
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
09 вересня 2021 р. Справа №200/10558/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши заяву представника позивача Алексєєва Олексія Ігоровича про заміну боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення по адміністративній справі № 200/10558/19-а за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.10.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, зокрема, зобов`язано Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.06.2018.
Рішення набрало законної сили 02.12.2019.
На виконання вказаного рішення Донецьким окружним адміністративним судом 19.12.2019 видано виконавчий лист.
З матеріалів справи вбачається, що в провадженні Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) знаходиться виконавче провадження з примусового виконання вказаного судового рішення, відновлене постановою старшого державного виконавця Масалаб А.І. від 21.01.2021 №60962310.
27 липня 2021 року на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача Алексєєва Олексія Ігоровича про заміну боржника у виконавчому провадженні ВП № 60962310, відкритому за вказаним виконавчим листом.
В обґрунтування заяви представник позивача посилається на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» з 01.06.2021 Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є правонаступником відповідача у справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2020 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 09.09.2021.
Учасники справи у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
У зв`язку з тим, що учасники справи у судове засідання не з`явились, у відповідності до приписів ч. 2 ст. 379 і ч.ч. 1, 9 ст. 205 КАС України суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Приймаючи рішення по суті заяви, суд виходить з наступного.
За унормуванням ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Положеннями статті 379 КАС України закріплено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Зміст ст. 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Аналогічна норма міститься у частині 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII (далі Закон № 1404-VIII), відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
9 жовтня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України».
За приписами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 №925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» (далі Постанова № 925) реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
В додатку до Постанови № 925 занотовано, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області приєднано, зокрема, Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України.
З тексту Постанови № 925 не вбачається, що Головні управління Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях є правонаступниками прав і обов`язків територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях, означених в додатку до постанови.
На виконання Постанови КМУ № 925 Пенсійним фондом України прийнято наказ від 02.11.2020 № 115, яким тільки делеговано повноваження керівника державної служби з питань управління персоналом щодо попередження про звільнення державних службовців, які займають посади начальників, їх заступників (у тому числі перших заступників) управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, а також об`єднаних управлінь Пенсійного фонду України, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України», для вирішення організаційних питань.
Суд зауважує, що при визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.
За відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169323; 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) з 11 листопада 2020 року перебуває в стані припинення, про що внесений відповідний запис за №1002591270004000920.
Таким чином, згідно наявної інформації Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 11 листопада 2020 року перебуває в стані припинення, запис щодо його припинення (шляхом приєднання до Головного управління ПФУ в Донецькій області) ЄДРПОУ не містить.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 106 Цивільного Кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 107 Цивільного Кодексу України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення).
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року №925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» Кабінет Міністрів України прийняв рішення про реорганізацію деяких територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України 20 жовтня 2011 р. N 1074 (далі – Порядок №1074).
Цей Порядок визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів.
Відповідно до п.п. 5-8, 12-1, 23 Порядку №1074 орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять, у тому числі, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Майнові права та обов`язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Передавальний акт чи розподільчий або ліквідаційний баланс складається комісією після закінчення строку пред`явлення вимог кредиторами та задоволення або відхилення таких вимог, підписується членом комісії - бухгалтером та затверджується головою комісії. Розподільчий баланс або передавальний акт повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових зобов`язань органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.
У разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про передачу повноважень і функцій від одного органу виконавчої влади до іншого без утворення нового органу здійснення органом виконавчої влади переданих йому повноважень і функцій починається через 60 календарних днів з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про внесення відповідних змін до положення про такий орган.
Орган виконавчої влади, повноваження і функції якого передаються іншому органу виконавчої влади, продовжує їх здійснення протягом 60 календарних днів з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України, зазначеним в абзаці першому цього пункту.
Якщо орган виконавчої влади може приступити до здійснення переданих йому повноважень і функцій раніше настання строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту, такий орган видає наказ про початок здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті. У такому наказі зазначається інформація про дату початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій. Інформація про видання зазначеного наказу надсилається органу виконавчої влади, повноваження та функції якого передаються.
Системно дослідивши нормативно-правові акти, якими врегульовано питання реорганізації, зокрема Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, доводи заявника та подані ним в їх обґрунтування докази, суд дійшов висновку, що момент передачі прав та обов`язків відповідача по справі може бути підтверджено передавальним актом, актом Кабінету Міністрів України про внесення відповідних змін до положення про такий орган, або наказом про початок здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій, який оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.
Зазначених доказів матеріали справи не містять.
Крім того, суд зазначає, що Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду касаційної скарги по справі № 429/3281/13-а (адміністративне провадження №К/9901/27575/19) постановлено окрему ухвалу про встановлення під час розгляду зазначеної справи порушення Пенсійним фондом України вимог законодавства в частині виконання постанови КМУ від 09.10.2020 № 925 щодо реорганізації органів Пенсійного фонду.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на даний час не є правонаступником Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України.
За таких обставин заява представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 73, 205, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, –
У Х В А Л И В:
Заяву представника позивача Алексєєва Олексія Ігоровича про заміну боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення по адміністративній справі № 200/10558/19-а за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Суддя С.В. Ушенко