
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
01 вересня 2021 р. Справа № 137/1741/20
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з Літинського районного суду Вінницької області надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (далі - відповідач) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено їй у внесенні змін до актового запису про її народження № 9, складеного 22.06.1963 року виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області, щодо дати народження ОСОБА_1 . Зазначене порушує її права, оскільки вона не може підтвердити свої родинні стосунки з матір"ю, яка бажає укласти заповіт. При цьому позивач зазначає, що оригінал свідоцтва про її народження втрачено, а в паспорті та всіх інших документах складених на неї вказана дата народження позивачки " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що не співпадає з датою, зазначеною в актовому записі про народження - " ІНФОРМАЦІЯ_2 ". У зв`язку з чим позивач просить суд визнати вказану відмову відповідача протиправною та зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 9, складеного 22.06.1963 року, зазначивши дату народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " замість дати "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Ухвалою суду відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Також, даною ухвалою встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що аналізуючи дані, які містяться в актовому записі про народження №9 від 22.06.1963 року, складеному виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області на ОСОБА_1 , встановлено, що в графі 19 "Які пред`явлені документи про народження дитини або прізвища та адреси свідків", зазначено "довідка Уладівської дільничої лікарні від 22.06.1963 року". Проте, така довідка по теперішній час не збереглась. Таким чином, оскільки, підставою для внесення актового запису про народження №9 від 22.06.1963 року стала вказана довідка, а інші документи, що надавались позивачкою видані значно пізніше, відповідачем прийнято рішення про відмову у внесенні змін до вказаного актового запису.
В зв`язку з не долученням до відзиву доказів направлення його копії позивачу, ухвалою суду від 29 березня 2021 року було зобов`язано відповідача надати суду докази направлення відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 , а у випадку відсутності відповідних доказів, направити копію відзиву позивачці та надати про це докази суду. Відповідачем отримано вказану ухвалу суду, проте, її вимоги не виконано, вказані докази, станом на дату розгляду справи, не подано.
Таким чином, оскільки відповідачем не надано суду докази направлення копії відзиву позивачу, що, відповідно, перешкоджає позивачці скористатися своїм правом для подання відповіді на відзив, суд при розгляді та вирішенні даної справи не приймає до уваги вказаний відзив відповідача.
Суд, з`ясувавши доводи, викладені позивачкою у позовній заяві, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив, що ОСОБА_1 звернулась до Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) із заявою, в якій просила внести зміни до актового запису про народження дитини № 9 від 22.06.1963 року, складеного Уладівською сільською радою Літинського району Вінницької області, в якому просила виправити дату народження дитини з " ІНФОРМАЦІЯ_2 " на "ІНФОРМАЦІЯ_1".
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 24.10.2020 року позивачці відмовлено у внесенні змін у зв`язку з відсутність підтверджуючих документів.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398).
Статтею 3 Закону №2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною першою статті 6 Закону №2398 передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ст. 9 Закону №2398, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч.1 ст. 22 Закону №2398, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами третьою, четвертою вказаної статті Закону №2398 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з пунктом 1.5 Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Пунктом 1.7 Правил визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 2.1 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
Пунктами 2.5 - 2.7 Правил встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис.; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Відповідно до п. 2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
За змістом пункту 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачкою втрачено оригінал свідоцтва про народження.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною першою ст. 73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 75 Кодексу адміністративного судочинства України).
Статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З оскаржуваного рішення судом встановлено, що підставою для відмови позивачці у внесені змін до актового запису про її народження слугувала відсутність, на думку відповідача, підтверджуючих документів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд зауважує, що, як вбачається з копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 14.12.2016 року на ім"я ОСОБА_1 , дата народження позивачки - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Майдан Бобрик Літинського району Вінницької області. Згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , видане 07.09.1980 року, дата народження ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: село Майдан Бобрик Літинського району Вінницької області; прізвище після укладання шлюбу - ОСОБА_3 .
Аналогічні дата та місце народження позивачки зазначені в свідоцтві про зміну імені серії НОМЕР_3 , видане 13.12.2016 року на ім"я ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ); атестаті про середню освіту серії НОМЕР_4 від 25.06.1980 на ім"я ОСОБА_1 , трудовій книжці НОМЕР_5 (а.с. - 5, 7-10).
На підтвердження заявлених вимог позивачем також надано засвідчені в установленому законом порядку секретарем виконавчого комітету Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області письмові заяви - пояснення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які є батьками позивачки, в яких останні зазначають, що підтверджують, що позивач ОСОБА_1 дійсно народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також зазначено, що в суд з"явитися не можуть за станом здоров"я.
Суд зауважує, що зазначення неправильної дати народження у актовому записі позбавляє позивача можливості в повній мірі реалізовувати свої цивільні права та обов`язки, створює перешкоди у захисті нею своїх охоронюваних законом інтересів.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що відмова Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) щодо внесення змін до актового запису про народження № 9, складеного 22.06.1963 року виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області, є протиправною та підлягає скасуванню.
Частиною 3 ст. 245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до п.2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду ( п. 2.13.1 та п. 2.13.2 Правил ).
Відтак, з метою належного захисту прав позивача суд вважає необхідним зобов`язати Літинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження № 9 від 22.06.1963, складеного на ОСОБА_1 виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області, а саме: вказати дату народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " замість "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, суд доходить висновку, що з вище наведених мотивів та підстав позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 24.10.2020 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 9 від 22.06.1963 року, складеного на громадянку ОСОБА_1 виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області.
Зобов`язати Літинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження № 9 від 22.06.1963, складеного на ОСОБА_1 виконавчим комітетом Уладівської сільської ради Літинського району Вінницької області, а саме: вказати дату народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " замість " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".
Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 );
Відповідач: Літинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Героїв Чорнобиля, 17, смт. Літин, Вінницька область, 22300, код ЄДРПОУ 20087764).
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна