Рішення № 99547813, 10.09.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2021
Номер справи
160/9569/21
Номер документу
99547813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року Справа № 160/9569/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/9569/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

14.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій позивач, з урахуванням уточнень від 23.06.2021 року, просить суд:

- визнати протиправною і скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровський області (ЄДРПОУ: 44118658, адреса: 49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, 17 а) про сплату боргу (недоїмки) на єдиний соціальний внесок №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021р. у сумі 38 888,74 грн.;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення з неї відомостей про наявність у ОСОБА_1 , ІНН: НОМЕР_1 , боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 38 888,74 грн.;

- стягнути з Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати на судовий збір у сумі 1816,00 грн., де 908,00 грн. - судовий збір за вимогу у позові щодо визнання протиправним і скасування вимоги; 908,00 грн. - судовий збір за вимогу у позові щодо зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 14.06.2021 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

Ухвалою суду від 15.06.2021 року позовну заяву залишено без руху на підставі ст.ст.160, 169 КАС України зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.

Позивачем, у строк визначений в ухвалі, усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.06.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі №160//21 та призначено її розгляд по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, згідно положень ст.262 КАС України.

Також, ухвалою суду від 29.06.2021 року було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії таких документів, а саме:

- вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021р.;

- ІКП платника податків;

- докази направлення позивачеві вимоги №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021р. про сплату боргу (недоїмки) на суму 38888,74 гривень;

- відомості (інформації) щодо отримання позивачем оскаржуваної вимоги;

- відомості (інформацію) щодо працевлаштування позивача у спірний період та сплату роботодавцем внесків;

- відомості (інформацію) щодо здійснення позивачем підприємницької діяльності за спірний період та інші докази щодо суті спору.

13.07.2021 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу, а також із витребуваними судом доказами по справі.

16.07.2021 року позивачем до суду подана письмова відповідь на відзив відповідача на позовну заяву.

Ухвалою суду від 19.07.2021 року витребувано у ОСОБА_1 належним чином засвідчених копії таких документів:

- відомостей про розмір щомісячно нарахованих доходів, утриманих та сплачених сум ЄСВ до бюджету за спірний період;

- довідку за формою ОК-5 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» за аналогічний період;

- довідку за формою ОК-7 «Індивідуальні відомості про застраховану особу» за аналогічний період.

Також, ухвалою суду від 13.07.2021 року продовжено ОСОБА_1 строк для надання додаткових доказів по справі до 10.09.2021 року (включно).

27.07.2021 року позивачем на виконання вимог ухвали суду від 13.07.2021 року про витребування доказів по справі, долучені відомості про розмір щомісячно нарахованих доходів, утриманих та сплачених роботодавцем сум ЄСВ до бюджету.

За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 10.09.2021 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

У позовній заяві зазначено, що 10.06.2021 року на адресу позивача від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла вимога № Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року про заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 38888,74гривень.

Вважає вимогу № Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року такою, що не відповідає положенням податкового законодавства та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", з огляду на таке.

Вказує, що з 2006 року, відповідно до свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю № 1654 від 20.11.2006 року, позивач є адвокатом.

У період з 14.08.1996 року по теперішній час та в період наявності свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю він був працевлаштований як найманий працівник на підприємстві на умовах повного робочого часу, що підтверджується його трудовою книжкою.

Вказав, що у нього немає рахунку, на який надходили б адвокатські гонорари, а також відсутній офіс (робоче місце адвоката).

Згідно положень діючого законодавства, після отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, позивач став на облік в контролюючий орган як самозайнята особа, що також підтверджується довідкою форми №4-ОПП № 852 від 23.11.2006 року.

Вважає, що у розумінні пп. 2 п. 1 ст. 1, пп. 1, 2, 5, 6, 9 п.1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатську діяльність не здійснював, то і обов`язку сплачувати ЄСВ у нього не виникає з огляду на приписи абз. 2 п. 4 ст. 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Додатково вказав, що у період 2016-2020 років, був працевлаштований. Роботодавець, відповідно до діючого законодавства, відраховував з його заробітної плати відповідні платежі на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що також підтверджується довідками про доходи за 2016-2020р.р.

Адвокатська діяльність у період, зокрема, 2016-2020 роки ним не провадилась і, відповідно, дохід від такої діяльності він не отримував, що підтверджується податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2016-2020 роки, а також звітом про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2016-2020 роки.

На думку позивача, відповідач під час формування вимоги № Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року не врахував норми податкового законодавства, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльності», застосувавши подвійну сплату ЄСВ.

Враховуючи наведене вище, позивач не погоджується з прийнятим податковим органом рішенням, вважає його протиправним, незаконним та таким, що підлягає скасування, у зв`язку із чим звернувся до суду із зазначеним позовом.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Зазначив, що згідно з даними інформаційної системи, позивач перебуває на обліку, як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат).

Інформації щодо припинення/зупинення незалежної професійної діяльності в управлінні немає.

Відповідно до облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів, загальна сума заборгованості станом на 31.05.2021 року становить 38888,74 гривень.

На підставі зазначених даних органом контролю сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 08.06.2021 року №Ф-4741-54/410, як передбачено нормами чинного законодавства.

З огляду на викладене, відповідач вважає оскаржувану вимогу такою, що скасуванню не підлягає.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на заняття адвокатською діяльністю на підставі Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №1654 від 20.11.2006р., виданого на підставі рішення Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 14.11.2006 року № 12.

Відповідно до ідентифікаційних даних, наданих відповідачем, 06.12.2006 року ОСОБА_1 взятий на облік Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, Павлоградська ДПІ (м. Павлоград), як платник податків за основним місцем обліку.

Згідно Єдиного реєстру адвокатів України здійснення адвокатської діяльності позивачем протягом 2016-2020р.р. не зупинялось.

При цьому, докази, які б підтверджували, що позивач займається адвокатською діяльністю та отримує з цього дохід матеріали справи не містять.

Відповідно до довідки від 10.06.2021 року №20.1.0.0.0/7-210610/64, виданої АТ КБ «Приватбанк», ОСОБА_1 працює в АТ КБ «Приватбанк» з 16.10.2014 року по теперішній час, займає посаду «Головний спеціаліст з економічної безпеки ГО по РП», що також підтверджується відомостями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , копія якої долучена до матеріалів справи.

Судом також встановлено, що згідно даних інформаційної системи орану доходів і зборів в інтегрованій картці платника податків, тобто позивача, відображено такі не сплачені нарахування за 2018 рік:

нараховано розрахункову суму єдиного внеску за 2017 рік у сумі 8448 грн., граничний строк сплати до 09.02.2018 року, нарахування не сплачені;

1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн. по строку 19.04.2018 року, нарахування не

сплачені;

2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн. по строку 19.07.2018 року, нарахування не

сплачені;

3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн. по строку 19.10.2018 року, нарахування не

сплачені;

4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн. по строку 19.01.2019 року, нарахування не

сплачені.

1 квартал 2019 року у сумі 2754.18 грн. граничний термін сплати до 19.04.2019 року, нарахування не сплачені;

2 квартал 2019 року у сумі 2754.18 грн. граничний термін сплати до 19.07.2019 року, нарахування не сплачені;

3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн. граничний термін сплати до 21.10.2019 року, нарахування не сплачені;

4 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн. граничний термін сплати до 20.01.2020 року, нарахування не сплачені.

Станом на 31.01.2020 року сума недоїмки становила - 29293,44 гривень.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19) від 17.03.2020 року №533-ІХ (із змінами), тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня, з 1 по 31 травня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе, у тому числі, особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Нарахування за 1, 2 квартали 2020 року були такими:

1 квартал 2020 року у сумі 2078,12 грн. (січень-лютий 1039,06 грн + 1039,06 грн.) граничний термін сплати до 19.04.2020 року, нарахування не сплачені;

2 квартал 2020 року у сумі 1039,06 грн. (за червень місяць), граничний термін сплати до 20.07.2020 року, нарахування не сплачені;

3 квартал 2020 року у сумі 3178.12 грн., граничний термін сплати до 19.10.2020 року, нарахування не сплачені;

4 квартал 2020 року у сумі 3300 грн., по строку 19.01.2021 року, нарахування не сплачені.

Сума недоїмки станом на 31.01.2021 року становила - 38 888,74 гривень.

Враховуючи наведене вище, у зв`язку із несплатою нарахованого єдиного внеску, в ІКП ОСОБА_1 обліковувалася недоїмка зі сплати єдиного внеску в сумі 38888,74 гривень.

У зв`язку із чим, 08.06.2021 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4741-54/410, відповідно до якої за ОСОБА_1 обліковується борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску на загальну суму 38888,74 гривень.

Таким чином, предметом спору у цій справі є оцінка правомірності вимоги з огляду на наявність обов`язку сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі у позивача, який був зареєстрований як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність протягом вказаного періоду, за умови, що у цей період він був найманим працівником та його роботодавець сплачував за нього ЄСВ у сумі, що не була меншою мінімального розміру.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам слід зазначити про таке.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону №2464-VI в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Так, відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Підпункт 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПК України дає визначення поняттю "працівник" - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Згідно із пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України від 5 липня 2012 року №5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон №5076-VI) адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №5076-VI адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Статтею 13 Закону №5076-VI визначено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Адвокатське об`єднання є юридичною особою, створеною шляхом об`єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту (частина перша статті 15 Закону №5076-VI)

За змістом приписів пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до статті 2 Закону №2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VI до платників єдиного внеску віднесено також осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 7 Закону №2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:

- для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;

- для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

У той же час відносини щодо адміністрування єдиного внеску при одночасному перебуванні фізичної особи в трудових відносинах та наявності у неї права на здійснення незалежної професійної діяльності, яку особа фактично не здійснює, Законом №2464-VI не врегульовано.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що платниками єдиного соціального внеску є самозайняті особи, зокрема, адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально. Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності індивідуально та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування ЄСВ у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов`язок особи самостійно визначити цю базу, але її розмір не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.

Таким чином, метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

На підставі наведеного, слід зробити висновок, що, з урахуванням особливостей форми діяльності самозайнятих осіб, саме задля досягнення вищевказаної мети збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування законодавством встановлено обов`язок сплати особами мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.

З огляду на предмет спору у цій справі, слід дійти висновку, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, вважається самозайнятою особою і зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.

Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI, на якому наполягає відповідач, щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДПС і мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, та які одночасно перебувають у трудових відносинах в межах цієї діяльності, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

Аналогічний правовий висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 27 листопада 2019 року у справі №160/3114/19, від 05.12.2019 року у справі №260/358/19 та від 05.12.2019 року у справі №260/358/19, який враховується судом при розгляду цієї справи відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Дослідивши докази по справі, встановлено, що позивач з 2006 року, згідно свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №1654 від 20.11.2006 року, є адвокатом.

Отже, позивач зареєстрований як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність (здійснює адвокатську діяльність), у зв`язку із чим перебуває на обліку у податкового органу, в тому числі як платник єдиного внеску.

Згідно матеріалів справи, встановлено, що позивач у спірний період доходів від провадження адвокатської діяльності отримано не було.

Доказів отримання позивачем у цей період доходів від провадження адвокатської діяльності суду не було надано сторонами.

Згідно довідки від 10.06.2021 року №20.1.0.0.0/7-210610/64, виданої АТ КБ «Приватбанк», встановлено, що ОСОБА_1 працює в АТ КБ «Приватбанк» з 16.10.2014 року по теперішній час, займає посаду «Головний спеціаліст з економічної безпеки ГО по РП», що також підтверджується відомостями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , копія якої долучена до матеріалів справи.

При цьому, підприємством за вказаний період було нараховано та сплачено за позивача єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, як роботодавцем за найманого працівника, у розмірах, визначених законодавством, що також підтверджується відповідними довідками про заробітну плату і про доходи позивача за спірний період, долученими до матеріалів справи.

Окрім цього, вказані обставини також підтверджуються відомостями про розмір щомісячно нарахованих доходів, утриманих та сплачених роботодавцем сум ЄСВ до бюджету, що викладені у довідці за формою ОК-5 за період з 2004 року по 2021 рік, та довідці за формою ОК-7 за період з 2011 року по 2021 рік.

Відповідач у відзиві на позов про наявність у позивача доходів від провадження адвокатської діяльності не зазначив, у зв`язку із чим відповідно до частини першої статті 86 КАС України обставини відсутності у позивача протягом спірного періоду доходу від провадження незалежної професійної адвокатської діяльності окремо від доходів, отриманих від АТ КБ «Приватбанк», не підлягають доказуванню

Наявність у позивача свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є доказом здійснення адвокатської діяльності та отримання від такої діяльності доходу.

Не змінює вищенаведеного і факт перебування особи на обліку в органах фіскальної/податкової служби, оскільки взяття на облік осіб, в тому числі юридичних або самозайнятих, здійснюється органом доходів і зборів незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того чи іншого податку або збору.

Оскільки метою збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством саме прав фізичних осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, то в розумінні Закону №2464-VI позивач є застрахованою особою, і єдиний внесок за нього у період, за який винесена оскаржувана вимога, нараховував та сплачував роботодавець в розмірі не менше мінімального, що виключає обов`язок по сплаті у цей період єдиного внеску позивачем ще і як особою, що має право провадити адвокатську діяльність, проте не отримувала дохід від неї.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь платників податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов`язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справи "Серков проти України" (заява №39766/05), "Щокін проти України" (заяви №23759/03 та №37943/06), які відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами як джерела права.

Зважаючи на те, що основоположним принципом збору єдиного внеску є обов`язковість законодавчого визначення умов і порядку його сплати, відсутність у законі конкретної вказівки на необхідність сплати єдиного внеску у вищеописаному випадку свідчить на користь висновку про відсутність у позивача обов`язку з його сплати.

Визначальною у контексті саме цього спору, є мета сплати єдиного внеску - отримання особою права на соціальне забезпечення у разі настання страхового випадку.

Позивачу таке право гарантоване за рахунок його участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування як найманого працівника та сплати єдиного внеску за неї роботодавцем за основним місцем роботи.

Відтак, у податкового органу були відсутні підстави для нарахування позивачеві заборгованості зі сплати ЄСВ за спірний період.

Окремо, слід вказати, відповідачем під час формування оскаржуваної вимоги № Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року неналежно враховані положення чинного податкового законодавства.

Так, встановлено, що податковим органом 12.02.2019 року була сформована на адресу позивача вимога про сплату боргу з ЄСВ № Ф-4741-54/410 У на суму 18 276,72 гривень.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.01.2020 року у справі № 160/11091/19 вимога про сплату боргу з ЄСВ № Ф-4741-54/410 У від 12.02.2019 року на суму 18 276,72 грн. визнана протиправною та скасована.

У подальшому, відповідачем 11.05.2019 року була сформована на адресу позивача вимога про сплату боргу з ЄСВ № Ф-4741-54/410 У на суму 2 754,18 гривень.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 року у справі № 160/12436/19 вимога про сплату боргу з ЄСВ № Ф-4741-54/410 У від 11.05.2019 року на суму 2 754,18 грн. визнана протиправною та скасована.

Встановлено, що формуючи оскаржувану позивачем вимогу № Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року, відповідачем не враховано вказані вище обставини, не здійснено належної перевірки фінансових документів позивача, не враховано інформацію про його доходи в податкових деклараціях та в звітах про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною і скасування оскаржуваної вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровський області про сплату боргу (недоїмки) на єдиний соціальний внесок №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року у сумі 38 888,74 гривень.

Водночас, суд зазначає про неналежність доводів позивача відносно порушення відповідачем процедури винесення спірної вимоги через її формування без проведення перевірки щодо правильності нарахування та сплати ЄСВ, звітності, що подається платниками ЄСВ, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) нараховується ЄСВ, оскільки формування та надіслання вимог про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ саме на підставі облікових даних інформаційної системи контролюючого органу платникам єдиного внеску (в тому числі і фізичній особі-підприємцю), які на кінець календарного місяця мають недоїмку зі сплати єдиного внеску, прямо передбачено приписами чинного законодавства, зокрема, пунктами 2-4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 20.04.2015 року №449 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 травня 2015 року за № 508/26953).

Крім того, також підлягає задоволенню інша частина позовних вимог щодо зобов`язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення з неї відомостей про наявність у позивача боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 38888,74 грн., з огляду на таке.

Організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначено Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016р. за №751/28881 (далі - Порядок №422).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 422 інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Так, відповідно до п.1 Розділу ІІ Порядку №422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу. Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення. Інформаційна система органів ДФС після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій. В ІКП на дату проведення кожної облікової операції підбиваються підсумки за всіма її графами.

Згідно з п.2 Розділу ІІ Порядку №422 ІКП відкриваються автоматично кожному платнику, зокрема, у разі: нарахування сум грошових зобов`язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", рішення про застосування штрафних санкцій по єдиному внеску, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску).

Аналіз наведених положень свідчить про те, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально-правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом. Відповідно, у разі скасування вимоги про сплату боргу, контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19 лютого 2019 року (справа №825/999/17), від 26 лютого 2019 року (справа №805/4374/15-а) та враховується судом при розгляді цієї справи згідно з ч.5 ст.242 КАС України.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".

Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v.Turkey" №48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" № 30985/96).

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що податковим органом не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності нарахування ЄСВ в подвійному розмірі, позивачу у загальному розмірі 38 888,74 гривень.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та визнання протиправною і скасування вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровський області про сплату боргу (недоїмки) на єдиний соціальний внесок №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року у сумі 38 888,74 гривень, а також зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення з неї відомостей про наявність у ОСОБА_1 боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 38 888,74 гривень.

Щодо розплоду судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1816,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною і скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровський області про сплату боргу (недоїмки) на єдиний соціальний внесок №Ф-4741-54/410 від 08.06.2021 року у сумі 38 888,74 гривень.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення з неї відомостей про наявність у ОСОБА_1 боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 38 888,74 гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1816,00 гривень.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).

Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 10.09.2021 року.

Суддя В.В. Ільков