
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 вересня 2021 року № 520/12218/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області (далі по тексту – позивач, ГУ Держпродспоживслужби, владний суб`єкт) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту – відповідач. ФОП ОСОБА_1 , підприємець), в якому просить суд тимчасово припинити виробництво та обіг харчових продуктів на потужності ФОП ОСОБА_1 (адреса здійснення діяльності АДРЕСА_2 ) до усунення виявлених порушень.
Підстава звернення до суду - виявлення порушень законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів під час перевірки за результатами якої складено акт № 1494 від 18.06.2021.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.07.2021 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копію ухвали суду від 16.07.2021 судом направлено за зареєстрованим місцем знаходження відповідача.
Однак, до суду повернулось поштове відправлення з копією вказаної ухвали з відміткою від 23.08.2021 «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до частини першої статті 131 КАС України учасники судового процесу зобов`язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку в порядку, визначеному статтею 129 цього Кодексу, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В той же час, суддя зазначає, що ухвала суду від 16.07.2021 у справі №520/12218/21 оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на 10.09.2021 до суду не надходило відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Листом від 17.06.2021 №534/0/695-21 (№Вх-057/01-05/12299-21 від 17.06.2021) Головного лікаря Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №31» Харківської міської ради на адресу Головного управління надійшло письмове повідомлення згідно Порядку надання інформації про події та ситуації, що становлять загрозу життю і здоров`ю, санітарному та епідемічному благополуччя населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №818, що було госпіталізовано 23 особи з діагнозом: гострий гастроентероколіт.
Відповідно до наказу позивача про проведення позапланового заходу державного контролю від 17.06.2021 № 1315, направлення на проведення інспектування 17.06.2021 № 1494 в період 17.06.2021 - 18.06.2021 проведено захід державного нагляду (контролю) фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та складено Акт № 1494 щодо додержання відповідачем вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, яким встановлені порушення:
1. Систему иростежуваності не забезпечено (відсутні ТТН та і будь- яких супровідних документів на сировину та харчові продукти).
2. Оператор ринку здійснює обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державну реєстрацію або не отримали експлуатаційний дозвіл, та/або використовує такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.
3. Вимоги до обігу об`єктів санітарних заходів не дотримуються.
4. Потужність не підтримується в чистому стані.
5. Обладнання (ущільнювач пароварки для запарювання рису з внутрішньої сторони забруднений). Чищення не здійснюються у такий спосіб, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення.
6. Обладнання та інвентар виготовлені з матеріалів та утримуються у неналежному стані та умовах, що не зменшують ризик забруднення та не дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку) (ущільнювач пароварки для запарювання рису з внутрішньої сторони забруднений).
7. Обладнання не каліброване відповідно до законодавства.
8. Харчові відходи з приміщення, де є харчові продукти, не видаляються якнайшвидше.
9. Харчові відходи розміщуються у контейнерах без кришок, не марковані.
10. Відповідних положень законодавства щодо зберігання і утилізації (знищення) харчових та інших відходів дотримано та/або договори щодо їх утилізації (знищення) відсутні.
11. Харчові відходи не знищуються відповідно до законодавства, (відсутні докази щодо результатів здійснення утилізації харчових відходів (акти виконаних робіт відсутні).
12. Вода, що використовується у виробництві харчових продуктів (у технологічному процесі та/або є інгредієнтом), не відповідає вимогам, установленим до води питної (лабораторні дослідження води питної проводяться не на всі показники згідно з ДСанПіН 2.2.4-171-10. затвердженого наказу МОЗ України №400 від 12.05.2010).
13. Лід, який контактує з харчовими продуктами і може спричинити забруднення харчових продуктів, не виготовлено з води питної (лабораторні дослідження води питної проводяться не на всі показники згідно з ДСанПіН 2.2.4-171-10, затвердженого наказу МОЗ України №400 від 12.05.2010).
14. Персонал потужностей періодично не проходить навчання щодо гігієнічних вимог до виробництва та обігу харчових продуктів у цього оператора ринку. Не надані підтверджуючі документи щодо періодичного проходження навчань.
15. Первинна продукція та всі інгредієнти, які зберігаються на потужностях, не утримуються в умовах, що запобігають їх псуванню та забезпечують захист від забруднення Використовується одна низькотемпературна морозильна камера та одна камера для зберігання харчових продуктів при температурі + І + 4 СО ФОП ОСОБА_2 (заклад громадського харчування “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ») та ФОП ОСОБА_1 (заклад громадського харчування “ ІНФОРМАЦІЯ_2 »). При зберіганні харчових продуктів встановлені факти порушення товарного сусідства в цих холодильних камерах. В низькотемпературній морозильній камері встановлено сумісне зберігання рибопродуктів, морепродуктів, м`яса, ковбасних виробів, тістечок, тортів, булочки для бургерів тощо. Також в камері для зберігання харчових продуктів при температурі + 1 + 4 СО встановлені факти сумісного зберігання овочів, фруктів, риби охолодженої, мідій, ковбасних виробів, соусів, сирів молоковмісних тощо, (в приміщеннях для зберігання, приготування харчових продуктів відсутні прилади, що контролюють температуру та вологість, зберігання миючих/дезінфікуючих засобів разом з харчовими продуктами в приміщенні для зберігання круп, соусів, пасти, молока пастеризованого). Молоко пастеризоване зберігалося з порушенням температурних режимів при умовах визначених виробником не більше + 25С0 було зафіксована температура зберігання + 26.8 С.
16. Харчові продукти не захищено від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу (ущільнювач пароварки для запарювання рису з внутрішньої сторони забруднений).
17. Не ведеться результативна боротьба зі шкідниками та гризунами. Договір та акти виконаних робіт на проведення дератизаційних робіт не надано. Пастки для гризунів в приміщеннях відсутні
18. Температурний режим харчових продуктів, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, не дотримується протягом усього технологічного процесу (відсутні прилади які б могли підтвердити дотримання відповідного температурного та вологісного режиму в приміщенні для зберігання круп, соусів та в холодильному обладнанні). Журнали обліку температурних та вологісних режимів або чек листи обліку таких режимів не надано.
19. Потужності з виробництва, обробки, транспортування, зберігання, первинного пакування перероблених харчових продуктів не мають належних приміщень для окремого зберігання перероблених харчових продуктів та неперероблених, у тому числі морозильні камери достатнього розміру. Здійснюється сумісне зберігання готової та сирої продукції в холодильній та морозильній камерах.
20. Після розморожування харчові продукти утримуються у спосіб, що не мінімізує ризик розмноження патогенних мікроорганізмів або формування токсинів (відсутні прилади які б могли підтвердити дотримання відповідного температурного режиму).
21. Небезпечні та/або неїстівні речовини, включаючи корми для тварин, чітко не маркуються та не зберігаються в окремих контейнерах. Контейнери для збереження небезпечних та/або неїстівних речовин відсутні.
22. Гігієнічні вимоги до виробництва та обігу рибних продуктів, у тому числі до їх розвантаження, зберігання, транспортування та реалізації не дотримано (при зберіганні риби та рибних продуктів порушене товарне сусідство, відсутні прилади, які б підтвердили дотримання відповідного температурно-вологісного режиму зберігання, відсутність повної інформації про харчовий продукт на маркуванні).
23. Інформація про харчовий продукт відсутня (на харчових продуктах: філе лосося на шкірі, корюшка, кефаль, соуси в асортименті, нарізка (шинка, філе курки варене, ковбаски мисливські нарізані, трюфельне масло, напівфабрикати для піци, яйце куряче, бульйон курячий, тощо) не мають назву оператора ринку, який виробив, запакував ці харчові продукти.
24. Обіг харчових продуктів, щодо яких оператори ринку харчових продуктів мають інформацію про невідповідність законодавству, здійснюється (Інформація про харчовий продукт наявна не в повному обсязі. Інформація про харчовий продукт відсутня).
25. Дотримання вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти не забезпечено (Інформація про харчовий продукт наявна не в повному обсязі або відсутня).
26. Обов`язкову інформацію про харчові продукти оператором ринку в межах його діяльності не надано (на контейнерах з їжею підготовленої для доставки споживачеві відсутнє маркування.
27. Інформацію про фасовані харчові продукти на зовнішній упаковці (контейнері), у якій ці харчові продукти перебувають в обігу, не зазначено (на контейнерах з їжею підготовленої для доставки споживачеві відсутнє маркування.
28. Вимоги до інформації про харчові продукти, продаж яких здійснюється дистанційно, у тому числі з використанням засобів дистанційного зв`язку не виконуються, надається не в повному обсязі.
29. Інформація про харчові продукти не налається державною мовою (у приміщення приготування рису для суші зберігається в мішках рис з маркуванням на іноземній мові, маркування на державній мові з невідомих причин зірване па всіх мішках).
30. Перелік інгредієнтів містить не усі інгредієнти харчового продукту в порядку зменшення їх маси станом на момент їх використання у процесі виробництва харчового продукту. Кінцевому споживачу не надається інформація щодо переліку інгредієнтів.
31. Вимоги до розміщення та представлення обов`язкової інформації про харчові продукти не дотримано (на контейнерах з їжею підготовленої для доставки споживачеві відсутнє маркування, дотримання вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти не забезпечено, інформація про харчовий продукт наявна не в повному обсязі або відсутня).
32. Інформацію про речовини або продукти, що спричиняють алергічні реакції або непереносимість кінцевому споживачу не надасться.
33. Мінімальний термін придатності, дату "вжити до..." та дату замороження харчового продукту зазначено не на всіх продуктах, вимоги щодо них не дотримано.
34. Умови зберігання або умови використання харчового продукту зазначено не на кожному харчовому продукті.
35. Країну походження або місця походження харчового продукту у передбачених законодавством випадках зазначено не на кожному харчовому продукті.
36. Інструкції із використання або приготування харчового продукту яка містить необхідну інформацію для використання споживачем харчового продукту за призначенням немає.
37. Інформація для кінцевого споживача про поживну та енергетичну цінність харчового продукту відсутня.
38. Постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках не розроблено.
Вищевказаний акт підписано Куценко Н.М., уповноваженою особою за довіреністю від 18.06.2021 № КРВ №045187 без зауважень та без заперечень.
В зв`язку з виявленими порушеннями видано припис від 18.06.2021 № 011, у відношенні ФО-П складено протокол про адміністративне правопорушення від 22.06.2021 № 10, а також прийнято рішення №3 від 18.06.2021 р. про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів ФО-П ОСОБА_1 , (адреса здійснення діяльності АДРЕСА_2 ) строком на 10 робочих днів, починаючи з 18.06.2021 року.
Як зазначено у позові, оскільки станом на 05.07.2021 перевірити стан виконання Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів № 3 від 18.06.2021 па підставі наказу Головного управління про проведення позапланового заходу державного контролю № 1427 від 05.07.2021 та направлення № 1580 від 05.07.2021 не вдалось можливим, то вищезазначені порушення законодавства, щодо безпечності харчових продуктів усунуті не були, а їх наявність може спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з метою зобов`язання тимчасово припинити обіг харчових продуктів до усунення порушень в повному обсязі.
Вирішуючи дану справу, суд виходить з наступного.
За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2.09.15 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику (...) з контролю за цінами (...).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 24.02.2020 № 164, Головне управління Держпродспоживслужби в відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів забезпечує здійснення державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю), державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти.
Згідно абз.3 - абз.5 п.п.1 п.4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів здійснює державний нагляд (контроль) за: дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, у тому числі під час ввезення (пересилання) на митну територію України; іншими об`єктами санітарних заходів, що пов`язані з продуктами тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, білолгічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами та кормами, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами та супутніми об`єктами, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу, в тому числі під час ввезення (пересилання) на митну територію України.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя та здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до вимог ст. 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Таким чином, держава гарантує захист прав споживачів та здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.
Преамбулою Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (далі Закон) передбачено, що цей закон регулює відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.
Відповідно до ст.4 Закону державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров`я та інтересів споживачів.
Статтею 5 Закону встановлено, що до системи органів виконавчої влади у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів належать, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (компетентний орган).
Оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб`єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об`єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об`єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів (п.55 ч.1 ст.1 Закону).
Згідно п.1 ч.2 ст.20 Закону оператори ринку зобов`язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.
Положеннями статті 41 Закону встановлено, що потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам:
1) підтримуватися в чистому та робочому стані;
2) бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів;
3) мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати;
4) забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів;
5) підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони.
Також, зі змісту ст.43 Закону вбачається, що рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам:
1) утримуватися в чистоті та належному стані;
2) забезпечувати захист від будь-якого ризику забруднення, зокрема від шкідників та гризунів;
3) бути обладнані засобами для підтримання належної особистої гігієни;
4) поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться та дезінфікуються, зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів;
5) бути забезпечені гарячою та/або холодною питною водою у необхідній кількості;
6) мати належні засоби для гігієнічного зберігання небезпечних та/або неїстівних речовин та відходів (рідких або твердих), а також засоби для їх зберігання та подальшого поводження та/або мати відповідний договір щодо їх утилізації (знищення);
7) мати належні засоби для підтримання температури, необхідної для зберігання харчових продуктів, та її контролю;
8) забезпечувати розміщення харчових продуктів таким чином, щоб максимально знизити ризик їх забруднення.
Порядок тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів визначено статтею 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
Відповідно до вказаного порядку, не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров`я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров`я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.
Якщо для усунення оператором ринку порушення законодавства про харчові продукти та/або корми необхідно припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів на час, що перевищує граничний строк, встановлений частиною другою цієї статті, головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) звертається в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, до суду з позовом про зобов`язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів. Позов про зобов`язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів має бути подано до суду не пізніше закінчення строку дії рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів.
Оператор ринку має право відновити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів, якщо:
1) відсутня постанова суду, що набрала законної сили, про зобов`язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів та закінчився строк тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, визначений у рішенні головного державного інспектора (головного державного ветеринарного інспектора);
2) суд скасував рішення головного державного інспектора (головного державного ветеринарного інспектора) про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів;
3) суд, який ухвалив постанову про зобов`язання оператора ринку тимчасово припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів та/або кормів, постановив ухвалу про її скасування на підставі усунення або припинення існування обставин, які стали підставою для її прийняття;
4) головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) скасував винесене ним рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів на підставі усунення або припинення існування обставин, які стали підставою для його винесення.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
У відповідності до п.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Позаяк перевіркою встановлено порушення відповідачем статті 22; частини 8 статті 20; частини першої, другої статті 37: пункту І частини першої статті 41; пункту 1 частини першої статті 45; пункту 2 частини першої статті 45; частини другої статті 45; пункту 1 частини першої статті 46; пункту 2 частини першої статті 46; пункту З частини першої статті 46; пункту І частини першої статті 46; пункту 4 частини першої статті 47; пункту 5 частини першої статті 47; пункту 2 частими першої статті 48; пункту 2 частини першої статті 49; пункту 3 частини першої статті 49; пункту 4 частини першої статті 49; пункту 5 частини першої статті 49; пункту 6 частини першої статті 49; пункту 8 частини першої статті 49; пункту 9 частини першої статті 49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; частини першої статті 39 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин»; частини першої, другої, четвертої, шостої, сьомої статті 5, статей 6, 8, 9, 10, 12-14, 15, 18, 19, 20, 21, 23-27 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»; частини першої статті 21 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», та вказані порушення створюють загрозу здоров`ю людей та приймаючи до уваги відсутність жодних доказів станом на час розгляду справи щодо усунення підприємцем виявлених порушень, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь позивача як суб`єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Тимчасово припинити виробництво та обіг харчових продуктів на потужності ФОП ОСОБА_1 (адреса здійснення діяльності АДРЕСА_2 ) до усунення виявлених порушень.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 10.09.2021 р.
Суддя Бадюков Ю.В.