
Справа№409/2002/21
Пров.№3/409/470/21
П О С Т А Н О В А
10 вересня 2021 року смт Білокуракине
Суддя Білокуракинського районного суду Луганської області Максименко О.Ю. за участю прокурора Зінченка Є.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Липецьк Російська Федерація, громадянки України, працюючої вчителем-логопедом КЗДО "Берізка", зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Білокуракинським РВ УМВС України в Луганській області 13.11.1997 року, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
В с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначеною у підпункті "б" пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закону № 1700-VII) є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушення, в порушення вимог частини 1 та абзацу 2 частини 2 статті 45 розділу VII "Фінансовий контроль" цього закону, несвоєчасно, без поважних причин подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (далі - Декларацію перед звільненням), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до витягу з протоколу 1 сесії Білокуракинської районної ради Луганської області сьомого скликання від 20.11.2015, на ряду з іншими депутатами 7 скликання були визнані повноваження ОСОБА_1 як депутата вказаної ради. У відповідності до підпункту "б" пункту першого частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" депутати місцевих рад є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону. Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до підпункту "б" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII. є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно п.п. 1 п. 6' розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в України» (розділ V доповнено пунктом 6' згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» № 1009-ІХ від 17.11.2020) у день набуття повноважень, зокрема, сільською радою, обраною територіальною громадою, припиняються повноваження, зокрема, сільських рад, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Так, рішенням Сватівської районної ради від 07.12.2020 № 1/1 «Про початок повноважень депутатів Сватівської районної ради Луганської області 8 скликання» були визнані повноваження депутатів Сватівської районної ради Луганської області 8 скликання, де серед інших, відсутня ОСОБА_1 .
Також рішенням Сватівської районної ради від 17.12.2020 № 2/6 «Про початок реорганізації, зокрема, Білокуракинської районної ради Луганської області шляхом приєднання до Сватівської районної ради Луганської області», Білокуракинська районна рада була реорганізована та увійшла до складу Сватівської районної ради.
Таким чином, ОСОБА_1 , склавши 07.12.2020 повноваження депутата Білокуракинської районної ради є особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті З Закону, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
У відповідності до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону № 1700-УІІ передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно до п.п. 2 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених па виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № З (у редакції наказу Національного агентства від 12.12.2019 № 168/19), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за № 1300/34271), декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті З Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом па останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов`язок подати декларацію особи, уповноваженої па виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 20 робочих днів починаючи з терміну, який визначається подією «припинення діяльності», а саме з 07.12.2020 до 00:00 год. 06.01.2021.
Відповідно до відомостей, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 подала Декларацію перед звільненням лише 20.01.2021 о 16 годині 17 хвилин, тобто несвоєчасно.
Згідно листа НАЗК від 19.08.2021 № 47-06/63125/21, ОСОБА_1 в період часу з 07.12.2020 по 06.01.2021 не заходила до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та ніяких дій щодо своєчасного подання Декларації перед звільненням ОСОБА_1 не здійснювала.
Згідно з відомостями, які вказані в ІТС Реєстр ОСОБА_1 подала щорічні декларації за 2017, 2018 та 2019 роки, в установлений законом строк, а саме 29.03.2018, 29.01.2019 та 03.04.2020 роки, що також вказує на її обізнаність з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Також з листа ВССУ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17, адресованого головам апеляційних судів України, щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією вбачається, що під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Об`єктивних причин, які б унеможливлювали виконання вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону № 1700-УП у ОСОБА_1 не встановлено.
Згідно з ч. 1ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до н. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зазначену у підпункті «б» пункту 1 частини першої статті З Закону № 1700-УІІ є суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, примітки до статті 172-6 КУпАІІ суб`єктом правопорушення, в порушення вимог абзацу 1 частини 2 статті 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону № 1700-УІІ, несвоєчасно 20.01.2021 о 16 годині 17 хвилин, без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Місцем вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією є смт Білокуракине Білокуракинського району Луганської області, тому що обов`язок подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування виник у ОСОБА_1 у зв`язку із складанням повноважень депутата Білокуракинської районної ради Луганської області, що знаходиться за адресою: Луганська область, смт Білокуракине пл. Шевченка буд. 6.
Датою вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією є день несвоєчасного подання ОСОБА_1 до офіційного веб-сайту Національного агентства декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, тобто 20.01.2021.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнала, зазначивши, що не подала декларацію перед звільненням у зв`язку з обставинами, які не залежали від неї, а саме: у період з 17.12.2020 по 27.02.2021 вона перебувала під наглядом лікарів-гінекологів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 для проведення ймовірного оперативного лікування у лікарні. ОСОБА_1 були здані аналізи та УЗД ОМТ в Білокуракинській лікарні та в лікувально-діагностичному центрі "Гіппократ" м. Старобільськ, де проводилися всі необхідні дослідження для подальшого лікування. Вважає, що вказані обставини доводять поважність причини неподання нею декларації, що повністю узгоджуються з позицією Верховного суду, відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17, на який також у протоколі посилається уповноважена особа. Також, ОСОБА_1 повідомила, що вона протягом усього періоду, коли перебувала депутатом Білокуракинської районної ради 7-го скликання сумлінно виконувала свої повноваження, завжди відповідально підходила до виконання покладених на неї обов`язків та додержувалася вимог діючого законодавства. Жодного разу вона не була притягнена до будь-якої відповідальності, завжди своєчасно надавала всі відомості та не порушувала присягу, складеної депутатами. Наголошує на тому, що дані обставини, визначені протоколом, були вказані без врахування поважних причин. Тому просить суд звільнити її від адміністративної відповідальності, а саме за малозначністю вчиненого правопорушення та закрити провадження відносно притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Окрім цього, ОСОБА_1 зазначила, що вона а електронному вигляді зверталася до органів Пенсійного фонду України щодо отримання довідки про доходи, проте така інформація на час звернення була відсутня. Про те, що вона може звернутися до органу ПФУ за місцем свого проживання та отримати довідку про одходи у паперовому вигляді, вона не знала. Також, вона є невпевненим користувачем ПК і їй було складно самостійно отримати інформацію про доходи та подати декларацію, тому вона звернулася за допомогою до особи. яка останні роки допомагала їй подати декларацію - ОСОБА_5 , який зміг допомогти їй лише 20.01.2021. Також додала, що на останній сесії Білокуракинської районної ради не було озвучено про обов`язок депутатів подати декларацію після звільнення та Голова районної ради ОСОБА_6 на той час ще не знав, коли відбудеться перша сесія Сватівської районної ради.
