
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8691/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участі представника позивача Кухарської Т.В.,
представника відповідача Бенещук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьк адміністративну справу за позовом Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області до Луцького відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Підгайцівська сільська рада Луцького району Волинської області звернулася з позовом до Луцького відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 про скасування постанови про стягнення виконавчого збору №ВП №66089218 від 14.07.2021.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 14.07.2021 головним державним виконавцем Луцького відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Бенещук Л.В. винесено постанову про стягнення виконавчого збору ВП №66089218 з виконання виконавчого листа №140/15643/20 від 16.06.2021, виданого Волинським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Підгайцівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області. Вказаною постановою державний виконавець постановив стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 24000,00 грн.
Позивач вважає вказану постанову незаконною, оскільки Підгайцівська сільська рада не мала можливості добровільно виконати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі №140/15643/20 в частині повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області в 10-денний термін наданий головним державним виконавцем Луцького ВДВС у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Бенещук Л.В. згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.07.2021 ВП №66089218, оскільки копію постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі №140/15643/20 Підгайцівській сільській раді не було направлено засобами поштового зв`язку через неналежне фінансування судів, відсутність коштів у судах на відправлення поштової кореспонденції, що призвело до порушення прав Підгайцівської сільської ради на своєчасне отримання копії постанови суду.
Внаслідок чого Підгайцівська сільська рада була позбавлена можливості добровільно виконати постанову суду.
У зв`язку із чим, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, з урахуванням особливостей, визначених статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), призначено у справі судове засідання на 09.09.2021.
Також ухвалено залучити до участі у справі, третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1
07.09.2021 від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Від відповідача 08.09.2021 0 надійшов відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечив.
У відзиві зазначив, що згідно ч.1 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно ч.3 та ч.4 Закону, за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий лист №9689 від 16.06.2021 виданий Волинським окружним адміністративним судом відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження», а тому державним виконавцем дотримані всі вимоги законодавця під час винесення, в тому числі і, оскаржуваної постанови.
В судовому засіданні 10.09.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні 10.09.2021 проти заявлених позовних вимог заперечив.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 надійшло письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 в адміністративній справі №140/15643/20 за позовом ОСОБА_1 до Підгайцівської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року у справі №140/15643/20 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Підгайцівської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії – задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Підгайцівської сільської ради №19/6 від 09.10.2020, яким ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області.
Зобов`язано Підгайцівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області на користь ОСОБА_1 2102 (дві тисячі сто дві) гривні судового збору.
16.06.2021 Волинським окружним адміністративним судом на виконання вищевказаного судового рішення у справі №140/15643/20 видано:
виконавчий лист №9689/2021р. щодо зобов`язання Підгайцівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області;
виконавчий лист №9688/2021р. щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області на користь ОСОБА_1 2102 (дві тисячі сто дві) гривні судового збору,
боржником у яких є Підгайцівська сільська рада Луцького району Волинської області.
З метою примусового виконання, зокрема, виконавчого листа №9689/2021р. щодо зобов`язання Підгайцівську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, яка знаходиться на території с. Підгайці Луцького району Волинської області, головним державним виконавцем Луцького відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Бенещук Л.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.07.2021 ВП №66089218. У пункті 2 вказаної постанови зазначено про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. У пункті 3 постанови вказано: стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 24000,00 грн.
14.07.2021, державним виконавцем прийнято постанову про стягнення виконавчого збору ВП №66089218, відповідно до якої з боржника Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області стягнуто виконавчий збір у розмірі 24000,00 грн..
14.07.2021 відповідачем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
28.07.2021 державним виконавцем складений акт про невиконання рішення суду.
28.07.2021 постановою державного виконавця накладено штраф на Підгайцівську сільську раду за невиконання рішення суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, про наступне.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII встановлено, що рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, підлягають примусовому виконанню відповідно до цього Закону.
За змістом частини першої статті 13 Закону №1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 1 частини другої статті 18 Закону передбачено, що виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до частини п`ятої та шостої статті 26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи (частина третя статті 27 Закону №1404-VIII).
