Рішення № 99476186, 09.09.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2021
Номер справи
120/4891/21-а
Номер документу
99476186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 вересня 2021 р. Справа № 120/4891/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач), в якій просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 05.11.2019 №14 комісії при ГУ ПФУ у Вінницькій області в частині відмови у підтвердженні періодів роботи на посаді доярки, передбаченої п. "д" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.1992 по 31.12.1994, з 01.01.1996 по 31.03.2006;

- підтвердити роботу на посаді доярки в колгоспі ім. Леніна (реорганізовано в колгосп ім. О. Дмитрука, КСП " ім. О. Дмитрука", СК " ОСОБА_2 " с. Мелешків Гайсинського району Вінницької області з 01.01.1992 по 31.12.1994, з 01.01.1996 по 31.03.2006, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- підтвердити роботу на посаді оператора машинного доїння в ТОВ "ПК "Зоря Поділля" з 01.04.2006 по 11.03.2015, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 19.02.2020 №025050001876 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати здійснити перерахунок пільгового стажу роботи та призначити і виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч.1 ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з 22.12.2020.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що 01.10.2019 звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "д" ч.1 ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Разом з тим, відповідач рішеннями від 05.11.2019 №14 та від 19.02.2020 №025050001876, відмовив у підтвердженні пільгових періодів роботи та в подальшому відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Вважаючи вказані рішення протиправними, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Ухвалою від 23.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 12.08.2021 витребувано у відповідача документи, що слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у призначенні пенсії.

У строк встановлений судом представником відповідача подано до суду відзив. Так, представник ГУ ПФУ у Вінницькій області заперечив проти заявленого позову та вказав про наступне.

Відповідно до підпункту 5 пункту 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

До досягнення встановленого віку, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 52 роки - якщо вони народилися з 1 жовтня 1966 - року по 31 березня 1967 року.

Крім того, при призначенні даного виду пенсії обов`язковою умовою є підтвердження спеціального стажу уточнюючими довідками, відповідного зразка, підприємств або організацій про пільговий характер роботи, у якій має бути зазначено: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; посилання на норму законодавства, згідно якої визначається право на пільгове пенсійне забезпечення; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку; та довідками про виконання норм обслуговування.

Рішенням Комісії з питань підтвердження пільгового характеру №14 від 05.11.2019 ОСОБА_1 підтверджено пільговий стаж роботи дояркою в період з 15.04.1985 по 31.12.1991 (роки, в яких не вироблений мінімум - відповідно до відпрацьованих вихододнів) та відмовлено у підтвердженні наступних періодів роботи на посаді доярки:

- з 01.01.1992 по 31.12.1994, оскільки не підтверджується робота за пільговою професією;

- з 01.01.1996 по 31.03.2006, оскільки відсутні первинні архівні документи про встановлення норм обслуговування та їх виконання ОСОБА_1 .

Таким чином, до пільгового стажу позивача було зараховано період роботи з 15.04.1985 по 31.12.1991, що фактично становить 5 років 03 місяці 14 днів.

У подальшому, Рішенням Головного управління від 19.02.2020 позивачу первинно було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як доярці (оператору машинного доїння), з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу.

Представник відповідача вказав, що враховуючи надані документи, маиеріали зустрічної перевірки по ТОВ «Продовольча компанія «Зоря Поділля» та індивідуальні відомості про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 становить 29 років 08 місяців 7 днів, з якого пільговий стаж роботи дояркою - 8 років 06 місяців 20 днів.

Тому Головним управлінням у рамках чинного законодавства рішенням №025050001876 від 28.02.2020 повторно було відмовлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частий 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу роботи дояркою - 20 років.

20.08.2021 представником відповідача подано до суду документи на виконання вимог ухвали від 12.08.2021.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, – через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Водночас дата постановлення рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого суді у відпустці в період часу з 16.08.2021 по 08.09.2021.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно відомостей трудової книжки № НОМЕР_1 від 30.05.1988 в період з 15.04.1985 по 01.01.1993, та з 01.01.1996 по 31.03.2006 позивач працювала в колгоспі ім. Леніна (реорганізовано в колгосп ім. О.Дмитрука, КСП "ім. О. Дмитрука", СК " ОСОБА_2 ) с.Мелешів дояркою. З 01.04.2006 по 11.03.2015 працювала дояркою, оператором машинного доїння в ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля".

Матеріали справи містять:

- довідку ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" від 30.09.2019 №1084 про підтвердження наявного трудового стажу, згідно з якою ОСОБА_1 працювала повний робочий день за період з 01.04.2006 по 11.03.2015 і повністю виконувала норми по обслуговуванню тварин;

- інформацію по нормах обслуговування ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" від 25.11.2019 №1334;

- архівну довідку КП "Гайсинський трудовий архів" від 12.09.2019 №896 щодо відомостей про заробітну плату ОСОБА_1 у колгоспі ім. Леніна за 1985-2006 рр.;

- архівну довідку КП "Гайсинський трудовий архів" від 12.09.2019 №897 про кількість відпрацьованих днів ОСОБА_1 у колгоспі ім. Леніна;

- архівні довідки архівного відділу Гайсинської РДА від 04.09.2019 №01-11-572, №01-11-571, №01-11-570, №01-11-569.

01.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на підставі п. 5 ч. 2 ст. 114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням комісії при ГУ ПФУ у Вінницькій області від 05.11.2019 №14 підтверджено ОСОБА_1 період роботи з 15.04.1985 по 31.12.1991, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення на підставі п.5 ч.2 ст.114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом з тим, відмовлено в підтвердженні періоду роботи з 01.01.1992 по 31.12.1994, оскільки не підтверджується робота заявниці за пільговою професією, та періоду роботи з 01.01.1996 по 31.03.2006, оскільки відсутні первинні архівні документи про встановлення норм обслуговування та їх виконання заявницею.

Рішенням від 19.02.2020 №02505001876 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як доярці (оператору машинного доїння), з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу. Вказали, що страховий стаж заявниці складає 29 років 08 місяців 07 днів. Пільговий стаж становить 5 років 03 місяці 14 днів.

ГУ ПФУ у Вінницькій області проведено зустрічну перевірку ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" (код ЄДРПОУ 34009446) щодо достовірності видачі довідок №1084 від 30.09.2019 та №1334 від 25.11.2019 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2006 по 11.03.2015.

Рішенням від 28.02.2020 №025050001876 позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як доярці (оператору машинного доїння), з огляду на відсутність необхідного пільгового стажу - 20 років. Вказали, що страховий стаж заявниці складає 29 років 08 місяців 07 днів. Пільговий стаж становить 8 років 06 місяців 20 днів.

Вказали, що за наступні періоди відсутні дані про виконання норм обслуговування тварин заявницею: з 01.07.2010 по 30.09.2010, з 01.12.2011 по 31.08.2012, тому зарахувати вказані періоди до пільгового стажу неможливо.

За наступні періоди ОСОБА_1 обслуговувала меншу кількість тварин, ніж встановлені норми: з 01.02.2007 по 30.09.2007, з 01.01.2008 по 31.05.2008, з 01.07.2008 по 31.07.2009, з 01.12.2009 по 30.04.2010, з 01.06.2010 по 30.06.2010, з 01.01.2011 по 30.04.2011, з 01.09.2012 по 30.11.2012, з 01.01.2013 по 30.06.2013, з 01.09.2013 по 31.03.214, з 01.05.2014 по 31.08.2014, тому вказані періоди до пільгового стажу не зараховано.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених вимог в контексті даної спірної ситуації, суд керується та виходить наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з Європейською соціальною хартією (переглянута) від 03 травня 1996 року, що ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V та набрала чинності для України з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який, згідно преамбули, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Отже, з 01.01.2004 Закон № 1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім-тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті: 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року.

За приписами частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За змістом пунктів 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Суд зауважує, що на час звернення з заявою до відповідача щодо призначення пільгової пенсії, позивач досягла встановленого законом віку та мала достатній стаж (більше 20 років на роботі дояркою (оператором машинного доїння)) для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону № 1058-IV, який підтверджується трудовою книжкою, архівними довідками архівного відділу Гайсинської районної ради та довідками ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля".

При цьому підставою для не зарахування відповідачем до пільгового стажу роботи позивача періодів її роботи дояркою (оператором машинного доїння) з 01.01.1992 по 31.12.1994 (на переконання відповідача не підтверджено роботу за пільговою професією) та з 01.01.1996 по 31.03.2006 слугувала відсутність у господарстві документів, які б підтверджували факт встановлення норм обслуговування та їх виконання позивачем.

Суд враховує відомості зустрічної акту перевірки від 26.02.2020 щодо не підтвердження норм обслуговування тварин заявницею та відомості довідки ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" від 30.09.2019 №1084 про підтвердження наявного трудового стажу, згідно з якою ОСОБА_1 працювала повний робочий день за період з 01.04.2006 по 11.03.2015 і повністю виконувала норми по обслуговуванню тварин.

Суд, критично оцінює доводи відповідача, адже з наведеної в акті таблиці в сукупності з нормами обслуговування визначеними у довідці №1334, вбачається, що в певні періоди позивач перевиконувала встановлені норми, крім того, довідкою ТОВ "Продовольча компанія "Зоря Поділля" від 30.09.2019 №1084 підтверджено, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день за період з 01.04.2006 по 11.03.2015 і повністю виконувала норми по обслуговуванню тварин.

Щодо позиції відповідача про неможливість зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 01.01.1992 по 31.12.1994, оскільки не вбачається робота за пільговою професією, суд, враховуючи відомості архівної довідки КП "Гайсинський трудовий архів" від 12.09.2019 №897, наголошує на відомостях трудової книжки позивача, згідно з якими в період з 15.04.1985 по 01.01.1993, та з 01.01.1996 по 31.03.2006 позивач працювала в колгоспі ім. Леніна (реорганізовано в колгосп ім. О.Дмитрука, КСП "ім. О. Дмитрука", СК " ОСОБА_2 ) с. Мелешів дояркою.

Разом з тим, позивач просить про зарахування до пільгового стажу роботи дояркою з 01.01.1992 по 31.12.1994, в той же час судом встановлено, що за спеціальністю "доярка" в колгоспі ім. Леніна позивач працювала у період з 15.04.1985 по 01.01.1993, з 1993 ОСОБА_1 надана робота в огородній бригаді, з 02.03.1994 по 01.01.1996 переведена на роботу в рільничу бригаду.

З огляду на встановлені судом обставини, досліджені матеріали справи, суд вважає часткового обґрунтованими доводи позивача про протиправність відмови відповідача у зарахуванні до пільгового стажу роботи з 01.01.1992 по 01.01.1993, з 01.01.1996 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 11.03.2015, та відповідно про відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу роботи дояркою період з 01.01.1993 по 31.12.1995 .

Таким чином, судом встановлено, що при зверненні за призначенням пенсії позивач надала належним чином оформлені документи, які у своїй сукупності підтверджують наявність у неї понад 20 років пільгового стажу роботи дояркою.

Відтак вказані обставини, на переконання суду, свідчать про наявність у позивача права на пенсію відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Частинами першою та другою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку правомірності оскаржуваних рішень та дій, суд приходить до переконання, що відповідач протиправно відмовив у призначенні та виплаті позивачу пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи свинаркою, дояркою (оператором машинного доїння) з 01.01.1992 по 01.01.1993, з 01.01.1996 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 11.03.2015.

При вирішенні цієї справи, суд враховує, що в межах даного спору позивач оскаржує рішення суб`єкта владних повноважень від 05.11.2019 №14 комісії при ГУ ПФУ у Вінницькій області в частині відмови у підтвердженні періодів роботи на посаді доярки, передбаченої п. "д" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.1992 по 31.12.1994, з 01.01.1996 по 31.03.2006 та рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 19.02.2020 №025050001876 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених права позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 05.11.2019 №14, від 19.02.2020 №025050001876 про відмову у призначенні позивачу пенсії та зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою з 15.04.1985 по 01.01.1993, з 01.01.1996 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 11.03.2015 та зобов`язання пенсійного органу призначити та виплачувати позивачці пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 22.12.2020 (як просить позивач і що не суперечить вимогам статті 45 цього Закону).

Крім того, з метою ефективного захисту прав позивача на пенсійне забезпечення, суд вважає за доцільне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 28.02.2020 №025050001876.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, у зв`язку з задоволенням позову, судові витрати позивачки на сплату судового збору у розмірі 1816 грн. підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Водночас суд зауважує, що на користь позивачки підлягає відшкодуванню вся сума судового збору. Адже, незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивачки внаслідок неправомірних рішень та дій суб`єкта владних повноважень, а спір по суті вирішено в користь позивачки, тоді як прийняття рішення про часткове задоволення позову пов`язується виключно зі способом захисту порушених прав позивачки.

Крім того, у даному випадку розмір компенсації судових витрат необхідно визначати виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Аналогічна правова позиція викладені у рішенні Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 620/1116/20.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 05.11.2019 №14.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 19.02.2020 №025050001876, від 28.02.2020 №02550001876 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою з 15.04.1985 по 01.01.1993, з 01.01.1996 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 11.03.2015 та призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 22.12.2020.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1816 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення складено 09.09.2021

Суддя Томчук Андрій Валерійович