Рішення № 99479374, 09.09.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2021
Номер справи
540/1902/21
Номер документу
99479374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1902/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Керівника Олешківської окружної прокуратури Херсонської області до Відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області, Ювілейної територіальої громади, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - заклад дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Керівник Олешківської окружної прокуратури звернувся з позовом до відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради (відповідач-1), Ювілейної сільської ради (відповідач-2), в якому з урахуванням заяви про уточнення від 23.06.2021 просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ювілейної сільської ради, у невжитті заходів щодо розроблення проекту із землеустрою на земельну ділянку, оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м та зобов`язати Ювілейну сільську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку,

- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області, що виразилась у невжитті заходів щодо передбачення бюджетних асигнувань та подальшого здійснення фінансування розроблення проекту із землеустрою на земельну ділянку, оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м та зобов`язати відділ освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку.

Ухвалою суду від 20.05.2021 відкрито спрощене провадження у справі, залучено до участі в розгляді справи в якості 3-ї особи без самостійних вимог на стороні відповідачів заклад дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області (далі – третя особа). Призначено розгляд справи на 05.07.2021.

В судове засідання 05.07.2021 прибув представник прокуратури, позов підтримав, надав витребувані судом докази.

08.07.2021 від відділу освіти, культури та спорту надійшов лист, в якому відповідач-1 повідомив, що ділянка належить до комунальної власності Ювілейної сільської ради, наразі правовстановлюючі документи щодо постійного користування даною ділянкою дитячим садком не розроблялися. З позовними вимогами керівника Олешківської прокуратури відповідач-1 погоджується, пояснює, що не оформлення земельної документації до цього часу є наслідком відсутності коштів у сільському бюджеті на вирішення даних питань, в майбутньому зобов`язується оформити правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку.

Від відповідача-2 відзив на позовну заяву не надійшов, витребувані судом документи відповідач-2 не надав. Третя особа на стороні відповідачів без самостійних вимог пояснень щодо предмету спору також не надала.

Враховуючи відсутність доказів отримання відповідачем-2 та 3-ю особою ухвали суду про відкриття провадження у справі, суд оголосив перерву до 02.08.2021.

Ухвалою від 02.08.2021, складеною у письмовому провадженні, суд повторно витребував у відповідача-2 докази, у 3-ї особи пояснення про причини не звернення самостійно до сільської ради з питання оформлення права користування земельною ділянкою, розгляд справи відкладено на 18.08.2021.

Ухвалою від 18.08.2021 суд закрив підготовче провадження та вирішив подальший розгляд справи по суті продовжити в письмовому провадженні за наявними у справі доказами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку , сільською радою протиправно не вживаються заходи з оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 4356 кв.м із земель для обслуговування будівлі закладу дошкільної освіти, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків. Стосовно відповідача-1, то позовні вимоги до нього полягають у тому, що він не передбачив бюджетних асигнувань та подальшого здійснення фінансування розроблення проекту із землеустрою на земельну ділянку, оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка".

Ювілейна сільська рада позов визнала в повному обсязі, про що зазначено в листі від 08.07.2021 року вх.№13495/21.

Відповідач-1 та третя особа про свої позиції суд не повідомили, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що Олешківською окружною прокуратурою Херсонської області вивчено стан додержання вимог законодавства органами влади та місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки на території Олешківського району та встановлено, що Ювілейною сільською радою не оформлено право постійного користування на земельну ділянку площею 4356 кв.м для обслуговування закладу дошкільної освіти ясла-садок «Калинка» с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області.

Відповідно до п. 8.1 Статуту третьої особи заклад дошкільної особи підзвітний та підконтрольний засновнику – Ювілейній сільській раді.

Згідно з п.9.1 Статуту третьої особи закладу дошкільної освіти передано в оперативне управління будівлю, обладнання, спортивні та ігрові майданчики, земельну ділянку.

Листом №515/02-41.21 від 14.04.2021 Ювілейна сільська рада повідомила керівника Олешківської окружної прокуратури, що відділ освіти, культури та спорту Ювілейної сільської ради та комунальні заклади не звертались до сільської ради з питань оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких вони розташовані. В зв`язку з відсутністю коштів в сільському бюджеті та генеральних планів населених пунктів сільської ради, правовстановлюючі документи на земельні ділянки комунальних закладів ЗДО та ЗЗСО не оформлювались.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов`язання сільської ради здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.

Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.

Отже необхідність оформлення відповідачем-2 правовстановлюючих документів на право постійного користування земельною ділянкою під закладом дошкільної освіти ясла-садка «Калинка» с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області, прямо передбачено розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р.

У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Зі змісту ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Згідно зі ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов`язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.

Відсутність документів на право постійного користування земельною ділянкою під закладом дошкільної освіти ясла-садка «Калинка» с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. ст. 63, 80 Закону України «Про освіту».

З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.

Крім того за визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.

Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв`язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.

Крім того, наявність акта на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу дошкільного закладу, привести її до вимог діючого законодавства, тому суд вважає, що відповідачами вчинена бездіяльність щодо не оформлення права постійного користування на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти ясла-садка «Калинка» с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області.

Судом також враховано, що відповідач-2 надіслав до суду заяву про визнання позову, тому у зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про повне задоволення позову.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Ювілейної сільської ради Олешківського району Херсонської області, у невжитті заходів щодо розроблення проекту із землеустрою на земельну ділянку, оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м.

Зобов`язати Ювілейну сільську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м.

Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області щодо невжиття заходів стосовно передбачення бюджетних асигнувань та подальшого здійснення фінансування розроблення проекту із землеустрою на земельну ділянку, оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м.

Зобов`язати відділ освіти, культури та спорту виконавчого комітету Ювілейної сільської ради Херсонського району Херсонської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями закладу дошкільної освіти ясла-садок "Калинка" с. Подо-Калинівка Ювілейної сільської ради, розташованими за адресою: вул. Шкільна, буд. 4, с. Подо-Калинівка, Херсонський (колишній Олешківський) район, Херсонська область, загальною площею 4356 кв.м.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 109020000