
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
10 вересня 2021 р. Справа №200/8671/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження питання щодо подальшого розгляду справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпорт Траст-Компані» до Одеської митниці держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 21.06.2021 № UA500130/2021/000026/2, № UA500130/2021/000027/2, № UA500130/2021/000028/2 та від 23.06.2021 № UA500500/2021/000208/2, № UA500500/2021/000209/2, № UA500500/2021/000210/2, № UA500500/2021/000211/2 -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю ««Імпорт Траст-Компані» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Одеської митниці держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 21.06.2021 № UA500130/2021/000026/2, № UA500130/2021/000027/2, № UA500130/2021/000028/2 та від 23.06.2021 № UA500500/2021/000208/2, № UA500500/2021/000209/2, № UA500500/2021/000210/2, № UA500500/2021/000211/2.
Ухвалою від 19.07.2021 суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження по справі. Розгляд адміністративної справи визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Суд зазначає, що від представника Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України надійшло клопотання про залучення останньої до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що фактично повноваження у сфері митної справи здійснює Одеська митниця, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України, а відповідач у цій справі перебуває у стані припинення. Вказані обставини свідчать про те, що рішення у цій справі вплине на права та обов`язки Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України.
Дослідивши зміст вказаного клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Так, згідно ч.1 ст. 42 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасниками справи є сторони, треті особи.
Відповідно до ч.2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч.1 ст. 50 КАС України якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред`явити вимоги до сторони, така сторона зобов`язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Дослідивши обставини даної справи суд встановив, що згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1217-р вирішено погодитись із пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення з 8 грудня 2019 року Державною митною службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 № 460 утворені територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України відповідно до статті 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», статті 546 Митного кодексу України та на виконання абзацу третього завдання 2 Плану заходів з реформування та розвитку системи органів, що реалізують митну політику, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 569-р «Деякі питання реалізації концептуальних напрямів реформування системи органів, що реалізують державну митну політику», з метою забезпечення належного здійснення митної політики в частині реалізації концепції єдиної юридичної особи та визначення умов її належного функціонування.
Наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 № 489 затверджені положення про територіальні органи Держмитслужби.
Згідно з пунктом 7 Положення про Державну митну службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 Держмитслужба здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи. До територіальних органів Держмитслужби належать митниці та спеціалізовані органи.
Наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 № 472 розпочато роботу митниць як відокремлених підрозділів Державної митної служби України з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року.
На даний час Одеська митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення.
Пунктом 12 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 передбачено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Отже, оскільки наразі державна митна політика реалізується на місцях через відокремлені підрозділи Держмитслужби в областях, рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про необхідність залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача, Одеську митницю, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України (код ЄДРПОУ ВП 44005631; адреса: вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21 А, м. Одеса, Одеська обл., 65078), а отже клопотання підлягає задоволенню.
Суд зауважує, що реалізація ефективного судового захисту прав, свобод і інтересів полягає в тому, що кожна сторона під час розгляду справи повинна мати рівні можливості, а суд має дослідити всі аргументи кожної зі сторін не віддаючи жодної переваги будь-якій із них.
Отже, суд має обов`язок забезпечити право третьої особи надати пояснення на адміністративний позов.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що справа має певну складність і її недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 173 КАС України визначено завдання підготовчого провадження, а саме остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Також у підготовчому засіданні суд, зокрема, роз`яснює учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи (п. 5 ч. 2 ст. 180 КАС України).
З огляду на залучення третьої особи, суд дійшов до висновку про перехід із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Так, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів з власної ініціативи.
Керуючись ст.ст. 12, 77, 80,173, 248, 256, 260, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Одеської митниці, як відокремленого підрозділу Державної митної служби України про залучення останньої в якості третьої особи, - задовольнити.
Залучити у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідача - Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (код ЄДРПОУ ВП 44005631; адреса: вул. Лип Івана та Юрія, 21 А, м. Одеса, Одеська обл., 65078).
Розгляд адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпорт Траст-Компані» до Одеської митниці держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 21.06.2021 № UA500130/2021/000026/2, № UA500130/2021/000027/2, № UA500130/2021/000028/2 та від 23.06.2021 № UA500500/2021/000208/2, № UA500500/2021/000209/2, № UA500500/2021/000210/2, № UA500500/2021/000211/2, - проводити за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 14-00 год. 29.09.2021.
Продовжити строк підготовчого провадження по адміністративній справі, - на тридцять днів з ініціативи суду.
Повний текст ухвали складений та підписаний 10.09.2021.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Голуб