Рішення № 99548398, 13.09.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2021
Номер справи
240/4612/21
Номер документу
99548398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2021 року м. Житомир справа № 240/4612/21

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" (сектор із соціально-гуманітарних питань) в особі керівника Васьківського Олександра Павловича, МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України Доскевича Геннадія Олександровича, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - для виконання,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

визнати бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" (сектор із соціально- гуманітарних питань) в особі керівника Васьківського Олександра Павловича із виготовлення пакету документів для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлення довідки про грошове забезпечення із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень) у розмірі 80% грошового забезпечення, а також з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських, протиправною;

визнати бездіяльність МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України ОСОБА_2 із ігнорування права ОСОБА_1 , як пенсіонера, ветерана ОВС, у його праві на перерахунок пенсійного забезпечення із урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень), а також зв`язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських, протиправною;

зобов"язати Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" (сектор із соціально-гуманітарних питань) в особі керівника ОСОБА_3 протягом п`яти днів з дня набуття сили рішення суду виготовити довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 17.03.2018 року для перерахунку пенсії із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень) та у розмірі 80% грошового забезпечення, а також з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських та невідкладно, протягом п`яти днів, направити її на адресу МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України ОСОБА_2 ;

зобов"язати МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України ОСОБА_2 протягом п`яти днів з дня отримання довідки про грошове забезпечення від Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області", прийняти рішення про перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень), а також із урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських із 17.03.2018 року у розмірі 80% грошового забезпечення та невідкладно, протягом п`яти днів, направити її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 із урахуванням заборгованості із пенсійного забезпечення, що виникла до вирішення цього спірного питання по суті, станом на день отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області цих документів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що головою ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області 17.03.2018 виготовлена довідка за №85/1624 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських. Проте, у цій довідці не вказані: надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 50%; премія у розмірі 63% (зазначена у грошовому атестаті на час звільнення); збільшення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, набавки за стаж служби з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Вказує, що у відповідачів немає законних підстав ігнорувати право стосовно перерахунку грошового забезпечення та не включення ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області у довідку за №85/1624 від 17.03.2018 надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, що були включені у грошовий атестат для нарахування пенсійного забезпечення на час звільнення з ОВС, а також ігнорування можливості усунення цього недоліку шляхом виготовлення оновленої довідки з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач - Міністерство внутрішніх справ надіслало до суду відзив на позов, в обгрунтування якого зазначено, що предметом звернення позивача у вересні було 2020 було виготовлення нової довідки про грошове забезпечення станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії. Крім того, з наданої позивачем до матеріалів справи копії заяви слідує, що до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" позивач звертався з вимогою виготовити нову довідку для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019.

Представник третьої особи надіслав пояснення на позов. У поясненнях на позов просять у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018, УМВС України в Житомирській області виготовило довідку №85/1624 від 17.03.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. У довідку включено наступні складові: посадовий оклад, оклад за спеціальнеим званням, надбавка за стаж служби.

На підставі зазначеної довідки позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням, визначених у ній складових.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідачів із заявами, в яких просив направити оновлену довідку на адресу ГУ ПФУ в Житомирській області, у зв"язку з введенням у 2018 році для поліцейських не менше 30% надбавки, у 2019 році надбавки за специфічні умови прохдження служби та відповідної премії за вказаною посадою, станом на 19.11.2019, а також відповідно до рішення Верховного Суду у справі 806/535/16.

Листом Департаменту персоналу МВС України від 27.10.2020 позивачу повідомлено, що після визнання нечинними п.1,2,3 Постанови КМУ №103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсії.

Листом від 19.03.2021 Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" надіслала позивачу відповідь, в якій зазначено, що після визнання нечинними п.1,2,3 Постанови КМУ №103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що у відповідачів немає законних підстав ігнорувати право на перерахунок грошового забезпечення та не включення ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області у довідку за №85/1624 від 17.03.2018 надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, що були включені у грошовий атестат для нарахування пенсійного забезпечення на час звільнення з ОВС, а також ігнорування можливості усунення цього недоліку шляхом виготовлення оновленої довідки з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських, тому звернувся до суду.

Отже, предметом спору є невиготовлення довідки для перерахунку пенсії станом на 17.03.2018 із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень) .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України від 01.01.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) було передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції, що діяла до 24.02.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування .

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Разом з тим, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103).

Вказаною постановою внесено зміни до пунктів 1, 2, 5 Порядку № 45 та викладено їх у новій редакції.

Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктами 3-4 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з Порядком №45 здійснювався на підставі рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а із прийняттям Постанови №103 - на підставі рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Крім того, до прийняття Постанови №103 перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення). Натомість після прийняття Постанови №103, перерахунок пенсії згідно з нормами Порядку №45 здійснювався із грошового забезпечення за відповідною посадою (посадами), яке включало тільки основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу.

При цьому, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Пункт 3 Постанови № 103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано нечинним рішенням у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019.

Суд відмічає, що встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

Отже, з 01.01.2018 були відсутні підстави для врахування у складі грошового забезпечення та зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для переррахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп., тому суд не вбачає протиправної бездіяльності відповідачів з виготовлення пакету документів для перерахунку пенсії із зазначенням таких складових.

Враховуючи, що позивачу вже було складено довідку, яка відповідала приписам законодавства станом на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №103 від 21.02.2018, його право на перерахунок пенсії реалізовано. При цьому, таке право реалізовано з 01.01.2018.

Крім того, довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1624 від 17.03.2018 є чинною та ніким не скасована.

Додатково суд звертає увагу, що предметом звернення до відповідачів була заява про направлення оновленої довідки на адресу ГУ ПФУ в Житомирській області, у зв"язку з введенням у 2018 році для поліцейських не менше 30% надбавки, у 2019 році надбавки за специфічні умови прохдження служби та відповідної премії за вказаною посадою, станом на 19.11.2019. На вказані заяви була надана відповідь в межах викладених у ній вимог.

Таким чином, позивач не звертався до відповідачів із заявою про виготовлення нової довідки для перерахунку пенсії станом на 17.03.2018 із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень) та у розмірі 80% грошового забезпечення, а також з урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських, та відповідачі не відмовляли йому у цьому. Таким чином, доводи позивача з приводу ігнорування відповідачами його права на перерахунок пенсії та невиготовлення довідки для перерахунку пенсії станом на 17.03.2018 є безпідставними, а вимоги, фактично передчасними.

Щодо позовних вимог в частині зобов"язання МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України ОСОБА_2 протягом п`яти днів з дня отримання довідки про грошове забезпечення від Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області", прийняти рішення про перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 63%, яка становить 2016 грн. 00 коп. (дві тисячі шістнадцять гривень), а також із урахуванням збільшення грошового забезпечення поліцейських із 17.03.2018 року у розмірі 80% грошового забезпечення.

З даного приводу суд зазначає, що відповідно до Порядку № 45 органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Таким чином, до повноважень Міністерства внутрішніх справ України не належить прийняття рішення про перерахунок пенсій, оскільки такі повноваження покладні на Пенсійний фонд України.

Враховючи викладене, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлени хстаттею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі .

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Житомирській області" (сектор із соціально-гуманітарних питань) в особі керівника Васьківського Олександра Павловича (вул.Професора Кравченка В.Г,2, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 08734196), МВС України в особі Директора Департаменту персоналу МВС України Доскевича Геннадія Олександровича (вул.Академіка Богомольця,10, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) , третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос