
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
10 вересня 2021 р. Справа №200/11563/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Черникова А.О., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
07 вересня 2021 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (далі – відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про припинення виплати житлової субсидії з 01 травня 2018 року;
- визнати протиправними дії відповідача щодо повернення позивачем надмірно виплачених коштів житлової субсидії у готівковій формі до особової справи № 11823 у сумі 52 179,89 грн. за період з 01 травня 2018 року по 28 лютого 2021 року;
- зобов`язати відповідача відновити призначену житлову субсидію з 01 травня 2018 року.
Разом із позовною заявою позивачем подане клопотання про звільнення від сплати судового збору. У клопотанні позивач зазначила, що є пенсіонером за віком та отримує щомісячно пенсію у розмірі 2 594,59 грн., яка є єдиним доходом.
На підтвердження позивачем надана довідка про доходи № 202/02-25 від 04 червня 2021 року про розмір щомісячної пенсії у розмірі 2 759,45 грн.; відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 07 червня 2021 року № 11743 про отримання позивачем суми доходу з 4 кварталу 2020 року по 1 квартал 2021 року про соціальні виплати з відповідних бюджетів: за 4 квартал 2020 року у сумі 6 457,65 грн., за січень 2021 року – у сумі 2 649,48 грн., за лютий 2021 року у сумі 2 754,27 грн.
Як передбачено частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини 2 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, згідно з частиною 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» містить вичерпний перелік умов за яким суд може звільнити сторону від сплати судового збору.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі», сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Таким чином, сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Відповідно до матеріалів справи, позивач є людиною похилого віку, не працює, єдиним доходом позивача є пенсія, предметом позову є захист соціальних прав позивача.
Вищезазначене підтверджує обставини скрутного майнового стану позивача та неможливості сплати ним судового збору у визначеному Законом розмірі, у зв`язку з чим, з метою забезпечення соціальних прав позивача та гарантованого Конституцією права особи на судовий захист, предмету позову, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів статті 12 та глави 10 КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з частини 2 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною 3 статті 257 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників адміністративної справи, предмет позову, а також з урахуванням заявленого клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд дійшов висновку про те, що дана справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до статті 80 КАС України суд з власної ініціативи вважає за необхідне витребувати докази.
Керуючись статтями 12, 32, 80, 160, 161, 162, 171-176, 248, 257, 258, 261, 263, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору – задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу позовної заяви до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 200/11563/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження суддею Черниковою Ангеліною Олександрівною одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3, 4 статті 162 КАС України).
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач - заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 КАС України.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, справу буде розглянуто судом за наявними матеріалами.
Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області надати суду засвідчені належним чином:
- копії матеріалів особової справи № 11823 ОСОБА_1
- копію рішення комісії від 07 квітня 2021 року (протокол № 19).
Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області надати витребувані докази безпосередньо до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки:http://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.О.Черникова