АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-2825/2010 року Головуючий по 1-й інстанції :
Рябченко В.В.
Суддя-доповідач:
Новохатня В.А.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Новохатньої В.А.
Суддів: Акопян В.І., Петренка В.М.
при секретарі: Зеленській О.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду в Шишацькому районі Полтавської області
на постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 17 березня 2010 року
у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду в Шишацькому районі Полтавської області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії дітям війни.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду,-
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Шишацького районного суду Полтавської області від 17 березня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_3 - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду в Шишацькому районі Полтавської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_3 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 1 січня 2009 року по 17 березня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального права та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки не враховано, що органи Пенсійного фонду вправі здійснювати виплати лише у межах коштів, отриманих з Державного бюджету України.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що скарга підлягає відхиленню.
У відповідності з ч.1ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що згідно ст.1 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» позивач відноситься до категорії громадян, які мають статус дітей війни. У звязку з цим відповідно до ст.6 цього Закону має право на отримання державної соціальної допомоги у виді підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Вказана державна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком позивачу у 2009 році не виплачувалася.
Суд першої інстанції повно і всебічно дослідив надані сторонами докази, належно їх оцінив і дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову. При цьому вірно виходив з того, що не нарахування та, відповідно, невиплата позивачу державної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року є протиправною.
Згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Задовольняючи позов частково, суд правомірно виходив з того, що відповідач як орган, уповноважений призначати та виплачувати пенсії та доплати до них, повинен був діяти відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і здійснити позивачу належні нарахування, але на порушення зазначеної статті таких нарахувань не провів, чим і допустив протиправну бездіяльність.
Статтею 71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» розрахунок соціальних виплат здійснюється, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно дія ст.71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" не поширюється на спірні відносини.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Не заслуговують уваги доводи апеляційної скарги щодо неправомірності застосування величини мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов?язкове пенсійне страхування» для нарахування розміру виплат, встановлених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Оскільки законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" , іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає, то при розрахунку 30 % доплати до пенсії дітям війни, відповідач повинен виходити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" .
Посилання відповідача на правомірність своїх дій через відсутність бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни обґрунтовано не прийнято судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів органам Пенсійного фонду України для виконання покладених на них обовязків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.
Доводи апеляційної скарги не містять нових доказів, які б спростовували висновки суду першої інстанції.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального права, а тому підстав для його скасування не має.
У відповідності зі ст.ст.81, 295 ЦПК України при подачі апеляційної скарги необхідно сплатити витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. Оскільки відповідачем такі витати не сплачені, то вони підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області - відхилити.
Постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 17 березня 2010 року залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи судом апеляційної інстанції в сумі 37 грн. на користь Державного бюджету м.Полтави, (р/рахунок 31211259700002, код отримувача: 34698804, МФО банку: 831019,Банк: ГУ ДКУ в Полтавській області, Код бюджетної класифікації: 22050000).
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги.
Головуючий: /підпис/ Новохатня В.А.
Судді
Апеляційного суду: /підпис/ Акопян В.І.
/підпис/ Петренко В.М.
Копія згідно: