Рішення № 99513858, 10.09.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2021
Номер справи
140/2637/21
Номер документу
99513858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2637/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з листопада 2019 року по квітень 2020 року позивач перебувала на обліку в Департаменті як одержувач субсидії.

В жовтні 2020 року, на звернення про повторне призначення субсидії, позивачу була надана відповідь про розгляд справи на засіданні Комісії з питань призначення державних соціальних допомог (далі - Комісія), та протоколом № 10 від 14.07.2020 прийнято рішення вважати припиненою раніше надану житлову субсидію та визначено обсяг надміру виплачених коштів у сумі 2500,00 грн. Вказане рішення мотивоване тим, що позивач не повідомила про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, що належить позивачу, а саме зміни місця реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 .

Рішенням Комісії (протокол від 19.11.2020 № 19) позивачу відмовлено у призначенні субсидії у зв`язку із неповерненням надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за попередні періоди.

Позивач не погоджується із вказаними рішеннями Комісії, оскільки у зв`язку із зняттям з реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 , який з березня 2015 року не приживав за адресою домогосподарства позивача, кількість фактично проживаючих осіб зрівнялася з кількістю зареєстрованих осіб, тому позивач не зобов`язана була повідомляти Департамент про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, позаяк це не передбачено Положенням про призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами; далі - Положення № 848).

Крім того, позивачу завдана моральна шкода, яку, виходячи із засад розумності та справедливості, позивач оцінює в сумі 2500,00 грн.

Позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а. с. 47-48), просить визнати протиправними та скасувати рішення Комісії № 19 від 19.11.2020 про відмову у призначенні субсидії, № 10 від 14.07.2020 про припинення раніше наданої житлової субсидії, рішення № 1/21-597 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, зобов`язати Департамент повторно розглянути заяву № 22424/20 від 20.10.2020 про призначення житлової субсидії з урахуванням рішення суду, стягнути моральну шкоду в сумі 2500,00 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 25).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (вих. № 11.2-8.5/4203/2021 від 02.04.2021) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваних рішень.

Так, рішенням Комісії (протокол від 10.01.2020 № 1) позивачу призначено та надано житлову субсидію на період з листопада 2019 року по квітень 2020 року, а рішенням Комісії (протокол від 14.07.2020 № 10) позивачу припинено виплату раніше наданої субсидії.

В ході здійснення перевірки цільового використання житлових субсидій було виявлено факт змін у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, що належить позивачу, а саме зміна місця реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 (03.12.2019 вибув до с. Джуринці Немирівського району Вінницької області), у той же час у визначений Положенням № 848 строк позивач не подала нову заяву та декларацію у зв`язку із зміною у складі зареєстрованих у житловому приміщенні. Позивачу було припинено надання субсидії та визначено обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 2216,54 грн. Враховуючи, що на момент звернення із заявою від 20.10.2020 за призначенням житлової субсидії позивач не повернула надміру виплачені кошти в сумі 2216,54 грн., тому рішенням Комісії (протокол від 19.11.2020 № 19) відмовлено у призначенні субсидії.

В поданій до суду відповіді на відзив представник позивача з доводами відзиву не погодилася з підстав, викладених у позовній заяві (а. с. 42-43).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 05.11.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася до Департаменту із заявою про призначення та надання житлової субсидії (а. с. 41), додавши декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а. с. 40), у яких вказала дані про трьох осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні ( АДРЕСА_1 ), а саме: позивач ОСОБА_1 (розлучена), її син ОСОБА_3 та колишній чоловік ОСОБА_2 із приміткою «фактично не проживає».

Рішенням Комісії (протокол № 1 від 10.01.2020) позивачу було надано субсидію (а. с. 37-39), згідно із розрахунком від 14.01.2020 вказану субсидію призначено з листопада 2019 року по березень 2020 року на фактичну кількість проживаючих, в сумі 504,31 грн. щомісячно (а. с. 35 зворот).

В подальшому, 14.07.2020 Комісія прийняла рішення (протокол № 10 від 14.07.2020), яким вважати припиненою житлову субсидію ОСОБА_1 (а. с. 18).

Згідно із рішенням Департаменту від 20.07.2020 № 1/21-597 вирішено визначити обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 2216,54 грн., встановити позивачу строк для повернення надміру виплачених коштів до 25.09.2020. При цьому, у вказаному рішенні зазначено, що за період з січня по квітень 2020 року ОСОБА_1 , яка зареєстрована по АДРЕСА_1 , надано житлову субсидію в розмірі 2216,54 грн., та внаслідок того, що позивач не повідомила про обставини, зазначені у пункті 90 Положення № 848 (у даному випадку про зміну складу зареєстрованих осіб), протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення, заявниця не мала права на отримання житлової субсидії у вказаний період (а. с. 34).

23.07.2020 за № 11.6-11/1060/20 Департамент надіслав позивачу повідомлення про повернення надміру виплачених коштів в сумі 2216,54 грн. (а. с. 34 зворот).

20.10.2020 позивач звернулася до Департаменту із заявою № 22424/20 про призначення житлової субсидії та рішенням Комісії (протокол № 19 від 19.11.2020) відмовлено у призначенні субсидії на підставі підпункту 6 пункту 14 Положення № 848 (а. с. 13-15), про що, як вказано у листі від 21.12.2020 № 0-22/9254/2020 (а. с. 12), позивача проінформовано SMS-повідомленням.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктами 3, 4 Положення № 848 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 9 Положення № 848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до підпункту 6 пункту 14 Порядку № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

За приписами абзацу першого пункту 22, абзацу першого пункту 24, абзацу першого пункту 25 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку). Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.

Пунктом 43 Положення № 848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Згідно із пунктами 60 - 62, 64, 66, 67 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії. У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення). У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення. Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії. Рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії. Рішення комісії про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

Відповідно до пункту 69 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

За приписами пункту 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення.

Пунктом 78 Положення № 848 визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:

у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому) підпункту 3 пункту 14 цього Положення);

у складі яких є внутрішньо переміщені особи;

у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;

які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із пунктом 91 Положення № 848 у разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація.

Відповідно до пункту 119 Положення № 848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Суд також звертає увагу, що 24.12.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 16.12.2020 № 1282 (відповідно до пункту 2 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01.11.2020; далі - Постанова № 1282), якою в абзаці другому пункту 90 слова і цифри «, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення» виключено. Тобто, редакція пункту 90 Положення № 848 (з урахуванням змін, внесених Постановою №1282) викладена таким чином: «Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств».

Отже, з 01.11.2020 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо будь-якої зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, тоді як до 01.11.2020 такий обов`язок стосувався змін складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення (а саме: у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг).

Як вбачається із матеріалів справи, оскаржувані рішення Комісії (протокол № 10 від 14.07.2020) про припинення надання житлової субсидії та рішення Департаменту від 20.07.2020 № 1/21-597 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій прийняті з тієї підстави, що у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, що належить позивачу, відбулися зміни, а саме зміна місця реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 (03.12.2019 вибув до с. Джуринці Немирівського району Вінницької області) (а. с. 36), проте, в порушення вимог Положення № 848, позивач не повідомила про вказані обставини, не подала нову заяву та декларацію у зв`язку із зміною у складі зареєстрованих у житловому приміщенні, у зв`язку із чим у період з січня по квітень 2020 року не мала права на отримання житлової субсидії у вказаний період.

Разом з тим, суд враховує, що рішенням Комісії (протокол № 1 від 10.01.2020) та згідно із розрахунком від 14.01.2020 (а. с. 35 зворот, 37-39) позивачу було призначено субсидію з листопада 2019 року по березень 2020 року із розрахунку не на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а на фактичну кількість проживаючих (2 особи), в сумі 504,31 грн. щомісячно, тобто без урахування колишнього чоловіка ОСОБА_2 .

На думку суду, зміна у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а саме зміна з 03.12.2019 місця реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 , не могла вплинути на розмір призначеної позивачу субсидії, оскільки субсидію було призначено не на кількість зареєстрованих у приміщенні осіб, а на фактичну кількість проживаючих.

Суд також вважає, що у позивача не виникло в розумінні пункту 90, абзацу четвертого пункту 78 Положення № 848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) обов`язку щодо інформування відповідача протягом 30 календарних днів про вказану обставину, позаяк зміна з 03.12.2019 місця реєстрації колишнього чоловіка ОСОБА_2 (який на момент призначення та надання субсидії не проживав у спірному приміщенні, та з урахуванням цього субсидію було призначено на фактичну кількість проживаючих) не призвела до зменшення кількості фактично проживаючих зареєстрованих осіб за кількість зареєстрованих осіб.

Отже, приймаючи вказані рішення, відповідач дійшов помилкового висновку про невиконання позивачем обов`язку щодо інформування відповідача про обставину зміни місця реєстрації колишнього чоловіка та про відсутність у позивача права на субсидію у період з січня по квітень 2020 року.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії (протокол № 10 від 14.07.2020) в частині припинення надання житлової субсидії та рішення Департаменту від 20.07.2020 № 1/21-597 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій прийняті безпідставно, з порушенням вимог пункту 90, абзацу четвертого пункту 78 Положення № 848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у зв`язку із чим позовні вимоги про визнання їх протиправними та скасування належить задовольнити.

Крім того, оскільки оскаржуване рішення Комісії (протокол № 19 від 19.11.2020) про відмову у призначенні субсидії прийняте на підставі підпункту 6 пункту 14 Положення № 848 (а саме: громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення), а суд дійшов висновку про протиправність рішення Департаменту від 20.07.2020 № 1/21-597 про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій, тому похідні позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Комісії № 19 від 19.11.2020 про відмову у призначенні субсидії та зобов`язання повторно розглянути заяву № 22424/20 від 20.10.2020 про призначення житлової субсидії також підлягають до задоволення.

Разом з тим, позовні вимоги про стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 2500,00 грн. до задоволення не підлягають, оскільки позивач не надала належних доказів заподіяння моральної шкоди та її розміру.

На думку суду, сам факт визнання протиправними рішень суб`єкта владних повноважень не є безумовною і достатньою підставою для стягнення з нього моральної шкоди. Суд звертає увагу, що у позовній заяві позивач вказує, що моральна шкода полягала у безпідставному рішенні щодо відмови у призначенні субсидії, що призвело до погіршення фінансового становища, що змусило оплачувати комунальні послуги у повній вартості та призвело до виникнення боргових зобов`язань перед третіми особами, необхідність відмови утриматися від придбання ліків, необхідних при наявному захворюванні, проте на підтвердження вказаних обставин позивачем не надані докази.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З матеріалів справи вбачається, що позивач квитанцією від 12.03.2021 № 0.0.2048211557.1 (а. с. 7, 24) сплатила судовий збір в сумі 908,00 грн. саме за позовні вимоги немайнового характеру (при цьому, позовна вимоги про стягнення моральної шкоди судовим збором не оплачувалася). Оскільки вказані позовні вимоги немайнового характеру задоволені повністю, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача належить стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн.

За правилами частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Відповідно до частин п`ятої - сьомої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно із частиною дев`ятою статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Відповідно до квитанції від 26.01.2021 (а. с. 44), акту наданих послуг від 12.04.2021 (а. с. 46), позивач сплатила адвокату Курбай Л.М., яка здійснює професійну діяльність відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ВЛ № 1111 від 22.03.2019 (а. с. 21), кошти на правничу допомогу в сумі 2500,00 грн. При цьому, відповідач не подав заперечень щодо співмірності витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

На думку суду, оскільки правові послуги адвоката пов`язані з розглядом справи та реально надані, відсутні підстави стверджувати про неспівмірність розміру витрат зі складністю справи, обсягом виконаних адвокатом робіт, часом, витраченим адвокатом, але враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково (задоволені чотири з п`яти позовних вимог, що становить 80%), тому, з урахуванням частини третьої статті 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати на професійну правничу допомогу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в сумі 2000,00 грн. (2500,00 грн. х 80% = 2000,00 грн.).

З урахуванням наведеного, стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають судові витрати в загальному розмірі 2908,00 грн., з них: судовий збір - 908,00 грн., витрати на професійну правничу допомогу - 2000,00 грн.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань призначення державних соціальних допомог (протокол від 14 липня 2020 року № 10) в частині припинення надання ОСОБА_1 житлової субсидії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 20 липня 2020 року № 1/21-597.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань призначення державних соціальних допомог (протокол від 19 листопада 2020 року № 19) в частині відмови ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії.

Зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Волі, 4а, ідентифікаційний код 03191963) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 20 жовтня 2020 року № 22424/20 про призначення субсидії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Волі, 4а, ідентифікаційний код 03191963) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 2908 гривень 00 копійок (дві тисячі дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх