоротної фінансової допомоги;

4) інших доходів, не заборонених законодавством.

Судом встановлено, що фінансування підприємства здійснювалось виключно за бюджетною програмою 3131090 «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету». Фінансування здійснювалось лише за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Згідно з пунктом 198.5 статті 198 Податкового кодексу України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Відповідно до підпункту 196.1.6 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу України не є об`єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи інших фондів загальнообов`язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі).

Згідно з пунктом 1.5 розділу 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерством фінансів України від 12 березня 2012 року №333 (далі по тексту - Інструкція №333), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Пунктом 1.6 1 Інструкції №333 визначено, що:

поточні видатки - це видатки, які спрямовуються на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ, проведення досліджень, розробок, заходів та надання поточних трансфертів населенню і підприємствам (установам, організаціям);

субсидії - це усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов`язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;

трансфертні платежі - невідплатні та безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу.

Підпунктом 2.4.1. Інструкції №333 передбачено, що до коду 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» відносяться:

1) субсидії підприємствам (установам та організаціям), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів;

2) дотації сільськогосподарським товаровиробникам;

3) субсидії на покриття збитків підприємств, фінансову підтримку підприємств на безповоротній основі, а також інші субсидії;

4) відшкодування відсотків за користування кредитами;

5) державна підтримка громадських організацій;

6) поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям);

7) гранти, що надаються на безоплатній та безповоротній основі для реалізації проектів.

Відтак, відносини які виникають між позивачем і Департаментом розвитку інфраструктури Сумської ОДА, в частині надання субсидій, є бюджетними а не цивільно-правовими та взагалі не є об`єктом оподаткування ПДВ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

З метою визначення об`єкта оподаткування ПДВ, слід встановити, чи є правовідносини між позивачем та органом місцевого самоврядування в частині надання субсидій постачанням товарів або послуг.

Відповідно до підпункту 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого повару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Згідно підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України постачання послуг - будь-яка операція, що не є достачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Наведене в Податковому кодексу України визначення постачання товарів/послуг відноситься до сфери цивільно-правових відносин які регулюються нормами цивільного законодавства, та виникає з підстав визначених статтею 11 Цивільного кодексу України, зокрема, договорів та інших правочинів; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інших юридичних фактів; безпосередньо з актів цивільного законодавства; з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування; з рішення суду; настання або ненастання певної події.

За приписами пункту 1.1 статті 1 Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правила співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами встановлені статтею 5 Податкового кодексу України:

поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 цього Кодексу;

у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу;

інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Такі поняття як «продаж», «обмін», «дарування» відсутні в нормах податкового законодавства та відповідно розкриваються в Цивільному кодексі України

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до статті 717 Цивільного кодексу України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов`язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Відповідно до статті 715 Цивільного кодексу України за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов`язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.

Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Термінам «постачання товарів» та «постачання послуг» притаманні однакові риси таким цивільним інституціям як «договір купівлі-продажу», «договір дарування», «договір міни», «договір про надання послуг» та іншим, а саме: передача права на розпоряджання товарами як власник (права власності) та надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Також, відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, та в інших випадках, передбачених статтею 189 Податкового кодексу України.

Таким чином, безпосередньо податковим законодавством, в статтях 188 та 189 Податкового кодексу України, визначені правові підстави здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які мають договірне або інше цивільно-правове підґрунтя.

Разом з тим, статтею 1 Цивільного кодексу України визначені відносини, що регулюються цивільним законодавством, у тому числі основним його актом - Цивільним кодексом України.

Відповідно до частини першої статті 1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини). До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом (частина друга статті 1 Цивільного кодексу України).

Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.

В статті 91 Бюджетного кодексу України наведено перелік видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, зокрема на виконання місцевих програм утримання та ремонту автомобільних доріг.

Відповідно до пункту 38 статті 1 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів це суб`єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

За приписами підпункту 3 пункту 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

При цьому укладання договору на виконання робіт з програм благоустрою з подальшим підписанням акту виконаних робіт/наданих послуг між розпорядником та одержувачем коштів не передбачено.

Таким чином, бюджетне законодавство передбачає використання бюджетних коштів виключно на цілі обумовлені планом їх використання.

Цільове фінансування (грошові кошти) надходить підприємству від розпорядника бюджетних коштів на рахунок казначейства, яке спрямовується згідно плану використання, на: заробітну плату та нарахування на заробітну плату; придбання предметів, обладнання та інвентарю; оплату водопостачання та водовідведення; оплату електроенергії; оплату послуг крім комунальних; на інші поточні видатки.

Відносини, які виникають між розпорядником бюджетних коштів та одержувачем є бюджетними, а не цивільно-правовими та відповідно не можуть визначатися як операції з постачання товарів або послуг, тобто не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, відповідач безпідставно дійшов висновку про наявність бази оподаткування ПДВ з операції з виплати відповідних субвенцій/трансфертів за рахунок бюджету, оскільки законодавство прямо вказує на відсутність об`єкту оподаткування ПДВ в такому випадку.

З огляду на встановлені обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 07.12.2020 № 00028960704 та № 00028950704 є протиправними, а тому підлягають скасуванню.

Згідно із ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума судового збору у розмірі 22700,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 07.12.2020 № 00028960704, яким збільшено суму грошового зобов`язання Державного підприємства "Дороги Сумщини" за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3461783,75 грн., у тому числі за податковими зобов`язаннями 2769427,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 692356,75 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 07.12.2020 № 00028950704, яким збільшено суму грошового зобов`язання Державного підприємства "Дороги Сумщини" за платежем податок на додану вартість на загальну суму 3060,00 грн., у тому числі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3060,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, ідентифікаційний код 43995469) на користь Державного підприємства "Дороги Сумщини" (вул. Троїцька, 9, м. Суми, Сумська область, 40022, код ЄДРПОУ 42524164) судовий збір у розмірі 22700 (двадцять дві тисячі сімсот) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 10.09.2021.