
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
13 вересня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4745/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області (далі – І відповідач), Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (далі – ІІ відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області у формі листа від 27 квітня 2021 року № 6/2-101лк щодо відмови в оформленні розрахунку вислуги років для призначення пенсії з врахуванням вислуги на пільгових умовах та направлення документів для призначення ОСОБА_1 пенсії до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо проходження служби позивачем;
- зобов`язати уповноважену особу Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області врахувати до вислуги років у пільговому обчисленні час служби ОСОБА_1 у підрозділах боротьби з економічною злочинністю ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці за період з серпня 2003 року по липень 2011 року та час проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці за період з липня 2014 року по листопад 2015 року та подати до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України розрахунок вислуги років для призначення пенсії з врахуванням вислуги 22 роки 10 місяців 09 днів;
- визнати протиправними дії Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо відмови в оформленні документів (подання та інших документів) до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подання та відповідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 з врахуванням вислуги років у кількості 22 роки 10 місяців 09 днів за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12, статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпунктів «а» та «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У частині першій статті 4 КАС України наведено визначення термінів, таких як:
суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7);
відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (пункт 9).
Згідно з положеннями частин першої та третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до частин другої та третьої статті 46 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
З системного аналізу вищезазначених положень КАС України можна дійти висновку, що відповідачем у справі може бути суб`єкт владних повноважень – орган державної влади, оскільки саме йому належить адміністративна процесуальна правосуб`єктність.
Статтею 1 Закону України від 10 січня 2002 року № 2925-ІІІ “Про загальну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України” затверджено таку загальну структуру Міністерства внутрішніх справ України:
Міністерство внутрішніх справ України - центральний орган управління;
головні управління, управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
міські, районні управління та відділи, лінійні управління, відділи, відділення, пункти;
підрозділи судової міліції;
підрозділи місцевої міліції;
головний орган військового управління, оперативно-територіальні об`єднання, з`єднання, військові частини і підрозділи, вищі навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади, що не входять до складу оперативно-територіальних об`єднань Національної гвардії України;
навчальні заклади, науково-дослідні установи, підприємства та установи забезпечення.
Тобто, за законом органом державної влади, який входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України, визначено Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13 вересня 2021 року слідує, що з 06 листопада 2021 року Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області знаходиться в стані припинення.
Саме з метою здійснення процедури припинення цього органу державної влади створено його ліквідаційну комісію, на яку покладено повноваження по управлінню цим суб`єктом на час його ліквідації. При цьому, ліквідаційна комісія не набуває статусу юридичної особи, а суб`єкт, що ліквідується, в період її роботи не втрачає статусу юридичної особи. Тобто, ліквідаційна комісія є повноважним представником суб`єкта, що ліквідується.
З огляду на вищевикладене, ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області не може бути відповідачем в адміністративній справі, оскільки не є органом державної влади, тобто, суб`єктом владних повноважень у розумінні КАС України, та не має адміністративної процесуальної правосуб`єктності.
Належним відповідачем у справі має бути Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області.
Позивачем у позовній заяві зазначено неправильне повне найменування І відповідача як юридичної особи відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України.
Окрім того, ІІ відповідачем у позовній заяві визначено Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129 “Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій” в Міністерстві внутрішніх справ України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України.
Разом з тим, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 квітня 2021 року № 291 “Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129” внесені зміни до пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129 “Про визначення в Міністерствв внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій” та викладено його в такій редакції:
“ 1. Визначити в Міністерстві внутрішніх справ України:
1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;
2) територіальні медичні об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.”.
Отже, з 16 квітня 2021 року функції з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій покладено не на Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, а на Управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України.
Разом з цим, суд зазначає, що Управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України є структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України. У межах спірних правовідносин суб`єктом владних повноважень є Міністерство внутрішніх справ України як орган державної влади, а не Управління координації пенсійних питань та соціальної роботи Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтею 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати ОСОБА_1 протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачам.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяТ.І. Чернявська