
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 р. Справа№200/8631/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії. Просив визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 5162 від 11 листопада 2020 року про відмову в призначенні пенсії; зобов`язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно заяву ОСОБА_1 від 06 листопада 2020 року про призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням до пільгового стажу спірних періодів роботи: з 29.05.2006 року по 08.07.2006 року в ТОВ «Управління гірничих робіт» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; з 02.10.2015 року по 10.11.2015 року в ТОВ «Кінон» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; з 04.04.2005 року по 15.05.2006 року в ТОВ «Краснолиманське»; з 15.06.2010 року по 19.07.2010 року в ПП «Компанія Ортус Інвест»; з 14.11.2013 року по 04.04.2014 року в ТОВ «Треса Плюс»; з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.11.2020 року йому було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Отже, позивач вважає що його права були порушенні таким рішенням відповідача, у зв`язку із чим він звернувся до суду.
30 липня 2021 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвалою суду від 30 серпня 2021 року замінено первинного відповідача на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
25 серпня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 , мотивуючи це тим, що позивачу було відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача на ліквідованих підприємствах з 29.05.2006 року по 08.07.2006 року в ТОВ «Управління гірничих робіт», в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті, з 02.10.2015 року по 10.11.2015 року в ТОВ «Кінон», в якості прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, у зв`язку з ненаданням пакету документів для розгляду комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Також, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача з 04.04.2005 року по 15.05.2006 року в ТОВ «Краснолиманське», з 14.06.2010 року по 19.07.2010 року в ПП «Компанія Ортус Інвест», з 14.11.2013 року по 04.04.2014 року в ТОВ «Терса Плюс» та з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської», у зв`язку з ненаданням довідки, уточнюючої пільговий характер роботи. До загального страхового стажу та до пільгового стажу роботи позивача не зараховано період роботи з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської», оскільки відсутня сплата страхових внесків згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
За таких обставин, представник відповідача вважає, що рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 5162 від 11.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є правомірним та обґрунтованим.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .
06 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надав наступні документи: заяву про призначення пенсії № 5162 від 06.11.2020 року; трудову книжку НОМЕР_3 ; військовий квиток НОМЕР_4 від 31.07.1992 року; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» № 306 від 03.11.2020 року, № 347 від 02.11.2020 року; архівну довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ВСП ШУ «Білозерське» № 376 від 03.06.2020 року; архівну довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТДВ «Шахта «Білозерська» № 241 від 08.06.2020 року; довідки про підтвердження наявного трудового стажу, видані ТОВ «Краснолиманське» № 878 від 10.08.2020 року № 879 від 10.08.2020 року; довідки про кількість підземних спусків в шахту, видані ДП вугільна компанія «Краснолиманська» № 442 арх. від 24.06.2020 року, № 164 від 03.08.2020 року; довідки про кількість підземних спусків в шахту, видані ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» № 152, № 153, № 154 від 09.06.2020 року; довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» № 02/87 від 20.08.2020 року; довідку про кількість підземних спусків в шахту видану ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропілллявугілля» № 145/1 від 18.06.2020 року; довідку про підтвердження наявного трудового стажу, видану ТОВ «Шахтобудівельна компанія» № 02/1935 від 17.06.2020 року; довідку про кількість підземних спусків в шахту, видану ТОВ «Шахтобудівельна компанія» № 02/1936 від 17.06.2020 року; паспорт; ідентифікаційний номер.
Рішенням Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 5162 від 11 листопада 2021 року ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - 25 РОКІВ..
Позивачу не було зараховано до пільгового стажу періоди роботи: з 29.05.2006 року по 08.07.2006 року в ТОВ «Управління гірничих робіт» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; з 02.10.2015 року по 10.11.2015 року в ТОВ «Кінон» в якості прохідника підземного з повним робочим днем у шахті, у зв`язку з ненаданням пакету документів для розгляду комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Періоди роботи ОСОБА_1 в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті не зараховано до пільгового стажу, у зв`язку з тим, що заявник не надав довідки, уточнюючі пільговий характер роботи. З 04.04.2005 року по 15.05.2006 року в ТОВ «Краснолиманське», з 14.06.2010 року по 19.07.2010 року в ПП «Компанія Ортус Інвест», з 14.11.2013 року по 04.04.2014 року в ТОВ «Терса Плюс», та з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської».
До загального страхового стажу роботи та до пільгового стажу роботи не зараховано період роботи ОСОБА_1 в ТОВ «Орендне підприємство «Шахта імені Свтяої Матрони Московської» з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року та період роботи в ТОВ «Шахтобудівельна Компанія» з 01.07.2016 року по 27.07.2016 року у зв`язку із відсутністю сплати страхових внесків згідно даних індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Період роботи позивача з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» не зараховано до пільгового стажу, оскільки ним не надано необхідні документи, які засвідчують простій підприємства пов`язаний з виробничою необхідністю.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-ХІІ) та Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закону № 1058-ІV).
Статтею 62 Закону України» «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно з статтею 100 Закону України Про пенсійне забезпечення особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 року за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Таким чином, з викладених законодавчих норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 1.
При цьому, за правилами застосування Списку № 1, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991 року, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 року або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994 року, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 року, або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003 року, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_3 , позивач в період з 29.05.2006 року по 08.07.2006 року в ТОВ «Управління гірничих робіт» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті (записи трудовї книжки №№ 15,16); з 02.10.2015 року по 10.11.2015 року в ТОВ «Кінон» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті (записи трудової книжки №№ 40, 41); з 04.04.2005 року по 15.05.2006 року в ТОВ «Краснолиманське» на посадах прохідника підземного 4 та 5 розрядів з повним робочим днем в шахті (записи трудової книжки №№ НОМЕР_5 ); з 14.06.2010 року по 19.07.2010 року в ПП «Компанія Ортус Інвест» прохідником 4 розряду з повним робочим днем в шахті (записи трудової книжки №№ 26,27); з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської» прохідником 4 розряду з повним робочим днем у шахті (записи трудової книжки №№ 36,37).
Період роботи позивача з 14.11.2013 року по 04.04.2014 року в ТОВ «Треса Плюс» на посаді прохідника підтверджується архівною довідкою № 201 від 27.07.2020 року, оскільки записи в трудовій книжці відсутні.
Пунктом 20 Порядку № 637 (у редакції чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 920) передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 920, яка набрала чинності 19 липня 2006 року, внесено зміни до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, зокрема в абзаці першому у пункті 20 слова «підприємств або організацій» замінено словами та цифрою «підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5)», а також доповнено Порядок додатком № 5, у якому викладено форму довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Із системного аналізу наведених вище положень законодавства можна зробити висновок, що документами, які підтверджують наявність у особи трудового (в тому числі пільгового) стажу, є трудова книжка та/або інші документи (документи, що видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників тощо). При цьому у період до 19 липня 2006 року для підтвердження права на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій, які повинні містити періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (без встановлення її форми).
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 /далі - Порядок № 383/, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Таки правові висновки зазначені в постановах Верховного Суду від 25 квітня 2019 року по справі № 497/472/17 (провадження № К /9901/45490/18, К/9901/45487/18), від 04 червня 2019 року по справі № 497/198/17 (провадження № К/9901/43392/18) та відповідно враховуються при вирішенні спірних правовідносин в даній справі у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство з наданням уточнюючої довідки. Довідку видає підприємство або його правонаступник в разі ліквідації підприємства, всі необхідні довідки позивач надав до ПФУ, що також підтверджує й відповідач, у своєму спірному рішенні
При цьому процедура застосування Списків № 1 і № 2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 (далі - порядок № 383).
Постановою Кабінету Міністрів від 16.01.2003 №36 затверджено списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, який затверджено постановою КМУ 10.11.2006 року № 18-1 (далі – Порядок № 18-1).
Таким чином у разі неможливості представлення довідок про пільговий характер роботи у зв`язку з ліквідацією підприємства без визначення правонаступника законодавець надає можливість підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах на Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що регулюється Порядком № 18-1.
Порядок № 18-1 визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника та до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Так, в силу п. 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Отже, при розгляді заяви позивача від 06.11.2020 року про призначення пенсії на пільгових умовах (за Списком № 1), відповідачем не вчинено дій у межах наданих йому законом повноважень, та не наведено обґрунтованих мотивів та підстав не зарахування спірних періодів роботи позивача до його пільгового стажу з урахуванням того, що надані позивачем уточнюючі довідки містять інформацію про його роботу на посадах за Списком № 1.
Щодо неврахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів його роботи на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» ш. Добропільська з 01.04.2020 року по 12.07.2020 року, оскільки позивачем не надано документів, які засвідчують простій підприємства пов`язаний з виробничою необхідністю, суд зазначає наступне.
Як вбачається з довідки форми ОК-5, що міститься в матеріалах справи, у цей період підприємство сплачувало страхові внески та відповідно до коду підстави для обліку спеціального стажу зазначений (спірний) період зарахований до пільгового стажу ОСОБА_1 .
Щодо не зарахування до стажу позивача періодів його роботи з 10.06.2014 року по 11 серпня 2014 року на ТОВ «ОП Шахта імені Святої Матрони Московської» та з 01 липня 2016 року по 27 липня 2016 року на ТОВ «Шахтобудівельна компанія», у зв`язку із відсутністю відомостей про сплату страхових внесків, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 113 Закону № 1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на підприємства на яких працював позивач та яке здійснило нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Внаслідок невиконання роботодавцем обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за окремі періоди роботи на вказаному підприємстві.
Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення вказаних періодів роботи до страхового стажу за порушення, вчинене страхувальником, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство – страхувальник.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).
Відповідно до вимог до пункту 1 частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
Отже, право особи на пенсію незалежно від віку за наявності спеціального стажу відповідно до вимог пункту 1 частини 3 статті 114 Закону залежить в тому числі й від того, за якою, певною, визначеною цією статтею професією такий стаж наявний в цієї особи.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн. (квитанція про сплату № 81599 від 15.03.2021 року).
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про зобов`язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії – задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 5162 від 11 листопада 2020 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) повторно заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06 листопада 2020 року про призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням до пільгового стажу періодів роботи: з 29.05.2006 року по 08.07.2006 року в ТОВ «Управління гірничих робіт» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; з 02.10.2015 року по 10.11.2015 року в ТОВ «Кінон» в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; з 04.04.2005 року по 15.05.2006 року в ТОВ «Краснолиманське»; з 15.06.2010 року по 19.07.2010 року в ПП «Компанія Ортус Інвест»; з 14.11.2013 року по 04.04.2014 року в ТОВ «Треса Плюс»; з 10.06.2014 року по 11.08.2014 року в ТОВ «Шахта імені Святої Матрони Московської».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко