
Справа №639/1406/21
Провадження №2/639/1134/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2021 року Жовтневий районний суд м. Харкова
в складі: головуючого - судді Баркової Н.В.,
за участю секретаря - Волкової С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
02.03.2021 року представник позивача АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» звернувся з позовом до відповідача ОСОБА_1 і просить суд стягнути з відповідача на користь позивача вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 65 062,72 грн., 3% річних від простроченої суми в розмірі 700,54 грн., втрати від інфляції в розмірі 2 277,20 грн., а всього - 68 040,46 грн.; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824. Відповідач ОСОБА_1 мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Житлове приміщення за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами (2 шт. ПГ-4, котел, ПЛГ (побутовий лічильник газу)). Для належного обліку спожитого газу у відповідача був встановлений лічильник газу Октава G6, зав. №213826. Разом з тим, 19.02.2020 року за результатами огляду газового обладнання та лічильника газу за адресою АДРЕСА_1 представниками позивача виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу встановленого за вищевказаною адресою лічильника газу Октава G6, зав. № 213826, а саме: підозра в несанкціонованому втручанні в роботу ПЛГ Октава вб, зав. № 213826. Порушена охоронна пломба Бар`єр. Відповідно до гл.5 р. ХІ Кодексу і Положення 619 в присутності споживача було складено: Акт про порушення № 341 від 19.02.2020 року та Акт про виявлені порушення № 341 від 19.02.2020 року. Власним підписом відповідач підтвердив порушення, зафіксовані в актах. Так, 19.02.2020 року, у зв`язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу побутового лічильника газу (ПЛГ), газовий лічильник Октава G6, зав. № 213826 було демонтовано та направлено на експертизу в сервісний центр з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз». Відповідно до вимог гл.10 р.Х Кодексу представниками позивача було складено відповідний Протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №341 о/р 131031129 від 19.02.2021 року. Для захисту лічильника газу Октава G6 зав. № 213826 від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник позивача (АТ «Харківміськгаз») додатково опломбував вхідний (00109936) та вихідний (00109937) патрубки лічильника газу та пакет пломбами газопостачальної організації (00109938). 27.02.2020 року комісія АТ «Харківміськгаз» спільно з уповноваженим представником від метрологічної організації - ДП «Укрметртестстандарт», у присутності відповідача (споживач ОСОБА_1 ) було проведено експертизу лічильника газу Октава G6, зав.№ 213826. За результатами перевірки встановлено: «Пломби не відповідають зразку заводу виробника. Пломба ПАТ «Харківміськгаз» Бар`єр №В11083615 пошкоджена та не несе охоронну функцію. Механічні пошкодження скла відлікового пристрою в місцях опломбування.». За результатами проведеної експертизи газового лічильника Октава G6, зав.№ 213826 було складено відповідний Акт експертизи лічильника газу № 380Е від 27.02.2020 року підписаний членами комісії, з висновком комісії: втручання в газовий лічильник. З Актом експертизи відповідач ознайомлена, проте від підпису відмовилась, про що зроблено запис в Акті експертизи. Крім цього, відповідно до п.10 гл.10 р. Х Кодексу після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 року №193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.02.2016 року за №278/28408. За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу Октава G6, зав. №213826 не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підставою для визнання ЗВТ непридатним є невідповідність ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою лічильника, про що ДП «Укрметртестстандарт» було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/01903 ЦСБ 380Е від 27.02.2020 року. Несанкціоноване втручання в роботу ОктаваG6 зав. №213826 підтверджено комісійним висновком, викладеним в Акті експертизи, а невідповідність лічильника газу відповідача законодавчо встановленим параметрам підтверджена Довідкою про непридатність. Через непридатність лічильника газу Октава G6, зав. №213826 відповідача, облік природного газу не може вестися належним чином. «Непридатність» лічильника газу, щодо якого видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/01903 ЦСБ 380Е від 27.02.2020 року свідчить про можливість несанкціонованого режиму обліку природного газу, що є порушенням законодавчо встановленого порядку, в т.ч. з метрології, ведення обліку спожитого природного газу. Своїми діями відповідач - споживач послуг з газопостачання - порушила норми Кодексу, порушення відповідає п.п.3 п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу, про що складений Акт про порушення № 341 від 19.02.2020 року. Разом з тим, 02.10.2020 року, керуючись вимогами пунктів 8, 9 гл.5 р.ХІ Кодексу на відповідній комісії позивача було розглянуто документи та, зокрема, Акт про порушення №341 від 19.02.2020 року. 02.10.2020 року постійно діючою комісією позивача було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення №341 від 19.02.2020 року, зазначене в Протоколі необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 02.10.2020 року. Враховуючи задоволення комісією позивача Акту про порушення № 341 від 19.02.2020 року на виконання вимог п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу, комісією було складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз», що за період з 19.08.2019 року по 18.02.2020 року складає 65 062,72 грн. Ані відповідач, ані інша уповноважена особа, всупереч вимогам Кодексу (п.4 гл.10 р.Х Кодексу) не скористалися своїм правом бути присутніми на засіданні комісії позивача. Відтак, розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та квитанція на оплату були направлені відповідачу листом від 07.10.2020 року. Відповідно до Протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 02.10.2020 року строк для оплати рахунку складає 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку. Враховуючи, що рахунок на оплату був направлений відповідачу 07.10.2020 року поштою та з урахуванням строку поштового пересилання в межах міста Харкова, початок строку для оплати починається з 11.10.2020 року та закінчується 20.10.2020 року. Оскільки відповідач не провів розрахунок з позивачем по сплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі позивача, що за період з 19.08.2019 року по 18.02.2020 року, складає 65 062,72 грн. та не оскаржив в судовому порядку вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, то заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу вважається простроченою. Отже загальна ціна позову складає: вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу (65 062,72 грн.), 3% річних (700,54 грн.), втрати від інфляції (2 277,20 грн.), всього 68 040.46 грн.
У зв`язку з викладеним, позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
02.03.2021 року представником позивача подана заява про забезпечення позову, в задоволення якої відмовлено ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 04.03.2021 року.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 16.03.2021 року прийнято позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. Призначено судове засідання.
В судове засідання учасники справи не з`явились, повідомлені належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Представник позивача подав до суду заяву, в якій просив проводити розгляд справи в його відсутність та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи відповідач, згідно вимог ч.11 ст. 128 ЦПК України, у судове засідання повторно не з`явилася, в порушення ст. 131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомила, відзив не надала, у зв`язку з чим на підставі ухвали Жовтневого районного суду м. Харкова від 03.09.2021 року проведено заочний розгляд даної справи згідно з вимогами ст.ст. 280-282 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», «Про нафту і газ», «Про енергозбереження», «Про угоди про розподіл продукції», «Про захист економічної конкуренції», «Про газ (метан) вугільних родовищ», «Про охорону навколишнього природного середовища», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно зі ст.ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
01.07.2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м.Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 року видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 року по 30.06.2020 року.
Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року №715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 21.05.2015 року №1587 анулювало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Водночас, АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз»( АТ «Харківміськгаз»), який є правонаступником ПАТ «Харківміськгаз» з 01.07.2015 року на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 року не є постачальником природного газу населенню міста Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. АТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії, є оператором газорозподільної мережі.
30.09.2015 року постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.
Відповідач ОСОБА_1 мешкала за адресою: АДРЕСА_1 . та була зареєстрована за вищевказаною адресою до 26.02.2020 року (а.с.40).
Вказаний будинок обладнано газовими приладами - 2 шт. ПГ-4, котел, ПЛГ (побутовий лічильник газу) - лічильник газу Октава G6, зав. №213826.
19.02.2020 року за результатами огляду газового обладнання та лічильника газу за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Харківміськгаз» виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу встановленого за вищевказаною адресою лічильника газу Октава G6, зав. № 213826, а саме: підозра в несанкціонованому втручанні в роботу ПЛГ Октава вб, зав. № 213826. Порушена охоронна пломба Бар`єр, у зв`язку з чим відповідно до гл.5 р. ХІ Кодексу і Положення 619 в присутності споживача складено Акт про порушення № 341 від 19.02.2020 року та Акт про виявлені порушення № 341 від 19.02.2020 року. Власним підписом відповідач ОСОБА_1 підтвердила обставини, зафіксовані в актах (а.с.11,12).
Так, 19.02.2020 року, у зв`язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу побутового лічильника газу (ПЛГ), газовий лічильник Октава G6, зав. № 213826 було демонтовано та направлено на експертизу в сервісний центр з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз» . Відповідно до вимог гл.10 р. Х Кодексу представниками позивача було складено відповідний Протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи №341 о/р 131031129 від 19.02.2021 року, де зафіксовано, що для захисту лічильника газу Октава G6 зав. № 213826 від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представники АТ «Харківміськгаз» додатково опломбували вхідний (00109936) та вихідний (00109937) патрубки лічильника газу та пакет пломбами газопостачальної організації (00109938) (а.с.13).
27.02.2020 року комісія АТ «Харківміськгаз» спільно з уповноваженим представником від метрологічної організації - ДП «Укрметртестстандарт», у присутності відповідача (споживач ОСОБА_1 ) проведено експертизу лічильника газу Октава G6, зав.№ 213826. За результатами перевірки встановлено: «Пломби не відповідають зразку заводу виробника. Пломба ПАТ «Харківміськгаз» Бар`єр №В11083615 пошкоджена та не несе охоронну функцію. Механічні пошкодження скла відлікового пристрою в місцях опломбування.». За результатами проведеної експертизи газового лічильника Октава G6, зав.№ 213826 складено Акт експертизи лічильника газу №380Е від 27.02.2020 року, підписаний членами комісії, з висновком комісії: втручання в газовий лічильник. З Актом експертизи відповідач ознайомлена, проте від підпису відмовилась, про що зроблено запис в Акті експертизи. (а.с.14, 21-25).
Відповідно до п.10 гл.10 р. Х Кодексу після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 року №193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.02.2016 року за №278/28408.
За результатами позачергової повірки встановлено, що лічильник газу Октава G6, зав. №213826 не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки», що також зафіксовано в акті експертизи лічильника газу №380Е від 27.02.2020 року (а.с.14).
Підставою для визнання ЗВТ непридатним є невідповідність ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою лічильника, про що ДП «Укрметртестстандарт» було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/01903 ЦСБ 380Е від 27.02.2020 року (а.с.15).
Таким чином несанкціоноване втручання в роботу ОктаваG6 зав. №213826 підтверджено комісійним висновком, викладеним в Акті експертизи, а невідповідність лічильника газу відповідача законодавчо встановленим параметрам підтверджена Довідкою про непридатність.
Отже відповідач, як споживач послуг з газопостачання, допустила порушення, які відповідають п.п.3 п.1 гл.2 р.ХІ Кодексу, про що складений Акт про порушення № 341 від 19.02.2020 року.
02.10.2020 року постійно діючою комісією позивачаАТ «Харківміськгаз» прийнято рішення про задоволення Акту про порушення №341 від 19.02.2020 року, зазначене в Протоколі необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 02.10.2020 року (а.с.16).
Враховуючи задоволення комісією позивача Акту про порушення № 341 від 19.02.2020 року на виконання вимог п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу, комісією складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз», що за період з 19.08.2019 року по 18.02.2020 року складає 65 062,72 грн. (а.с.17-18).
Відповідно до Протоколу необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості від 02.10.2020 року строк для оплати рахунку складає 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку.
Відповідачу ОСОБА_1 направлено відповідне повідомлення (а.с.19).
Однак, відповідач не провела розрахунок з позивачем по сплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі позивача, що за період з 19.08.2019 року по 18.02.2020 року, складає 65 062,72 грн. та не оскаржила в судовому порядку вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, то заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу вважається простроченою.
Згідно зі ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 року № 2494) встановлено, що несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об`єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.
Підпунктом 2 п. 1 розділу 2 глави XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Згідно з п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. (п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно з ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За нормами частини 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.
За приписами статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
В порушення вказаних вимог закону відповідачем Акти про порушення оскаржені не були, а також враховуючи те, що несанкціоноване споживання газу виявлено в будинку відповідача, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 допустила порушення правил користування природного газу без його обліку приладом обліку, внаслідок чого нею було завдано збитків позивачу.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку з простроченням відповідачем виконання зобов`язання по оплаті за надані послуги боржнику нараховано інфляційні втрати за час прострочення у сумі 2 277,20 грн., а також три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 700,54 грн., що підтверджується відповідним розрахунком позивача.
Відповідачем ОСОБА_1 не було надано суду жодних належних та допустимих доказів того, що вона не користувалася газом, не надано доказів на підтвердження оскарження Акту про порушення, при цьому несанкціоноване втручання в роботу лічильника було виявлено та зафіксовано у встановленому порядку, що також не спростовано відповідачем.
Виходячи з викладеного, даючи оцінку вищезазначеним доказам, які є достатніми і належними, враховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов з відповідними запереченнями та доказами на їх підтвердження, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» в повному обсязі і стягнення з відповідача ОСОБА_1 вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 65 062,72 грн., 3% річних від простроченої суми в розмірі 700,54 грн., втрат від інфляції в розмірі 2 277,20 грн., а всього - 68 040,46 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, у зв`язку із задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2 270,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 89, 133, 141, 142, 263-265, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 11, 202, 526, 611, 625-631 ЦК України, Кодексом ГРМ, затвердженим постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» заборгованість у сумі 68 040 (шістдесят шість тисяч сорок) гривень 46 копійок, з яких: вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу - 65 062,72 грн., 3% річних від простроченої суми - 700,54 грн., втрати від інфляції - 2 277,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» судові витрати, пов`язані з оплатою судового збору в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Жовтневий районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», місцезнаходження: м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59, ЄДРПОУ:03359552;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Фрунзенським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 15.06.2012 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , остання відома адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстрованою за вказаною або іншою адресою не значиться.
Повне рішення складено 13.09.2021 року.
Суддя Н.В.Баркова