Свої заперечення ОСОБА_1 також виклала в своїх письмових поясненнях, до яких додала витяги з медичної картки.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а тому просить її притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП, підтверджується зібраними доказами, а саме:
- поясненням ОСОБА_1 (а.с.13);
- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій (а.с.17-22);
- копією довідки про надання послуг КЕП (а.с.24);
- запитом з Департаменту стратегічних розслідувань в Луганській області від 13.08.2021 року № 2958/55/111/02-2021 (а.с.25-26);
- копією інформаційного листа Сватівської районної ради Луганської області від 16.08.2021 № 02-01.20/2-123 (а.с.27);
- копією інформаційного листа Сватівської районної ради Луганської області від 17.08.2021 № 02-01.20/2-124 (а.с.28);
- витягом з протоколу 1 сесії 7 скликання від 20.11.2015 (а.с.29);
- витягом з протоколу п`ятдесят шостої сесії районної ради сьомого скликання від 21.10.2020 (а.с.30);
- витягом з протоколу п`ятдесят шостої сесії районної ради сьомого скликання від 27.11.2020 (а.с.31);
- копією відомості про перебування депутатів на сесіях Білокуракинської районної ради за 2020 (а.с.32);
- рапортом оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Луганській області ДСР НП України (а.с.33);
- копією рішення Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання перша сесія від 07.12.2020 № 1/1 (а.с.34);
- копією рішення Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання друга сесія від 17.12.2020 № 2/6 (а.с.35-37);
- копією результатів поіменного голосування від 07.12.2020 Сватівської районної ради Луганської області восьмого скликання перша сесія (а.с.38);
- листом з Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Луганській області від 12.08.2021 року № 2941/55/111/02-2021 щодо надання інформації (а.с.39-40);
- листом відповіддю Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя на № 2941/55/111/02-2021 від 12.08.2021 (а.с.41);
- копією додатка послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинила ОСОБА_1 за період з 07.12.2020 по 22.01.2021 (а.с.42);
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.43-44);
- листом з Національного агентства з питань запобігання корупції Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя (а.с.45-47);
- листом з Національного агентства з питань запобігання корупції Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації (а.с.48-49);
- положенням про Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (Витяг) (а.с.50-52).
- рапортом оперуповноваженого 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Луганській області ДСР НП України (а.с.53-54).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, яка вину не визнала, вислухавши думку прокурора, який вважає, що вина ОСОБА_1 доведена повністю, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.
Доводи, викладені ОСОБА_1 як на підстави, що унеможливлювали вчасне подання декларації, суд до уваги не приймає, оскільки вони частково спростовуються матеріалами справи, а частина їх не є такими, що перешкоджали вчасно подати декларацію: ОСОБА_1 , як вона сама пояснювала в судовому засіданні, весь час, а саме: у період з 17.12.2020 по 27.02.2021, коли була під наглядом лікарів-гінекологів, перебувала на роботі: проводила заняття з дітьми, готувалася разом з ними до дитячих утренніків, тобто, постійно відвідувала роботу, на лікарняному не перебувала. Суд вважає, що дана хвороба ОСОБА_1 не є такою, що перешкоджала їй вчасно подати декларацію, оскільки навіть не змінила її робочий графік, а тому посилання ОСОБА_1 на лист ВССУ від 22.05.2017 щодо визнання її хвороби поважною причиною, яка перешкоджала вчасно подати декларацію, є необґрунтованою. Також суд не приймає до уваги посилання ОСОБА_1 на той факт, що їй не повідомили про необхідність подання декларації після звільнення, оскільки знання вимог Закону "Про запобігання корупції" щодо обов`язку подачі декларації передумовлює собою сам статус депутата.
Суд, враховуючи, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, вважає за необхідне призначити їй адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 гривні 00 коп. на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП, призначити їй стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок, де отримувач: ГУК у Луг.обл./СТГсмт Білокур/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37991110, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) - UA988999980313020106000012421, Код класифікації доходів бюджету - 21081100 Найменування коду класифікації доходів бюджету – Адміністративні штрафи та інші санкції.
Строк пред`явлення постанови до виконання - три місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 454 гривні 00 копійок, де стягувач: Державна судова адміністрація України, 01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795, реквізити для зарахування до державного бюджету: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області О. Ю. Максименко