
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2021 р. Справа№200/6704/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
02.06.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровської міської ради Донецької області в особі Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб (код ЄДРПОУ: 04052933, місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11), у якій просить:
- визнати бездіяльність протиправною та зобов`язати Покровську міську раду Донецької області в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб зняти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13.05.2021 року звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради з заявою про зняття з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_2 , наступних громадян Росії: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Власником зазначеного будинку є ОСОБА_2 згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно. 14.05.2021 року він отримав відповідь, з якої слідує, що відповідно до пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207 відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради відмовляє в реєстрації знятті з реєстрації місця проживання фізичних осіб, тому що поданий документ (а саме паспорт громадянина України) є недійсним. Вважає дану бездіяльність відповідача протиправною та такою, що не відповідає нормам законодавства.
Зазначає, що норми закону не містять прямої заборони змінити місце проживання у разі неподання особою документа або подання недійсного документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, а інформація про зняття з реєстрації одночасно вноситься до реєстру територіальної громади, із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Наведе стало підставою його звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 04.06.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк - 10 днів з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду позовної заяви із зазначенням конкретного суб`єкта владних повноважень, до якого звернені позовні вимоги, або у разі зазначення двох відповідачів - позовних вимог до кожного з них.
18.06.2021 року позивач надав документи на виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, а саме позовну заяву із зазначенням конкретного суб`єкта владних повноважень, до якого звернені позовні вимоги, - Покровська міська рада Донецької області.
Ухвалою суду від 22.06.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзив на адміністративний позов у встановлений строк не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
З 30.07.2021 по 28.08.2021 та 1-6.08.2021 суддя Бєломєстнов О.Ю. перебував у відпустці. Справу розглянуто у розумний строк після виходу судді з відпустки.
Дослідивши подані позивачем документи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є фізичною особою, громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 . Позивач у спірних правовідносинах виступає суб`єктом звернення за адміністративними послугами.
Відповідач - Покровська міська рада є органом місцевого самоврядування, постійно діючим робочим органом якого є Центр надання адміністративних послуг міста Покровськ, а структурним підрозділом - відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб. Відповідач є юридичною особою публічного права, код ЄДРПОУ 0452933, має повну адміністративну процесуальну дієздатність.
13.05.2021 року ОСОБА_1 як представник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 звернувся до Центру надання адміністративних послуг міста Покровськ із заявами про зняття зазначених осіб з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
14.05.2021 року відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради позивачу відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 . Правовою підставою для цього зазначений п. 11 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (надалі - Правила №207), фактичною підставою - подані документи (а саме паспорти громадянин України) є недійсними. Крім того, у рішеннях про відмову зазначено, що згідно п.6 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України 26 червня 1992 року N 2503-XII, внесення до паспорта записів, не передбачених цим Положенням або законодавчими актами України - забороняється.
14.05.2021 року позивачу також відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_3 з тих підстав, що заявником не подано документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, який передбачено для надання пунктом 26 Правил реєстрації місця проживання.
Вказані рішення вважаються рішеннями про відмову у наданні адміністративних послуг, їх обов`язкове прийняття передбачено п. 11 Порядку. Рішення відповідають визначенню “індивідуальний акт”, яке наведене у п. 19 ч.1 ст. 4 КАС України - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк. Форма письмової фіксації змісту вказаного рішення (у окремому місці заяви) не впливає на його правову оцінку судом як індивідуального акту.
З урахуванням цього, суд вважає, що прийняті в порядку надання адміністративних послуг рішення створюють правові наслідки для прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а відтак вирішення спорів щодо їх правомірності та обґрунтованості належить до юрисдикції адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і випадки їх обмеження визначені Законом України № 1382-IV “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” (далі – Закон № 1382-IV).
За визначенням, наведеним у абзаці тринадцятому частини першої статті 3 Закону № 1382-IV зняття з реєстрації - це внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до частини першої, другої, четвертої статті 7 Закону № 1382-IV зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) (частина четверта статті 7 Закону № 1382-IV). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника) (частина п`ята статті 7 Закону № 1382-IV).
Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначені статтею 9-1 Закону № 1382-IV, згідно з якою орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначено Правилами № 207, пунктом 27 яких передбачено, що разом із заявою про зняття з реєстрації місця проживання, особа, зокрема, подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі подання заяви про зняття з реєстрації місця проживання особі (крім дітей до 16 років) необхідно, в тому числі подати документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Відсутність такого документу або його недійсність є формальною підставою для відмови у знятті з реєстрації місця проживання.
Далі, згідно п.19 Правил № 207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Як вбачається зі змісту наявних у матеріалах справи рішень відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради, підставою для відмови у знятті з реєстрації визначена саме недійсність поданих документів (паспортів громадянина України) у зв`язку з внесенням до них записів, не передбачених Положенням про паспорт громадянина України.
Разом з цим, у рішеннях не наведено, які саме записи маються на увазі. Тобто фактичних підстав для висновку про недійсність паспортів громадян України у зазначених рішеннях не наведено.
Що стосується юридичних підстав слід зазначити, що єдиною підставою недійсності паспорта громадянина України у відповідності до п. 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII, є не вклеювання фотокарток при досягненні 25- та 45-річного віку.
Інших підстав недійсності паспорта громадянина України, у тому числі внесення не передбачених ним записів, зазначене Положення не містить.
Пунктом 6 Положення про паспорт громадянина України вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Проте, правових наслідків у вигляді втрати дійсності паспортом, до якого внесені такі записи, Положенням не встановлено.
Зважаючи на наявність у паспортах громадян України ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 фотокарток при досягненні ними 45-річного віку, а також наведені вище приписи законодавства, суд вважає необгрунтованими висновки відповідача про недійсність вказаних паспортів.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, щодо повноважень працівника центру надання адміністративних послуг не належить перевірка правомірності документів, поданих особою для реєстрації місця проживання. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 06.02.2020 року у справі №440/2600/19.
Зважаючи на єдину передбачену законодавством підставу недійсності паспортів громадян України, наявність якої щодо вказаних вище паспортів судом не встановлена, суд вважає висновки про рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання за цих підстав протиправними.
Щодо випадку відсутності документів, до яких вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, суд зазначає, що у рішенні Конституційного Суду України від 14 листопада 2001 року (справа № 1-31/2001) зазначено наступне: “Вільне пересування і вибір місця проживання є суттєвою гарантією свободи особистості, умовою її професійного і духовного розвитку. Це право, як і інші права і свободи людини, є невідчужуваним та непорушним (стаття 21 Конституції України). Назване право не є абсолютним. Свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України можуть бути обмежені, але тільки законом (стаття 33 Конституції України).
Допустимість обмеження свободи пересування, вільного вибору місця проживання в межах держави та права вільно залишати територію країни визнається і міжнародним правом. Зокрема, стаття 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод 1950 року закріплює правило, за яким здійснення права на свободу пересування і свободу вибору місця проживання, вільно залишати будь-яку країну, включаючи свою власну, не може зазнавати жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для забезпечення громадського порядку, запобігання злочинам, для охорони здоров`я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб.”.
Гарантії щодо свободи пересування і свободи вибору місця проживання, встановлені статтею 33 Конституції України та Законом № 1382-IV.
Враховуючи те, що норми закону не містять прямої заборони змінити місце проживання у разі неподання особою документа, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, а інформація про зняття з реєстрації одночасно вноситься до реєстру територіальної громади, із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку, зобов`язання відповідача зняти зазначених осіб з реєстрації місця їх проживання не суперечить вимогам чинного законодавства та відповідає принципу верховенства права.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 04.10.2019 року у справі № 1340/4559/18.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зважаючи на наведені вище висновки про те, що правові наслідки для позивача мають саме рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання, відсутність бездіяльності відповідача з розгляду відповідних заяв позивача, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання саме бездіяльності протиправною.
Водночас, з урахуванням приписів ч.1 ст.2, ч. 2 ст. 9 КАС України, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право вищезазначених осіб на зняття з реєстрації їх місця проживання шляхом скасування рішень перелічених вище відповідача.
Таким чином, належним способом захисту прав вищезазначених осіб, з урахуванням встановлених обставин, є:
визнання протиправними та скасування рішення відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради Донецької області від 14.05.2021 року про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 ;
зобов`язання відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради зняти ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 з реєстрації місця їх проживання, за заявами їх представника – ОСОБА_1 .
Зважаючи на наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру, судовий збір підлягає стягненню з суб`єкта владних повноважень у розмірі 454,00 грн. (50% від сплаченої суми судового збору) на користь позивача, оскільки останнім при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір 908,00 грн.
Керуючись статтями 5-10, 72-77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Покровської міської ради Донецької області від 14.05.2021 року про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 .
Зобов`язати Покровську міську раду Донецької області (код ЄДРПОУ: 04052933, місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11) зняти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської ради Донецької області (код ЄДРПОУ: 04052933, місцезнаходження: Донецька область, м. Покровськ, пл. Шибанкова, 11) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 08 вересня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.