Рішення № 99550559, 13.09.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
460/11005/21
Номер документу
99550559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 вересня 2021 року м. Рівне №460/11005/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 доПоліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №279938 від 20.07.2021 в сумі 1700 грн.

За змістом позовної заяви, позовні вимоги обґрунтовані тим, що використання тахографів є обов`язковим лише для виконання міжнародних перевезень. Крім того, позивач зазначає, що незважаючи на те, що він займається господарською діяльністю у сфері вантажного автомобільного транспорту, відповідачем не доведено, що 11.06.2021 позивач надавав послуги з перевезення вантажів як суб`єкт господарювання. А перевезення позивачем власним транспортним засобом вантажу для власних потреб не пов`язане із здійснення ним господарської діяльності. А відтак, є всі підстави для визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Ухвалою суду від 11.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач у строк встановлений судом подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти позовних вимог. Зокрема, звернув увагу на те, що вимоги щодо обладнання транспортного засобу тахографом поширюються як на міжнародні так і внутрішні вантажні перевезення. Відповідно до законодавства водій транспортного засобу повинен мати при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. Крім того, відповідач наголосив, що згідно товарно-транспортної накладної від 10.06.2021 № 55887 транспортним засобом, власником якого є ФОП ОСОБА_1 надавалися послуги з перевезення вантажу підприємству «Епіцентр К». Просив відмовити в задоволенні позовної заяви.

Позивач відповідь на відзив не подав.

Ухвалою суду від 06.09.2021 продовжено розгляд справи № 460/11005/21 у письмовому провадженні.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, про що 02.11.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за номером 2005940000000003160. Основним видом економічної діяльності є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

З матеріалів справи суд встановив, що 11.06.2021 на ділянці автодороги М12, Стрий-Знам`янка, 347 км, посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на підставі направлення №002263 від 07.06.2020 на рейдову перевірку (а.с. 28) проведено перевірку належних позивачу транспортних засобів:

- Марки Renault Magnum 520.19, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (сідловий тягач);

- Марки Fruehauf FST 4 TC, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 (напівпричеп).

Під час перевірки встановлено, що транспортним засобом керує водій ОСОБА_2 . Також, виявлено порушення п. 3.3 наказу Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 № 385, у вигляді надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено роздруківку даних роботи водія (акт перевірки №285768). Відповідальність за дане порушення встановлена абз.3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Вказані порушення відображено у Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 285768 від 11.06.2021 (а.с. 26).

09 липня 2021 року Управлінням на адресу позивача рекомендованим листом направлено повідомлення № 54085/22.4/24-21 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 11:00 20.07.2021, яке вручено останньому 10.07.2021 відповідно до даних Укрпошти по відстеженню відправлень згідно з трек-кодом 3301105740957(а.с. 25).

На розгляд справи ФОП ОСОБА_1 не прибув.

23 липня 2021 року на адресу позивача направлено постанову № 279938 від 20.07.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн., відповідно до якої ФОП ОСОБА_1 11.06.2021 на 347 км а/д М12 Стрий-Знам`янка о 07 год. 30 хв. допустив порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст. 48 цього Закону (а.с. 22-24).

Не погоджуючись із правомірністю цієї постанови, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить з такого.

З матеріалів справи суд встановив, що підставою для притягнення позивача до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу спірною постановою слугував висновок інспекторів щодо надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-ІІІ), з огляду на відсутність роздруківки роботи даних роботи водія.

Згідно з приписами абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно приписів статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у статті 48 Закону № 2344-ІІІ визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.

Відповідно до пунктів 6.1, 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 №340, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами; водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку (додаток 3).

Згідно з п. 7.1 Положення №340 перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (надалі - Інструкція №385), яка визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до п. 1.3 Інструкції №385, ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Згідно з п. 1.4 Інструкції №385 картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

Відповідно до п. 3.1 Інструкції №385, виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.

Згідно з п. 3.3 Інструкції №385, водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Відповідно до п. 2.7 Інструкції №385, за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.

ПСТ надає один примірник зазначеного протоколу перевізнику, а другий залишає собі і зберігає разом з тахокартою або у разі цифрового тахографа - з роздруківкою та електронними файлами, що підтверджують достовірність наведених у протоколі даних.

В аналізованому випадку автомобіль позивача - марки Renault Magnum 520.19, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (сідловий тягач), яким керував водій ОСОБА_2 обладнаний діючим та повіреним цифровим тахографом, однак до перевірки водій не надав роздруківку даних роботи водія.

Позивач не заперечує цієї обставини.

Натомість, позивач стверджує, що тахограф використовується лише під час здійснення міжнародних вантажних перевезень, а не внутрішніх.

Суд не погоджується з такою думкою з огляду на таке.

Інструкція № 385 розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), Конвенції міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух».

Як зазначалося вище, Інструкція № 385 поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Положення № 340 поширюється на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.

Таким чином, законодавець передбачив вимогу для автомобільних перевізників щодо встановлення і використання тахографа незалежно від того, які перевезення здійснюються: внутрішні чи міжнародні.

Щодо твердження позивача, що він не надавав послугу по перевезенню вантажу, а перевозив вантаж для власних потреб, а тому вимоги Порядку № 1567 та Положення № 340 на таке перевезення не поширюються, суд зазначає таке.

Відповідно до товарно-транспортної накладної № 55887 від 10.06.2021 (а.с. 27) замовником та вантажовідправником вантажу є ПАТ Кривий Ріг Цемент» (юридична адреса: м. Дніпро, Соборний район, вул. Барикадна, буд. 15А), вантажоодержувачем є ТОВ «Епіцентр К» (юридична адреса: м. Київ, вул. Берковецька, 6К); пункт навантаження: м. Кривий Ріг, вул. Акціонерна, 1, пункт розвантаження: м. Львів, вул. Богдана Хмельницького, 188).

Відповідальність на підставі ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається на перевізника.

Автомобільний перевізник, відповідно до визначень наведених у ст. 1 цього ж Закону, - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

З огляду на обсяг наданих під час здійснення перевірки доказів, відповідно до яких власником транспортного засобу є ОСОБА_1 , який, як ФОП здійснював перевезення вантажу, то очевидним є висновок про те, що саме він і є суб`єктом відповідальності як перевізник у розумінні вищенаведених вимог Закону.

Таким чином, доводи позивача не спростовують факту відсутності встановленого порушення, оскільки обов`язок пред`явити необхідні документи чітко встановлений статтею 49 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що спірна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.07.2021 № 279938, якою з ФОП ОСОБА_1 стягнуто адміністративно - господарський штраф в сумі 1700,00 грн, прийнята Поліським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, обґрунтовано та своєчасно.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв`язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Небесної Сотні, 34, м. Рівне, 33013, код ЄДРПОУ 39816845), про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 13 вересня 2021 року

Суддя Д.П. Зозуля