Рішення № 99478103, 08.09.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2021
Номер справи
360/3309/21
Номер документу
99478103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

08 вересня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3309/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі – відповідач, ГУНП в Полтавській області), в якому позивач просить:

1) визнати протиправною відмову відповідача направити заяву та подання про призначення пенсії позивачу до Головного Управління пенсійного фонду України в Луганській області;

2) зобов`язати відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, необхідні документи щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у період з 02 липня 1999 року по 22 червня 2007 року, з 23 березня 2010 року по 06 листопада 2015 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07 листопада 2015 року по 20 січня 2021 року - в Національній поліції України, останнє місце служби Головне управління Національної поліції в Полтавській області. 20 січня 2021 року позивач звільнений за пунктом 1 частини четвертої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через скорочення штатів), згідно з наказом від 20.01.2021 № 26 о/с. Позивач зазначає, що під час проходження служби займав посади, які надають право на обчислення вислуги років на пільгових умовах.

28.01.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в який просив надати завірену копію послужного списку та розрахунку вислуги років, у тому числі у пільговому обчисленні, а також просив відповідача направити до органів пенсійного фонду України матеріали для призначення пенсії за вислугу років. Відповідач листом від 02.02.2021 № Б-85/115/12/02-2021 надав копію послужного списку та копію розрахунку вислуги років.

Позивач зазначає, що згідно з вказаним розрахунком вислуга років для призначення пенсії на 20.01.2021 становить 31 рік 11 місяців 15 днів. Але всупереч даним вказаного розрахунку, відповідач, листом від 15.03.2021 № Б-28 повідомив, що у позивача недостатньо вислуги для призначення пенсії та відмовив у направленні до органів пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, оскільки вважає, що вислуга років позивач у календарному обчисленні складає 20 років 01 місяць 11 днів, а для призначення пенсії необхідний стаж 25 років і більше. Позивач вважає, що відповідачем не врахований стаж роботи на посадах, який надає право для обчислення пільгового стажу, з урахуванням якого вислуга років позивача складає більше 25 років.

Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 05 липня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк.спр.18).

Ухвалою суду від 14 липня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк.спр.23-24).

Від ГУНП в Полтавській області 06.08.2021 надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр.30-39), в якому відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 проходив службу в органах Національної поліції України. Наказом Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 20.01.2021 № 26 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через скорочення штатів). ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Полтавській області з двома заявами від 28.01.2021. В першій заяві (вхідний номер ГУНП №Б-29 від 29.01.2021) ОСОБА_1 просив надати йому копію послужного списку та розрахунок вислуги років в календарному та пільговому обчисленні. Листом від 12.02.2021 №Б-85/115/12/02-2021 УКЗ ГУНП в Полтавській області надало позивачу запитувані ним документи. В другій заяві (вхідний номер ГУНП №Б-28 від 29.01.2021) ОСОБА_1 просив направити до Пенсійного фонду матеріали для призначення йому пенсії за вислугою років. Ця заява була передана на розгляд сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП та зареєстрована в даному підрозділі за вх.№Б-85 від 02.02.2021.

Наказом МВС України від 17.09.2018 №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі - Інструкція №760).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 розділу III Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Полтавській області надіслало запит до УКЗ ГУНП в Полтавській області про надання витягу з наказу про звільнення ОСОБА_1 , розрахунку вислуги років, копії послужного списку та довідки про перебування в зоні АТО, а також запит до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП (УФЗБО) про надання грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарних місяці служби. Водночас, позивача листом за вих.№Б-12/115/39/01-2021 повідомлено про факт направлення цих запитів та про те, що сформований пакет документів буде направлений до ГУНП в Луганській області для подальшого оформлення пенсії. Про результати розгляду матеріалів ОСОБА_1 повідомлено листом ГУНП від 15.03.2021 №Б-28.

Відповідач вказує, що позивач зареєстрований у Луганській області, тому до ГУНП в Луганській області був надісланий пакет документів щодо призначення йому пенсії за вислугу років. Однак, ці документи були повернені без виконання, оскільки у ОСОБА_1 недостатньо вислуги для призначення пенсії за вислугу років. Документи, які в свідчити про наявність права на отримання пенсії по інвалідності - відсутні. Крім того, заява була адресована начальнику ГУНП в Полтавській області, тому позивачу було рекомендовано звернутися із відповідною заявою до ГУНП в Луганській області.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Відповідно до наказу ГУНП від 20.01.2021 №26 о/с вислуга років станом на день звільнення становить: у календарному обчисленні - 20 років 01 місяць 11 днів, у пільговому - 31 рік 11 місяців 15 днів.

Відповідач зазначає, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Позивач не мав на момент звільнення необхідної календарної вислуги років, оскільки наявні 20 років 01 місяць 11 днів при необхідних 25 і більше календарних років.

Крім того, позивач проживає в іншій області, тому ГУНП було позбавлене можливості перевірити подані документи паспортним даним та іншим документам, які ОСОБА_1 повинен надати особисто. Таким чином, зважаючи на місце проживання позивача, направлення пакету документів до ГУНП в Луганській області було обґрунтованим та сприятливим для подальшого ознайомлення заявника з документами, що подаються до ПФУ.

З огляду на вище вказане, відповідач вважає, що відсутні підстави для підготовки документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на умовах вказаних позивачем, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено наявними у матеріалах справи копіями паспорту громадянина України, картки фізичної особи-платника податків (арк. спр. 7-8), має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення УБД серії НОМЕР_2 від 06.11.2015 (арк. спр. 9).

Наказом ГУНП в Полтавській області № 26 о/с від 20 січня 2021 року позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 (через скорочення штатів). Вислуга років станом на 20.01.2021 складає 20 років 01 місяць 11 днів, у пільговому обчисленні – 27 років 10 місяців 21 день (арк. спр. 46).

Наказом ГУНП в Полтавській області №94 о/с від 17.02.2021 внесені зміни в наказ № 26 о/с від 20 січня 2021 року щодо звільнення ОСОБА_1 : пункт наказу щодо звільнення зі служби змінити у частині оголошення вислуги років у пільговому обчисленні . Уважати вислугу років станом на 20.01.2021 у пільговому обчисленні – 31 рік 11 місяців 15 днів (арк.спр.47).

За розрахунком вислуги років ГУНП в Полтавській області для призначення пенсії ОСОБА_1 , вислуга років позивача, що дає право на призначення пенсії становить 31 рік 11 місяців 15 днів, час служби у календарному обчисленні – 20 років 01 місяць 11 днів, час служби у пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) – 11 років 10 місяців 04 дні (арк.спр.14-15).

29.01.2021 позивач звернувся до ГУНП в Полтавській області із заявою від 28.01.2021 про направлення до пенсійного органу документів для призначення в подальшому пенсії за вислугу років (арк. спр. 41).

Листом вих.№Б-12/115/39/01-2021 без дати, ГУНП в Полтавській області повідомлено позивача, що сформований пакет документів буде направлений до ГУНП в Луганській області для подальшого оформлення пенсії (арк.спр.48).

Відповідно до листа №131/-/115/39/01-2021 від 19.03.2021 відповідач скерував до ГУНП в Луганській області документи (заяву, грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, довідку про перебування в АТО, витяг з наказу про звільнення, витяг з наказу про внесення змін до наказу про звільнення, послужний список, розрахунок вислуги років) для оформлення документів щодо призначення пенсії ОСОБА_1 (арк.спр.49).

Листом від 26.02.2021 №98/111/58-2021 ГУПН в Луганській області повернуло для розгляду у встановленому порядку до ГУНП в Полтавській області матеріали для призначення пенсії позивачу (арк.спр.50).

У вказаному вище листі ГУНП в Луганській області вказало на безпідставність виготовлення ГУНП в Полтавській області розрахунку вислуги років ОСОБА_1 , зважаючи на те, що в останнього недостатньо календарної вислуги років для призначення пенсії за пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та також у зв`язку із ненаданням документів, які надають право на пенсію по інвалідності (арк.спр.50).

Листом від 15.03.2021 №Б-28 відповідач повідомив позивача про повернення без розгляду документів з ГУНП в Луганській області та роз`яснено, що відповідно до статті 1 Постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має звернутися з заявою до ГУНП в Луганській області (за місцем реєстрації) щодо виготовлення пакету документів та їх направлення до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії (арк.спр.51).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, викладеною у зазначеному листі, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статте 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Стаття 17 Закону № 2262-ХІІ встановлює види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Також, положення статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі -Постанова № 393) яка встановлює, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду; служба в Національній поліції.

Відповідно до пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (абзац 7 підпункту «а»); один місяць служби за півтора місяця: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств (абзац 9 підпункту «в»).

З вказаної постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених цим Порядком посадах.

Таким чином, з аналізу викладених положень наведеної Постанови вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

З огляду на викладені норми, слід вказати, що як Законом № 2262-ХІІ, так і Постановою № 393 не визначено та не передбачено таких понять як пільгове обчислення вислуги років, пільгова пенсія, пільгова вислуга років або загальна вислуга років.

Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ визначені умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років.

Стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ також регулює питання обчислення саме вислуги років, однак за наявності у конкретної особи певних умов при проходженні служби, які обумовлюють застосування пільг при призначенні пенсії згідно Закону № 2262-ХІІ.

В свою чергу, згідно з Постановою № 393 пільгами є зарахування до вислуги років, яка надає право на отримання пенсії, у певній кратності тих періодів служби, які відповідають визначеним цією Постановою умовам (конкретні умови передбачають застосування певної кратності).

Поняття вислуга років, яка обчислюється у будь-якому випадку календарними роками та місяцями, застосовується як до осіб, які не мають пільгових умов на призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ, так і до осіб, які мають такі пільгові умови.

З матеріалів справи судом встановлено, що вислуга років на день звільнення позивача складає станом на 20.01.2021: календарна – 20 років 01 місяць 11 днів, пільгова (без урахування вислуги в календарному обчисленні) – 11 років 10 місяців 04 дні. Всього – 31 рік 11 місяців 15 днів (арк.спр.14-15).

Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Також, Верховний Суд у постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 дійшов висновку про те, що передбачена Постановою № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Постанови № 393.

Враховуючи вище викладене, період часу 11 років 10 місяців 04 дні (пільгова без урахування вислуги в календарному обчисленні) є вислугою, яка повинна бути врахована до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393, разом із визначеним періодом часу 20 років 01 місяць 11 днів.

Таким чином судом встановлено, що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років (20 років 01 місяць 11 днів + 11 років 10 місяців 04 дні), відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Надаючи оцінку діям відповідача до скеруванню заяви позивача та документів до ГУНП в Луганській області щодо підготовки та направлення документів до Пенсійного фонду України суд зазначає таке.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Суд звертає увагу, що стаття 1 Порядку від 30.01.2007 № 3-1, якою керувався відповідач у листі- відповіді від 15.03.2021 №Б-28 та при надісланні документів до ГУНП в Луганській області, не містить положень, згідно з якими обов`язок розгляду заяви про призначення пенсії за вислугу років покладається на структурний підрозділ за місцем реєстрації особи, яка звертається за призначенням пенсії.

Згідно з положеннями Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (зареєстровано в Міністерства юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604 (далі -Інструкція №760) визначено, що уповноважені структурні підрозділи це визначені МВС, ЦОВВ, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів (пункт 3 Інструкції № 760).

У пункті 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення тощо.

Розділом ІІІ Інструкції № 760 визначені повноваження уповноважених структурних підрозділів в частині організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку), зокрема останні: 1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.

Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється; 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

На підставі викладених норм саме на структурний підрозділ відповідача покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Відтак, саме на вказаний орган в якому проходив позивач службу та з якого був звільнений, покладений обов`язок оформлення особі, яка набула право на призначення відповідного виду пенсії подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком № 3-1, та направлення подання та відповідних документів до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

При цьому, суд звертає увагу, що територіальний принцип, передбачений вищенаведеним положеннями Інструкції № 760, стосується визначення органу, що призначає пенсію.

Таким чином, чинним законодавством на відповідача покладено обов`язок підготувати і направити документи для призначення пенсії, який відповідачем належним чином не виконано. До компетенції відповідача не належить вирішення питання про наявність підстав (в т.ч. стажу) для призначення чи перерахунку пенсії позивачу.

З наведених підстав, відмову відповідача, що викладена у листі від 15.03.2021 №Б-28 щодо підготовки та направлення документів за заявою позивача для призначення пенсії за вислугу років слід вважати протиправною.

Частиною першої статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630, місцезнаходження: 36014, м. Полтава, вул. Пушкіна, буд. 83) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Полтавській області у підготовці та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», викладену у листі від 15.03.2021 № Б-28.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області підготувати та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12, статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії вислуги років ОСОБА_1 у пільговому обчисленні.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Захарова