Рішення № 99465851, 08.09.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.09.2021
Номер справи
686/21426/21
Номер документу
99465851
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/21426/21

Провадження № 2-а/686/404/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.09.2021 м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Стефанишина С.Л.,

при секретарі судового засідання - Дзюбі В.В.,

за участю представника позивача - Павлика О.С.,

відповідача - Бахронова Дійорджона,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Узбекистану, про затримання для забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України громадянина Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 08.09.2021 року звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про затримання для забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 08.09.2021 року відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Представник позивача позов підтримав, надав суду пояснення, що відповідають змісту позовних вимог.

Відповідач у судовому засіданні не заперечив проти позову, пояснив суду, що прибув в Україну з метою працевлаштування.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07.09.2021 року під час проведення заходів «Щодо виявлення порушень міграційного законодавства» працівниками УДМСУ в Хмельницькій області спільно з працівниками УСБУ в Хмельницькій області у м. Хмельницькому виявлено громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на території України з порушенням міграційного законодавства, без документів, у якого відсутні законні підстави для перебування на території України.

Документів, які б свідчили про законність перебування на території України, громадянин ОСОБА_1 суду не надав.

Відповідно до відомостей з Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають кордон «Аркан», громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 18.11.2019 здійснив в`їзд на територію України через державний кордон України в пункті пропуску «Жуляни».

В ході перевірки встановлено, що громадянин ОСОБА_1 порушив правила перебування іноземців на території України.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародним договором України.

Відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.06.2011, Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 року №150, громадянин ОСОБА_1 мав право перебувати на території України не більше, як 90 днів протягом 180 днів.

Громадянин Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув до України з приватною метою. Дозвіл на застосування праці не отримував, за посвідкою на тимчасове перебування та з питань отримання дозволу на імміграцію в Україну не звертався, до компетентних органів про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, не звертався.

Вказаний іноземець із заявою про продовження строку перебування іноземців та осіб без громадянства на території України відповідно до статті 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» до територіальних органів ДМС України не звертався.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

02.12.2019 року по відношенню до громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про скорочення терміну перебування, яке станом на 08.09.2021 року не виконано.

Абзацом 1 статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що в`їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

Частиною першою статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України.

Суд вважає, що відповідач перебуває на території України нелегально, не має законного джерела доходів, крім того у нього відсутній паспортний документ, який давав би право виїхати за межі території України.

За порушення правил перебування іноземних громадян на території України відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного та з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на підставі положень статті 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" працівниками ЦМУ ДМС у місті Києві та Київської області 26.02.2020 року було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження, або третьої країни громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано покинути територію України до 06.03.2020 року.

Однак, відповідач у встановлений законодавством строк рішення не виконав, продовжує перебувати на території України, порушуючи міграційне законодавство України.

Відповідно до статті 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Тобто до іноземців та осіб без громадянства застосовуються види адміністративних стягнень, визначені статтею 24 КУпАП.

З положень ч. 3 ст. 24 КУпАП вбачається, що законами України може бути передбачено адміністративне видворення за межі України іноземців і осіб без громадянства за вчинення адміністративних правопорушень, які грубо порушують правопорядок.

Згідно з частою 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» «Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави».

Відповідно до частини 1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Частина 1 статті 289 КАС України визначає, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно пункту 15 статті 289 КАС України адміністративні справи, передбачені цією статтею, розглядаються судом у день подання відповідної позовної заяви.

Невиконання іноземцем рішення про примусове повернення та ухилення від виїзду за межі території України дає достатні підстави вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення, що підтверджується грубим порушенням Відповідачем чинного міграційного законодавства України.

Зважаючи на те, що у громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) відсутні передбачені законодавством підстави для перебування на території України, у нього відсутнє достатнє фінансове забезпечення для проживання на території України, невиконання без поважних причин, у встановлений строк рішення про примусове повернення, що свідчить про порушення останнім міграційного законодавства України, суд вважає, що вказаний іноземець проживав на території України незаконно та не вживав жодних заходів для легалізації свого становища.

У відповідності з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Зважаючи на вищевикладене суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Порушення відповідачем законодавства України про перебування на території держави, відсутність документів, що підтверджують його особу, невжиття заходів щодо вчинення будь-яких дій щодо легалізації перебування на території іноземної для відповідача держави, дає достатні підстави для затримання відповідача з метою його видворення за межі України та подальшого примусового видворення.

Керуючись ст.ст.288-289, п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України, ст.ст. 9, 21, 23, 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», під. 9,11,31-32 п. 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. № 360, суд

У Х В А Л И В:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Узбекистану, про затримання для забезпечення видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та примусового видворення за межі України громадянина Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Затримати з метою забезпечення видворення за межі території України строком на три місяці з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Примусово видворити за межі території України громадянина Узбекистану ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду допустити до негайного виконання.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя С.Л. Стефанишин