За змістом положень частини четвертої статті 27 Закону №1404-VIII державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Також окремі питання організації виконання судових рішень визначені Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802.
Пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції №512/5 встановлено, що стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.
Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.
Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.
Частиною п`ятою статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначені обставини з настанням яких виконавчий збір не стягується.
Відповідно до частини дев`ятої статті 27 Закону виконавчий збір також не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання рішення; про стягнення виконавчого збору державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження, при цьому одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем приймається постанова про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.
При цьому, в розумінні положень Закону №1404-VIII примусове виконання виконавчого документу розпочинається з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Верховний Суд у постанові від 28.04.2020 у справі №480/3452/19 зазначив, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв`язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання.
Таким чином, стягнення виконавчого збору зумовлюється лише фактом початку примусового виконання (відкриттям виконавчого провадження) та не ставиться у залежність від фактично вчинених дій щодо примусового виконання. Стягнення виконавчого збору є не правом, а обов`язком державного виконавця при відкритті виконавчого провадження. Крім того, на момент відкриття виконавчого провадження державний виконавець не зобов`язаний самостійно з`ясовувати будь-яку інформацію щодо виконання судового рішення боржником, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом №1404-VIII не передбачено.
Так, виконавче провадження ВП №66089218 відкрито 14.07.2021 року. Постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.07.2021 року в цей же день направлена засобами поштового зв`язку до Підгайцівської сільської ради.
Актом державного виконавця від 28.07.2021 року зафіксовано, що станом на 28.07.2021 року рішення суду в добровільному порядку не виконано. Вказаний акт без зауважень та пояснень підписано як державним виконавцем так і представником Підгайцівської сільської ради Приходько В.В..
Тобто у встановлений законодавцем термін для добровільного виконання рішення суду Підгайцівська сільська рада рішення суду не виконала.
З приводу доводів позивача, що Підгайцівська сільська рада була позбавлена можливості добровільно виконати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021, у зв`язку із не направленням її на адресу то суд до уваги не приймає, оскільки, по-перше: рішення (постанову) Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 виконано 6.08.2021 року, що підтверджується протоколом № 9 позачергової сесії Підгайцівської сільської ради восьмого скликання, в той час як постанова про відкриття виконавчого провадження датована 14.07.2021 року, а акт державного виконавця про невиконання рішення суду, датований 28.07.2021 року. По-друге: постанова державного виконавця від 14.07.2021 року про примусове виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 позивачем не оскаржена. Зауважень та пояснень як щодо постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №66089218 від 14.07.2021 року так і акту державного виконавця від 28.07.2021 року позивач не висловлював.
Крім цього, вищевказані обставини, не є підставою для невиконання державним виконавцем свого обов`язку, передбаченого положеннями статті 27 Закону №1404-VIII щодо винесення одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанови про стягнення з боржника виконавчого збору.
Разом з цим, у частині четвертій статті 19 Закону №1404-VIII визначено, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
З огляду на вказане, слід дійти висновку, що у боржника виникає обов`язок щодо невідкладного повідомлення державного виконавця про виконання рішення суду або про причини його невиконання.
При цьому, із заявами про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, позивач до суду не звертався.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
З урахуванням викладеного, перевіривши дії відповідача щодо прийняття оскаржуваної постанови, суд приходить висновку, що відповідач, при винесенні постанови про стягнення з боржника виконавчого збору ВП №66089218 від 14.07.2021, діяв у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а постанова від 14.07.2021 про стягнення виконавчого збору ВП №66089218 відповідає вимогам чинного законодавства.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 139, 241, 245, 246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області до Луцького відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – ОСОБА_1 про скасування постанови, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення.
Позивач: Підгайцівська сільська рада Луцького району Волинської області, код ЄДРПОУ 04332331, адреса: 45602, Волинська область, Луцький район, с. Підгайці, вул. Шкільна, 30.
Відповідач: Луцький відділ Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), код ЄДРПОУ 35041407, адреса: 43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 27-а.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Ю.Ю. Сорока