
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2021 року справа № 340/772/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (в письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі – Управління) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправним і скасування рішення від 04 лютого 2021 року, яким переведено з виплати пенсії державного службовця на виплату пенсії за віком.
Водночас просив суд зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР в період з 03 травня 1971 року по 15 червня 1973 року (а.с.34-35).
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник підтримали вимоги позову.
Пояснили, що Управління безпідставно не включило до стажу державної служби період проходження строкової військової служби, що призвело до прийняття незаконного рішення про переведення на пенсію за віком.
Управління заперечило щодо задоволення позову, надіславши відзив на нього (а.с.24-25).
У судовому засіданні представник відповідача пояснила, що при переведенні у 2020 році на виплату пенсії державного службовця помилково зараховано до стажу державної служби строк проходження строкової військової служби.
01 березня 2021 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.13-14).
22 червня 2021 року суд прийняв ухвалу про розгляд справи у судовому засіданні з обов`язковою явкою сторін (а.с.27-28).
13 вересня 2021 року сторони до суду не з`явились, будучи належним чином повідомленні про час і місце розгляду справи, не клопотали про відкладення судового засідання, що відповідно до приписів частини 9 статті 205 КАС України дає право суду вирішити справу у порядку письмового провадження (а.с.43-44, 97).
Суд, вислухавши пояснення сторін і дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 12 вересня 2011 року позивач досяг віку 60 років і йому призначена пенсія за віком на підставі приписів Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) (а.с.48).
До страхового стажу включено строк проходження військової служби у 2 роки 1 місяць 13 днів (а.с.48).
Строкову військову службу проходив у період з 03 травня 1971 року по 15 червня 1973 року (а.с.56).
06 серпня 2020 року за заявою ОСОБА_1 переведено на виплату пенсії державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу» від 2015 року (далі – Закон 2) (а.с.84).
Управління встановило, що стаж державної служби складає 23 роки 1 день (а.с.84).
Перевіривши пенсійну справу, 04 лютого 2021 року Управління перевело на виплату пенсії за віком, оскільки стаж державної служби не досяг 20 років (а.с.6).
Стаж державної служби склав 19 років 8 місяців 13 днів (а.с.88-89).
Не зараховано строк проходження військової служби.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, на думку Управління, спірні правовідносини врегульовані приписами пункту 12 Прикінцевих і перехідних положень Закону 2.
Цією нормою права встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Страховий стаж ОСОБА_1 , який враховано Управлінням у стаж державної служби, як і період проходження військової служби, датовані до 12 вересня 2011 року.
На той час діяла постанова Уряду України від 03 травня 1994 року №283, якою затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі – Порядок).
Приписами пункту 3 Порядку встановлено, що до стажу державної служби включається час військової служби у Збройних Силах та інших військових
формуваннях.
Отже, станом на день досягнення пенсійного віку стаж державної служби перевищував 20 років (19 років 8 місяців 13 днів + 2 роки 1 місяць 13 днів).
Станом на день досягнення пенсійного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) діяв Закон України «Про державну службу» від 1993 року (далі – Закон 3).
Приписами частини 2 статті 37 Закону 3 встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Страховий стаж ОСОБА_1 перевищує 25 років, що визнає відповідач (а.с.48).
Таким чином, досягнувши пенсійного віку, позивач набув право на пенсію за віком і державного службовця.
Приписами частини 1 статті 10 Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, ОСОБА_1 міг у будь-який час перейти на виплату пенсії державного службовця на підставі приписів Закону 3 з урахуванням положень Порядку, незважаючи, що останні втратили чинність.
Такий висновок пояснюється наступним.
Так, право на пенсію відноситься до конституційних прав відповідно до приписів статті 46 Конституції України.
Положеннями частин 2-3 статті 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Приписи пункту 12 Прикінцевих і перехідних положень Закону 2 втілюють конституційне правило (відсилають до застосування законодавства з минулого, що втратило чинність), застерігаючи органи державної влади від помилки, суть якої полягає у поширенні до спірних правовідносин норм права, котрі прийнятті пізніше у часі, ніж виникло конституційне право.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність і скасування рішення Управління стосовно переведення позивача на виплату пенсії за віком.
Отже, позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору в сумі 908 грн. (а.с.5).
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовільнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 04 лютого 2021 року про переведення ОСОБА_1 з виплати пенсії державного службовця на виплату пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу державної служби період проходження строкової військової служби в Збройних Силах СРСР в період з 03 травня 1971 року по 15 червня 1973 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 908 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей