
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2021 року Справа № 480/3270/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 4532 (А 1376) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом військової частини А 4532 (далі - відповідач). Свої вимоги мотивує тим, що проходив військову службу за контрактом у військовій частини А 1376. За час проходження військової служби йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що суперечить вимогам законодавства. У січні 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 20.10.2015 по 10.09.2020. Однак нарахування і виплату індексації грошового забезпечення відповідачем проведено не було.
Просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 4532 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби за період з 20.10.2015 по 10.09.2020; зобов`язати Військову частину А 4532 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 20.10.2015 по 10.09.2020.
Відповідач у відзиві з позовними вимогами не погодився. Зазначив, що відповідно до роз`яснень Міністерства соціальної політики України від 09.06.2016 №252/10/136-16, статті Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", з січня 2015 року проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. Отже, нарахування сум індексації здійснюється у межах коштів установ та організацій, передбачених на ці цілі. Також, відповідно до роз`яснень Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017 №13700/з механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає, а тому у межах наявного фінансового ресурсу, можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у період з січня 2015 року по лютий 2018 року у Міноборони не було. Просить відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що наказом командира військової частини А4532 (по стройовій частині) №259 від 09.09.2020, старшого солдата ОСОБА_1 , командира відділення управління взводу управління командира 1 мінометної батареї, звільненого наказом командира військової частини А1376 (по особовому складу) від 01.09.2020 №147-РС у запас за пп. "а", п. 2 ч. 5 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (у зв`язку із закінченням строку контракту) з 10.09.2020 виключено зі списків особового складу частини, виключено зі всіх видів грошового забезпечення (а.с.18).
Згідно наказу командира військової частини А4532 (по стройовій частині) №259 від 09.09.2020 нарахування та виплата ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби за період з 20.10.2015 по 10.09.2020 не проводилась.
19.01.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення (а.с.7).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 2,4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закону № 1282-ХІІ), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Приписами частини другої статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Отже індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Відповідачем не надано суду доказів того, що у бюджеті відповідного рівня, з якого фінансується відповідач, відсутні кошти на індексацію грошового забезпечення. Крім того, відповідачем не надано доказів того, що ним протягом 2015-2020 років надсилались до відповідного органу потреби на виділення додаткових коштів для виплати військовослужбовцям індексації грошового забезпечення. Таким чином, відповідач протиправно не нараховував та не виплачував позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 20.10.2015 по день звільнення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати під час звернення до суду із даним позовом.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до військової частини А 4532 (А 1376) (42303, Сумська область, Сумський район, с. Стецьківка, код ЄДРПОУ 00046746) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А 4532 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 20.10.2015 по 10.09.2020.
Зобов`язати військову частину А 4532 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 20.10.2015 по 10.09.2020.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко