
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2021 року м. Київ №640/1502/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)провизнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просив:
- визнати незаконним та протиправним висновок Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 28.08.2020 №244 про відмову у внесенні змін до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330;
- зобов`язати Дарницький районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), шляхом виправлення імені дитини з «Дімітрій» на « ОСОБА_2 ».
Ухвалою суду від 09.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що відповідно до статті 146 Сімейного кодексу України визначено, що ім`я дитини визначається за згодою батьків. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить мати і (або) батько. Позивач є громадянином Франції та Італії та одружений з громадянкою України. У шлюбі у них народився син, який відповідно до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), має ім`я « ОСОБА_3 ». Національні традиції Франції передбачають можливість надання дитині при реєстрації її народження кількох імен, тому позивач у встановленому порядку звернувся до відповідача щодо внесення зміни до актового запису про народження сина позивача шляхом виправлення його імені з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ». Відмова відповідача внести такі зміни є протиправною, оскільки порушує право позивача на вільне обрання імені дитини з урахуванням національних традицій позивача. Так, статтею 12 Закону України «Про національні меншини» передбачено, що кожний громадянин України має право на національні прізвище, ім`я та по батькові, а також має право у встановленому порядку їх відновлювати. Зауважив, що положення статті 8 Конвенції про захист прав і основних свобод людини передбачають, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Практика Європейського суду з прав людини свідчить, що сфера дії статті 8 Конвенції розповсюджується також і на питання, пов`язані з реєстрацією та зміною імені та прізвища. Зокрема, у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначав, стаття 8 не містить ніяких явних положень щодо імен. Однак, імена як і прізвища є способом ідентифікації осіб у їх сім`ях і суспільстві, тому стосуються особистого і сімейного життя (рішення від 22.02.1994 у справі «Бурхартц проти Швейцарії», рішення у справі «Stjerna проти Фінляндії» від 25.11.1994, рішення у справі «Guillot проти Франції» від 24.10.1996).
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на його необґрунтованість та на те, що статтею 146 Сімейного кодексу України визначено, що дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить мати і (або) батько, тоді як позивач разом із дружиною просили змінити ім`я сина на три імені.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач наполягав на обґрунтованості позовних вимог, просив їх задовольнити.
Ознайомившись із матеріалами справи суд встановив наступне.
28.05.2020 за заявою громадянки України ОСОБА_4 відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України проведено державну реєстрацію народження дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис від 28.05.2020 №1330 та видано відповідне свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 .
Згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
31.07.2020 до відповідача із заявою про визнання батьківства звернулися громадянин Французької Республіки ОСОБА_1 та громадянка України ОСОБА_4 . На підставі вказаної заяви до актового запису від 28.05.2020 №1330 внесено зміни, а саме: змінено прізвище дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 », зазначено відомості про батька дитини « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин Французької Республіки», ім`я та по батькові дитини залишено без змін. Раніше видане свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 28.05.2020 анульоване та 31.07.2020 видане повторне свідоцтво про народження НОМЕР_3 .
13.08.2020 до відповідача звернулися ОСОБА_1 та ОСОБА_4 із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_11 шляхом зміни імені дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ».
За наслідками розгляду указаної заяви відповідачем складено висновок від 28.08.2020 №244, яким заявникам відмовлено у внесенні вищевказаних змін до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ).
Така відмова вмотивована статтею 146 Сімейного кодексу України, відповідно до якої ім`я дитини визначається за згодою батьків. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько.
Оцінюючи правомірність зазначеного висновку, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, пов`язані з діяльністю органів державної реєстрації актів цивільного стану проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі також - Закон №2398-VI).
Пунктом 2 частини першої статті 4 Закону №2398-VI встановлено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Згідно з частиною першою статті 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану, в контексті приписів частини четвертої статті 6 Закону №2398-VI, видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (частина п`ята статті 9 Закону №2398-VI).
Поряд з цим, приписами частини першої статті 22 Закону №2398-VI встановлено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно з частиною другою статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частина третя статті 22 Закону №2398-VI).
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону №2398-VI зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною шостою статті 22 Закону №2398-VI визначено, що після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону №2398-VI державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.
Частиною сьомою статті 16 Закону №2398-VI державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім`я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за №96/5 затверджено «Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно з пунктом 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Пункт 1.7 Правил визначає, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із пунктом 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Положеннями пункту 2.12 ІІ Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України (підпункт 2.13.12 пункту 2.13 Правил).
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 зазначених Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
За змістом статті 28 Цивільного кодексу України фізична особа набуває прав та обов`язків і здійснює їх під своїм ім`ям. Ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. Ім`я фізичній особі надається відповідно до закону.
Частинами першою та другої статті 294 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа має право на ім`я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції.
Відповідно до приписів статті 146 Сімейного кодексу України ім`я дитини визначається за згодою батьків. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько.
Водночас стаття 12 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачає, що кожний громадянин України має право на національні прізвище, ім`я та по батькові.
Крім того, як слідує з приписів частини другої статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національності, культурної, релігійної та мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
В силу вимог підпункту 2.15.2 пункту 2.15 Правил прізвище, власне ім`я та по батькові особи в актових записах цивільного стану підлягають зазначенню із урахуванням національних традицій.
Крім того, відповідно до положень статті 8 Конвенції кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
16.05.2013 Європейський суд ухвалив рішення у справі «Гарнага проти України» №20390/07, яким постановив, що Україна порушила стосовно заявниці статтю 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою кожному гарантується право на повагу до приватного і сімейного життя.
В указаному рішенні Європейський суд зазначив, що в особи можуть існувати справжні причини, щоб бажати змінити своє ім`я, а законодавчі обмеження такої можливості можуть бути виправдані інтересами суспільства, наприклад, для забезпечення точного обліку населення або схоронності засобів ідентифікації та зв`язку носіїв певного імені з сім`єю. Державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося необхідним у демократичному суспільстві.
Суд зазначає, що відповідач належним чином не обґрунтував відмову позивачу щодо внесення змін до актового запису про народження дитини шляхом зміни її імені з одного на ім`я, яке складається з трьох імен. Так, відповідачем не враховано частину другу статті 146 Сімейного кодексу України, відповідно до якої дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько, а також приписи статті 12 Закону України «Про національні меншини в Україні», відповідно до якої кожний громадянин України має право на національні прізвище, ім`я та по батькові.
Як убачається з оскаржуваного висновку, при зверненні із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини позивач надав відповідачу копію паспорта громадянина Французької Республіки з перекладом українською мовою. Проте, в оскаржуваному висновку відсутні обставини, які б свідчили про дослідження відповідачем питання про можливість надання дитині імені, яке складається більше ніж з двох імен, з огляду на те, що батьком дитини є громадянин Французької Республіки.
При цьому з наданих позивачем до суду доказів вбачається, що відповідно до законодавства Французької Республіки та її національних традицій батьки дитини або один із них можуть дати дитині кілька імен без максимального обмеження, тобто два, три імені і більше.
Відповідно до підпунктів 2.15.2 та 2.15.9 пункту 2.15 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення виправлень складається якщо прізвище, власне ім`я та по батькові зазначено без урахування національних традицій та якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Ураховуючи указані правові норми та те, що ім`я дитини позивача було зазначене без урахування національних традицій батька - позивача у справі, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача щодо внесення змін до актового запису про народження сина позивача за актовим записом від 28.05.2020 №1330, складеним Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), шляхом виправлення імені дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ».
Суд звертає увагу, що у позові позивач просить визнати незаконним та протиправним указаний вище висновок, який за своєю суттю є актом індивідуальної дії.
Натомість, відповідно до підпункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
З огляду на викладене суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, уважає за доцільне вийти за межі позовних вимог і визнати протиправним і скасувати вищевказаний висновок.
Пунктом 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України також передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на викладене з метою належно захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача внести зміни до актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_11 від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), шляхом виправлення імені з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ».
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини другої статті 77 названого Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів належним чином правомірність оскаржуваного висновку, що є підставою для задоволення позову у повному обсязі.
Частиною першою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1816,00 грн., що підтверджується квитанціями від 28.01.2021, тому у зв`язку із задоволенням його позовних вимог зазначені кошти підлягають стягненню на його користь з відповідача у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 250, 251 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_12 , Умберто до Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 28.08.2020 №244 про відмову внести зміни до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Зобов`язати Дарницький районний у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження від 28.05.2020 №1330, складеного Дарницьким районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), шляхом виправлення імені дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_2 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Дарницького районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стару Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02099, м. Київ, вул. Заслонова, 16, код ЄДРПОУ 26089084) на користь ОСОБА_12 , Умберто (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 1816,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 коп.).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко