Рішення № 99469097, 09.09.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2021
Номер справи
755/10626/21
Номер документу
99469097
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" вересня 2021 р.

м. Київ

справа № 755/10626/21

провадження № 2/755/4038/21

Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Галагана В.І., за участю секретаря Проценко Н.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги,

УСТАНОВИВ:

Позивач, звертаючись з позовом до суду, просить стягнути з ОСОБА_1 користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатгрошову допомогу, в сумі 3 327,97 грн., а також позивач просить стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору у розмірі 2 270,00 грн., що є предметом позовних вимог.

06 липня 2021 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги.

Відповідач ОСОБА_1 не скористалась процесуальним правом подачі відзиву, а третя особа - письмових пояснень на позовну заяву у встановлений ухвалою суду від 06 липня 2021 року строк.

Згідно положень ч. 8 ст. 178 Цивільного процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється порядку іншого судочинства.

Розпорядженням голови Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації № 460 від 28.07.2020 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації. (а.с. 5-8)

Відповідно до п.п. 2, 7 розділу 7 Положення, основним завданням Управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території Дніпровського району м. Києва у сфері соціального захисту населення, що виключає забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, виконання програм і здійснення заходів у цій сфері; призначення соціальної допомоги, компенсацій, субвенцій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління), із Заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, та в заяві і в Декларації відповідач зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дитину, не проживає, пенсію в разі втрати годувальника не отримує, інших джерел доходу не має. (а.с. 9-15)

Рішенням Управління від 21.08.2018 року, заяву задоволено та призначено відповідачу допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.09.2018 року по 31.01.2019 року в розмірі 944,00 грн. (а.с. 16)

14.02.2019 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління), із Заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, та в заяві і в Декларації відповідач зазначила, що не працює, доходу не отримує, у шлюбі не перебуває, з особою, від якої має дитину, не проживає, пенсію в разі втрати годувальника не отримує, інших джерел доходу не має. (а.с. 17-19)

Рішенням Управління від 19.03.2019 року, заяву задоволено та призначено відповідачу допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року в розмірі 1 027,00 грн. (а.с. 20)

Згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

В ході моніторингу державних соціальних виплат Управлінням було отримано інформацію з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного страхування відповідач за період з жовтня 2018 року по жовтень 2019 року була працевлаштована та отримувала дохід, про що не повідомила Управління.

29.10.2020 року Управлінням прийнято рішення про утримання з відповідача призначеної державної соціальної допомоги на дітей, як одинокій матері за період з 01.04.2019 року по 31.07.2019 року в сумі переплати 3 327,97 грн. (а.с. 21, 2 2)

Відповідно до п. 8 р. 8 Положення про Управління, саме Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.

Згідно п. 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2017 № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплатавсіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводитьсяКиївським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до положень ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України ).

Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої державної соціальної допомоги як одинокій матері за період з 01.04.2019 року по 31.07.2019 року у розмірі 3 327,97 грн., оскільки відповідачем не надано інформації про те, що вона перебувала у трудових відносинах, отримувала дохід, при цьому отримала матеріальне забезпечення на підставі документів, що містять неправдиві відомості, у розмірі 3 327,97 грн., що є порушенням прав позивача, яке підлягає до відновлення у обраний позивачем спосіб захисту порушеного права.

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає до задоволення, та присуджує до стягнення з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатгрошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, в сумі 3 327,97 грн.

В порядку статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України,ст.ст. 2, 4, 6-13, 19, 82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (Код ЄДРПОУ 22886300, м. Київ, проспект Комарова, 7) надмірно виплачену грошову допомогу у розмірі 3 327,97 (три тисячі триста двадцять сім) гривень 97 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користьУправління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (Код ЄДРПОУ 37397200, м. Київ, вул. Курнатовського, 7-а, корпус 1) судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасники справи мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення даного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено 09 вересня 2021 року.

Суддя: В.І. Галаган