Постанова № 99495789, 09.09.2021, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
09.09.2021
Номер справи
643/14805/21
Номер документу
99495789
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 643/14805/21

Провадження № 3/643/3838/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2021 м.Харків

Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

10.08.2021 року о 08-15 год. водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Opel Corsa», державний номерний знак НОМЕР_1 , по пр-ту Тракторобудівників, буд. 65/1 у м. Харкові, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем «Mazda 3», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , який зупинився попереду. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у скоєнні вказаного вище адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що рухався в лівій полосі руху. Водій автомобіля «Mazda 3» несподіваного для нього виконав маневр перестроювання з правої смуги руху в ліву смугу, по якій рухався ОСОБА_1 , та різко загальмував. ОСОБА_3 вжив заходи екстреного гальмування, проте зіткнення з автомобілем «Mazda 3», який зупинився попереду, уникнути не вдалось. Також ОСОБА_1 зазначив, що на момент ДТП дорога була мокрою. Як би не було дощу асфальтове покриття дороги було сухим, він скоріше за всього встиг би завчасно зупинити транспортний засіб та зіткнення не відбулось би. Проте через те, що дорога була мокрою, автомобіль ОСОБА_1 за його доводами «понесло», тобто автомобіль втратив керованість, і відбулось зіткнення транспортних засобів.

З письмових пояснень ОСОБА_2 вбачається, що він, рухаючись на автомобілі «Mazda 3» спочатку в правій смузі руху, в дозволенному місці здійснив перестроювання в ліву смугу руху. Після цього, проїхавши декілька метрів, зупинився перед пішохідним переходом, щоб надати перевагу в русі пішоходу, який перебував на пішохідному переході. Потім відчув удар від автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , який не встиг завчасно загальмувати.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку щодо доведеності вини водія ОСОБА_1 у виникненні вказаної ДТП.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного вище адміністративного правопорушення підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 10.08.2021 від 10.08.2021, даними схеми місця ДТП від 10.08.2021, письмовими поясненнями ОСОБА_2 .

Доводи ОСОБА_1 щодо його невинуватості, висловлені під час розгляду справи, суд не може визнати обґрунтованими з наступних підстав.

Згідно п.п. б) п. 2.3 Правил дорожнього руху України (далі – ПДР), для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Згідно п. 12.1. ПДР України, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Відповідно до п. 1.10. ПДР, дорожня обстановка - сукупність факторів, що характеризуються дорожніми умовами, наявністю перешкод на певній ділянці дороги, інтенсивністю і рівнем організації дорожнього руху (наявність та стан дорожньої розмітки, дорожніх знаків, дорожнього обладнання, світлофорів), які повинен ураховувати водій під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом. Дорожні умови - сукупність факторів, що характеризують (з урахуванням пори року, періоду доби, атмосферних явищ, освітленості дороги) видимість у напрямку руху, стан поверхні проїзної частини (чистота, рівність, шорсткість, зчеплення), а також її ширину, величину похилів на спусках і підйомах, віражів і заокруглень, наявність тротуарів або узбіч, засобів організації дорожнього руху та їх стан.

Згідно п. 12.3. ПДР України, у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об`єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об`їзду перешкоди.

Таким чином, обираючи швидкість руху, ОСОБА_1 повинен був враховувати дорожні умови, зокрема стан поверхні проїзної частини та його зчеплення (з урахуванням атмосферних явищ).

З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що після вжиття ним заходів гальмування, через мокрий стан поверхні проїзної частини, викликаний дощем, його автомобіль втратив зчеплення з проїзною частиною та керованість, і відбулось зіткнення транспортних засобів. Також, за поясненнями ОСОБА_1 , у разі, якщо покриття проїзної частини було би сухим, він на його думку встиг би своєчасно зупинити автомобіль.

За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , обираючи швидкість руху, не врахував дорожню обстановку, а саме стан поверхні проїзної частини, внаслідок чого не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем під керуванням ОСОБА_2 , який зупинився попереду.

Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ст. 124 КУпАП як порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

Оскільки протокол про адміністративне відносно ОСОБА_2 не складався, у суду відсутні підстави в межах розгляду даної справи вирішувати питання про наявність або відсутність вини ОСОБА_2 у виникненні вказаної ДТП.

Керуючись ст. 33-35 КУпАП, суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що обтяжують та пом`якшують відповідальність.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Незважаючи на відсутність обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , суд з урахуванням обставин даної справи, відсутності даних щодо його притягнення до адміністративної відповідальності за інші правопорушення, не вбачає підстав для накладення на ОСОБА_1 стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами та вважає за можливе накласти на нього мінімальне стягнення, передбачене санкцією ст. 124 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 454 грн. 00 коп., які підлягають стягненню з правопорушника.

Керуючись ст. 33-35, 40-1, 124, 251-252, 279, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн. (отримувач: ГУК у Харківській області 21081300, код отримувача 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, р/р UA168999980313020149000020001, призначення платежу: «штраф по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки руху»).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 грн. 00 коп. (отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: «судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення»).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова – особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суддя Д.А. Крівцов