
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/4245/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди.
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, що виявились у не наданні ОСОБА_1 повної інформації та графічних матеріалів про усі земельні ділянки комунальної та державної форми власності, у межах села Чагор, Чернівецької області, не надані у користування, що можуть бути використані для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- зобов`язати Чагорську сільську раду Чернівецького району Чернівецької області надати ОСОБА_1 інформацію та графічні матеріали про усі земельні ділянки комунальної та державної форми власності, у межах села Чагор, Чернівецької області, не надані у користування, що можуть бути використані для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- стягнути з Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 відшкодування моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання цієї ухвали шляхом подання документа про сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалу від 02 вересня 2021 року отримано позивачем 03 вересня 2021 року.
Того ж дня позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, в якій зазначено, що відповідно до пункту 13 частини першої статті 13 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій.
Оскільки ухвалу суду від 02 вересня 2021 року отримано позивачем 03 вересня 2021 року, то встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви закінчився 08 вересня 2021 року.
Проте станом на 10 вересня 2021 року від позивача до суду не надходило документа про сплату судового збору на виконання вимог ухвали від 02 вересня 2021 року про залишення позову без руху.
Отже, позивач не усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для повернення позовної заяви позивачу.
Разом з цим, стосовно викладених позивачем у заяві від 03 вересня 2021 року доводів про те, що відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» він звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, на підтвердження чого додано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 12 жовтня 2015 року, суд зазначає наступне.
Пільги щодо сплати судового збору визначено статтею 5 Закону України “Про судовий збір”.
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Згідно з указаною нормою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільнено учасників бойових дій лише у тих справах, які пов`язані із порушенням їхніх прав, тобто прав як учасника бойових дій.
Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них регулюються Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі – Закон №3551-XII).
Частиною другою статті 4 Закону №3551-ХІІ встановлено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені статтею 12 Закону №3551-XII.
Частиною другою статті 22 Закону №3551-XII передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти, чи стосується така справа захисту прав цих осіб, з урахуванням положень статей 12, 22 Закону №3551-XII.
Зазначене відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі №545/1149/17 (провадження №14-730цс19).
Водночас суд зауважує, що серед переліку пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначеного статтею 12 Закону №3551-XII, немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогою, подібною до тієї, з якою позивач звернувся у вказаній справі.
Як вбачається з матеріалів позову, позивач у серпні 2021 року звертався до відповідача із запитом про надання інформації в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому позивач просив: надати інформацію про усі земельні ділянки комунальної та державної форми власності, у межах села Чагор, Чернівецької області, не надані у користування, що можуть бути використані для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд для реалізації мною права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; надати графічні матеріали, на яких розташовані усі земельні ділянки комунальної та державної форми власності, у межах села Чагор, Чернівецької області, не надані у користування, що можуть бути використані для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд для реалізації мною права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Листом Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 12 серпня 2021 року №1055 позивача повідомлено про те, що на територію с. Чагор не проведено інвентаризацію земель комунальної власності, немає оновленого генерального плану забудови с. Чагор, у зв`язку з чим немає змоги надати запитувану позивачем інформацію, оскільки на території с. Чагор немає вільних земельних ділянок (не наданих в користування), що можуть бути передані в приватну власність з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Тобто, зі змісту вказаних документів не вбачається того, що ненадання відповідачем запитуваної позивачем інформації, що є предметом даного спору, безпосередньо пов`язане з наявним у нього статусом учасника бойових дій.
Отже, оскаржувані у цьому позові дії не зачіпають порядку, обсягу соціальних гарантій позивача чи будь-яким іншим чином стосується його соціального і правового захисту як учасника бойових дій.
Вказане узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 09 жовтня 2019 року у справі №9901/311/19 (провадження №11-795заі19).
Отже, доводи позивача, викладені у заяві на виконання вимог ухвали суду від 03 вересня 2021 року, є необґрунтованими.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди повернути позивачу.
2. Роз`яснити, що відповідно до частини восьмої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.П. Лелюк