
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1982/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (далі – відповідач або ГУ Держгеокадастр), у якому просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
- визнати незаконним та скасувати Наказ голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №95-к від 31.03.2021 року про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області;
- стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 8670,80 гривень.
1.2. 30.04.2021 року по справі відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмові провадження).
1.3. Ухвалою суду від 21.05.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ Держгеокадастру про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
1.4. 21.05.2021 року до суду надійшов відзив ГУ Держгеокадастру на позовну заяву.
1.5. 24.05.2021 року до суду надійшла відповідь представника позивача на відзив ГУ Держгеокадастру.
1.6. 27.05.2021 року до суду надійшло заперечення ГУ Держгеокадастру на відповідь на відзив.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. Оскаржуваним наказом ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у зв`язку із ліквідацією державного органу.
2.3. Вважає таке звільнення не законним, оскільки ліквідація Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області не відбулась, а отже не має підстав для його звільнення.
2.3. У зв`язку із наведеним, просить скасувати оскаржуваний наказ, поновити на посаді стягнути на його користь середній заробіток за вимушений прогул.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
3.1. У поданому до суду позові та відповіді на відзив представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 працював на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, з якої наказом голови комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №95-к від 31.03.2021 року був звільнений у зв`язку із ліквідацією державного органу відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, №889-VII (далі – Закон №889).
Наведений наказ прийнятий на виконання наказу Держгеокадастру від 24.11.2020 року №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».
3.2. Представник позивач вважає таке звільнення не законним, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 року №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", яка набрала чинності 10.04.2021 року, відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, а отже відсутні підстави для звільнення ОСОБА_1 у зв`язку із ліквідацією державного органу.
3.3. Також, відповідно до наявних у справі заяв по суті, представник позивача звертає увагу на те, що ОСОБА_1 у період з 01.04.2021 року до 09.04.2021 року перебував на лікарняному, а отже враховуючи положення Закону №889, він міг бути звільнений не раніше першого робочого дня, наступного за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність. Таким днем є 10.04.2021 року, однак в цей день набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 року №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", якою відмінено рішення про ліквідацію Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
3.4. З урахуванням наведеного представник позивача просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Позиція відповідача
3.5. Відповідно до відзиву та заперечення на відповідь на відзив відповідач позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні. Свою позицію обґрунтовує наступним.
3.6. Так, підставою видання оскаржуваного наказу є наказ Держгеокадастру від 24.11.2020 року №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру", який прийнятий на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".
3.7. Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України вiд 16.11.2020 року, №1118 "Питання функціонування територіальних органів державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, зокрема, серед інших Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
3.8. Враховуючи вимоги чинного законодавства, позивач був повідомлений письмово про майбутнє вивільнення 01.03.2021 року.
3.9. 31.03.2021 року Головним управлінням видано наказ №95-к, яким відповідно до п.1-1 ч.1 ст.87 Закону №833, позивача звільнено 01.04.2021 року з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
3.10. Щодо перебування позивача у період його звільнення на лікарняному, то представник відповідача вважає, що наведене не є підставою для скасування наказу, оскільки у даному разі необхідно змінити дату звільнення, а не поновити ОСОБА_1 на роботі.
3.11. Крім цього, у заявах по суті представник відповідача звертає увагу на те, що в період прийняття оскаржуваного наказу наказ Держгеокадастру від 24.11.2020 року №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру" та постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 "Питання функціонування територіальних органів державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" були чинні, а отже були правові передумови для його прийняття.
ІV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
4.1. Наказом ГУ Держгеокадастру від 26.04.2017 року, №192-к «Про призначення ОСОБА_1 » позивача призначено на посаду начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, за його згодою, в порядку переведення з посади начальника Управління Держгеокадастру у м. Чернівцях Чернівецької області (а.с.92).
4.2. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) від 24.11.2020 року, №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру", наказано ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби України за питань геодезії, картографії та кадастру згідно з додатком 1 (а.с.72-73), серед яких Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
4.3. Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 24.11.2020 року №505 "Про затвердження Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року" №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", наказано затвердити План заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", що додається (а.с. 65-71).
4.4. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року" №1118 та наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 24.11.2020 року №504, наказом Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 27.11.2020 року №1-лк "Про затвердження складу Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області", затверджено склад Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, згідно додатку (а.с. 58).
4.5. Наказом Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 03.12.2020 року №3-лк "Про затвердження Плану заходів щодо ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області", затверджено План заходів щодо ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (а.с. 59-62).
4.6. Наказом Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 22.02.2021 року №02-лк "Про попередження державних службовців про наступне вивільнення у зв`язку з ліквідацією Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у порядку пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" зобов`язано управління персоналом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, починаючи з 1 березня 2021 року, забезпечити попередження державних службовців (в тому числі позивача) про наступне звільнення у зв`язку з ліквідацією Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області на підставі пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" та частини шостої статті 49-2 Кодексу законів про працю України, згідно списку, що додається (а.с.54-57).
4.7. 01.03.2021 позивач попереджений про наступне звільнення із займаної посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (а.с.37).
4.8. Листом від 31.03.2021 року №22-28-0.152-3683/2-21 "Про погодження звільнення ОСОБА_1 " в.о. голови Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру погоджено, за умови дотримання законодавства про державну службу, звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (а.с.38).
4.9. Наказом голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 31.03.2021 року №95-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", позивача звільнено з 01.04.2021 року з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (а.с.4, 93-94).
4.10. Крім цього, дослідженням матеріалів справи встановлено, що у період з 01.04.2021 року по 09.04.2021 року позивач перебував на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності серія АДЗ №903869 (а.с.20).
V. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА
5.1. Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
5.2 Згідно частина 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
5.3. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (частини 1, 6 статті 43 Конституції України).
5.4. Законом №889 визначені принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
5.5. Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №889 правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, а згідно частини 2 цієї є статті Закону №899 відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
5.6. Статтею 87 Закону №889 визначені підстави та порядок припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення.
Зокрема, згідно пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону №889 підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є ліквідація державного органу.
5.7. Згідно частини 3 статті 87 Закону №889 суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
5.8. Відповідно до частини 5 статті 87 Закону №889 наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, може бути виданий суб`єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
У такому випадку оформлення і видача трудової книжки, а також розрахунок при звільненні проводяться протягом семи днів з дня звільнення.
5.9. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, зокрема, ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області (пункт 1).
5.10. Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням її територіальних органів згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру; правонаступником майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру; територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення структурних підрозділів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру згідно з пунктом 2 цієї постанови.
5.11. На виконання положень Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» 24.11.2020 року Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру прийняла наказ №505 "Про затвердження Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".
5.12. Пунктом 4 Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" зазначено попередити про наступне можливе звільнення у зв`язку з ліквідацією головних управлінь - не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованої дати звільнення для державних службовців, не пізніше ніж за два місяці до запланованої дати звільнення для інших працівників, вручення повідомлень протягом двох місяців після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань запису про прийняття рішення про ліквідацію головних управлінь, але не раніше виконання пункту 10 Плану заходів.
5.13. Пунктом 2 наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 02.03.2021 року, №132 "Про внесення змін до деяких наказів Держгеокадастру" викладено в новій редакції План заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118.
Зокрема пунктом 2 Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 (в редакції наказу №132) зобов`язано попередити працівників головних управлінь Держгеокадастру в областях і місті Києві про наступне звільнення (вивільнення) у зв`язку з ліквідацією цих головних управлінь не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованого звільнення (вивільнення) державних службовців, не пізніше ніж за два місяці інших працівників. Подати звіт до Департаменту управління персоналом про повне виконання цього пункту Плану заходів до 12 березня 2021 року.
5.14. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 року №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" (набрала чинності 10.04.2021 року) відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
Одночасно визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру"
5.15. Відповідно до частин першої, другої статті 235 Кодексу законів про працю України (далі –КЗпП) у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
5.16. За змістом положень статті 241-1 КЗпП України й пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110, днем звільнення вважається останній день роботи.
5.17. Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 року №108/95-ВР порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
5.18. Із пункту 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. №100 (далі – Порядок №100) вбачається, що основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є розрахована згідно з абзацом першим пункту 8 цього Порядку середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника.
5.19. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку №100).
5.20. Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абзац 3 пункту 8 Порядку).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Предметом цього позову є наказ голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 31.03.2021 року №95-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким позивача звільнено з 31.04.2021 року з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у зв`язку із ліквідацією державного органу відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону №889.
6.2. Отже, при розгляді цієї справи, суд має надати цьому наказу оцінку на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права та критеріїв законності рішення суб`єкта владних повноважень, які наведені у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
6.3. Так, ОСОБА_1 звільнений з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону №889 у зв`язку із ліквідацією державного органу, яка мала відбутись на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».
6.4. Отже, єдиною підставою для звільнення ОСОБА_1 із займаної посади була ліквідація органу в якому він працює. Будь-які інші підстави для звільнення були відсутні.
6.5. На реалізацію положень частини 3 статті 87 Закону №889, пункту 2 Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 (в редакції наказу №132) позивача 01.03.2021 року, у письмовій формі попереджено про наступне звільнення із займаної посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
6.6. У подальшому, наказом голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 31.03.2021 року №95-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", позивача звільнено з 01.04.2021 року з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
6.7. Однак, у період з 01.04.2021 року по 09.04.2021 року позивач перебував на лікарняному, що підтверджується листком непрацездатності серія АДЗ №903869 (а.с.20), а тому відповідно до частини 5 статті 87 Закону №889 наказ про звільнення ОСОБА_1 мав містити дату звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, тобто 10.04.2021 року.
Водночас суд звертає увагу, що відповідач зазначивши в оскаржуваному наказі дату звільнення 01.04.2021 року, порушив положення частини 5 статті 87 Закону №889, які самостійно не виправив шляхом коригування дати звільнення ОСОБА_1 .
6.8. Разом з цим, 10.04.2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 року №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", якою відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
При цьому, визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року №1118 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".
6.9. Отже, станом на 10.04.2021 року правового підґрунтя для звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області не було, оскільки скасована була ліквідація державного органу.
6.10. Водночас суд звертає увагу, що чинним залишався наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) від 24.11.2020 року, №504 "Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру", який в подальшому також був скасований.
Однак чинність цього наказу на момент звільнення позивача із займаної посади у зв`язку із ліквідацією державного органу, не легалізую саму ліквідацію, оскільки за своєю природою він є похідним від Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року, №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», яка втратила чинність.
6.11. За таких обставин, аналізуючи наведене вище, слід прийти до висновку, що оскільки ліквідація державного органу, в якому працював ОСОБА_1 , не відбулась, в силу відміни Кабінетом Міністрів України свого рішення про ліквідацію, слідує, що підстав для звільнення ОСОБА_1 із займаної посади не було.
Поведінка позивача на час звільнення, а також враховуючи пред`явлення ним цього позову, свідчить, що він бажав та бажає продовжити свою трудову діяльність на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
6.12. Водночас суд звертає увагу на чисельні висновки щодо правозастосування, викладені у постановах Верховного Суду, згідно змісту яких у разі ліквідації одного структурного підрозділу юридичної особи публічного права із створенням іншого, на який покладено такі ж функції, і у складі якого є така ж посада яку займала звільнена особа, таке звільнення відповідно до пункту 1 частини 1 статті 40 КЗпП України вважається безпідставним (для прикладу постанова Верховного Суду від 05.12.2019 року, справа №681/910/16-а).
6.13. Таким чином, узагальнюючи вищевикладене суд вважає, що наказ голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 31.03.2021 року №95-к "Про звільнення ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
6.14. Оскільки судом встановлено факт протиправності звільнення позивача із займаної посади, відтак, період часу з 02.04.2021 року по 08.09.2021 року (108 робочих днів) є періодом вимушеного прогулу позивача, а втрачений за цей час заробіток, відповідно до вимог чинного законодавства України, підлягає відшкодуванню, виходячи з розміру середньоденного заробітку за останні два місяці, що передували звільненню.
6.15. Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України “Про оплату праці” від 24.03.1995 року №108/95-ВР порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
6.16. Із пункту 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. №100 (далі – Порядок №100) вбачається, що основою для визначення загальної суми заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу, є розрахована згідно з абзацом першим пункту 8 цього Порядку середньоденна (середньогодинна) заробітна плата працівника.
6.17. Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку №100).
6.18. Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абзац 3 пункту 8 Порядку).
6.19. Так, відповідно до довідки від 13.04.2021 року (а.с.11) двома календарними місяцями, які передують звільненню ОСОБА_1 є лютий 2021 року та березень 2021 року. Загальна кількість відпрацьованих днів за ці 2 місяці становить 42 день (20 днів+22 днів=41 дні), загальна сума заробітної плати 18208,52 грн. Відтак, середньоденна (годинна) заробітна плата становить 433,54 грн, а отже середній заробіток за час вимушеного прогулу становить 46822,32 грн (433,54х108).
6.20. Разом з цим, відповідно до частини 3 статті 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
6.21. ОСОБА_1 у цій справі просить суд стягнути виключно середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 8670,80 грн (період з 02.04.2021 року (день звільнення) по 29.04.2021 року (день пред`явлення позову до суду)).
6.22. Оскільки, згідно принципу диспозитивності, позивач вправі самостійно розпоряджатися своїми вимогами на свій розсуд, суд стягує з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу виключно у розмірі заявленої у позові суми 8670,80 грн.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що наказ голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 31.03.2021 року №95-к "Про звільнення ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки єдиною підставою для його винесення стала ліквідація державного органу, яка не відбувалась в силу відмови Кабінету Міністрів України від її проведення.
7.2. Відповідач, звільняючи ОСОБА_1 з займаної посади, до моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2021 року №301 "Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", якою відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, діяв процедурно правильно та приймаючи оскаржуваний наказ не міг передбачити прийняття Кабінетом Міністрів України такої постанови.
7.3. Однак наведене не спростовує протиправність оскаржуваного рішення, оскільки саме звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у зв`язку з ліквідацією органу, яка не відбулась в силу її скасування, є алогічним та не розумним.
7.4. За своєю суттю верховенство права підкорює державу людині, внаслідок чого держава має нести витрати, а не людина, у разі неналежного врегулювання правовідносин.
У цій справі встановлено, що саме внаслідок непослідовної політики Кабінету Міністрів України щодо ліквідації органів Держгеокадастру, позивач безпідставно був звільнений із займаної посади, а тому суд має відновити його порушене права відповідно до вимог чинного законодавства.
7.5. Окрім цього, суд звертає увагу, що у позові позивач просить визнати оскаржуваний наказ незаконним. Однак такий спосіб захисту порушеного права є архаїчним та не відповідає положенням статті 245 КАС України, у зв`язку із чим суд вважає за необхідним визнати цей наказ протиправним та скасувати.
7.6. При цьому суд стягує з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу виключно у розмірі заявленої у позові суми 8670,80 грн.
7.7. Пунктами 2 та 3 частини першої статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби – у межах суми стягнення за один місяць та про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
7.8. Враховуючи висновок суду про протиправність та скасування оскаржуваного наказу, а також беручи до уваги вимоги частини 1 статті 235 КЗпП України, позивача необхідно поновити на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області з 02.04.2021 року (наступний день після дати звільнення), допустивши рішення в частині поновлення на роботі та стягнення з Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області середнього заробітку за один місяць до негайного виконання.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
8.2. У цій справі позивач не сплачувала судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року №3674-VI позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
8.3. Крім цього, щодо стягнення з відповідача інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, суд зазначає наступне.
8.4. Частиною 3 статті 132 КАС України встановлено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
8.5. Статтею 134 визначено витрати на професійну правничу допомогу.
8.6. Відповідно до частини 1 та 2 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
8.7. Зокрема, згідно з частини 3 статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
8.8. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 4 статті 134 КАС України).
8.9. Відповідно до частини 5 статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
8.10. Разом з тим, відповідно до частин шостої та сьомої статті 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
8.11. Відповідно до частини 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
8.12. Згідно частини 9 статті 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
8.13. Судом встановлено, що 16.04.2021 року між ОСОБА_1 та адвокатом Маркідоновим О.В. укладено Договір про надання правової допомоги (а.с.111-118).
8.14. Відповідно до пункту 4.1. цього Договору розмір гонорару за надання правової допомоги за договором визначається на підставі виставлених рахунків.
8.15. 16.04.2021 року адвокатом Маркідоновим О.В. виставлено рахунок №1, згідно якого вартість його послуг склала 9800,00 грн, з них адвокатський запит 600 грн, позовна заява 4800 грн, заява про уточнення позовних вимог 1400 грн та відповідь на відзив 3000 грн.
8.19. Згідно наявної у справі виписки з особового рахунку (а.с.120) грошові кошти у розмірі 9800,00 грн надійшли на рахунок ОСОБА_2 від ОСОБА_1 22.04.2021 року.
8.20. Водночас суд звертає увагу, що 08.06.2021 року до суду надійшло клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату правничої допомоги у зв`язку з їх надмірністю, оскільки за своїм змістом складені адвокатом документи є не складними, між собою подібними та не потребують надмірних зусиль щодо їх складання.
8.21. Дослідивши зміст складених представником позивача документів, слід прийти до висновку, що клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату правничої допомоги є обґрунтованим, оскільки за своїм змістом позовна заява, заява про уточнення позовних вимог та відповідь на відзив є подібними. При цьому суд звертає увагу на те, що метою подання заяви про уточнення позовних вимог є усунення недоліків позовної заяви, а отже ці витрати не можуть бути покладені на відповідача.
8.20. За таких обставин суд зменшує суму судових витрат на оплату професійної правничої допомоги до 6000,00 грн, що є справедливим, пропорційним до предмету спору та відповідає обсягам проведеної роботи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати Наказ голови Комісії з ліквідації Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №95-к від 31.03.2021 року про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
3. Поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області з 02.04.2021 року.
4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 8670 (вісім тисяч шістсот сімдесят) грн 80 коп.
5. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 (шість тисяч) грн 00 коп.
6. Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Відділу у місті Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць – допустити до негайного виконання.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 194-А,м. Чернівці,58013 код ЄДРПОУ 39909396)
Суддя О.В. Анісімов