
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у заміні відповідача
08 вересня 2021 року м.Київ №320/7970/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну відповідача в межах адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Бучанської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення сум,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціальної політики Бучанської міської ради , у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціальної політики Бучанської міської ради (08292, Київська область, м.Буча, вул.Богдана Хмельницького, 5/5Л) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 у 2021 році, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі меншому ніж п`ять мінімальних пенсій за віком;
- стягнути з Управління соціальної політики Бучанської міської ради (08292, Київська область, м.Буча, вул.Богдана Хмельницького, 5/5А) на користь ОСОБА_1 , як учасника бойових дій, недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн. (сім тисяч триста п`ятдесят чотири гривні).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
12.08.2021, через канцелярію суду, від відповідача надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про заміну неналежного відповідача у даній справі на Кабінет Міністрів України. Дане клопотання обґрунтовано тим, що 08.04.2021 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", яка набрала законної чинності 09.04.2021. Дана постанова затвердила Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок). Відповідно до пункту 5 Порядку Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку. Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання. Статтею 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Оскільки постанова Кабінету Міністрів України 08 квітня 2021 року № 325 є чинною то вона є обов`язковою до виконання Управлінням соціальної політики Бучанської міської ради. Відповідно до даної постанови Управління соціальної політики Бучанської міської ради лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та ОДА. Згідно з законами Мінсоцполітики організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги та є головним розпорядником коштів бюджетної програми, у якій передбачена вищезазначена допомога. Тобто, порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом, здійснюється у зв`язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідач стверджує, що Управління не встановлює розмір разової грошової допомоги до 5 травня, а лише здійснює виплату разової грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".
З огляду на вказане та покликаючись на ст. 48 КАС України відповідач просить замінити відповідача Управління соціальної політики Бучанської міської ради Київської обласної на Кабінет Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
При вирішенні клопотання відповідача суд виходить з такого.
За приписами пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Отже, відповідачем є особа до якої звернена вимога позивача.
У рамках розгляду цієї справи позивачем оскаржуються дії Управління соціальної політики Бучанської міської ради Київської області щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік позивачу в належному розмірі.
За змістом частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Отже, відповідно до вказаної норми залучення до участі у справі співвідповідача можливе у разі, якщо судом буде встановлено, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, і позивач не згоден на заміну первісного позивача.
Визначаючись щодо належності відповідача у цій справі, суд надає оцінку мотивації відповідача Управління соціальної політики Бучанської міської ради щодо доцільності заміни відповідача та зазначає наступне.
Відповідно до положень стаття 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 за №325 "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2021 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Згідно з вимогами Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №423 від 17.06.2015, одним з основних завдань Мінсоцполітики є організація виплати до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, котрі і здійснюють безпосередню виплату одноразової допомоги до 5 травня. Відповідачем не спростовується факт виплати позивачу одноразової допомоги до 5 травня, розмір якої і є предметом спору у цій справі.
Саме Управління соціальної політики Бучанської міської ради є відповідальним органом, який зобов`язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.
Отже, Управління соціальної політики Бучанської міської ради є належним відповідачем у цій справі, який має відповідати за позовними вимогами.
Відтак суд не вбачає підстав для заміни відповідача у цій справі.
Враховуючи вищевказане та з огляду на визначений позивачем предмет позову, клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 12, 48, 166, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Управління соціальної політики Бучанської міської ради Київської області про заміну відповідача у справі, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.